- Radim Polá?ek (e-mailem) --- 8. 9. 2008
Re: Včelaření jako obiva
Podle statistik pokud si to dobře pamatuji, je zavčelení Německa asi 5 - 10x menší než zavčelení ČR. Komerčních včelařů je tam dost, ale zájmoví vesměs se včelami skončili. V Nizozemí to bude podobně. U nás to bude do takových 20 - 30 let. Rozdíl mezi zájmovým a komerčním včelařem je ten, že zatímco zájmový dává včely tam, kde on chce, na zahradu a tak, komerční dává včely tam, kde vydělá. Proto v zemích, kde chybí zájmoví včelaři, zavčelení v intenzívně využívaných zemědělských oblastech je minimální, protože komerčním se tam včely chovat nevyplatí. Proto musí zemědělci v těchto oblastech včely objednávat a platit za ně. Na druhé straně o kolik bude mít zemědělec menší výnos, když neopylí kulturu včelami, záleží na hodně věcech. Pokusy na záhoncích v uzavřených sklenících vycházejí dost špatně, venku na polích a sadech ale místo včel nastupují záložní způsoby opylování. Čmeláci, jiní opylovači, mouchy a jiný hmyz, které na květech láká nektar nebo pyl nebo prostě vítr. Zrovna u řepky, pokud nejsou včely, se má hodně prosazovat vítr. Ovocné stromy, jablka, hrušky třeba mají při normálním opylení včelami obrovský nadbytek nasazených plodů, na jedno uzrálé jablko bývá až 10 - 20 opylených květů, od května po září 9 - 19 nezralých plůdků jablek opadne a zůstane jen ten nejlepší. Proto stačí opylit jen malou část květů na víceméně stejnou úrodu. Bez opylení včelami je snížení výnosů na reálném poli nebo sadu poměrně malé, v žádném případě to není 50 - 70 %, spíše tak 5x méně. Pro zemědělce to možná výhodné je i u nás dovážet včelstva na opylení, ale řekl bych, že za prvé ta výhodnost je tak malá, že v praxi obvykle nejde dokázat, když jakési opylení vždy zajistí zájmoví včelaři v zahradách. Za druhé ještě nevznikl trh s opylením, na jedné straně nenabízí běžně včelaři přisunutí včelstev podle přání zemědělce a na druhé straně zemědělci nepoptávají včelstva na přisunutí.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Zdenek" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, September 08, 2008 10:54 AM Subject: Re: Včelaření jako obiva
> >V těchto zemích se platí za opylování proto, protože mimo komerční > včelaře, > co mohou včely k opylování přisunout, tam v přírodě asi nic dalšího na > opylování není. V doletu polí nejsou stabilní včelařská stanoviště > zájmových > včelařů, jako tomu je u nás nebo popřípadě tam v přírodě nežije dostatek > jiných opylovačů, jako jsou čmeláci a včely samotářky. Proto tam zemědělci > musí za opylování platit, protože jim prostě nic jiného nezbývá a taky se > jim to vyplatí. Kdyby tam nepřisunuli včelstva na opylování, tamější > zemědělec by měl možná o třetinu nebo polovinu nižší výnos. U nás, protože > je všude poměrně dost stabilních stanovišť zájmových včelařů, přísun > kočovných včelstev na opylování by zřejmě zvýšil výnosy jen málo a tak je > zemědělci nechtějí. > > Priteli myslis, ze v Nizozemi nejsou vcelarske spolky? > Myslis, ze tam nemaji cmelaky? > Maji tam malo hor, to ano, ale jinak je to evropska zeme. > > Soukromy zemedelec, ktery je chytry, vi, ze opylenim se mu zvysi vynos. > Pravda, neplati to vzdy, zavisi to na rade okolnosti jako je pocasi atd., > ale zkuseny zemedelec vi, ze nemuze nic podcenit a opyleni si objedna. I > takova repka pry vynasi vic o 50-70 procent je-li odborne opylena. Leckde > dokonce kupuji k tomu ucelu i cmelaky. > > Z vlastni zkusenosti vim dobre jak se letos zvysila na zahrade uroda > merunek kdyz jsem na jare navysil pocty vcelstev. Stromy byly osypane a > plody byly podstatne vetsi nez loni. Stejne tak ted v zari jablka. Sousede > byl radi, ze meli plne kosiky a nejake to zihadlo jim nevadilo. A noviny > psali, ze letos byla uroda mizerna. Ne tak tam, kde bylo dostatek vcelstev.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 31490
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |