| - Radim Polá?ek (e-mailem) --- 13. 4. 2009
Re: Mravenci
Mravenci jsou takoví otravovači včel, Nijak zvlášť jim neškodí, nehubí, ale když včelstvo zeslábne, odváží se dovnitř úlu, případně si dokonce uvnitř úlu vytvoří z materiálu izolace kryté chodbičky a berou si svůj díl ze zásob. Při krmení se občas hromadně topí v roztoku a dělají nepořádek. Z měli z podložky vybírají roztoče a tím zkreslují výsledky sledování roztočů. Usídlují se v izolaci dvoustěnných úlů. Na druhé straně mohou čistit dno ulů od živých škůdců, třeba od menších larev zavíječe. Co se týká celkově prostředí, je výskyt mravenců obvykle znakem zdravého okolního prostředí, i když myslím se k nám s náklady dostali vedle faraónů i jacísi mravenci, co žijí i ve volné přírodě a nepříznivě konkurenčně omezují naše původní druhy. Obecně se uvádí, že na ně platí práškové materiály a potom zásadité materiály. Takže suchý logr z kafe, práškové vápno, dřevěný popel, popel z cigaret..... To je ale jen odpuzující materál, pokud mravenci potřebují, vyčistí si cestu a projdou skrz. Různé granule a jedy na mravence jsou založeny na požerovém principu, jenže mravenci o ně obvykle nemají zájem, když mají někde jinde, třeba v úlu, jiný zdroj sladiny. Podle mého názoru je hlavní zásadou omezování a ztěžování přístupu mravenců do úlu. Kolem úlů udržovat volné posekané prostranství bez nějakých hromad a podobných útvarů, kde by se mravenci mohli usídlit, hnízda z těchto míst podle kvality prostředí a mravenců buď přestěhovat nebo i zlikvidovat, aby to mravenci měli k úlům daleko. Potom používat stojany s nohama, ne třeba jenom dřevěné palety, aby nohy stojanů šly třeba natřít lepem nebo viděl jsem stojan na včely svařený z kulatiny, kde kolem noh stojanu byla obvařeny misky, do kterých se dávala voda. U hotových stojanů by mohlo být řešení misky kolem noh vytvořit třeba z asfaltové lepenky s nějakou výztuhou z drátu nebo nějaké sešroubovací misky těsněné vrstvou z vytvrzeného silikonového tmelu. Potom by šlo taky vybraná místa noh podstavců pravidelně pajcovat sprejem proti plazivému hmyzu, mravenec, který přes toto místo přeleze, by potom měl umřít. To ale, stejně jako otrávení mraveniště požerovými jedy, vytváří riziko zanešení nějakého rezidua jedu do úlu. Nějaký práškový materiál je potom doplněk, třeba když dřevaři někde vedle pálí větve, tak popel z nich potom rozsypat kolem úlů, aby případní mravenčí průzkumníci se tomu místu vyhnuli. Jinak skutečně lesní mravenci, ti jsou myslím ti větší černí, co dělají velké kupy z jehličí, jsou chránění, takže by se měli nechat na pokoji a do jejich blízkosti úly raději nedávat.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "Stanislav Pácl" <spacl/=/cominnet.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Sunday, April 12, 2009 10:12 PM Subject: Mravenci
> Chtěl bych se zeptat,jaké máte zkušenosti s lesními mravenci.Hlavně ,co na > ně platí.Loni jsem jich měl na stanovišti hodně,ale co se děje letos již z > jara,to nemá obdoby.Přitom na ně nefunguje nic.Loni jsem zkoušel různé > spreje / to pouze dráždí včely/,granule na mravenci také > nefungují.Poraďte,kdo má nějaké zkušenosti.Děkuji.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 35186
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |