78370

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Luboš (193.165.208.202) --- 7. 7. 2010
Varroa dno

Tak jsem se poprvé podíval na podložku pod zasíťovaným dnem a byla tam na všech podložkách vrstva rousků pylu. Docela by mě zajímalo, jestli je to tím, že po té mřížce chodí a ony jim spadnou, nebo je to spad z rámků který na pevném dnu seberou a využijí, nebo ho pouze vyhodí z úlu. Máte nějaké zkušenosti?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45717


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 7. 7. 2010
Re: Varroa dno

Asi, pokud mohou, je hodně seberou zpátky nebo naopak okamžitě vynesou ven, protože na pevném nízkém dnu v některých mých úlech se prakticky neobjevují. Na vysokém dnu, kde včely neobsazují nejspodnější nástavek, takže na dno se obvykle nedostávají, jich mívám poměrně dost, tak čtvrtinu, šestinu celkového množství smetí. Jsou po celé ploše dna rovnoměrně, takže asi včelám padají při zpracovávání.

Hodně rousků pylu se ztrácí, když včely procházejí zůženým česnem nebo když musí při průchodu do úlu procházet přes nějakou obtížnější krkolomnost, třeba nevhodně navržené česno zužované plechem nebo nějaká cizí překážka v česnu, třeba jen odštípnutá tříska ze dřeva.

Pak se taky víc rousků ztrácí, když nabídka pylu je velká a blízko úlu, takže včely ty rousky mají největší, jaké unesou, takže je častěji ztrácejí.

Ale pokud létají hodně spodním česnem ve dnu, je docela možné, že hodně pylu ztrácejí právě chůzí po včelařském pletivu dna, kde se rousky pylu mohou zaháknout do styku mezi drátky a spadnout. Potom by bylo mnohem víc rousků hned u česna, zatímco vzadu by jich bylo minimálně. Trošku by mělo pomoct nabarvení toho pletiva, kde barva zalepí právě křížení jednotlivých drátků pletiva a tím omezí zaháknutí rousek.
Ale asi vždycky nějaké pylové rousky včely ztratí .

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 45720


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu