78207

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Václav (85.13.126.6) --- 11. 6. 2013
rychlost otáčení medomedu

nzistoru Mos Fet tranzistoru a ss. motor 12 V. ´´Udajně lze použít elektromotor větrání u auta nŠkoda. Víte někdo něco mbližšího na toto téma?.Děkuji - Vašek!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61596


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 11. 6. 2013
Re: rychlost otáčení medomedu

Na běžný levný Mosfet je napájecí napětí 12 voltů málo. Tyhlety Mosfety mají maximální povolené napětí na ovládací elektrodě 20 voltů a napětí, při kterém jsou stoprocentně otevřeny, je takových 12 - 14 - 16 volt. Jedině při takovém napětí se využije u mosfetů s větším proudovým zatížením jejich uváděný odpor v sepnutém stavu 0,0něco ohmů . A tudíž při odběru motorku 5 - 10 ampér minimální výkonou ztrátu, malý chladič atd. Při 12 voltech, zvláště pokud to není čerstvě nabitý olověný akumulátor, který má přes 14 volt, ale nějaký zdroj, který má skutečně jen 12 volt, se započtením ztrát jde na ovládací elektrodu Mosfetu napětí jen takových 10 voltů +-. To nedokáže takový mosfet plně otevřít, ten má potom velký odpor bez ohledu na jeho katalogový minimální odpor 0,0něco ohmů a jsou na něm vysoké ztráty a zbytečně topí. Pokud by se měl tedy mosfetem ovládat motorek na 12 volt s minimálními ztrátami, musel by tam být nějaký obvod na zvýšení napětí k 18 - 20 voltům.
Lepší je použít motorek na 24 voltů a snížení tohoto napětí pro ovládací obvod mosfetu na takových 18 volt.
Je možné třeba použít, z starších obvodů klasické zapojení s obvodem 555, doplněné kvůli zrychlení spínání mosfetu nějakým driverem, který zrychluje nabíjení a vybíjení vstupní kapacity řídicí elektrody. Nebo z novějších přímo regulační obvod určený pro ovládání mosfetu, který má v sobě příslušné regulační obvody i driver.
Cesta k bezeztrátové regulaci takového motorku je dvojí. Pokud na motorek půjde přímo nevyhlazované spínané regulované napětí, používá se kmitočet PWM regulace zhruba do jednoho , dvou kiloherz , vyšší kmitočet při spínání už běžné motorky neberou. Pokud je na výstupu regulátoru spínané napětí vyhlazováno příslušnými akumulačními tlumivkami a kondenzátory a na motorek jde až vyhlazené stejnosměrné napětí, může být kmitočet PWM regulace podstatně vyšší, s dnešními mosfety klidně 100 - 200 kiloherz.
Tam je potom důležitý driver mosfetu, který vysokými nabíjecími a vybíjecími proudy , až 3 - 5 ampér do kapacity ovládací elektrody mosfetu až několik nanofaradů zajistí nízké přechodové časy mosfetu a tím jeho nízké tepelné ztráty .
Pro spínací kmitočet do těch 1 - 2 kiloherz by měl stačit driver, který nabíjí a vybíjí vstupní kapacitu ovládací elektrody tak aspoń 0,2 ampéry.

Co se týká ochran, u napěťového namáhání mosfetu je nutná ochrana aspoň rychlou ochrannou diodou, maximální povolené spínací napětí mosfetu by mělo být aspoň dvakrát větší než je spínané napětí. Vhodná je potom ochrana na maximální povolený du/dt při vypínání mosfetu. Pro proudovou ochranu je nutné počítat s tím, že komutátorové motorky, pokud jsou v horším stavu, mohou v některé poloze komutátoru generovat mžikový zkrat, i když jinak zdánlivě normálně fungují. Takže buď by tam měla být rychlá elektronická proudová ochrana, nebo pro menší proudy motorkem , do 5 - 10 ampér je možné použít mosfet s maximálním proudem násobně vyšším a k přívodům k motorkům použít tenčí káblíky, které při mžikovém zkratu v motorku ten proud omezí tam, že to mosfet vydrží.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61599


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Stonjek (213.151.87.2) --- 11. 6. 2013
Re: rychlost otáčení medomedu

Takže regulace medometu 12 V podle př. Havrlíka. Zásilková služba Elektronic 26221 Ohrazenice objednat Impulsní regulátor TO25M a musí vám ho posílit 2 tranzistory BUS11. Potom motorek z Favorita co točí větrákem na chladiči. Pak 2 řemeničky na PUR řemínek v poměru 1: 5 a starý zdroj z počítače, z kterého vytáhnete 12 V. Vše to schováte do obalu zdroje, ven kouká pouze knoflík potenciometru. Tohle provedení mám na náhradním medometu a je super! Řekl bych že vše se dá sehnat do 1 000 Kč. Zdroj z PC to v pohodě utáhne. PUR řemínek je nutnost aby energie na jeho ohybání byla co nejmenší. Vydrží toho až neskutečně moc! Zdraví R. S.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61600


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 11. 6. 2013
Re: rychlost otáčení medomedu

Zásilková služba Ohrazenice zřejmě před nějakou dobou skončila.
A tranzistor zřejmě nebyl míněn BUS11, ale mosfet BUZ11.
Ten by na 12 voltů regulaci i docela šel.
Podle datasheetu plně sepnutý bude nějak při napětí + 8 voltů na řídící elektrodě a při proudu 19 ampér a napětí na řídicí elekrodě 10 voltů má elektrický odpor typově 0,03, maximálně 0,04 ohmu. Takže při průchodu těch 19 ampér po 100 % času by měl mít ze statické charakteristiky ztrátu necelých 15 watt. Plus k tomu přibudou ještě dynamické ztráty ze spínání,které podstatně závisí na konkrétním zapojení a spínacím kmitočtu....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 61602


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu