78619
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- R. Polášek (85.71.180.241) --- 13. 9. 2010
Re: uly
"čauky panove chtel bych od vas radu sem začatečnik včelařim 5 rokem v nastavkovych ulech 39/24.chci se zeptat chtel bych rozšiřit a investovat do dalších ulu a nevim do jakych.všude prosazujou ted ty langstroth uly poradte mi vy ze sve skušenosti jake sou vnem vyhody a nevyhody oproti klasice 39/24???díky za všelijake rady a připomínky. jirka"
Langstrothy by se měly dobře hodit pro včelaření ve stísněném prostoru, třeba ve včelíně místo zadováků. Jsou poměrně úzké, 42 cm a na stejnou sílu včelstva znatelně nižší. Mohlo by se tedy s nima, po určitých jednodušších vychytávkách, včelařit při světlé vnitřní výšce včelína 180 - 200 cm ve dvou vrstvách nad sebou a téměř se stejným počtem úlů vedle sebe. Takže přechod včelaření ze zadováků na nástavkové úly by neznamenal tak katastrofální propad počtu včelstev ve včelíně.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 47240
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R. Polášek (85.71.180.241) --- 15. 9. 2010
Re: uly
Velikost rámků taky záleží na charakteru snůšky.
Pokud jsou pro včelaření rozhodující 1 - 2 - 3 cca 14 denní velké nárazové snůšky z klasických včelařských rostlin a mezi tím nic nebo skoro nic, jsou lepší spíš velké plásty, na včelstvo jejich méně a je tak s tím méně práce. Platí to pro stanoviště nebo kočovné včelaření, kde jsou rozhodující třeba lány řepky nebo hektary pasek zarostlé maliníkem nebo hektary lesa s převládajícími akáty nebo javory nebo lípami nebo s bohatou medovicovou snůškou atd.
Pokud je na stanovišti mnoho spíš menších snůšek nebo spíš souvislá snůška od dubna po srpen, něco ve smyslu "tady pořád něco kvete a včelky mají furt co sbírat" , jsou vhodnější spíš menší rámky. Takové stanoviště umožní vybrat včelkám do posledního kila všechny zásoby, protože je jisté, že si pro sebe vždy donesou další a ještě zbude něco pro včelaře. A na to jsou lepší nízké malé rámky. Taky umožní snadno získávat všelijaké jednodruhové medy.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 47275
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu