78210

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 10. 8. 2010
Re: přemetení včelstev na mezistěny

"Vážený příteli, proti zvápenatění Vám přemetení na mezistěny moc nepomůže a zbytečně tím včelstvo zatížíte před zimou. Spory zvápenatění jsou všudypřítomné a přenášejí se vzduchem. Vliv staršího díla není moc významný, odolnost včelstva je dána hlavně čistícím pudem. Proti zvápenatění tedy nejlépe pomůže výměna matky za matku z jiné linie (nejen názor odborníků ale i moje vlastní dlouholetá zkušenost). Teď při krmení Vám příznaky zvápenatění vymizí a objeví se znovu až při jarním rozvoji, pokud tedy neseženete matku z jiné linie teď, stačí ji vyměnit až na jaře."

V první řadě je třeba vyloučit geneticky náchylná včelstva k zvápenatění. To je ta doporučovaná výměna matky.
Potom už je zvápenatění projevem nějakého přetížení včelstva a následného stresu. Třeba na jaře silným tlakem na rozšiřování včelstva, všelijakým přehazováním plodu a rozšiřováním, kdy potom včelstvo nezvládá udržování potřebné teplot v úlu. Nebo stresu s vybráním a vytočením všech zásob, přidáváním celých nástavků mezistěn a podobnými radikálními zásahy. Takže jestli jsou včelstva napadána zvápenatěním plošně a pravidelně, je třeba v těchto metodách trochu povolit, méně a později rozšiřovat a méně intenzívněji ze včel dolovat med.
Je ale možné, že kdyby se nakoupila matka z nějaké jiné linie víc přizpůsobená na takový intenzívní chov a matky na stanovišti by se obměnily, že by i tím zvápenatění zmizelo.
Přemetení na mezistěny pak chápu jako pomocné opatření, které trochu sníží množství spor a tím trochu sníží napadení na jaře, ale ne moc.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46467


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu