78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Tichý (80.188.56.170) --- 24. 7. 2008
Přidávání nástavků, spojování včelstev

Podsadit - nasadit je to jedno, ale hlavně velmi rychle, později je to možno upravit podle potřeby. Při vkládání Gabonu by bylo asi lépe pod., jinak jsem to dříve nechával nad, matku s plodem dole aby byla blízko KM a později to třebas přehodil, když matka zůstala dole. Spojování v současné době většinou není dobré. Je nutno dělat za rána nebo při zhoršeném počasí přes novinový papír nebo i síťovinu než se to zklidní. Stačilo dnes odpoledne jen nadzvedout víko, vložit krmení do oddělku - snad necelá minuta či jen vteřiny, ale to byla po chvilce mela! Proto se asi nepodařilo spojit včelstva a vzájemně se povraždila když v obou byly matky.Za měsíc nebo i déle vše půjde snadněji a bez rizika

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30705


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Josef Křapka (77.237.138.69) --- 25. 7. 2008
Re: Přidávání nástavků, spojování včelstev

Podsadit - nasadit je to jedno, ale hlavně velmi rychle, později je to možno upravit.....
------------------------------------------------------------
Nejsem toho názoru, že musím provést spojování včelstev v podletí nebo na podzim za každou cenu. Pokud nejsou včely bezmatečné nebo matka není evidentně vadná, nezabývám se tím. Odchované oddělky s mladými matkami uchovávám nad produkčními včelstvy do jara. Zde se nám teprve projeví kvalita vyzimovaných matek. U některých matek, které byly ještě v podzimu "dobré" se právě v tuto dobu projeví nedostatky jako trubcokladnost, mezerovitost plodu, nízká rozloha plodu i u relativně početného včelstva při porovnání s ostatními včelstvy. Zde tedy přijde vhod uchovaný oddělek s mladou matkou. Technologie je velmi jednoduchá. V podletí zakrmím všechna včelstva na potřebné množství zimních zásob. Zakrmím přiměřeně i oddělky. Po skončení letů včel, což bývá v podmínkách kde včelařím až v průběhu listopadu, položím na produkční včelstvo s nejstaršími matkami (předpokládaná jarní výměna) mateří mřížku a na to postavím nástavek s oddělkem. Nyní vypadá sestava následovně: (viz MV č.3/2008) úlové dno, vystrojený nástavek bez včel, zimující včelstvo (dva nástvky), nástavek s jarními zásobami, mateří mřížka a nástavek se zimujícím oddělkem, fólie, dřevěnná deska na zatížení fólie, prázdný nástavek a víko. Očko neotvírám, nechci zimujícímu včelstvu narušit zavedené vnitřní prostředí. Pro úplnost - včelařím na nízkých nástavcích r.m. 42 x 17 cm. Při jarních prohlídkách použiji oddělek tam, kde chci matku vyměnit. Zbylé oddělky spojím se včelstvy kde zimovaly. Prostě odeberu mateří mřížku a vše ostatní ponechám na včelách samých. Jak praví dříve narození včelaři, ať si včelky vyberou. Takto přezimuji na můj počet včelstev asi 30% oddělků.
Pepča

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 30715


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu