78077

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


M. Václavek (213.29.160.115) --- 6. 8. 2009
Nassenheider a Optimal?

Zajímám se o zkušenosti s léčením odpařovači Nassenheider v nástavkových úlech typu Langstroth ( Optimal ). Kolik odpařovačů je třeba v úlech složených z 6-8 NN? Postačí dva s volbou největšího odparného knotu? Bude zajištěno dostatečné uvolňování par kyseliny pro takto prostorné úly? Je třeba v průběhu léčení omezit přívod vzduchu do úlového prostoru ( omezení drátěných den a oček )? Děkuji za info.

Klasické ošetřování odparnými deskami Formidol mi svojí účinností a komplikovanou aplikací nevyhovuje.

S pozdravem M. Václavek
//\/\\//


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37187


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 6. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?


> Klasické ošetřování odparnými deskami Formidol mi svojí účinností a
> komplikovanou aplikací nevyhovuje.
>

Tady se odpoved na prvni otazku bohuzel asi nevyskytne - bohuzel. Jiste vis, cetl jsi, ze pan Dvorsky doporucuje dva NH umistene po okrajich plodoveho hnizda. Uz nepamatuju jestli dva je maximum, ale tusim ze psal ze jeden je na tolik prostoru malo. Rozhodne si myslim, ze psal ze pouziva jen velke knoty v jakekoli dobe. Ocka typuju urcite uzavrit, nechat mozna spodni nad zuzenym cesnem - ale tady hadam. Clanek bude nekde na Emanovi - namam cas hledat, promin, ale zkusil bych hledat " Prijdou cechy morava slezko ...." Z doslechu ci z netu vim, ze formidol na takove vcelstvo se dava bez igelitu a vice desek - kdo je odvazny muze dat vedet vysledky :-)

Problem formidolu je opravdu pracnost, ted jsem se vratil od vcel, zkusmo jsem vlozil po desce do dvojich vcel. Tim ze kuli krmeni a nedostaku nastavku jsem musel nektere zuzit na dva ci tri N 39x24 pokladam formidol rovnou na ramky pod folii otvory dolu - to je docela rychle, otazka je co ucinnost, ale melo by to fungovat spravne, pary klesat dolu. V minulosti jsem to zkousel i mezi nastavky ale to bylo loni po prvnim vytaceni. Bohuzel tezko hodnotit vysledky neb jsem flakal monitoring a zaznamy. Letos jsem kapku peclivejsi.
Ale problem formidolu je, ze uz ho prvni den objevis na podlozce cupovanej i pres igelitovu ochranu. Najdes tam obcas i zihadla :-( Druhej den odstranuju folii a dalsi den uz je spad na podlozce zdrejme hodne zkreslen kuli vate nad sitem i na podlozce.

Zatim spadlo u vcelstva, kde uz je NH temer cely odparen cca 15 roztocu - ale to nevim uplne presne . U 4 aplikaci formidolu (mam malo odparovacu - chyba, mohl jsem si usetrit praci) spadlo v jednom pripade 16ks po dvou dnech, ve druhem 2 a ve dvou 0 ale to je cudne. Uz nekolik dni - tyden sleduju svetle roztoce - znamky mnozeni. Zatim nejvetsi prirozeny spad 3/2 dny - takze snad zatim dobry, ale nemam podlozky chranene a rozhodne nedokazu predvidat vyvoj, tak zkousim strilet namatkou formidolem.
Delal jsem i smyv ale tam jsem udelal dilci chybu v rozboru doma, takze jsem zvedav co se ukaze v laborce. Doma vysla dvakrat 0

Podelte se taky nekdo, neni to nezabavna hra kdyz uz se zacnou objevovat na podlozkach, jen chybej data a zkusenost.

Tebe prosim o info kdy pripojujes oddelek k produkcnimu? Ci uz jsi pripojil - predpokladam ze krmis.... A oddelek v tvem pripade znamena 1NN ci i vice? Ja budu pripojovat pozdeji....

Diky
T.H.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37194


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Radek Krušina (88.100.116.110) --- 6. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Tomáš Heřman napsal:
>Jiste vis, cetl jsi, ze pan Dvorsky doporucuje dva NH umistene po okrajich plodoveho hnizda.
>Uz nepamatuju jestli dva je maximum, ale tusim ze psal ze jeden je na tolik prostoru malo.
>Rozhodne si myslim, ze psal ze pouziva jen velke knoty v jakekoli dobe.
............
Pokud si to dobře pamatuju já, tak v oficiálním návodu se píše o umístění u silných včelstev dvou odpařovačů na obou stranách plodového hnízda.
Naopak v diskusi se zkušenějšími jsem pochopil, že používají jeden odpařovač i v silném včelstvu, ale vždy doprostřed nad plodové těleso a vždy s velkým knotem.

Radek Krušina

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37195


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Josef Křapka (77.237.138.69) --- 7. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

>Delal jsem i smyv ale tam jsem udelal dilci chybu v rozboru doma, takze jsem zvedav co se ukaze v laborce. Doma vysla dvakrat 0 TH <
------------------------------------------------------------
Můžete tu dílčí chybu konkretizovat? U smyvu jsem nalezl ze 4 vzorků pouze 1 roztoče. To u včelstva, kde dosud nebyli roztoči na podložce nalezeni. Naopak, u včelstev se spadem
nebylo ve smyvu nic. Také čekám, co na to VÚ Dol.
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37199


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 10. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Delal jsem i smyv ale tam jsem udelal dilci chybu v rozboru doma, takze
> jsem zvedav co se ukaze v laborce. Doma vysla dvakrat 0 TH <
> ------------------------------------------------------------
> Můžete tu dílčí chybu konkretizovat? U smyvu jsem nalezl ze 4 vzorků pouze
> 1 roztoče. To u včelstva, kde dosud nebyli roztoči na podložce nalezeni.
> Naopak, u včelstev se spadem
> nebylo ve smyvu nic. Také čekám, co na to VÚ Dol.
> JK

Zdravim Vas, ani se mi moc nechce, protoze se zas ukaze co jsem to za T. :-)

Neproklepal jsem vcely a jarovou vodu ve sklenici, pouze jsem vcely jarovou vodou vice nez 10x prolil. Takze nejaky ten roztoc mohl zustat na vcele zalezly. Pospichal jsem abych mohl hned v pondeli poslat vzorky - prace kvapna houby platna. Ale zkusenost je to je nejdulezitejsi.

Kdyz uz tedy tak mam zas pribeh :-)) dostal jsem od p. Cerneho metodiku na cukrove valeni, s tim ze je to velka sranda. Viz emanuv blog. Potvrzuju, je to prdel s tresnickou na dortu a to, ze vice nez 90 procent vcel prezije dle toho jak clovek moc sejkuje.

Metodika je od amiku a nejsou uplne hloupy :-) Kdyz jsem delal smyv tak jsem vzorek odebiral tak ze jsem pres nadobku pretahl igelitovy pytlik. Oni to delaji tak ze sklepnou vcely do kbeliku a naberou vcely odmerku. Je to asi lepsi zpusob, letavky odletnou a zustanou potrebne krmicky.

Problem cukroveho valeni je v mouckovem cukru jak eman vyzkoumal. Ja si to chtel vyzkouset tak jsem vzal obyc. moucku prosatou pres jemny cednik (exituje pry super jemny - koblihovy cukr - zatim jsem nesehnal). Ze 4 vcelstev jsem vzdy odebral vzorek 300 vcel, do sklenice dal tri lzicky moucky, vysypal vcely a sejkoval. Objevil jsem hned napoprve jednoho roztoce, pak trikrat nula. Sradosti jsem ho zlikvidoval. Problem je zdrejme jen ta potrebna jemnost cukru - napada me presit pres uhelon co mam na med.

Jinak se mi to opravdu hodne libilo, je to celkem rychle, nezabiji to vcely.
T.H.




Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37238


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
M. Václavek (213.29.160.115) --- 7. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Tebe prosim o info kdy pripojujes oddelek k produkcnimu? Ci uz jsi pripojil - predpokladam ze krmis.... A oddelek v tvem pripade znamena 1NN ci i vice? Ja budu pripojovat pozdeji....

______________________________________________________________

Medobraní jsem prováděl 16. 7. a nelituji toho. Med byl zcela zralý. Stále u nás není po snůšce ani vidu ani slechu ( ustala někdy začátkem července ). To málo nektaru, co včely v současnosti nosí, sotva stačí na jejich obživu. Sbírají především pyl. Už mám nakrmeno ( vše jsem zakrmil v průběhu druhé poloviny července ).

Oddělky připojuji zásadně jen v říjnu ( před prvním podzimním léčením ). Př. Turčáni má pravdu v tom, že spojování v srpnu, či ještě dříve, nepřináší žádaný efekt ( posílení včelstva nad standart ).

V říjnu se včelstva připojují zcela bez problémů i naostro ( v tuto dobu je novinový papír zbytečností ). Pokud včelstva nemají plod, lze matky po dostatečném vypuknutí zjevných známek osiřelosti přidat česnem ( očkem ) rovnou mezi včely ( pro jistotu matky namáčím v cukerném roztoku ). Je úžasné sledovat, jak se včely ihned po přidání matky uklidní a začnou se stahovat do úlu. Nepřijetí matky v říjnu včelstvem bez buňky plodu je vysoce nepravděpodobné. V této situaci je zcela zbytečné se handrkovat s klíckami. Abych měl včelstva v říjnu bez plodu a zároveň měl přehled o všech matkách, vládám je v září v dostatečném předstihu ( 4 týdny před plánovaným spojením ) do izolačních klícek.

Oddělek u mě znamená včelstvo, které v současnosti obsedá 3 NN.

S pozdravem M. Václavek
//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37204


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
A.Turčáni (62.168.124.210) --- 7. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Oddělek u mě znamená včelstvo, které v současnosti obsedá 3 NN.

technický výraz oddélek-odloženec nie je tom v koľkých debničkách je usadený, ale o tom, že toto včelstvo vzniklo ako odělené-odložené viacerých plástov s plodom, včelami a zásobami. Ak v ňom začne plodovať matka, je to samostatná jednotka včelieho spoločenstva, teda včelstvo.

Nepřijetí matky v říjnu včelstvem bez buňky plodu je vysoce nepravděpodobné. V této situaci je zcela zbytečné se handrkovat s klíckami.

Ja túto integráciu robím bez zbytočného sa handrkovania z klietkami a použitia novinovej clony, tá je potrebná preto, aby spojenie dvoch včelstiev neprepuklo do súboja včiel (a to sa stáva, je to poznatok s praxi nie z jednej integrácii ale z dvoch desiatok rokov.)

Tvoja nevyzretosť (ale šikovný si, to uznávam) vidieť aj pri hodnotení včelstva ako včelstvo bez bunky plodu, je ďaleko od pravdy, lebo sú roky, keď v říjnu-októbri sú vo včelstvách aj väčšie rozlohy 2-10 dm2 plodu. Plod pri spájaní nie je prekážkou, ale počítať s tým treba. Robil som sledovanie po viac rokov plodovanie starých (relatívne) a mladých M (nasadených v roku pokusu) a zistil som, že v priemere vo väčšej skupine včelstiev bol pomer 50:50 % s nejakými menšími výchylkami.
Takže všetko môže byť relatívne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37210


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
M. Václavek (213.29.160.115) --- 7. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

technický výraz oddélek-odloženec nie je tom v koľkých debničkách je usadený, ale o tom, že toto včelstvo vzniklo ako odělené-odložené viacerých plástov s plodom, včelami a zásobami. Ak v ňom začne plodovať matka, je to samostatná jednotka včelieho spoločenstva, teda včelstvo.

______________________________________________________________


To mi nemusíte vysvětlovat. To je naprosto jasné.

Př. T. Heřman se mě ptal, jak silné oddělky chovám. Odpověděl jsem mu, že u mě oddělek znamená včelstvo, které v současnosti obsedá 3 NN. ...to znamená, že chovám oddělky, které v současnosti obsedají 3 NN ( pro některé včelaře jsou to běžná včelstva a pro některé už v tuto dobu ani ne to ). Není to žádný zázrak, ale obyčejné květnové oddělky ze 4 plodových plástů.

____________________________________________________________


Tvoja nevyzretosť (ale šikovný si, to uznávam) vidieť aj pri hodnotení včelstva ako včelstvo bez bunky plodu, je ďaleko od pravdy, lebo sú roky, keď v říjnu-októbri sú vo včelstvách aj väčšie rozlohy 2-10 dm2 plodu.

____________________________________________________________

Je vidět, že nečtete pozorně moje příspěvky. Kdybyste je četl pozorně, věděl byste, že matky v září vkládám do izolačních klícek, a tak jím znemožním klást. V říjnu mám včelstva bez plodu, ať je rok jaký je, a zároveň každou matku mám po ruce. Je tím zajištěna vysoká účinnost ošetření fumigací ( plodové hledisko ). Takto budu letos postupovat po čtvrté.

S pozdravem M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37211


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 10. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

> Medobraní jsem prováděl 16. 7. a nelituji toho. Med byl zcela zralý. Stále
> u nás není po snůšce ani vidu ani slechu ( ustala někdy začátkem července
> ). To málo nektaru, co včely v současnosti nosí, sotva stačí na jejich
> obživu. Sbírají především pyl. Už mám nakrmeno ( vše jsem zakrmil v průběhu
> druhé poloviny července ).

Kdybych nejel na sluzebku ukoncil bych to trapeni :-) take k tomuto terminu, delal jsem to koncem cervence a uz jsem se bal aby nestradaly, asi jsem tak prisel o trochu medu ale co, s medem je jen prace :-))

> Oddělky připojuji zásadně jen v říjnu ( před prvním podzimním léčením ).
> Př. Turčáni má pravdu v tom, že spojování v srpnu, či ještě dříve,
> nepřináší žádaný efekt ( posílení včelstva nad standart ).

Delam to take tak od lonska a potvrzuju ze to funguje. Turcaniho metoda :-) Mimo jine jsem v tento cas spojil dva oddelky dohromady a nelitoval jsem. Je to zajimavy pribeh. V jednom oddelku byla pomackana matka (kolega ji chtel ale kdyz ji daval do klicky tak ji promackl zadecek, vratili jsme ji zpet) Normalne jsem veril, ze si ji vymeni - tak se to pise. Nevymenily, tak jsem si rikal ze si pri spojeni vyberou tu zdravou, na jare jsem nalezl tu poskozenou - je fakt velika :-) Vcera jsem konecne udelal fotky jako dukaz.

> Oddělek u mě znamená včelstvo, které v současnosti obsedá 3 NN.

Problem pak muze byt ale na jare, ty spojene vcelstva jsou trochu jak nerizena strela a k rojeni nemaji moc daleko - aspon takovy jsem mel pocit - ale nevyrojily se. Delal jsem ale vcas oddelek. Jak se to dela u vas?

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37240


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
M. Václavek (213.29.160.115) --- 10. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Tomáš Heřman:
Problem pak muze byt ale na jare, ty spojene vcelstva jsou trochu jak nerizena strela a k rojeni nemaji moc daleko - aspon takovy jsem mel pocit - ale nevyrojily se. Delal jsem ale vcas oddelek. Jak se to dela u vas?

______________________________________________________________


Naprosto souhlasím, spojená včelstva ( posílená ) mají větší tendence k rojení. Dříve dosahují vrcholu plodování a celkově jsou více nestabilnější a náchylnější k propuknutí rojové nálady. Kdo chce úspěšně včelařit s plným nasazením integračního systému, musí mít dokonale vypracovanou technologii zabránění vzniku rojových nálad, jinak to je zbytečná práce.

Po letošní integraci budu mít dle mých požadavků již vyzrálá včelstva co se síly týče ( produkční včelstva s 30 000 - 40 000 zimních včel ), takže se příští rok mám na co těšit :-)

Doufám, že v arzenálu mám již dostatek vědomostí a ověřených postupů, se kterými se s tím snad vypořádám. Naděje vkládám do hybridu metody ranné tvorby oddělků ala Kolomý a LBV metody...
Viz: http://www.vcely.or.cz/konference.pl?from=36692&visible=0&type=nointro+nostatus+noform

S pozdravem M. Václavek

PS
Jak u Vás dopadlo zebrování? Děkuji za odpověď.

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37242


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 10. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

> Jak u Vás dopadlo zebrování?

Jedny ze 4 zebrovanych se proti teorii vyrojili - asi, ale vinu beru na sebe a svou nemohoucnost :-) Bylo to zajimave vcelstvo, postavily si trubciny dle sveho gusta - 4 ramky - ale ne a ne je poradne klast, jen minimum oproti ostatnim kde 4ramky zakladene 39x24 nebyly neobvykle. A ani je nazanosily nektarem ci pylem, proste prazdny trubci ramky. Pak narazily matecniky - par - nahodne jsem videl asi 3ks vzdy jeden na ramku, tak jsem si rikal, ze je to v souladu s teorii a ze pujde o TV. No ale pak mi zas ukazaly ze vim prd a ze to nemuze byt tak jednoduche protoze by to byla asi nuda. Byl jsem bohuzel u toho kdyz vylitly, sedly na celni stranu ulu a po chvily zase vlezly zpet. Ale matka je nova - takze mam trochu otaznik o co vlastne slo.... Kdybych to nevidel prohlasil bych to za jednoznacnou tichou vymenu :-)) Ale jelikoz se v ulu chvili nekladlo tak slo o rojeni. Ale i presto byly medove velmi nadstandardni v porovnanim se druhym vyrojenym vcelstvem co jsem letos mel z 20ti. Patrily k nejlepsim a dost mozna to chtelo jeste nastavek. Doplnim dulezite, ze se jednalo o rojovou matku druhym rokem, coz mozna mluvi za vse.

Cekam a tesim se jestli k zebrovani po sezone vyjadri vetsi a zkusenejsi vcelari, me se to letos nejak spatne hodnoti, protoze to az tak uspesne nebylo, nevim nakolik mnou, nakolik priroda nedala. Chov se vydaril na jednicku podtrzenou, med na horsi trojku - ale co s medem :-)

V globalu jim zasah - zebra - neublizil i kdyz jsem ho delal v breznu (mel jsem trochu obavu), vynosove patrily k lepsimu standardu ci k nejlepsim - musim si to jeste poradne zkouknout az bude cas. Vyzkousim to znovu.

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37247


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
M. Václavek (213.29.160.115) --- 10. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Jedny ze 4 zebrovanych se proti teorii vyrojili - asi, ale vinu beru na sebe a svou nemohoucnost :-) Bylo to zajimave vcelstvo, postavily si trubciny dle sveho gusta - 4 ramky - ale ne a ne je poradne klast, jen minimum oproti ostatnim kde 4ramky zakladene 39x24 nebyly neobvykle. A ani je nazanosily nektarem ci pylem, proste prazdny trubci ramky.
______________________________________________________________

Takže jste vlastně spíše než zebrování testoval LBV metodu ( 4 zakladené stavební rámky 39x24 jsou dostatečné k dosažení jejího účinku ), že? Jak si vysvětlujete ten úkaz, že včely trubčinu vystavěly, ale nezakladly.
Mohl byste ještě popsat situaci ve druhém včelstvu, které se Vám vyrojilo. Děkuji.

S pozdravem M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37248


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 11. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

> Takže jste vlastně spíše než zebrování testoval LBV metodu ( 4 zakladené
> stavební rámky 39x24 jsou dostatečné k dosažení jejího účinku ), že? Jak si
> vysvětlujete ten úkaz, že včely trubčinu vystavěly, ale nezakladly.
> Mohl byste ještě popsat situaci ve druhém včelstvu, které se Vám vyrojilo.

Ano da se rict ze oboje, ja jim rozhodne v chovu trubcu nebranim, at si stavi co chteji. LBV uplne neverim, pomuze urcite ale stopro se mi to nezda, protoze u vcel nelze delat seriovou vyrobu :-)

Ukol cislo 1 pred touto sezonou bylo potlacit roje coz se nakonec docela povedlo -2 z 20ti vcelstev. Mel jsem z toho z predlonska vitr, bere to cas, a dvacet uz je dost na praci, navic jeste mam par rojovych matek. Jeden starsi deda u nas s 15ti mel letos 13 roju :-)) - udajne nemel x-let problem.

Vcera jsem mrknul na zaznamy, hlavne na zebru. Mel jsem dve stanoviste a na kazdem jsem vzdy po dvou vcelstvech 14.brezna nazebroval. Vybral jsem ty silnejsi ne-li nejsilnejsi co se tak nejak k tomu nabizely - meli vice nastavku, hodne zasob a nesedely primo pod folii. Preci jen jsem mel respekt, moc lidi se ve vcelach v puli brezna nehrabe, natoz jim sibovat se zasobama, zima letos docela byla.

Prvni stanoviste - teplejsi ale vetrnejsi - na kopci - 39x24- jde mi to tam lepe. Obe vcelstva nejvic medu ze vsech, jedno zimovano ve trech N druhe jen ve 2N. Prvni 24ramku k vytoceni, 4 ponechany jako zasoby + to co maj dole. Druhe vcelstvo to co jsem vcera popsal ze se vyrojilo dalo 22ramku + 4 co jsem jim s diky ponechal + co maji dole. Je to divne co? Vyrojene a tolik medu . To druhe na ktere se ptas co se vyrojilo to byla klasika a to dalo 7ramku. Coz odpovida zkusenostem mym i ostatnich rojaru :-)

To druhe co se vyrojilo melo jeste take rojovou matku druhym rokem. Jeste si projdu zaznamy ale uz za ty 4-5sezon pozoruju, ze u tech rojivek je to na tuty, ze nejpozdeji druhy rok jde ven at se snazim jakkoliv. Dostaly stejne stavebnich ramku, kladly trubce, byly obdobne rozsirovane...

Druhe stanoviste - chladnejsi u potoka - Lang159 - tam mi to jde bohuzel hure. Zebrovano take 14.3. u jednoho vcelstva se v kvetnu/cervnu objevil vir pytl. plodu takze vymena matky, daly nastavek a pul - bida, druhe vcelstvo dalo dva a pul NN + pul jsem jimi nechal a bylo na tom stanovisti z nejlepsich. Slo ale o vcelstvo udelane v rijnu ze dvou oddelku. To ukazuje jak je Turcianyho metoda zajimava.

Tezko hodnotit zebru na poprve, vidis ze v tom mam sam zmatek, snad si to jednou sedne a necham si zdat o 100kg na vcelstvo na tri zasahy :-)

Perlicka na zaver co jsem objevil z prvni sezony co jsem si delal nejake poznamky. Tusim rok 05, vcely na jare suche, natiralo se (srpen, zari jsem byl v Irsku), musel jsem je na jare krmit, dedovi se zdalo ze 8kg je az az, vytoceno jarni med 10kg, lesni 300 + min 50kg cementu v ramcich - vyzimovano 9vcelstev - bidaku (jedny uhynuly v suchych bunkach) - dvouprostorove vcelareni.

Kdyz to dava tak je zdrejme jedno v cem jsou a v jakem stavu ....

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37266


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
M. Václavek (213.29.160.115) --- 11. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Ano da se rict ze oboje, ja jim rozhodne v chovu trubcu nebranim, at si stavi co chteji. LBV uplne neverim, pomuze urcite ale stopro se mi to nezda, protoze u vcel nelze delat seriovou vyrobu :-)
(...)

Tezko hodnotit zebru na poprve, vidis ze v tom mam sam zmatek, snad si to jednou sedne a necham si zdat o 100kg na vcelstvo na tri zasahy :-)
______________________________________________________________


Přátelská rada na závěr: Chcete-li objektivně hodnotit „zebrování“, nemůžete umožnit výstavbu 4 trubčích plástů 39x24 cm ( příště testovaným včelstvům poskytněte maximálně 2 stavební rámky a ty umisťujte zásadně jen vedle krajních plodových plástů... klasický postup ). Jak jsem již psal, spíše jste ověřil LBV metodu než metodu zebrování ( pokud jsem to pochopil správně, 4 stavební rámky byly k dispozici ve všech včelstev, tedy i v zebrovaných, nebo snad ne? ). Možná jste nedodržel metodiku ( stavební rámky jste nevkládal do centra plodového tělesa ), a proto si nepřipouštíte, že se jedná o LBV metodu a že hlavní příčina nerojení nemusela být spojena se „zebrou“ a místo toho mohla být spojena s chovem trubců ( v případě vložení stavebních rámků na kraje sice př. Linhart negarantuje, že dojde k vyprodukování dostatečné trubčí biomasy, nicméně nemožné to není ). Můj osobní názor. Další hledisko narušení objektivity testování dotyčných protirojových metodik je samozřejmě i tvorba oddělků ( to se týká i mě ).

S pozdravem M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37270


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 11. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

> Přátelská rada na závěr: Chcete-li objektivně hodnotit „zebrování“,
> nemůžete umožnit výstavbu 4 trubčích plástů 39x24 cm ( příště testovaným
> včelstvům poskytněte maximálně 2 stavební rámky a ty umisťujte zásadně jen
> vedle krajních plodových plástů... klasický postup ).

Mozna ano ale v zebrovani preci neni ani zminka o znemozneni chovu trubcu. A p. Wright myslim dle toho co vypozoroval a co napsal sva vcelstva nijak neomezuje....

A jsem skeptik v tom, ze vcely kladou vic trubcu nez je jim prirozene jen diky vetsimu mnozstvi trubciny a spravne poloze st.

Ale je to dobry namet na premysleni, priste vyzkousime lepe a uvidime :-) Stejne to bude zas vsechno jinak :-))
T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37272


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
M. Václavek (213.29.160.115) --- 11. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

A jsem skeptik v tom, ze vcely kladou vic trubcu nez je jim prirozene jen diky vetsimu mnozstvi trubciny a spravne poloze st.

___________________________________________________________

Najděte mi v přírodě včelstvo, které samo od sebe ze své přirozenosti vystaví a zaploduje trubčinu o ploše 4 rámků 39x24. Budu na něj dlouho zírat.
Mimochodem používá p. Wright stavební rámky? A kolik?

S pozdravem M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37281


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
Ivan Černý (90.179.229.219) --- 11. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

MV> Mimochodem používá p. Wright stavební rámky? A kolik?
To je zajímavý dotaz. Nevím. Oni se s tím obecně moc nemažou a používají plásty pořád pryč. Ale zeptám se ho a dám vědět.

Ivan Černý

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37282


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 12. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

> Najděte mi v přírodě včelstvo, které samo od sebe ze své přirozenosti
> vystaví a zaploduje trubčinu o ploše 4 rámků 39x24. Budu na něj dlouho
> zírat.

To je jako kdybysme hledali vcelstvo ktere samo o sobe dava 100kg :-)

Ja videl jen jedno vcelstvo v prirode, zato poradne, likvidoval jsem ho, roj si sednul do stare bedny na ramky na nepouzivanem vceline a min dva roky tam vegetil - velmi uspesne, byl to lakovy lezan, ci medna krava.
Bylo krasne videt jak ze zacatku byly meziplastove ulicky uzoucke a postupem jak rostly tak si dilo a ulicky rozsirovaly, medne plasty uz pak flakaly ja to prislo, ty predni plodove byly jak kdyz strely.

Spousta pylu, zasob, vcel - neskutecne hodnych. Tak jako mam v krave - nevim cim to ale jsou nejak vyklidneny asi tim ze si vse delaj po svem... Od kravy jsem snad jeste nedostal zihadlo, je z matek tzv z jednoho vrhu co mam v oddelcich a tam si ted bez reci zavoj beru... Ze by stesti na matku?? Ten roj by nejspis prezil do dalsi sezony. Trubciny take spousta, 4 ramky asi ne - mrknu na fotky jestli bude videt kolik.

Ale nemyslis ze mnozstvi zakladene trubciny je velmi umerne sile vcelstva a jejich celkove pohode??? Kdyz mas vice vcel na srovnani tak je to videt, nektere trubcinu treba jen vystavi ale nezakladou - mam par kusu panenskeho trubciho dila na skladovani.
To same oddelek - dosahnou urcite sily jeste v 0tem roce a zacne stavet a klast trubcinu - to uz je pak pro me pocitove vcelstvo.

Proc ty ostatni vcely vsechnu trubcinu nezakladou maji-li trubcinu jiz postavenou k dispozici? Je to polohou ramku v ule? Preci vime ze kdyz potrebuji neni problem prejit kuli trubcine i ob nastavek nahoru ci dolu.

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37285


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
M. Václavek (213.29.160.115) --- 12. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

To je jako kdybysme hledali vcelstvo ktere samo o sobe dava 100kg :-)
____________________________________________________________

Také bych zíral. Rovněž bych zíral, kdyby se v přírodě našlo včelstvo, které zimuje s 30 000 a více včelami ( zvláště u kraněk, jež mají velké tendence k zimování s 1-1,5 kg včelstvy ). Prostě tvrdit a namlouvat si můžeme cokoliv, ale holého faktu, že novodobé včelaření vytváří situace, které jsou na hony daleko od přirozeného stavu včelích společenství v přírodě, z toho se nakonec nevymluvíme. Paradoxně samotné vychvalované nástavkové úly jsou pro včely poměrně dost nepřirozeným prostředím ( což neznamená, že jsou nevýhodné... z hlediska včelařů ).

____________________________________________________________

Ten roj by nejspis prezil do dalsi sezony. Trubciny take spousta, 4 ramky asi ne - mrknu na fotky jestli bude videt kolik.
____________________________________________________________

To by bylo velmi zajímavé. Děkuji za analýzu.

____________________________________________________________

Ale nemyslis ze mnozstvi zakladene trubciny je velmi umerne sile vcelstva a jejich celkove pohode???
____________________________________________________________

Nepochybně silnější včelstva sami od sebe chovají více trubců, ale nevěřím, že by se v přírodě našlo takové včelstvo, které by bylo tak v „pohodě“, že by vystavělo a zaplodovalo trubčinu o ploše 4 rámků 39x24 ( to slovo „zaplodovalo“ je klíčové... nestačí pouze vystavět, včelstva „na divoko“ průběžně přistavují dílo a mění polohu plodového hnízda, takže celkově by v dutině mohlo být ve výsledku ono množství trubčiny, avšak z něhož by byla zaplodovaná v určité době jen část... pro účely výzkumu by byly nejvhodnější plně rozvinutá živá „přírodní“ včelstva, ale kde je sehnat? ).

____________________________________________________________

Proc ty ostatni vcely vsechnu trubcinu nezakladou maji-li trubcinu jiz postavenou k dispozici? Je to polohou ramku v ule? Preci vime ze kdyz potrebuji neni problem prejit kuli trubcine i ob nastavek nahoru ci dolu.
____________________________________________________________

A ta poloha? Nejede o to, že by matka musela něco překonávat. Pokud se trubčina nachází v plodovém tělese, je z hlediska teplotní stability ( na jaře ) a kompaktnosti plodového tělesa vysoce nepraktické její nezaplodování. Nicméně i přesto se tak nemusí stát ( kondice včelstva a vnější podmínky mohou ledacos zhatit ). U trubčiny na krajích plodiště daleko více záleží zejména na aktuálních potřebách včel, zda ji matka zaklade. V tomto případě nejsou včely k ničemu nuceni a odpovídá to více jejich přirozenosti ( ke které samozřejmě patří i rojení :-).

S pozdravem M. Václavek

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37290


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
trestik (e-mailem) --- 12. 8. 2009
RE: Nassenheider a Optimal?

Pokud v přírodě najdete včelstvo o síle odpovídající 6N 39x24, potom tam dle
mého mínění najdete pravděpodobně i počet trubčích buněk, odpovídající 4
rámkům 39x24. Od autorů teorie BLV bych očekával, že potřebná srovnání
provedou oni například tak, že přivedou včelstvo do této síly bez mezistěn a
spočtou počet trubčích buněk.
J.T.

P.S.
Mimochodem, vlákno "Nassenheider a Optimal?" je o něčem jiném a pokud k
technologii léčení pomocí KM není co sdělit, doporučuji ve vláknu
nepokračovat a založit vlákno nové.


> Najděte mi v přírodě včelstvo, které samo od sebe ze své přirozenosti
> vystaví a zaploduje trubčinu o ploše 4 rámků 39x24. Budu na něj dlouho
> zírat.
> Mimochodem používá p. Wright stavební rámky? A kolik?
>
> S pozdravem M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37288


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
M. Václavek (213.29.160.115) --- 12. 8. 2009
Re: LBV, zebrování a přirozený stav


Mimochodem, vlákno "Nassenheider a Optimal?" je o něčem jiném a pokud k
technologii léčení pomocí KM není co sdělit, doporučuji ve vláknu
nepokračovat a založit vlákno nové.

______________________________________________________________

To je takový nešvar tady na Konferenci, které ho se taky dopouštím. Pardon.

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37292


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                       
(e-mailem) --- 23. 10. 2009
Re: LBV, zebrovani a prirozeny stav

Právě jsem se dopustil
nešvaru.Pardon!Takže,na správném vlákně,
Prosím o podrobnostI o metodách LBV,ZEBROVÁNÍ.
DÍKY.


----- PŮVODNÍ ZPRÁVA -----
Od: "M. Václavek" <e-mail/=/nezadan>
Komu: "V?ela?ský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Předmět: Re: LBV, zebrovani a prirozeny stav
Datum: 12.8.2009 - 11:09:39

>
> Mimochodem, vlákno "Nassenheider a Optimal?" je o
> něčem jiném a pokud k
> technologii léčení pomocí KM není co sdělit,
> doporučuji ve vláknu
> nepokračovat a založit vlákno nové.
>
> ______________________________________________________________
>
> To je takový nešvar tady na Konferenci, které ho
> se taky dopouštím. Pardon.
>
> //\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38224


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
(e-mailem) --- 23. 10. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

A ještě,co to je LBV metoda?
Díky.


----- PŮVODNÍ ZPRÁVA -----
Od: "M. Václavek" <e-mail/=/nezadan>
Komu: "V?ela?ský mailing list" <vcely/=/v.or.cz>
Předmět: Re: Nassenheider a Optimal?
Datum: 11.8.2009 - 12:59:11

> Ano da se rict ze oboje, ja jim rozhodne v chovu trubcu
> nebranim, at si
> stavi co chteji. LBV uplne neverim, pomuze urcite ale
> stopro se mi to
> nezda, protoze u vcel nelze delat seriovou vyrobu :-)
> (...)
>
> Tezko hodnotit zebru na poprve, vidis ze v tom mam
> sam zmatek, snad si to
> jednou sedne a necham si zdat o 100kg na vcelstvo na
> tri zasahy :-)
> ______________________________________________________________
>
>
> Přátelská rada na závěr: Chcete-li objektivně
> hodnotit „zebrování“,
> nemůžete umožnit výstavbu 4 trubčích plástů
> 39x24 cm ( příště testovaným
> včelstvům poskytněte maximálně 2 stavební rámky
> a ty umisťujte zásadně jen
> vedle krajních plodových plástů... klasický postup
> ). Jak jsem již psal,
> spíše jste ověřil LBV metodu než metodu zebrování
> ( pokud jsem to pochopil
> správně, 4 stavební rámky byly k dispozici ve všech
> včelstev, tedy i v
> zebrovaných, nebo snad ne? ). Možná jste nedodržel
> metodiku ( stavební
> rámky jste nevkládal do centra plodového tělesa
> ), a proto si
> nepřipouštíte, že se jedná o LBV metodu a že
> hlavní příčina nerojení
> nemusela být spojena se „zebrou“ a místo toho
> mohla být spojena s chovem
> trubců ( v případě vložení stavebních rámků
> na kraje sice př. Linhart
> negarantuje, že dojde k vyprodukování dostatečné
> trubčí biomasy, nicméně
> nemožné to není ). Můj osobní názor. Další
> hledisko narušení objektivity
> testování dotyčných protirojových metodik je samozřejmě
> i tvorba oddělků (
> to se týká i mě ).
>
> S pozdravem M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38221


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
trestik (e-mailem) --- 23. 10. 2009
RE: Nassenheider a Optimal?

LBV metoda je v podstatě metoda, jak donutit včelstvo, aby chovalo více
trubců než je přirozené a v důsledku toho údajně čelit vzniku rojové nálady.

J.T.

> A ještě,co to je LBV metoda?
> Díky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38225


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
Paprna Paprna (e-mailem) --- 23. 10. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

A necha se vcelstvo donutit?

2009/10/23 trestik <trestik/=/trestik.cz>

> LBV metoda je v podstatě metoda, jak donutit včelstvo, aby chovalo více
> trubců než je přirozené a v důsledku toho údajně čelit vzniku rojové
> nálady.
>
> J.T.
>
> > A ještě,co to je LBV metoda?
> > Díky.
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38235


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
(e-mailem) --- 23. 10. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Vážení a milí!
Prozradte,neznalému,co je to zebrování a norské zimování!
Díky.


----- PŮVODNÍ ZPRÁVA -----
Od: "Tomáš Heřman" <Herman.T/=/seznam.cz>
Komu: vcely/=/v.or.cz
Předmět: Re: Nassenheider a Optimal?
Datum: 10.8.2009 - 13:19:27

> > Jak u Vás dopadlo zebrování?
>
> Jedny ze 4 zebrovanych se proti teorii vyrojili - asi,
> ale vinu beru na sebe a svou nemohoucnost :-) Bylo
> to zajimave vcelstvo, postavily si trubciny dle sveho
> gusta - 4 ramky - ale ne a ne je poradne klast, jen
> minimum oproti ostatnim kde 4ramky zakladene 39x24
> nebyly neobvykle. A ani je nazanosily nektarem ci
> pylem, proste prazdny trubci ramky. Pak narazily
> matecniky - par - nahodne jsem videl asi 3ks vzdy
> jeden na ramku, tak jsem si rikal, ze je to v souladu
> s teorii a ze pujde o TV. No ale pak mi zas ukazaly
> ze vim prd a ze to nemuze byt tak jednoduche protoze
> by to byla asi nuda. Byl jsem bohuzel u toho kdyz
> vylitly, sedly na celni stranu ulu a po chvily zase
> vlezly zpet. Ale matka je nova - takze mam trochu
> otaznik o co vlastne slo.... Kdybych to nevidel prohlasil
> bych to za jednoznacnou tichou vymenu :-)) Ale jelikoz
> se v ulu chvili nekladlo tak slo o rojeni. Ale i presto
> byly medove velmi nadstandardni v porovnanim se druhym
> vyrojenym vcelstvem co jsem letos mel z 20ti. Patrily
> k nejlepsim a dost mozna to chtelo jeste nastavek.
> Doplnim dulezite, ze se jednalo o rojovou matku
> druhym rokem, coz mozna mluvi za vse.
>
> Cekam a tesim se jestli k zebrovani po sezone vyjadri
> vetsi a zkusenejsi vcelari, me se to letos nejak spatne
> hodnoti, protoze to az tak uspesne nebylo, nevim
> nakolik mnou, nakolik priroda nedala. Chov se vydaril
> na jednicku podtrzenou, med na horsi trojku - ale
> co s medem :-)
>
> V globalu jim zasah - zebra - neublizil i kdyz jsem
> ho delal v breznu (mel jsem trochu obavu), vynosove
> patrily k lepsimu standardu ci k nejlepsim - musim
> si to jeste poradne zkouknout az bude cas. Vyzkousim
> to znovu.
>
> T.H.


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38217


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
trestik (e-mailem) --- 23. 10. 2009
RE: Nassenheider a Optimal?


Zebrování je "naředění" nespotřebovaných zásob prázdnými soušemi. Provádí se
po první jarní prohlídce nebo už během ní.
Norské zimování je přesypání včelstva na mezistěny a nakrmení. Provádí se na
konci sezóny.
J.T.

>
> Vážení a milí!
> Prozradte,neznalému,co je to zebrování a norské zimování!
> Díky.
>
>
> ----- PŮVODNÍ ZPRÁVA -----
> Od: "Tomáš Heřman" <Herman.T/=/seznam.cz>
> Komu: vcely/=/v.or.cz
> Předmět: Re: Nassenheider a Optimal?
> Datum: 10.8.2009 - 13:19:27
>
> > > Jak u Vás dopadlo zebrování?
> >
> > Jedny ze 4 zebrovanych se proti teorii vyrojili - asi,
> > ale vinu beru na sebe a svou nemohoucnost :-) Bylo
> > to zajimave vcelstvo, postavily si trubciny dle sveho
> > gusta - 4 ramky - ale ne a ne je poradne klast, jen
> > minimum oproti ostatnim kde 4ramky zakladene 39x24
> > nebyly neobvykle. A ani je nazanosily nektarem ci
> > pylem, proste prazdny trubci ramky. Pak narazily
> > matecniky - par - nahodne jsem videl asi 3ks vzdy
> > jeden na ramku, tak jsem si rikal, ze je to v souladu
> > s teorii a ze pujde o TV. No ale pak mi zas ukazaly
> > ze vim prd a ze to nemuze byt tak jednoduche protoze
> > by to byla asi nuda. Byl jsem bohuzel u toho kdyz
> > vylitly, sedly na celni stranu ulu a po chvily zase
> > vlezly zpet. Ale matka je nova - takze mam trochu
> > otaznik o co vlastne slo.... Kdybych to nevidel prohlasil
> > bych to za jednoznacnou tichou vymenu :-)) Ale jelikoz
> > se v ulu chvili nekladlo tak slo o rojeni. Ale i presto
> > byly medove velmi nadstandardni v porovnanim se druhym
> > vyrojenym vcelstvem co jsem letos mel z 20ti. Patrily
> > k nejlepsim a dost mozna to chtelo jeste nastavek.
> > Doplnim dulezite, ze se jednalo o rojovou matku
> > druhym rokem, coz mozna mluvi za vse.
> >
> > Cekam a tesim se jestli k zebrovani po sezone vyjadri
> > vetsi a zkusenejsi vcelari, me se to letos nejak spatne
> > hodnoti, protoze to az tak uspesne nebylo, nevim
> > nakolik mnou, nakolik priroda nedala. Chov se vydaril
> > na jednicku podtrzenou, med na horsi trojku - ale
> > co s medem :-)
> >
> > V globalu jim zasah - zebra - neublizil i kdyz jsem
> > ho delal v breznu (mel jsem trochu obavu), vynosove
> > patrily k lepsimu standardu ci k nejlepsim - musim
> > si to jeste poradne zkouknout az bude cas. Vyzkousim
> > to znovu.
> >
> > T.H.
>


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38220


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
Karel (90.179.34.205) --- 23. 10. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

> Vážení a milí!
> Prozradte,neznalému,co je to zebrování a norské zimování!
> Díky.
-------------

www.modernivcelar.eu

a objednat čísla ve kterých to je.
Zebrování dokonce na pokračování, dost obsáhle a ze všech stran. :-))

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38236


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
Stonjek (213.151.87.2) --- 11. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Nějak té kombinaci raných odělků a LBV nerozumím.Nedává mi to nějak smysl. Dělení včelstev je spolehlivá metoda ověřená na možná mil. včelstev po celém světě, ale má celou řadu nevýhod. Velmi podrobně se o nich zmiňují pánové LBV a tahal bych dříví do lesa, kdybych to opisoval. Na bezduché opisování cizích myšlenek jsou tu jiní. Metoda LBV pokud se prokáže,že spolehlivě funguje by tyto nevýhody měla odstranit. Proto se mi zdá kombinace těchto metod zcela nelogická, navíc se nikdy nedovíš, kvůli které se ti včely nerojí.Žel do DS se LBV vůbec nehodí a příští rok už bych jí nepoužíval. A tak jsem se snažil tenhle propletenec nějak otočit ve svůj prospěch Zkombinoval jsem LBV s WW a výsledky jsou slibné. Ale co jsou slibné výsledky v echt nerojivém roce??? Uvidíme! Zdraví R.S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37275


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
M. Václavek (213.29.160.115) --- 11. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Kombinace LBV metody s oddělkovým provozem má pro mě hlavní význam ten, že mi v této podobě LBV metoda nebude sabotovat integrační systém včelaření. Jsem vášnivý chovatel matek, mimo to mám rozpracované bezkonkurenčně jednoduché a účinné chovatelské postupy, takže v chovu matek nevidím překážku. Oddělky sice spotřebují nějaký ten čas navíc, ale není ho tak mnoho ( zase zleží na metodice ), že by to u mě převážilo jejich prospěch ve formě rezervy včelího materiálu a maximálního využití jisté jarní snůšky, jež v okolí Smiřic tvoří valnou většinu výnosu ( např. P1 letos mělo jarní výnos 50 kg a v létě už jen 24 kg, přitom asi 10 kg zůstalo v medníku z jara ). Byl bych hlupák, kdybych se v těchto snůškových podmínkách ( prakticky bez akátů, bez luk, bez lesů, bez slunečnic ) nesoustřeďoval na jarní výnos.

Pochybuji, že se v případě silných včelstvech jarní odběr 4 plodových plástů 42x17 negativně projeví na produkci ( spíše naopak ). Jeden odběr nemusí vždy stačit, dva odběry bývají moc. To mi v diskuzi potvrdil př. Kolomý. Po jarním odběru hravě včelstva ztrátu doženou a opět se dostanou do stavu přebytků a následné latentní rojové nálady. Proto si myslím, že nasazení LBV metody má opodstatnění i po jarním odběru.

___________________________________________________________
Stonjek:
Žel do DS se LBV vůbec nehodí a příští rok už bych jí nepoužíval. A tak jsem se snažil tenhle propletenec nějak otočit ve svůj prospěch Zkombinoval jsem LBV s WW a výsledky jsou slibné.
___________________________________________________________

Mohl byste mi prosím konečně vysvětlit, proč se LBV metoda do úlů Dadant nehodí? Stále to nechápu. A v čem Vám „zebrování“ tento problém vyřešilo.

S pozdravem M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37280


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
Stonjek (213.151.87.2) --- 12. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

A není to zbytečné povídat si tu o tom, co většina z vás nemá a nikdy mít nebude?? Majitelé Dadantů ví o čem je řeč a není těžké na to přijít, zvl. jedná li se o tak velkého propagátpra prapodivných teorií a racionalizace. Psát o něčem co není spolehlivě ověřeno, to přenechám rád jiným. U mě je to zatím příliš syrové! Zdraví R. S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37284


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
M. Václavek (213.29.160.115) --- 12. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Majitelé Dadantů ví o čem je řeč a není těžké na to přijít, zvl. jedná li se o tak velkého propagátpra prapodivných teorií a racionalizace.
______________________________________________________________


Zeptám se jinak: Ohnisko problému je spojeno s komorováním, že?

S pozdravem M. Václavek


Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37291


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
Stonjek (213.151.87.2) --- 12. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Přihořívá, komoruje se zač. března a to je na trubce brzy, a min 2 trubčí plásty zabírají místo 2 mezistěn a pak si o tříleteé obnově plodiště mohu nechat pouze zdát,Rovněž čerstvě vytažená trubčina 39 x 35 zalitá sladinou se obvykle utrhne i když je nadrátkováno a tak bych mohl pokračovat. Rovněž nikde nevidím to velké navýšení medu, u nejzdatnějších včelstev ubylo, u průměrných asi přibylo, medu je stejně.Prostě objemově je výměna kýble dělnic za kýbl trubců, aby kýbl včel nevisel na stomě u nejlepších včelstev znát. Jinak kyblíkovou metodu berte s rezervou. Po schůzi u stolu s kamarády jsem ji stvořil když pivínko vklouzalo do krku tak hladce! Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37297


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Tomáš Heřman (e-mailem) --- 12. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Zkombinoval jsem LBV s WW a výsledky jsou slibné. Ale co jsou
> slibné výsledky v echt nerojivém roce??? Uvidíme!       

Tak tak. Ono to mozna z mych prispevku nevyplynulo ale ja jsem se zebrovanim hodne spokojen. Ucim se, neoveruji teorie, hledam nejjednodussi cestu. Kdyz je prumer stanoviste o 7 ramku nizsi oproti nazebrovanym nemuzu byt nespokojen.

T.H.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37283


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
M. Václavek (213.29.160.115) --- 7. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Z doslechu ci z netu vim, ze formidol na takove vcelstvo se dava bez igelitu a vice desek - kdo je odvazny muze dat vedet vysledky :-)
______________________________________________________________

Vloni a letos jsem běžně naráz aplikoval i 80 ml HCOOH ( jedna F. deska má 40 ml ) kapesníkovou metodou bez zjevného poškození včelstev ( očka a stropní větrání zadělané ). Od tohoto postupu chci letos upustit, protože jeho účinnost není moc vysoká ( odhaduji, že menší než u Formidolů ), protože doba léčení trvá necelých 24 hodin, během kterých se dávka kyseliny zcela vypaří ( Formidol při dodržení metodiky účinkuje 3 dny ). Je to spíše diagnostická metoda, než léčení. Pokud se Formidol rovnou vyndá z regulačního obalů, vyjde to úplně nastejno s kapesníkovou metodou.

S pozdravem M. Václavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37205


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Eman (77.236.212.66) --- 7. 8. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

http://ovcsvpardubice.blog.cz/0802/proc-prijdou-cechy-morava-a-slezsko-mozna-o-50-vcelstev

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37207


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
trestik (e-mailem) --- 7. 8. 2009
RE: Nassenheider a Optimal?

Do produkčních včelstev (Langstroth) dávám 2 NH na jaře, místo natírání
plodu, 2 NH týden po první části krmení. Aplikace během krmení nebo
bezprostředně po nakrmení se mi zdá nevhodná, protože v úlu je hodně vody,
která na sebe váže páry kyseliny. Pokud v úlu ponecháváte při posledním
vytáčení mednou komoru a můžete si dovolit krmit později, bylo by samozřejmě
nejlepší aplikovat NH bezprostředně po vytočení (na to se chystám v příštím
roce). Aplikuji po stranách horní části plodového hnízda. Používám velké
knoty. Všechna očka mám zavřená, po posledním vytočení zužuji česno, pod
sítem ponechávám podložku (ta není zepředu a zezadu utěsněná lištou).
Podotýkám, že to jsou jen mé dvouleté zkušenosti s NH a zrovna v letech, kdy
příroda sama o sobě kleštíkovi příliš nepřála. Do nových včelstev (květnové
oddělky ve 3NN) dávám 1 NH. V loňském roce jsem u pozdních oddělků aplikoval
NH až v září a kyselina se při nižších teplotách příliš pomalu odpařovala.
Zkoušel jsem odparnou plochu zvětšovat pijákem připnutým ke knotu, napnutým
mezi loučky napínáčky (výrobce to ostatně také doporučuje a nabízí). Byla to
sice improvizace ale pomohlo to.
J.T.

>
> Zajímám se o zkušenosti s léčením odpařovači Nassenheider v nástavkových
> úlech typu Langstroth ( Optimal ). Kolik odpařovačů je třeba v úlech
> složených z 6-8 NN? Postačí dva s volbou největšího odparného knotu? Bude
> zajištěno dostatečné uvolňování par kyseliny pro takto prostorné úly? Je
> třeba v průběhu léčení omezit přívod vzduchu do úlového prostoru ( omezení
> drátěných den a oček )? Děkuji za info.
>
> Klasické ošetřování odparnými deskami Formidol mi svojí účinností a
> komplikovanou aplikací nevyhovuje.
>
> S pozdravem M. Václavek
> //\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 37198


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Albert Gross (78.98.9.85) --- 23. 10. 2009
Re: Nassenheider a Optimal?

Dosť hodnotných informácii o liečení KM v Nemecku je na tejto stránke: http://www.pv.sk/vcely/index.html
Choroby a škodcovia / klieštik včelí

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 38238


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu