78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Ivo Dragoun MUDr (e-mailem) --- 9. 3. 2012
Re: Dotaz na pametniky


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: KaJi <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: Dotaz na pametniky
> Datum: 09.3.2012 07:23:08
> ----------------------------------------
> Styrodur(XPS) je se liší od polystyrenu (EPS) typem vypěňování.
>
> Hlavní rozdíl je prý v nenasakávoasti vodou, proto se prý hlavně používá u
> země.
>
> A jak plyne z použití jsou různé pevnosti.
>
> Právě ten podlahový je super pevný. Já tady získal při demolici podlah pár
> desek a to je prkno. Označení Floormate řada Styrofoam, jsou ještě dvě
> čísla pevnosti do podlah. Bohužel nikde poblíž to nemá prodejce, až u
> Prahy.
> A do toho se mi včely nezakously. bylo too trochu poničené, tak z toho mám
> jen desky na strop. A ani to nešustilo. U BAsfu co jsem měl předtím to
> jakoby šustilo, jestli to bylo jen od pohybu včel či od kousání, nevím. ALe
> vykousaný taky nebyl.
>
> Je ale zkušenost včelařů že to závisí na protoru úlu. STejný materiál v úlu
> je netknutý, ale v malém plemenáči je vykusovaný.
>
> Já letos zkouším plemenáče nástavky z polotovarů co nařezalo družstvo Inva
> z polystyrenu XPS ale S150 /stabil/ - je taky do podlah. Dle Dr.Šumery to
> nekoušou. A i kdyby, tak J.Jindra má pravdu v tom, že stačí kudla kus
> lepidla a je to spravené. A ten zde taky ukazoval stryodur velmi pevný
> oproti tomu co se tady v okolí prodává.
> Já z místního vloni dělal Blínovy přepážky a do toho se včely trochu
> zakously - někdy.
>
> Ale ono je tomožné natřít akralátovým lakem atd zevnitř.
> A to by to mohlo zpevnit.
>
> Pokusím se sehnat do co má Jindra a to by byl super matroš.
>
> V Invě mi řčekli, žeoni počítajkí na vstupu kupbík 1000Kč, což je úplně
> jinde než dřevo. Za 2,5 kubíku hotového nařezaného jsem zaplatil asi
> 6,5tisíce. Na to se dřevo nemůže dostat.
>
> Karel
>
> Já jsem začínal již před léty na klasickém PS (ovlivnil mne hodně ing.Smělý), pro naše podmínky orlického podhůří mi to připadalo jako dobré řešení.Těžko jinak srovnávat,protože jiné úly jsem neměl.Fakt je ale, že za normální zimy pohodlně vyžily na 12-ti kg zásob, - zimoval jsem dvouprostorově.Letos jsem silná včelstav zimoval na 3-4 VN a u dvou již jsem skoro bez zásob, a to jsem je zakrmil na 20 kg..Tady je právě otázka (Radku?) zda toto zimování nenahrává právě nosemě.Klasický PS jsem ošetřoval podle návodu,který vyšel snad před 10-ti lety ve včelaři, tedy vnitřní nátěr Balakrylem, ještě vlhké posypat jemným říčním pískem a další nátěr po zaschnutí akrylátovou fasádní barvou.(ty všechny měly potravinářský atest)Vykusování sice probíhalo,ale nic moc a snadno opravitelné-opět nemohu srovnávat s takto neupravenými nástavky.nejvíc bylo vykusování zevnitř kolem oček, ikdyž jsem je měl vyztužená kouskem hliníkové garnýžové trubky, která má právě průměr 2,5 cm.U jednoho nástavku až po zakrmení letos jsem zjistil, že se prokousaly skrz, nesporná výhoda je, že to spravila rychle PS lata 10x10 cm, připíchnutá 4 hřebíky, samozřejmě dočasně.
K tomu Styroduru- s tím takové zkušenosti nemám,loni jsem dělal ze zeleného první nástavky,zatím,alespoň zvenku vypadají bezvadně, vnitřek jsem nijak neošetřoval,později uvidím.Pro mne jako samovýrobce bylo rozhodující aby styrodur neměl falc, který růžový měl, protože ten se nedá nijak využít a musí pryč.A ty úchopy řeším jednoduše - horní dřevěný rám pro usazení rámků je vysoký 1,5 cm, zvenku tedy na něj přilepím a přišroubuji cca 10x1,5 cm hranolek.Unese to spolehlivě i nástavek plný medu (vysoký) To je vše,ocením každou vaši zkušenost s tímto druhem materiálu.
P.S. pro ekology podotýkám, že staré nástavky prostě rozlámu na několik menších kusů,které pak dávám do kontejnerů,které jsou přímo označeny pro plasty včetně PS.Věřím, že oni je pak dokáží ekologicky zpracovat případně recyklovat. A ještě na okraj k příspěvku jednoho přítele včelaře v posledním čísle našeho měsíčníku.Vypočítal zde všechny jedy,které PS obsahuje a uvolňuje.Začal jsem se tudíž vážně obávat o zdraví všech těch,kteří mají stěny a podlahy zateplené PS, těch, kteří kupují nejrůznější zboží v PS krabicích i těch,kteří např.používají turistické termoboxy,které jsou rovněž z PS-,A dalo by se pokračovat dál.Mohu sice chovat ekologicky včely, ale pak si dát k večeři kus kuřete s příměsí antibiotik,hormonů a podobných dobrot.Takže toto je trochu takový "odezdikezdizmus"se kterým těžko můžeme uspět.>
Ivo

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56286


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Martin (213.226.245.20) --- 9. 3. 2012
Re: Dotaz na pametniky

Ivo Dragoun: "P.S. pro ekology podotýkám, že staré nástavky prostě rozlámu na několik menších kusů,které pak dávám do kontejnerů,které jsou přímo označeny pro plasty včetně PS.Věřím, že oni je pak dokáží ekologicky zpracovat případně recyklovat."
_________________________________________

Ano. To jste sice hodný, že tento materiál nepálíte v kotli, jako mnozí jiní dobráci, ale přesto: 1) Pokud spálíte dřevěné nástavky, učiníte skutečnou očistu, materiál ze včelstev po letech užívání se nikde neválí a nemůže tak představovat riziko z hlediska přenosu chorob; 2) Skutečný problém nastává, když někoho nedejbože postihne povinnost pálit včely i s úly po zjištění kliniky moru. Doporučuji Vám přečíst si občas zprávy VÚVč z těchto oblastí. Cituji z jedné takové:

"Závažný problém, který velmi zvyšuje náklady, je spojen s likvidací úlů z pěnového polystyrénu nebo podobných plastických hmot. Na běžném stanovišti může být několik
desítek až stovek plastových nástavků. Na rozdíl od dřevěného inventáře, nelze plasty spálit na otevřeném prostranství, ale pouze v některých spalovnách. Poplatek za likvidaci a doprava kontaminovaných věcí do spalovny vzhledem k velkému objemu znamenají náklady převyšující někdy i pořizovací hodnotu likvidovaných věcí. Z tohoto konkrétního případu vyvozujeme důrazné doporučení nepoužívat ve včelařství úlové nástavky a rámky z
plastů."

Celá zpráva viz www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?PubID=111590&TypeID=7Vy ale problém s nástavky s PS a jiných plastů nevidíte, takže i dále budete polystyren považovat za výborný a neproblematický materiál pro chov včel.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56287


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (85.71.180.241) --- 9. 3. 2012
Re: Dotaz na pametniky

""Závažný problém, který velmi zvyšuje náklady, je spojen s likvidací úlů z pěnového polystyrénu nebo podobných plastických hmot. Na běžném stanovišti může být několik
desítek až stovek plastových nástavků. Na rozdíl od dřevěného inventáře, nelze plasty spálit na otevřeném prostranství, ale pouze v některých spalovnách."

Tady se zřejmě bude hádat veterinární opatření a příslušný předpis k ochraně ovzduší, veterinář nejspíš nepovolí převoz těchto plastových úlů do spalovny.
Na druhé straně při likvidaci se nepočítá objem, ale hmotnost. A hmotnost vlastního polystyrenu je v nástavku malá. Navíc polystyren, kromě bromového zpomalovače hoření, pokud se ještě používá, neobsahuje žádné halogeny, ze kterých by mohly vznikat jedovaté dioxiny. Takže polystyren při spalování hromady PS nástavků vadí jen tím, že při hoření vyžaduje množství kyslíku, které ve vzduchu není. A tudíž se nedokonale spaluje.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 56293


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu