77626

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (85.71.180.241) --- 10. 8. 2011
Re: divoka vcelstva, zacatecnik

"Po zakrmeni vcelstev se situace v nejagresivnejsim uklidnila, ale ted jsou agresivni letavky ve vsech peti dalsich.

Startuji ihned po otevreni skviry nastavku (10-15 vcel, s pronasledovanim na 40 metru od ulu) a nejsem v podstate schopen provest ani krmeni, ani jakoukoliv prohlidku plodu, nebo zasob. (provadim kontrolu vecer od 19-21 v chladu)

Jak mohu provadet leceni, nebo kontrolu oddelku bez ujmy na zdravi ? "

Předpokládám, že to, že máš provádět kontrolu včelstev v 19 - 21 večer a ještě v chladnu ti řekl nějaký šprýmař. Otvírat včely v tuto dobu a ještě za chladu a navíc pravidelně na prohlídky plodu znamená si z jakýchkoliv včel vypěstovat vždy superdivoké nervózní včely.
Zásahy do včelstev, zejména prohlídka plodu se dělá zásadně přes den. Nesmí být zásadně před deštěm, v dešti, v bouřce, ale taky nesmí být příliš větrno ani nesmí být třeba nejteplejší den měsíce. Má být takové optimální střední počasí, co se týká slunce, tepla, vlhkosti, větru.... Práce se včelami musí být opatrná, v blízkosti úlu se nesmí s ničím bouchat, dupat, při otevřeném úlu se nesmí dělat rychlé pohyby, veškerá práce musí být rozvážná. Až se ti povede v optimální dobu včely otevřít, půl hodiny, hodinu v nich pracovat a přitom bez útoků včel, můžeš postupně tu práci zrychlovat a tak šetřit čas a stíhat postupně čim dál víc včelstev. Postupně, jak se to buděš učit, taky můžeš rozšiřovat dobu, ve kterou budeš pracovat ve včelstvech , až nakonec budeš moct pracovat ve včelách hned od rána až po pomalu západ slunce a za každého počasí kromě deště a bouřky, ale musí to být vždy tak, aby se včely nerozzuřily a nevytvářely se tak z mírných divoké včely.
Co se týká současné situace, včely jsou už pravděpodobně rozzuřené a vytočené, takže proto hned útočí a takové pravděpodobně zůstanou ještě nějaký měsíc. Pro klid při práce se včelami je třeba se pořádně chránit, kvalitní kukla nebo klobouk, kvalitní vícevrstevný oděv s rukávy uzavřenými gumičkami, kvalitní rukavice. Je to dost zásadní věc, protože pokud při práci se včelami schytneš každých 5 minut pár žihadel, pravděpodobně nebudeš moct pracovat klidně a rozvážně, včely tím budeš ještě víc vytáčet, budou ještě víc bodat, budeš pracovat ještě méně klidně a rozvážně.... Poslední slovo obvykle mívají včely, pokud nemáš ulitý z vojny kompletní protichemický oblek typu atombordel nebo něco podobného.....


Co se týká krmení, nemusí se kvůli tomu otvírat úly. Já v tuto dobu, pokud krmím, mám muší silonovou síťovinu napnutou připínáky na nástavek. Takže můžu přijít klidně kdykoliv v noci, přes tu síťovinu nalít včelám cukr do krmítka a vůbec s nima nepřijdu do styku. Akorát jsem zaznamenal, že když bylo v noci současně sucho, horko a trošku větrno a ještě jasný úplněk, stačilo jen přijít ke včelám a zašplouchat roztokem a včelky začaly v malé míře vyletovat i za svitu měsíce. Ale to nejspíš nebyly útoky. V takovém případě je nutné pracovat rychle, tiše a pokud možno bez baterky.
Síťovina je zateplena igelitem, aby nešla vlhkost z zpracovávaného roztoku do uteplivky a potom filcovou uteplivkou.

Co se týká léčení, pokud už nebudeš včely pokoušet prohlídkami v 9 hodin večer a normálně je nakrmíš, nejspíš se do října uklidní. Uklidněné včely, když ojediněle k večeru nebo i dokonce potmě otevřeš úl, útočí až za takovou minutu nebo některé někdy dokonce až za několik minut. Pokud to léčení ve dne připravíš, takže potom jen otevřeš úl, strčíš tam knot a hned zavřeš, včelky útoky nestihnou....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 53620


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu