78192

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Zdenda (92.243.210.254) --- 13. 5. 2009
Tvorba oddělků

Prosím o radu jak postupovat s tvorbou oddělků. Používám klasický rámek 39x24 po 11 ks v nástavku. Zimuji zpravidla na 2 nástavcích a v sezóně jsou včelstva na 3 až 4 nástavcích. Oddělky vytvářím celkem běžně. Většinou dělám smíšené plodové s přimetením včel z medníků. Snažím se o obnovu díla a každý rok postaví včelstvo 1,5 nástavku mezistěn a 2-3 rámky trubčiny. Chtěl bych se zeptat kdy začínáte s tvorbou oddělků a kolik odebíráte ze včelstva plodových rámků a kolikrát za sezónu. Cílem kterého bych rád dosáhl je nehonit roje po zahradě nebo potlačovat rojovku přeletákem, který se sice osvědčil, ale není to nějak ono. Přesto, že vytvářím oddělky holky se chtěj pořád množit a né a né jim v tom zabránit. Děkuji všem za rady.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35634


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Joska (82.100.12.131) --- 13. 5. 2009
Re: Tvorba oddělků

Ve vašem případě bych klidně použil celý nástavek někdy těsně po odkvětu řepky.Asi bych odebýral starou matku s nástavkem a po pocitu osiřelosti do původního včelstva přidal zralí matečník,ovšem musíte počítat z asi 16 dením výpadkem plodování což by včelstvu nemělo ublížit protože po řepce většinou bývá obdobý slabších snůšek.Za dodržení určitých zásad lze přidat i matku již oplozenou pak odpadá delší obdobý kdy matka neklade.Starou matku v oddělku lze vyměnit celkem snadno pokud jí potřebujete vyměnit.Samozřejmě pokud chcete oddělků co nejvíce pak je třeba včelstva dělit podle síli a udělat z jednoho včelstva dva a více oddělků tak aby to včelstvu neuškodilo a pomohlo to předejít rojové náladě.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35639


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
M. Václavek (213.29.160.115) --- 14. 5. 2009
Re: Tvorba oddělků

Za dodržení určitých zásad lze přidat i matku již oplozenou pak odpadá delší obdobý kdy matka neklade.
______________________________________________________________

To je sice hezké, ale tímto postupem zcela zničíte původní záměr metody ( přerušení plodování simulující výlet roje ). Výsledek je pak úplně stejný, jako kdybyste pouze odebral oddělek. Pokud-li původní matka nebyla nekvalitní ( špatně kladoucí, stará, což v praxi znamená 3 a více let... značně individuální ), nemá výměna matek protirojový efekt.

S pozdravem M. Václavek
//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35661


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu