78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 19. 8. 2010
Re: kladení inseminované matky

"oddělek je ze 7 plodových a 2 zasobních plástů.snůška nejaká je,ale oddělek nemá moc létavek,je teprve 8 dnů starý.nepřikrmuji ho zasob má dost,určitě víc než 6kg,byl vytvořen ze zakrmených včelstev.včel má taky hodně,plásty obsedá hustě jen krajní řídce,ale pořád se líhne hodně mladušek."

No, já bych řekl, že pokud je oddělek jen 8 dnů starý, těch 200 vajíček je údaj taky už nějaký den starý, že se ten oddělek teprve dává dohromady. Teprve se diferencují včely, které budou ošetřovat matku, jiné, které se budou starat o plod a jiné starší, které budou létavky. Takže servis pro matku není v tom oddělku ještě dostatečně kvalitní. Taky matce nějaký den trvá, než po několika dnech v klícce, kde jede v nějakém úsporném režimu ošetřovaná jen pár včelami a bez kladení, se zase vykrmí a rozklade.
Takže si myslím, že to chce akorát trochu času. Dneska už je tos tím kladením určitě lepší.
A dělat taková opatření, aby se matka rozkladla rychleji, čím více toho matka naklade teď v srpnu, tím půjde oddělek do zimy silnější a tím méně toho oddělek bude muset naplodovat v září a říjnu.

Já bych asi ještě podněcoval, bez ohledu na nějakou snůšku, v současné době se mi osvědčilo na zahradě dávat večer 0,1 - 0,2 litru roztoku cukru, následující dva dny je vidět zvýšenou intenzitu letu a nošení pylu.
Potom bych v současné době, kdy oddělek bude mít propad mladého plodu, přidal z jiných včelstev tak 1 - 2 plásty s malými larvičkami, třeba výměnou za plásty, který nová matka ještě nezakladla a v kterém je hodně prázdných buněk, ze kterých se už včely vylíhly. Přidaný plod jednak vykompenzuje přestávku v kladení, která byla dána odebráním plástů do oddělku a dobou, kdy se nová matka pořádně rozklade, jednak feromony plodu popožene včelky v práci i matku v kladení.
Pro inseminovanou drahou matku se to určitě vyplatí.
Potom bych kvůli chladným nocím oddělek uteplil, tak na podzimní až časně zimní režim, aby chladné noci neomezovaly tepelnou pohodu oddělku a tím množství nakladených vajíček.
A protože jak se zdá, oddělek je v jednom nástavku a zřejmě už bude víceméně plný včel, podstavil bych ještě jeden nástavek s plásty. Aby letní krátkověké včely se mohly podle potřeby vyvěšovat do spodního oddělku a v horním aby matka měla dost prostoru pro tvorbu své zimní generace.
Přirozeně nesmí se tím podstavením vyvolat loupež, to by byl u oddělku s inseminovanou drahou matkou dost průšvih.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 46710


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu