77646

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


jiří (89.235.0.90) --- 13. 3. 2010
Re: dotace

Vážení přátelé, dotace, to je téma.

Pravda o dotacích je že křiví trh. S tím si myslím že každý ekonomicky znalý souvislostí souhlasí, ale když je dávají všichni na světě, co pak? Budeme zase papežtější a řekneme že je nechceme nebo nepotřebujeme?

Pokud se podíváme na současný stav v oboru včelařství tak dotace jsou dvojí, jedny ze státního rozpočtu a druhé taky ze státního rozpočtu, ale přetransformovány přes brusel a vypláceny jako z EU.

Národní dotace d1 těch do 180 kč jsou tak směšné že ekonomiku včelařského hospodářství na nich nepostavíte. Jsou to 2 kila medu, ale já jich vytočím 30, takže jejich výše je skoro směšná. K čemu jsou výborné? jen k tomu že z nich uhradím členství ve svazu a nemusím sahat do své peněženky. Prospěch z nich má kdo? Asi jenom svaz, který z nich má luxusní příjem do rozpočtu. Funkcionáři v naší organizaci nám říkají že pracují bez nároku na honorář a pro naše dobro, tak mi jim věříme a jen kroutíme hlavou kde se ty peníze ztrácí protože těch včelařů je u nás 50 tis a včelstev 550 tis, takže po propočtení je to fůra peněz. !!!

Takže národní dotace s největší pravděpodobností udržují naše národní členství ve svazu, který prý funguje na světové urovni a se špičkovými výkony na světe. Někdy mám pocit jak to ti naši funkcionáři dělají, špičkové světové výkony a bez nároku na honorář.


A co se týká evropských peněz, tak ty jsou trošku lepší. Pokud se poohlédneme za důvod jejich vyplácení, tak jsou to jak jinak než nízké výkupní ceny. Argentina si usmyslela že bude včelařit a tak začala, ale kam s medem? Přece do evropy, tam lidé milují diskontní nákupy levných potravin, a kvalita, jaká pak kvalita. A nám včelařům vystál problém. Kam s medem? tradičně, ve výkupu světová cena čehosi která byla hrubě pod náklady, pro včelaře likvidační otázka, včetně jeho včelstev. Jak pomoci včelařům na které se vrhla tvrdá konkurence z jižní Ameriky nebo Číny? No přece dotacemi, nejjednodušší řešení a pak, ono to nějak dopadne. Jediné co dotace může ospravedlnit je to, že med dovezem, ale co se dovéz ještě nedá nebo nesmí, je opylovací činnost. Na dotace parádně zareagovali výrobci, kteří svá zařízení zdražili, takže výsledný efekt se ke včelaři vůbec nedostal.

Proto říkám, že dotace lepí něco, kde problém je někde úplně jinde. A včelař je ten poslední, který z nich něco má, pokud vůbec. Proto s dotacemi opatrně. Ty peníze se nám někde vzali aby se zase někomu mohli elegantně předat.
Proto přeji všem pěknou včelařskou sezónu a do budoucích i včelařských voleb hodně zdaru a zdravého rozumu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42252


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
KaJi (88.103.157.154) --- 14. 3. 2010
Re: dotace

Jak pomoci včelařům na které se vrhla tvrdá konkurence z jižní Ameriky nebo Číny? No přece dotacemi, nejjednodušší řešení a pak, ono to nějak dopadne. Jediné co dotace může ospravedlnit je to, že med dovezem, ale co se dovéz ještě nedá nebo nesmí, je opylovací činnost. Na dotace parádně zareagovali výrobci, kteří svá zařízení zdražili, takže výsledný efekt se ke včelaři vůbec nedostal.
--------------------------------------------------
S 1D naprostý souhlas, ale mě zbývá skoro celá:-) Vedlejší efekt 3% menšiny.

K EU dotacím.
Asi nepochopení, vyplácí se jen ve východní EU.
Měly bý určeny k dorovnání rozdílného výchozího stavu včelařství.
O většině věcí, které jsou dnes dostupné jsme si mohli dát dřív jen zdát. Takže to měla být dotace na trochu rozdínou startovací úroveň vybavení.

Kam všude Eura jdou - to si každý může srovnat.
V podstatě z nich zůstane jen to co si zainvestují jednotliví včelaři - technická pomoc.
Zbytek se vesele projí - někde určitě vyšel přehled na co a kolik se dá.
Největší perlou je snad seminář funkcionářů ČSV - 50 000Kč za uspořádání jednoho.
No a 2013 dotace končí. A co z nich zbyde?
Teď se rozhoduje kolik do které kapitoly a na co.

Zajímavé je, že ta asi jediná dlouhodobě užitečná - technická pomoc je nedostatečně dotovaná, dotace se krátí.

Problém s "překladem" názvů titulů, vyškrtnutí varroaden a přelévání dotací do "formidolu". Nikoli třeba do Nassenheideru, který včelaři zůstane a může sloužit i v dalších letech po skončení dotací.

Přednášející za peníze EU musí přednášet v duchu stanov ČSV. O tom co kdo smí přednášet rozhoduje Předsednictvo ústředního výboru. /co mi top jenom připomíná:-) /

Viz třeba MV 2010/1

Asi by se v Bruselu divili, co dokážeme z dobře zrčených peněz vyfinancovat a jak si dokážeme ohlídat kam mají téci.
:-) :-(
Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 42266


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu