78210

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


M. Václavek (93.99.204.43) --- 18. 8. 2010
Re: kladení inseminované matky

To, že matka ze začátku klade více vajíček do jedné buňky, bych neviděl jako problém. Stejně bych neviděl problém v tom, že krátce po přijetí nezakládá rozsáhlé plochy plodu. Spíše bych viděl problém v tom, že do včelstva lezete v době, kdy matka ještě není pořádně přijatá. Nejsem dlouholetý praktik, ale mezi zkušenými se hovoří nejméně o 7 dnech po přidání.

Třeba vám to nemusí připadat jako důležité. Vlastně proč by to mělo vadit? Matka je mezi včelami a dokonce klade. Ale je rozdíl je přijmout a přijmout. Trvá delší dobu, než včely pojmou přidávanou matku definitivně za svou. Zvláště u včel geneticky vzdálených (Vigorky) to může dost trvat. Do té doby je matka v úle cizinkou.

Ale vlastní praxe je nepřenositelná, takže pokud to nezažijete, možná neuvěříte. Stalo se mi, kdy jsem jednou krátce po přidání prohlížel včelstvo, že rozrušené včely přidávanou matku sevřely do chumlu. Musel jsem ji ručně vysvobodit. Jedna včela se zakousla do jejího křídla tak, že nešla oddělat. Matka skončila naštěstí jen s natrženým křídlem. Včely jsem důkladně porosil vodou a matku mezi ně vrátil. Opět ji přijaly a byl pokoj. Nouzové matečníky už nezaložily. Podotýkám, že šlo o slabé záložní včelstvo (čerstvě vytvořené oddělky by takové problémy snad dělat nemusely, ale přesto dávám bacha na nouzové matečníky i u nich a myslím si, že se i u nich vyplatí první prohlídku dělat raději později než dřív).

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46701


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu