- Radek Krušina (195.39.121.166) --- 13. 8. 2008
Re: Velka mezera mezi nastavky - zimovani
Tomáš Heřman napsal:
>Zatim jsem zvolil opacny postup a mezi nastavky vlozil folii s otvorem u kraje nastavku, aby tam vcely mohly k zasobam.
>Otazka zni: Prenosi si zasoby k plodisti kdyz jsou jakoby odriznuti od medniku? Me to pripada jako krmeni v hornim nastavku ale nevim jestli se na to muzu spolehnout ze jim take?
>Myslim, ze takovou drobnou zkusenost, ze si zasoby prenosi uz mam ale nejsem si uplne jisty.
............
Pokud je mezera mezi nástavky, potom si myslím, že právě mezera mezi nástavky přiměje včely si zásoby přenést k plodu dolů, spíš než kdyby tam nebyla.
Přijde mi to, že mezera nad prostorem, kde je plodové hnízdo, nebo jakákoliv překážka v podobě folie nebo mateří mřížky, nedostavěných stavebních rámků, nezakladených plástů, apod. ovlivní u včel vnímání prostoru pro zimování.
Podle mé zkušenosti, když je nad plodištním nástavkem, nebo nástavky, takováto mezera, přiměje to včely ukládat zásoby pod tuto mezeru k plodu, dokud tam mají volné místo.
Využívám toho při krmení jak u zimování ve dvou nástavcích u nástavkových úlů 39x24, tak v budečácích v plodišti. Neoddělám před krmením mateří mřížku, nad mřížkou vynechám minimálně čtyři plásty pro vložení sklenic s prosakovacími víčky, ty ostatní plásty v medníku nad mřížkou proložím, pokud mám, třeba vystavěnými nezakladenými mezistěnami.
A krmím.
Ne najednou.
Většinou první dávka hned po medobraní 2 sklenice na 4 litry, jedna s krmícím víčkem, druhá s podněcovacím, aby to braly déle.
Koncem srpna, někdy ještě v září, podle potřeby dokrmím.
Tento nápad mám od jednoho starého pana včelaře, který jednou v době své nemoci nemohl zrušit medníky v budečácích a nechal jim je na zimu i s nasazenou mřížkou. A včely mu vyzimovaly vpořádku.
Vtip je zřejmě v tom, nedat jim všechno krmení v jedné dávce. To by asi něco uložili nad mřížku a zavíčkovali. Potom už by to dolů asi nestihly všechno dostat.
Tím mi odpadá starost o medníkové rámky. Včely se o ně starají až do podzimního ochlazení.
Možná je to trochu mimo dotaz, ale zkouším to už několik let, a zatím to funguje.
Radek Krušina
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 30978
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |