| - Radim Polášek --- 24. 1. 2004
Re: Vaření vosku. ( 4949)
Malá oprava - ze superfosfátu vyluhováním nedostanete kyselinu fosforečnou, ale její dihydrogen a hydrogen soli, konkrétně třeba dihydrogenfosforečnan vápenatý Ca (H2PO4)2. V praxi pro čištění vosku je to ale jedno, chová se to jako směs kyseliny fosforečné H3PO4 a balastu fosforečnanu vápenatého (Ca)3(PO4)2, pokud by ten byl rozpustný. Oproti samotné kyselině fosforečné má výluh vyšší pH, mezi 2 a 4, takže má menší žíravý účinek, i když do oka bych ani tím výluhem dostat nechtěl. Do vyvářky by se kyselina neměla dávat v žádném případě. Kyselina by přednostně reagovala na poškozených místech vařáku s železem a s organickými nečistotami ve vosku, došlo by k neutralizaci kyseliny a maximálně k urychlení proděravění vařáku. Totéž platí i pro přečišťování vyvařeného vosku, při bodu varu reagují kyseliny s reaktivními kovy, jako je železo, zinek ale i cín a olovo v pájce mnohonásobně rychleji než za normální teploty.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: "V Banýr" <e-mail/=/nezadan.iol.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Friday, January 23, 2004 12:37 AM Subject: RE : Vaření vosku. ( 4949)
> Sváho času jsme v JZD z melasy vyráběli kvasnice torulu pro skrmování > skotu.Kyselinu fosforečnou jsme také získávali ze soperfosfátu.Do sudu se > dalo asi 20% superfosfátu a sud se doplnil vodou.Několikrát se to > zamíchalo,za několik dnů se kal usadil a nahoře byl čirý roztok obsahující > kyselinu fosforečnou.Samozřejmě by se to dalo použít jako přísada do vosku > při jeho závěrečném rozpuštění a čištění.Do vyvářky bych nedával kyselinu > žádnou,aby se nezničil silonový pytel.Vyskoušel jsem přidát do vosku jak > kyselinu sírovou,solnou i fosforečnou.Je fakt,že vosk je pěkně žlutý,ale je > nutno ho znovu nalít pomalu do vody,aby se kyselina ve vosku hodně > zředila,znovu rospustitit a nechat pomalu vystydnout na úhledná kola. Ale > vážení! To je řečí o EKO produktech a tak si myslím,proč by měl včelař do > vosku něco podobného přidávat.Pokud si sám nevyrábí mezistěny,nemá bespečný > tlakový hrnec,aby mohl vosk sterilisovat při vyšší teolotě než 100 > stupňů,tak to nemá cenu. Ve výkupně nám stejně odečtou 3% na nečistoty (ne > všude),tak nevím proč by měl být vosk krásně žlutý.Při správném vyváření i > bez kyselin se dá vyrobit kvalitní vosk a že někdy není krásně žlutý > nepovažuji za žádnou závadu.Úpravu kyselinami a teplotou bych klidně > přenechal výrobcům mezistěn. > > V Banýr.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 4967
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |