78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- M. Václavek (213.29.160.115) --- 15. 11. 2009
Re: trubci
Dobrý den přátelé včelaři,dnes při proletu mi z jednoho včelstva vyletovali trubci, nevíte někdo proč je včely dávno nevyhnaly?
___________________________________________________________
A proč by je včely měli vyhánět? Protože jsou to "darmožrouti" a bůh ví, co ještě za dalšího?
Vím, při klasickém způsobu včelaření se to děje běžně. Ale viděl jste někdo už nějaké "divoké" včelstvo, které by trubce také vyhánělo?
S pozdravem M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38801
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Radek Hubač (e-mailem) --- 15. 11. 2009
Re: Re: trubci
Ahoj, záleží na množství trubců, pokud jich je jen několik, nemusí jít o katastrofu. POkud jich je dost na 99% to znamená bezmatečné včelstvo..Stačí se podívat dovnitř, pokud se najde jen trubčina , zvláště na dělničím díle, je to jasné.. Radek > ------------ Původní zpráva ------------ > Od: M. V?clavek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: trubci > Datum: 15.11.2009 17:21:45 > ---------------------------------------- > Dobrý den přátelé včelaři,dnes při proletu mi z jednoho včelstva vyletovali > trubci, nevíte někdo proč je včely dávno nevyhnaly? > > ___________________________________________________________ > > A proč by je včely měli vyhánět? Protože jsou to "darmožrouti" a bůh ví, co > ještě za dalšího? > > Vím, při klasickém způsobu včelaření se to děje běžně. Ale viděl jste někdo > už nějaké "divoké" včelstvo, které by trubce také vyhánělo? > > S pozdravem M. Václavek > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38803
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (62.168.124.210) --- 15. 11. 2009
Re: trubci
A proč by je včely měli vyhánět? Protože jsou to "darmožrouti" a bůh ví, co ještě za dalšího?
Vím, při klasickém způsobu včelaření se to děje běžně. Ale viděl jste někdo už nějaké "divoké" včelstvo, které by trubce také vyhánělo?
S pozdravem M. Václavek
V každom prípade je výskyt trúdov v tomto čase biologickou anomáliou, jednoducho ak je včelstvo s oplodnenou matkou, trúdy nemajú čo hľadať, ani v "divokom" u nás v divom včelstve.
To, že vo vo včelstve je matka, ešte neznamená, že nie je trúdokladná (viac napovie jej značenie), môže byť postihnutá chorobou, nie je oplodnená a trúdy sú od tejto matky, ktorá ešte v čase plodovania kládla neoplodnené vajíčka a trúdy sú zákonite vo včelstve. Je možné, že táto matka (ak včelstvo prezimuje, bude znovu klásť neplodnené vaj.!)
Aký rozdiel medzi divím-divokým včelstvom žijúce voľne v prírode a včelstvom o ktoré sa staráme mi v úľoch? Žiaden! A preto ani v týchto včelstvách nemôžu byť prítomné v zime trúdy, je to proti prírode. Trúd samec je samčí faktor a slúži vždy len na oplodnenie mladej matky, ak tam je oplodnená M, včely v každom prípade trúda odstránie.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38804
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.115) --- 16. 11. 2009
Re: trubci
Aký rozdiel medzi divím-divokým včelstvom žijúce voľne v prírode a včelstvom o ktoré sa staráme mi v úľoch?
___________________________________________________________
Jeden, ale podstatný rozdíl: VČELAŘ
Př. Turčáni, psal jste, že máte jedno včelstvo v klátu. Napište nám, jakpak zazimovalo. Pokud jste u tohoto včelstva zaznamenal tzv. "dívčí války" ( hromadné vyhánění trubců ), tak mě přesvědčíte, že se v tomto mílím. V opačném případě to jenom potvrzuje můj názor.
Jinak za moji včelařskou praxi v Optimalech ( 4 roky ) se mi ani jednou nestalo, že by nějaké včelstvo "dívčí války" podniklo. Trubci se u mě vyskytují do té doby, než do posledního vymřou stářím ( září, říjen ). Dokonce vloni v jednom včelstvu vydrželo pár desítek trubců až do cca prosince ( toto včelstvo při medobraní 23. května letošního roku dalo výnos 65 kg medu... takže žádný "chcípák" s neduživou matkou ). Vysvětle mi to.
Když jsem v průběhu svých včelařských začátcích jezdíval včelařit k př. Sehnoutkovi, pozoroval jsem úplně jinou situaci. "Dívčí války" byly každoročním "nadělením" a za ty tři roky jsem trubce v srpnu u něj neviděl ani jednou. Způsob včelaření byl odlišný ve srovnání s tím, co praktikuji v Optimalech.
S pozdravem M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38832
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 16. 11. 2009
Re: trubci
Ono to vyhánění trubců souvisí také s množství pastvy v krajině a není každý rok stejné také záleží na staří matky. Víkendový včelař to také nemusí vůbec zpozorovat.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: M. V?clavek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: trubci > Datum: 16.11.2009 18:57:11 > ---------------------------------------- > Aký rozdiel medzi divím-divokým včelstvom žijúce voľne v prírode a > včelstvom o ktoré sa staráme mi v úľoch? > > ___________________________________________________________ > > > Jeden, ale podstatný rozdíl: VČELAŘ > > > Př. Turčáni, psal jste, že máte jedno včelstvo v klátu. Napište nám, jakpak > zazimovalo. Pokud jste u tohoto včelstva zaznamenal tzv. "dívčí války" ( > hromadné vyhánění trubců ), tak mě přesvědčíte, že se v tomto mílím. V > opačném případě to jenom potvrzuje můj názor. > > Jinak za moji včelařskou praxi v Optimalech ( 4 roky ) se mi ani jednou > nestalo, že by nějaké včelstvo "dívčí války" podniklo. Trubci se u mě > vyskytují do té doby, než do posledního vymřou stářím ( září, říjen ). > Dokonce vloni v jednom včelstvu vydrželo pár desítek trubců až do cca > prosince ( toto včelstvo při medobraní 23. května letošního roku dalo výnos > 65 kg medu... takže žádný "chcípák" s neduživou matkou ). Vysvětle mi to. > > Když jsem v průběhu svých včelařských začátcích jezdíval včelařit k př. > Sehnoutkovi, pozoroval jsem úplně jinou situaci. "Dívčí války" byly > každoročním "nadělením" a za ty tři roky jsem trubce v srpnu u něj neviděl > ani jednou. Způsob včelaření byl odlišný ve srovnání s tím, co praktikuji v > Optimalech. > > S pozdravem M. Václavek > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38838
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (83.208.54.27) --- 16. 11. 2009
Re: trubci
Termín vyhánění trubců je možná poslední pozůstatek po zastaralém včelaření v zadovácích, které bylo opuštěno někdy v 70 letech. Tehdy na konci léta někdy v srpnu až září byl na poslední snůšku často stále plný úl. 12 rámků 39x24 v plodišti i v medníku nebo, pokud někdo ten úl zadovák ještě prodloužil dozadu o 2 - 4 rámky, i víc. Po poslední snůšce se vybraly rámky a úl se tehdy zůžil jen na takových 6 - 8 - 9 rámků 39x24 v plodišti. Všechny ostatní rámky se najednou vybraly, vytočily a uskladnily nebo zlikvidovaly. Úl se tedy najednou zmenšil až na čtvrtinu původního objemu a trubci byli tak okamžitě první na řadě k vyhánění. Během toho posledního medobraní se tak na stanovišti objevily mraky trubců, kteří se marně snažili dostat do úlů a kteří nalétávali na všechno, co jen trochu vonělo medem v zoufalé snaze získat nějaké krmení. Na rozdíl od přebytečných včel, které nějaký týden vegetovaly jako "brady" zvenku na česnech, trubci toto neuměli, potřebovali být uvnitř a tak do dvou, tří dnů i ti nejodolnější uhynuli. Jak se začalo v zadovácích zimovat na prakticky plném množství rámků a nyní v nástavcích, kde je hodně prostoru, stalo se toto vyhánění podstatně mírnější a mnohem méně zřetelné.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38840
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (62.168.124.210) --- 17. 11. 2009
Re: trubci
Po poslední snůšce se vybraly rámky a úl se tehdy zůžil jen na takových 6 - 8 - 9 rámků 39x24 v plodišti. Všechny ostatní rámky se najednou vybraly, vytočily a uskladnily nebo zlikvidovaly. Úl se tedy najednou zmenšil až na čtvrtinu původního objemu a trubci byli tak okamžitě první na řadě k vyhánění.
Pán Polášek vážim si Vaše názory, ale vyháňanie trúdov po ich splnení si biologickej anabáze oplodnenia prípadnej matky, svoju úlohu končia a je jedno, či ten úľ je zadovák, nadstavkový a iný, včely trúdov odstavujú od potravy a keď zoslabnú, tak ich postupne vynášajú a slabé aj sami odchádzajú. Ja som používal aj 4 nadstavby miery B t.j. 200 litrov objemu, nezužoval som ani teraz nezužujem a pri otvorení úľa so včelstvom, v čase 7 a 8 mesiaca (dokonca už koncom 6 mes.) keď už ustal rozmnožovací pud, stovky trúdov bolo vytlačených pri bočnej stene, kde čakali na svoj každoročný osud.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38848
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (62.168.124.210) --- 17. 11. 2009
Re: trubci
Aký rozdiel medzi divím-divokým včelstvom žijúce voľne v prírode a včelstvom o ktoré sa staráme mi v úľoch?
_______________________________________________________
Jeden, ale podstatný rozdíl: VČELAŘ
Myslíte človeka škodcu? Zmenil človek za tie stáročie nejako včelu? Ak áno, potom včely z domáceho chovu sa v prírodnej dutiny chovajú nejak inak, domácky. Tomu hádam neveríte.
Moje prírodné včelstvo, sa chová presne tak ako milióny rokov, chová trúdy v čase svojho rastu (trúdy pre jeho zachovanie rody sú nevyhnutné), zakaždým sa tri razy vyrojili, M sa prirodzene oplodnila. Život a príprava na prežitie sa obnovil položením prvých vajíčok a po tejto overtúre (ktorú mi neradi vidíme) včely trúdy (a je ich vždy dosť) odstavia postupne od zásob a začne vojna s trúdmi-dívčí válka a tak je to i vo včelstvách ovládaných človekom. Toto včelstvo voľne žijúce včelstvo som musel každý rok dokŕmiť, inak by asi zimu neprežilo a šancu malo, z ostatných som trikrát vytáčal.
Takto presne sa chovalo aj ostatných 74 mojich včelstiev, len tam kde prišlo k tichej výmene M sa trúdy ojedinele vyskytli trúdy na konci augusta-srpna, pri náhlej strate M včely už trúdy nadokážu vychovať a M sa oplodní podľa mňa s trúdmi z trúdicových včelstiev, ak nie sú v okolí také včelstvá, M idú do zimy neoplodnené! Aj to som zažil. Je ešte iná možnosť, chováte iné včely, ktoré sa prestali chovať ako voľne žijúce včely, možno a treba to využiť na rozchov matiek.
Prečítajte si niečo o trúdoch:
ivcely.sk/index.php?name=News&file=article&sid=272&mode=&order=0&thold=0
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38843
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.115) --- 17. 11. 2009
Re: trubci
Zdravimpane Vaclavku,
nebyl to nejaky preklep 65 kg. medu z jednoho vcelstva z jednoho medobrani. Zda se mi to k neuvereni ? Toby se pak vynos z jedne sezony mohl klidne dostat nekam na 130-150 kg. Nevcelarim v Optimalech a mozna se mylim,ale vychazito tak na 4-5 mozna 6 NN nabouchanych medem.
___________________________________________________________
Nechci se chlubit, ale překlep to nebyl. Byl to zatím můj nejlepší výnos z jarní snůšky. Toto včelstvo zimovalo o síle asi 2 kg. Nedostalo se do rojové nálady, což mimo jiné přisuzuji LBV metodě ( ve výsledku bylo trubčinou zakladeno 7 rámků 42x17 ). Včelstvo dorostlo do síly 9 NN a 4 NN skoro zcela zaplnilo medem a ještě jsem vybral cca půl NN medu z plodiště.
A tak udělal osudovou chybu! Měl jsem jeden nástavek s jarním medem nechat ve včelstvu jako mednou komoru. Svoji původní mednou komoru si včely v předjaří proplodovaly kvůli bouřlivému rozvoji. Nechávat jim květový med se mi nechtělo. Naivně jsem si myslel, že si včely včas stihnou udělat dostatek zásob. 23.5. a 14.6. jsem ze včelstva odebral dva plásty s plodem na tvorbu oddělků. V červnu přišlo ochlazení a bezsnůškové období. Výsledkem toho všeho byl hluboký propad ve síle a druhý výnos jen 7 kg medu ( pro porovnání uvedu, že včelstvo s mednou komorou dalo při druhém vytáčení cca 15 kg medu ). Včelstvo zazimovalo o síle cca 1,25 kg ( včelstvo s mednou komorou přibližně o dvojnásobné síle ). Tato špatná zkušenost mě utvrdila v názoru, že bez medné komory "ani ránu". Hlavně v oblastech se slabou a nejistou letní snůškou, v níž včelařím.
S pozdravem M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38860
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 17. 11. 2009
Re: trubci
co víš? To je 45 rámků v nástavku nebo 6 kg v rámku To již je to pravé včelaření a racionalizace, kdy se bez těžké mechanizace neobejdeš pak se ještě nabízí , že se mu tam omylem připletlo to k nebo ztratilo d.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: Pavel Zajicek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: trubci > Datum: 17.11.2009 09:52:32 > ---------------------------------------- > Zdravimpane Vaclavku, > > nebyl to nejaky preklep 65 kg. medu z jednoho vcelstva z jednoho medobrani. > Zda se mi to k neuvereni ? Toby se pak vynos z jedne sezony mohl klidne > dostat nekam na 130-150 kg. Nevcelarim v Optimalech a mozna se mylim,ale > vychazito tak na 4-5 mozna 6 NN nabouchanych medem. > > Pavel Zajicek > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38864
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Tomáš Heřman (e-mailem) --- 18. 11. 2009
Re: trubci
> V každom prípade je výskyt trúdov v tomto čase biologickou anomáliou, > jednoducho ak je včelstvo s oplodnenou matkou, trúdy nemajú čo hľadať, ani > v "divokom" u nás v divom včelstve. > To, že vo vo včelstve je matka, ešte neznamená, že nie je trúdokladná (viac > napovie jej značenie), môže byť postihnutá chorobou, nie je oplodnená a > trúdy sú od tejto matky, ktorá ešte v čase plodovania kládla neoplodnené > vajíčka a trúdy sú zákonite vo včelstve. Je možné, že táto matka (ak > včelstvo prezimuje, bude znovu klásť neplodnené vaj.!) > Minule dve zimy me toto (diky podobnym prispevkum) trapilo - trubec v ule v listopadu boze co tam blbec dela a co budu delat ja? Tam nebude asi matka ci delali TV apod. Schvalne jsem se na to loni zameril a udelal si poznamky, na jare jsem vsude nasel puvodni matky, nikde problem.
Trubci v malem mnozstvi tam proste jsou i letos ve vicero vcelstvech a uz to neresim, spis si rikam ze jsem to nejspis udelal dobre protoze se priklanim k nazoru ze spokojene vcelstvo nema duvod vsechny trubce vyhnat.
T.H.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38878
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - M. Václavek (213.29.160.115) --- 18. 11. 2009
Re: trubci
Tomáš Heřman:
Trubci v malem mnozstvi tam proste jsou i letos ve vicero vcelstvech a uz to neresim, spis si rikam ze jsem to nejspis udelal dobre protoze se priklanim k nazoru ze spokojene vcelstvo nema duvod vsechny trubce vyhnat.
___________________________________________________________
Vypadá to, že povícero včelařů má nějaké zmutované včely, či co? :-)
S pozdravem M. Václavek
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38886
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (e-mailem) --- 15. 11. 2009
Re: trubci
Nejen v celém rodu včelovitých přezimují jen samičky děje se to i u jiného hmyzu a není to nic zvláštního.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: M. V?clavek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: trubci > Datum: 15.11.2009 17:21:45 > ---------------------------------------- > Dobrý den přátelé včelaři,dnes při proletu mi z jednoho včelstva vyletovali > trubci, nevíte někdo proč je včely dávno nevyhnaly? > > ___________________________________________________________ > > A proč by je včely měli vyhánět? Protože jsou to "darmožrouti" a bůh ví, co > ještě za dalšího? > > Vím, při klasickém způsobu včelaření se to děje běžně. Ale viděl jste někdo > už nějaké "divoké" včelstvo, které by trubce také vyhánělo? > > S pozdravem M. Václavek > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38807
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (62.168.124.210) --- 15. 11. 2009
Re: trubci
Nejen v celém rodu včelovitých přezimují jen samičky děje se to i u jiného hmyzu a není to nic zvláštního.
Pepan
Naša najväčšia samotárska včela Drevár fialový, prezimuje neoplodnená, ale môže to byť aj inak, samička sa liahne na jar aj so samčekom, v žijú v páre, často pozorujem na včelnici samičku so samčekom (nemá žihadlo) snubné lety. Posedávajúce dreváre sa vyhrievajú na slnku (máj), vyletujú spoločne do výšky možno 10 m, pária sa a padajú k zemi, kde sa rozletia.
K predchádzajúcemu príspevku len toľko, tiché výmeny sú prirodzené v určitom období, júl-august, pozdejšie už nie, skôr pri náhodnej strate matky (v 8 a 9 mes.), včely robia náhradný chov, M sa už neoplodní (včely nepredpokladajú, že sa M stratí), ak sa mladá M neoplodní a ešte do zimy môže klásť neoplodnené vajíčka a trúdy sú na svete.
V podstate vždy, ak stretneme trúdov v tomto období vo včelstve, je s týmto včelstvom zle. Ak ho chce včelár zachrániť, tak len odobratím neoplodnenej M a pridaním zásobného včelstva s M.
Skôr však pri výskyte trúdov v tomto čase ide vždy o trúdokladné včelstvo - je dlhodobo bez M. Na druhej strane som 10 rokov v tomto mesiaci a boli i teplejšie dni ako tohoto roku npr. v r. 2008 keď od 1.11 do 14.11 sa nočné teploty pohybovali od 6 do 10˚C a denné od 12 do 18˚C a svietilo slnko, včely prinášali peľ, no v ani jednom včelstve som plod v žiadnej forme nezaznamenal. Je to zložité.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38809
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu