78165

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


jirkaZ (82.100.2.212) --- 9. 4. 2010
matka

čauky panove nejsem v oboru až takovy borec tak bych chtel od vas radu kdy je podle vas lepší menit matku v kvetnu kdy budou k dostani nebo po nakrmeni v srpnu-zaři?jinak u nas už začínají kvest merunky praha vychod.díky za radu jiří

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43094


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Pavel Streit (78.136.188.215) --- 9. 4. 2010
Re: matka

Zdravím Jiří,

Je jedno, zda matku přidáte v květnu, červnu, nebo po nakrmení v září, kdy už není taková slídivost. Matky jsou včelami v klícce přijímány dobře. Jen bych je nedával v bezsnůškovém období a v době krmení - čili v podletí, to jsou matky přijímány hůře. Ať se daří. P.S

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43102


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 9. 4. 2010
Re: matka

Nejlepší bude najít podrobný popis metody, v nějaké současné nezastaralé knize nebo v některém z posledních ročníků Včelařství, pokud tam to bude nebo v Moderním včelaři či snad na nějakém včelařském webu. Která bude pasovat na způsob včelaření. Tam bude, i v kterou dobu se matka mění nejlépe.
Popis je napoprvé třeba brát jako návod a dodržet do posledních podrobností.
Tato konference k tomu moc vhodná není, protože ve většině příspěvků jsou jen jednotlivé věci vytržené ze souvislostí a jako začátečník budeš mít problém z různých příspěvků různých lidí složit úplný kompletní postup.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43106


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(94.229.32.130) --- 10. 4. 2010
Re: matka

panove, nejsem v oboru až takovy borec tak bych chtel od vas radu kdy je podle vas lepší menit matku v kvetnu kdy budou k dostani nebo po nakrmeni v srpnu-zaři? díky za radu jiří

Pokúsim sa popísať môj spôsob 100%-nej výmeny M do včelstva, zdôrazňujem VÝMENY matky.
Aby sa dal spôsob plne aplikovať, je potrebné včeláriť v úľovej debničkovej zostave, k tomu oddeletiteľné dno a medzidno s letáčikom, plus pridávacia klietka (ja používam len klietku zhotovenú z obalu na cukríky Tic-tac) a CMC.

- je jedno kedy sa M pridáva, včely ju musia akceptovať
- nezáleží či je znáška alebo nie, či sú v úli staršie včely. Robím ho vtedy keď mám oplodnenú M!, či už vlastnú alebo kúpenú.
- vo včelstve musí byť prítomná M (trúdicové-trubčicové včelstvo sa musí riešiť inak)
- včelstvo musí lietať len cez hlavný letáč

Ponúkam len jeden spôsob priameho pridania M do včelstva, bez jeho špeciálnej príprave.

- do otvoru pridávacej klietke vložím tvrdé CMC tak na 4-6 hodín (do uzátvoru Tic-tac), na jej konci je vetracia sieť. a vložíme do nej MATKU.

- vyhliadnuté včelstvo rozoberiem a vyložím na kozlík, aby som mal dokonalý prehľad o plode.

- na miesto tradične umiestneného plodiska položíme debničku s kvalitnými plástami (bez akéhokoľvek plodu!) a zásobami (2-3 kg), ktorú uzavriem medzidnom s letáčikom (alebo ak sú na debničkách očká, tak stačí aj sololit)

- nad medzidno uložíme zbytok debničiek aj s M. za 48 hod. nové lietavky budú prinášať vodu a peľ.

- do debničky cez hlavný letáč sa vrátia všetky lietavky, čím sa vytvorí vhodný tím pre novú matku. Včely okamžite pocítia nedostatok materskej látky a začnú na stav reagovať hučaním a bezradným behaním po letáči.

- vtedy vložíme cez letáč do podmetu včelstva pridávaciu klietku s matkou, otvor s CMC ihneď otvoríme.

- včely sa vrhnú na vložené CMC a za 4-6 hodín ho včely vyjedia, čím uvoľnia M cestu medzi včely. Na druhý deň môžete včelstvo kontrolovať, M už bude klásť prvé vajíčka.

- je len na Vás kedy včelstvo spojíte známym spôsobom cez novinovú bariéru, jednoduchým odobratím medzidna.Včelstvá do určitého času môžu koexistovať aj v takomto zložení

-oveľa skôr pridáte týmto spôsobom matku do včelstva, ako som to ja tu napísal. možno, že som niečo vynechal alebo všetkému nerozumiete, preto sa pýtajte.

Princípom pridania M do včelstva, je vytvorenie stavu bez matky a tým bez materskej látky, ktorá je aj v plode, preto musí byť v debničke do ktorej pridávame M stav bez plodu. princíp nie je vo vôni ale chuti materskej látke. Včely v bezradnosti musia prijať pridanú matku, pud sebazáchovy je silnejší ako inštinkt nepriateľstva voči matke. Nestalo sa mi ani raz, aby M včely vymenili, prípadne pri kontrole na druhý deň zabili. Je zaujímať na letáči chovanie sa včiel v čase keď ju vyjedia, M pomedzi včely vojde do úľa bez povšimnutia včelami, skôr sa včely nahrnú do klietočky a olizujú materskú látku (ML) uľpenú na stenách klietky, ktorú tam zanechala väznená M.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43128


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
a.turčáni (94.229.32.130) --- 10. 4. 2010
Re: matka

Prepáčte, zabudol som sa identifikovať. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43129


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
KaJi (88.103.157.154) --- 11. 4. 2010
Re: matka

Anton, dobrá metoda.
Jen přemýšlím, protože odchovávám matky v plemenáčích, zda by tam dolů šly dát rovnou dva, tři plásty s plodem a novou matkou. Máte s tím nějaké zkušenosti?
Díky.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 43162


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu