78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


A.Turčáni (62.168.124.210) --- 5. 7. 2008
Re: Oddělky

Určitě se vyrojí, když se dá 15 -
20 rámků s plodem a včelami dohromady. 5 rámků snad ani ne, 10 rámků možná.

Za 50 rokov tvorby odložencov sa otcovi a mne vyrojil jedenkrát aj to preto, že na jednom pláste boli rojové včely s MB, čo sme nepostrehli. Aj v túto dobu vytvorený odloženec dosiahne do zimy plnú "zrelosť", ale treba dodržať určité zásady. Pri tvorbe odloženca bez matky,so spoľahnutím sa na náhradný chov je to zdĺhavé a riskantné, ak sa mladá matka neoplodní. Preto je celkom normálne, ak odloženec tvoríme s prevahou zaviečkovaného, ešte lepšie liahnúceho sa plodu, s primeranými vlastnými zásobami (podávanie krmiva v čase bez matky je vždy riskantné, rabovky), s pridaním na 6-8 oplodnenou M, mladou M prípadne s 12-13 dňovou MB. Väčšia istota pridať M do odloženca je na 8-9 deň.Získame tu určitý náskok, čo sa prejaví skorým plodovaním M a tým získaním viac dlhovekých včiel.
Ak nemáme pripravenú oplod. M, zav. MB, je elšie vytvoriť nový odloženec s M, od ktorej odoberáme plodvé rámiky s včelami. Matka po 2-3 dňoch kladie, zjednotí včelstvo a preto nemôže dôjsť k rabovke, i podávanie krmiva je dovolené skôr.
Kmeňové včeltsvo po odobratí M sa do 1-2 dní zjednotí, pripraví NCH a o 13 dní sa M vyliahne, o ďalších 10 dní ploduje (celkom je včelstvo bez M 23-25 dní, ale keďže sa v kmeňovom včelstve liahnu mladušky, včelstvo aj túto stratu dobehne a v nasledujúcej sezóne sú si obe včelstvá rovnocenné a schopné znášky. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30321


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Zdenek (79.127.160.5) --- 5. 7. 2008
Re: Oddělky

>Za 50 rokov tvorby odložencov sa otcovi a mne vyrojil jedenkrát

Ne vzdy je jasne proc se roji. Minuly tyden se mi vyrojil jeden oddelek. Proc nevim. Byla tam mlada matka, kratce pred vyrojenim zakladla jeste dva plasty langstroth 159, byl tam nejaky med, nejspis i pyl a byl to velmi maly oddelek ze zacatku cervna. Klast bylo kam, mista bylo habadej, sousi i mezisten, navic sto metru odsud rozkvetala prave svazenka, proc se vyrojili nevim. Krmil jsem okolni silnejsi oddelky, mozna to bylo loupezi? Roj jsem nasel pet metru od ulu na jabloni. Byla to hrstka vcel tak jsem jen zuzitkoval matku a vytvoril novy oddelek podstatne silnejsi.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30325


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu