78242

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (83.208.54.27) --- 8. 1. 2010
Re: Stěhování včelstev v zimě.

Problém při proletu včel určitě nebude.
Nevím, jak by to dopadlo, kdyby s nějakým velkým nástavkovým úlem jedinec drncal přes hromady sněhu a včely by byly po většinu cesty rozrušené, tipuji znatelné oslabení včelstev.
Pokud se včely nerozruší, bude to úplně v pohodě. Podle mně to chce teď v zimě partu, nejméně dva lidi, úl opásat popruhy, jeden opatrně veze a ostatní přidržují, přes větší překážky třeba přenesou. Taky zvedání většího nástavkového úlu z podstavce na přepravní prostředek v jednom člověku jde dost těžko, mně se to nedaří bez pořádného naklonění úlu, bez pomáhání si kolenem a i přes opásání bez nějakého posunutí jednotlivých nástavků a rozrušení včel, mnohem šetrněji to jde ve dvou. Bez zvedacího jeřábu či vozíku, nepředpokládám, že by byl k dispozici. Nejšetrnější možnost z hlediska včel by byla úl pořádně opásat a zavěsit na tlustší tyč nebo možná žebřík a tak ve dvou prostě přenést. Oddělek v jednom svém jednostěnném nástavku s 10 rámky 39x24 bych si troufl po opásání klidně chytnout za popruh do ruky a na těch 600 metrů v ruce možná přenést i sám, s přestávkami... Víc než 20 kilo mít nemůže.
Teď je podle mně pořád ještě vhodná doba, včely by ještě neměly mít příliš zaplněný výkalový váček. Později před koncem zimy, když bude zima trvat ještě dlouho, budou mít výkalové váčky hodně zaplněné a budou na rozruchy mnohem citlivější, rychleji se rozruší a mnohem pomaleji uklidní, případně rovnou začnou kálet v úlu a zkolabují.
Druhá hodně vhodná doba je potom v předjaří. Včely budou po proletu, budou mít nějaký decimetr čtvereční plodu, kolem kterého se budou držet, ale teploty venku budou ještě takové, že dále než 200 - 300 metrů se včely většinou nedostanou. Pak není problém v podvečer včely naložit a klidně i s běžným drncáním sám na nějakém vozítku převést. Případně pro větší komfort převozu neobsazené nástavky před převozem vyhodit a po převozu zase přidat.... Když se to ještě udělá v dobu, kdy podle předpovědi následující dny jarní počasí neumožní výlet včel, takže včely budou pár dnů v úlu a potom se budou na nové místo automaticky zalétávat....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 39788


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu