78000

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Tichý (80.188.56.170) --- 29. 8. 2008
drátkování a přitavení proužku

Bez drátků je špatné včelaření.Včely sice dílo vystaví, ale při dobré snůčce se přetrhne a pak je buď jen pokrabacené, většinou medově- voskový pekáč se včelami na dně. Nedávám drátky /tehdy ještě nebyly nerez a silněnjší/,ale 3 samostatné dráty / , dají se používat donekonečna a přežijí i několik dřevěných rámků.
Kdo chce, aby včely více stavěly dílo bez mezistěny, je možné jim přitavit na př. ke spodní loučce jen poloviční mezistěnu nebo při třicítce čtyiadvacitku. Směrem nahoru vše pěkně dostaví a při užší dolní a horní loučce pěkně přetáhnou.Když se přitaví k horní loučce, také staví, ale dole zůstává obyčejně mezera /nedostaví až k loučce/ Pochopitelně že to platí při snůšce a u včel, které dobře staví ne u nedochůdčat.Aby drátek včely někdy neobcházely a nevznikla díra v souši, je možno štětečkem drátek potřít voskem. Je to metoda pochopitelně pro včelaře "hračičky" a ne pro ty, kteří jich za zimu musí udělat několik stovek či tisíců. Kdo by chtěl ,aby včely rychle vystavěly trubčinu a nechtěl čekat na stavební rámek, je možné seříznout souš až na mezistěnu a vložit k plodu,/může být seříznuta z každé strany jen zpolovic/ včely ji pak rychle dostaví-opraví a matka rychle zaklaade. Je to i takový rychlý jarní lapač VD, určitě lepší než nátěr pokud tam není roztočů na tisíce.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 31292


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
vsusicky (89.103.204.63) --- 30. 8. 2008
Re: drátkování a přitavení proužku

Tím, že používám 39x30 jen v plodišti a polonástavky 39x15 jako medníkové, tak tento problém v podstatě nemám ale přece jenom je nutná opatrnější manipulace s rámkem. U vodorovného drátkování stavěly i bez proužku mezistěny od loučky i od drátků dílo bylo hodně nepravidelné. Při svislém sice také začínají stavbu srdíček kolem drátků, ale dílo je mnohem spojitější a pravidelnější. Se stavbou z užšího proužku mezistěny umístěného u spodní loučky mám vysloveně špatné zkušenosti.zvlášť u vodorvného drátkování. Často dílo v horní polovině ohnou a přilepí k sousednímu rámku. Ale tuto stavbu jsem zkoušel jen v mednících, možná že v plodišti stavějí lépe.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 31302


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu