78394
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- (e-mailem) --- 16. 11. 2009
Re: trubci
Ono to vyhánění trubců souvisí také s množství pastvy v krajině a není každý rok stejné také záleží na staří matky. Víkendový včelař to také nemusí vůbec zpozorovat.
Pepan
> ------------ Původní zpráva ------------ > Od: M. V?clavek <e-mail/=/nezadan> > Předmět: Re: trubci > Datum: 16.11.2009 18:57:11 > ---------------------------------------- > Aký rozdiel medzi divím-divokým včelstvom žijúce voľne v prírode a > včelstvom o ktoré sa staráme mi v úľoch? > > ___________________________________________________________ > > > Jeden, ale podstatný rozdíl: VČELAŘ > > > Př. Turčáni, psal jste, že máte jedno včelstvo v klátu. Napište nám, jakpak > zazimovalo. Pokud jste u tohoto včelstva zaznamenal tzv. "dívčí války" ( > hromadné vyhánění trubců ), tak mě přesvědčíte, že se v tomto mílím. V > opačném případě to jenom potvrzuje můj názor. > > Jinak za moji včelařskou praxi v Optimalech ( 4 roky ) se mi ani jednou > nestalo, že by nějaké včelstvo "dívčí války" podniklo. Trubci se u mě > vyskytují do té doby, než do posledního vymřou stářím ( září, říjen ). > Dokonce vloni v jednom včelstvu vydrželo pár desítek trubců až do cca > prosince ( toto včelstvo při medobraní 23. května letošního roku dalo výnos > 65 kg medu... takže žádný "chcípák" s neduživou matkou ). Vysvětle mi to. > > Když jsem v průběhu svých včelařských začátcích jezdíval včelařit k př. > Sehnoutkovi, pozoroval jsem úplně jinou situaci. "Dívčí války" byly > každoročním "nadělením" a za ty tři roky jsem trubce v srpnu u něj neviděl > ani jednou. Způsob včelaření byl odlišný ve srovnání s tím, co praktikuji v > Optimalech. > > S pozdravem M. Václavek > > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38838
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (83.208.54.27) --- 16. 11. 2009
Re: trubci
Termín vyhánění trubců je možná poslední pozůstatek po zastaralém včelaření v zadovácích, které bylo opuštěno někdy v 70 letech. Tehdy na konci léta někdy v srpnu až září byl na poslední snůšku často stále plný úl. 12 rámků 39x24 v plodišti i v medníku nebo, pokud někdo ten úl zadovák ještě prodloužil dozadu o 2 - 4 rámky, i víc. Po poslední snůšce se vybraly rámky a úl se tehdy zůžil jen na takových 6 - 8 - 9 rámků 39x24 v plodišti. Všechny ostatní rámky se najednou vybraly, vytočily a uskladnily nebo zlikvidovaly. Úl se tedy najednou zmenšil až na čtvrtinu původního objemu a trubci byli tak okamžitě první na řadě k vyhánění. Během toho posledního medobraní se tak na stanovišti objevily mraky trubců, kteří se marně snažili dostat do úlů a kteří nalétávali na všechno, co jen trochu vonělo medem v zoufalé snaze získat nějaké krmení. Na rozdíl od přebytečných včel, které nějaký týden vegetovaly jako "brady" zvenku na česnech, trubci toto neuměli, potřebovali být uvnitř a tak do dvou, tří dnů i ti nejodolnější uhynuli. Jak se začalo v zadovácích zimovat na prakticky plném množství rámků a nyní v nástavcích, kde je hodně prostoru, stalo se toto vyhánění podstatně mírnější a mnohem méně zřetelné.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38840
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - A.Turčáni (62.168.124.210) --- 17. 11. 2009
Re: trubci
Po poslední snůšce se vybraly rámky a úl se tehdy zůžil jen na takových 6 - 8 - 9 rámků 39x24 v plodišti. Všechny ostatní rámky se najednou vybraly, vytočily a uskladnily nebo zlikvidovaly. Úl se tedy najednou zmenšil až na čtvrtinu původního objemu a trubci byli tak okamžitě první na řadě k vyhánění.
Pán Polášek vážim si Vaše názory, ale vyháňanie trúdov po ich splnení si biologickej anabáze oplodnenia prípadnej matky, svoju úlohu končia a je jedno, či ten úľ je zadovák, nadstavkový a iný, včely trúdov odstavujú od potravy a keď zoslabnú, tak ich postupne vynášajú a slabé aj sami odchádzajú. Ja som používal aj 4 nadstavby miery B t.j. 200 litrov objemu, nezužoval som ani teraz nezužujem a pri otvorení úľa so včelstvom, v čase 7 a 8 mesiaca (dokonca už koncom 6 mes.) keď už ustal rozmnožovací pud, stovky trúdov bolo vytlačených pri bočnej stene, kde čakali na svoj každoročný osud.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 38848
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu