78194

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


P.S. (217.117.209.5) --- 12. 10. 2013
Likvidace varroa

Tak jsme dnes měli čl. schůzi. Provedli jsme instruktáž jak použít nosné pásky s léčivem, kolik kapek použít, rozdali léčivo tak, aby na balení vyšlo 50 včelstev. A nyní je na chovatelích, jak to budou aplikovat. Z dlouholeté zkušenosti vím, že většina má zájem použít léčení podle metodiky a těch několik, kteří nechápou, je to jejich problém. Protože jsme objednali nosné pásky pro dvě ošetření, tak třetí musí být aerosolem a s tím problém není. K alternativnímu léčení se nikdo nehlásí a asi si uvědomují problémy o kterých nikdo moc nemluví a to je daleko větší časová náročnost a také to, že si musí léčiva zakoupit za své, dále to, že účinnost je závislá na hlubokých znalostech vývoje roztoče i samotných včel. Není to proto pro každého. Ještě k neúčinnosti varidolu, tau-fluvalinátu v gabonu. Je to vina včelařů kvůli nezodpovědné aplikaci těchto přípravků. Jak může někdo ve včelařství napsat vždy po vytočení medu ihned vkládám gabon. Každoroční použvání je zločin na nás všech včelařích.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62527


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
KaJi (88.101.45.181) --- 12. 10. 2013
Re: Likvidace varroa

Ještě k neúčinnosti varidolu, tau-fluvalinátu v gabonu. Je to vina včelařů kvůli nezodpovědné aplikaci těchto přípravků. Jak může někdo ve včelařství napsat vždy po vytočení medu ihned vkládám gabon. Každoroční použvání je zločin na nás všech včelařích.
-----
Je tam snad redakce a šéfredaktor. Ne.

ALe ta rezistence vznikla v celé Evropě, to jen my jsme byli utvrzování že stačí když se po třech dávkách PF dá PA nebo naopak a bude vše v nejlepším pořádku.
A najednou se k tomuto tvrzení nikdo nezná a na přenáškách dělá z lidí hloupé. Když se ho ptají jestli na ten druhý není rezistence.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62531


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Pavel Zajicek (88.102.9.94) --- 12. 10. 2013
Re: Likvidace varroa

No uz je to jen otazka casu, kdy budou holt muset vsichni s kyselinama, jinak budou bez vcel. Pribyva oblasti, kde hynou vcely i po preciznim provedeni fumigaci a nasledne i aerosolu. Letos maji v jedne ZO z 280 vcelstev 70 a to je do jara jeste hodne daleko, po teto zkusenosti se prijedou podivat ma aplikaci KS. Jinak souhlas jsou vcelari, kteri delaji fumigaci i 4x za rok, protoze jim i po treti fumaigaci roztoci padaji. Tak udelaji jeste 4 a ti roztoci, kteri pak prezijou i tu 4, tak v nasledujicim roce zapracuji a uz nepomuze krome kyselin ani 5 fumigaci, protoze si ji cely uz nedockaji. P.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62533


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
(88.101.45.181) --- 13. 10. 2013
Re: Likvidace varroa

Letos maji v jedne ZO z 280 vcelstev 70 a to je do jara jeste hodne daleko, po teto zkusenosti se prijedou podivat ma aplikaci KS
-------------------

A nebo by mohli jezdit na exkurze a dívat se jak vypadají včely - jako do ZO.

Rozhodně nešiřte paniku, vše je pod kontrolou.

Budou putovní výstavky.


Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62534


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
177406754.261607349.1368463365.1381528322.1381650853.18; __utmz (83.208.196.187) --- 13. 10. 2013
Re: Likvidace varroa

Je to závžná informace, Letos při vysokých teplotách v letních měsících ubylo roztoče a o to je závažnější tato informace. Může se stát, že v této organizaci se nejedná o rotoče, ale o nosemu ceranae,, která má sstejný průběh jako by se jednalo o roztoče. Úly zůstavaji prázdné, včely hynou mimo úl, není nic pokáleného jako u nosema api, která je sezoní na jaře.N.ceranae působí celý rok a vesměs ukáže-li se na stanovišti tak klekne postlulpně celé stanoviště.Ale o tom by se dalo diskutovat, je to horší než varroa. Je to přímo rakovina včel. Mohu zaslat dostupné informace o této nemoci. Felix

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62535


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 13. 10. 2013
Re: Likvidace varroa

"No uz je to jen otazka casu, kdy budou holt muset vsichni s kyselinama, jinak budou bez vcel. Pribyva oblasti, kde hynou vcely i po preciznim provedeni fumigaci a nasledne i aerosolu. Letos maji v jedne ZO z 280 vcelstev 70 a to je do jara jeste hodne daleko, po teto zkusenosti se prijedou podivat ma aplikaci KS. Jinak souhlas jsou vcelari, kteri delaji fumigaci i 4x za rok, protoze jim i po treti fumaigaci roztoci padaji. Tak udelaji jeste 4 a ti roztoci, kteri pak prezijou i tu 4, tak v nasledujicim roce zapracuji a uz nepomuze krome kyselin ani 5 fumigaci, protoze si ji cely uz nedockaji. P."
Podle mně to žádná otázka času nebyla. Stačilo jen dostatečně důrazně léčit a v pravý čas měnit léčiva.
Například už dávno se mělo fumigovat 4x, pokud po třetí fumigaci zbylo po 3 - 4 roztočích na včelstvo. Léčení proti varaóze je totiž účinné jen tehdy, pokud zbude maximálně jeden roztoč na takových 3 - 6 včelstev. Protože teprve potom je rozmnožování zbylých roztočů omezeno kvůli jejich malému počtu a příbuzenskému křížení. Léčení, při kterém zbude těch roztočů víc, není nic jiného než šlechtění roztočů odolných na léčivo. Neboli se mělo automaticky léčit tolikrát, dokud spad z každého léčeného včelstva nebyl víc než takových odhadem 5 roztočů.
Jenže včelaři jsou pohodlní, kvalitu fumigací v říjnu zabil plod, který ve většině včelstev v té době je a který včelaři nechali tak ( já taky). Jediné spolehlivé léčení potom bylo jedno aerosolem v prosinci. A to rozhodně nestačilo. Zvláště když nátěr plodu na jaře nebyl dělán. A místo aby se zvětšoval počet léčení, zavedl se Gabon, který je podstatně méně pracnější. Ale který zároveň při předepsané měsíční aplikaci vystavuje roztoče léčivu 30 - 60 x více než jedna fumigace nebo aerosol - neboli 30 - 60x rychleji šlechtí odolné roztoče.
A to jsme na tom ještě dobře, protože jestli se nepletu, první rezistence roztočů na léčiva vznikla v těch zemích, kde to léčivo bylo včelařům volně dostupné a včelaři tak léčili nekontrolovaně mnohokrát za rok.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62536


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
(88.101.45.181) --- 13. 10. 2013
Re: Likvidace varroa

RP:
Například už dávno se mělo fumigovat 4x, pokud po třetí fumigaci zbylo po 3 - 4 roztočích na včelstvo. Léčení proti varaóze je totiž účinné jen tehdy, pokud zbude maximálně jeden roztoč na takových 3 - 6 včelstev. ..... Neboli se mělo automaticky léčit tolikrát, dokud spad z každého léčeného včelstva nebyl víc než takových odhadem 5 roztočů.
.... A to rozhodně nestačilo. Zvláště když nátěr plodu na jaře nebyl dělán.

A místo aby se zvětšoval počet léčení, zavedl se Gabon, který je podstatně méně pracnější.

vznikla v těch zemích, kde to léčivo bylo včelařům volně dostupné a včelaři tak léčili nekontrolovaně mnohokrát za rok.

------
Nějak mi to nedává smysl - jaký je rozdíl mezi kontrolovaným léčením do úplného vybití roztoče a tím nekontrolovaným mnohokrát za rok?


Nechápu jak při účinnosti přípravku 97% potřebuji víc jak 2 fumigace. Pokud se mi rozmnoží ve včelstvu do řádu stovek až tisíce. Ony naše včely už víc nevydrží, zřejmě jsou z těch ofuků trochu chabrus na plíce. Bývaly kdysi doby kdy v říjnu po prvém ošetření spadly tisíce VD a včely normálně vydržely do jara.

Když mi ve včelstvu přežije
třicet samiček VD vánoční fumigaci, kolik jich je reprodukce schopných a na kolik VD se můžou do listopadu rozmnožit?

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62542


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 13. 10. 2013
Re: Likvidace varroa

"Nějak mi to nedává smysl - jaký je rozdíl mezi kontrolovaným léčením do úplného vybití roztoče a tím nekontrolovaným mnohokrát za rok? "
Protože je třeba roztoče vybít jedním léčením neboli řadou fumigací či aerosolů za sebou na to zanedbatelné množství jeden roztoč na pár včelstev. To znamená najednou a hlídat při tom spad. Nekontrolované léčení je, že to včel peru léčivo kdykoliv přes léto, kdy se mně zdá, že by "už" bylo dobré léčit.

"Nechápu jak při účinnosti přípravku 97% potřebuji víc jak 2 fumigace."
Účinnost léčení bude asi dost nižší než 97 %,to bude asi nějaká laboratorní hodnota. Bude tak asi 90 % Potom je na snížení počtu z cca tisíc, dvou tisíc na včelstvo na 1 roztoče na 3 - 6 včelstve potřeba takových 4 léčení.

Pokud ve včelstvu přežije 30 samiček VD, nevím, kolik je jich reprodukceschopných. Ale množení VD bylo už mnohokrát ukázáno a zobrazeno. 20 - 30 reprodukceschopných samiček na jaře znamená létě docela určitě zničení včelstva.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62543


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
KaJi (88.101.45.181) --- 13. 10. 2013
Re: Likvidace varroa

RP:
Pokud ve včelstvu přežije 30 samiček VD, nevím, kolik je jich reprodukceschopných. Ale množení VD bylo už mnohokrát ukázáno a zobrazeno. 20 - 30 reprodukceschopných samiček na jaře znamená létě docela určitě zničení včelstva.

-----

Právě že bylo a je dobře a opakovaně ve světě prověřeno.

A nikde nikdo nepotrvdil tu 1 samičku na 3-6 včelstev.


Jak by se pak přišlo na to že mohou být až 3 v přorozeném spadu za měsíc a nic se neděje a nemusí se ošetřovat.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62547


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 13. 10. 2013
Re: Likvidace varroa

"Jak by se pak přišlo na to že mohou být až 3 v přorozeném spadu za měsíc a nic se neděje a nemusí se ošetřovat. "

Můj názor je takový, že k tomu se dá přistupovat buď dle krátkodobého efektu: na jaře má být v každém včelstvu tak málo roztočů, aby se do podletí nestihli namnožit na počet těch tisícovek, které by včelstvo zničily.
Nebo dle dlouhodobého efektu: Roztoči se léčením vybijí, aby ve včelstvu zůstali nějací víceméně jen náhodou. Tudíž kromě náhody nezbude nic odolnějšího na léčiva, které by se jinak množilo a za 5 - 10 - 30 let vytvořilo populaci odolnou k léčivu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62548


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
gupa (93.92.52.23) --- 12. 10. 2013
Re: Likvidace varroa

Vážený P.S. Věnujte trochu času tomuto dokumentu na adrese:
www.agrovita.cz/images/catalog/pdf_popis/33-mavrik-2f.pdf‎

Jak moc je nezodpovědné, když vinou internetu, se dozvím, že T-fluvalinat musí být aplikován v okyseléné vodě kyselinou citrónovou a to přímo od výrobce či baliče t-fluvalinatu s obchodním názvem Mavrik aby "se zvýšila jeho razance".

Teď jednoduchá otázka, jak zodpovědné je počínání výrobce, který neinformuje o vlivu zásaditého prostředí úlu na účinnost t-fluvalinatu.

Každopádně můžete gabony "zodpovědně" nakonec vytahovat kvůli rezistenci, ale jste si jistý, že opravdu nejste za blbce, když polovic úspěchu je výrobcem zatajeno??

_gp_
.........
P.S. (217.117.209.5) --- 12. 10. 2013
Likvidace varroa

Tak jsme dnes měli čl. schůzi. Provedli jsme instruktáž jak použít nosné pásky s léčivem, kolik kapek použít, rozdali léčivo tak, aby na balení vyšlo 50 včelstev. A nyní je na chovatelích, jak to budou aplikovat. Z dlouholeté zkušenosti vím, že většina má zájem použít léčení podle metodiky a těch několik, kteří nechápou, je to jejich problém. Protože jsme objednali nosné pásky pro dvě ošetření, tak třetí musí být aerosolem a s tím problém není. K alternativnímu léčení se nikdo nehlásí a asi si uvědomují problémy o kterých nikdo moc nemluví a to je daleko větší časová náročnost a také to, že si musí léčiva zakoupit za své, dále to, že účinnost je závislá na hlubokých znalostech vývoje roztoče i samotných včel. Není to proto pro každého. Ještě k neúčinnosti varidolu, tau-fluvalinátu v gabonu. Je to vina včelařů kvůli nezodpovědné aplikaci těchto přípravků. Jak může někdo ve včelařství napsat vždy po vytočení medu ihned vkládám gabon. Každoroční použvání je zločin na nás všech včelařích.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62532


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu