78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


KaJi (212.77.163.104) --- 17. 12. 2009
Re: Pohyb zimního chumáče. Převoz včelstev o vánocích.

Máte někdo podobné hodnocení.
J. Burgel
-------------------
Zdravím kolego, taky jsem měl a jeden NN Brenner stále mám.
Pak jsme přešel na Langstroth, původně a hlavně jen 232/241mm vysoký. A taky mám i Vigorky.

Uložení zásob u Brennerů dělalo mým včelám problém a párkrát to draze zaplatili. Podle zmínek od jinud to byl asi problém úzké loučky a minima zásob okolo hroznu. Nejenom včelaře:-)

Nejem mě včely občas přešly až pod strop a zásoby nechaly pod sebou. Pokud jim to počasí nedovolilo napravit, tak to odnesly.Ale počet úhynů byl hluboko pod zmiňovanými 10% zimních ztrát.

U Langstrotha jsme zažil ztráty způsobené odtržením od zásob jen v začátcích, kdy v horním (i dolním) nástavku bylo velmi světlé voští. Podle mě nemají včely chuť v zimě přecházet na panenské dílo přes dřevo. Tenhle problém jsem u Brennera nezažil. Možná proto že jsme byl kdysi vyděšen ze zděšení zkušenějších, že chci zimovat ve více nástavkác atd. a tak moje úly měly jen 5mm mezi loučkama a loučky nahoře i dole 8mm. Tedy obdobu toho co jsem měl původně u almárek. Tam to včely braly jako souvislou plochu.
Lasngstroth 232/241:
Na světlém voští mi dávalo lepší výsledky zimování v jendom nástavku, teď když mám dost normálního tak spíše bez problémů je zimování oddělků ve dvou nástavkách.

Osobně mám radši včely - je v tom rozdíl - které se při zimním oteplení rozlezou, vyhřejí prostor a snesou si zásoby do sediska. Ale jak jsem jich měl trochu víc, tak už jsem bral zimu poměrně fatalisticky. Kromě 2003. Prostě se to mě i včelám podařilo připravit nebo ne. Ale většina snah o nápravu je spíše věcí úvah včelaře a je otázka jestli to včelám pak pomůže nebo naopak.

Nevím jestli je to tou dlouho loučkou, ale pokud je v úle dost zásob, včel ysi je většinou inteligentně rozložily, ať už nad sebe, nebo vedle sebe.
Zásoby pod chomáčem - u rozumných včlstev je to asi z přebytku - včely si prostě obklopí chomáč tak jak potřebují, zbytek nestěhují. Můj názor.
Tedy u normálních včelstev.

U oddlěků a slabších mívám někdy strach a sleduji, že plodují dlouho a využívají celou plochu rámku a logicky jim tam zůstává málo zásob.
Silné včelstvo jde spíše dostrany, vyhřeje víc uliček. Slabé si vytápí pár uliček a snaží se je max. využít. Ale pokud jim počasí dovolí, tak si pak natahají.

Ale geny asi u toho hrají roli, a tak jsem kdysi přišel na to, že do nástavků jsem kupoval matky od chovatelů co měly nástavky. U nich nevhodné (z mého provozn.hlediska) geny nepřežily, u jednoprostorového třeba naopak vyhovovaly.

Karel
--------------------
To máme předvánoční poklídek na psaní. Aby nám to vydrželo:-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39428


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu