78493

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


(109.81.211.237) --- 14. 3. 2015
Re:

Já tvrdím, že prevence varroózy začíná prevencí rojení. Přezimovaní kleštíci z rojů se totiž v následující sezóně vrací do našich včelstev jako bumerang.

Takže pokud "držitel" včel dlouhodobě prosperuje z chytání rojů, má minimálně spoluvinu jiný včelař, který roje produkuje.

Také nevidím zásadní rozdíl mezi zdravotním rizikem roje v dutině stromu a opuštěném úle. Pokud "držitel" včel roj vytočí a nakrmí na zimu, stává se chovatelem ze zákona a má povinnost registrovat se v Hradišťku. Takže má být v evidenci přístupné inspektorovi veterinární správy. Pokud nesplní povinnost registrace, musí přijít citelná sankce, aby systém fungoval.

To je důležité pro případ, že nastane vaše fáze č. 3 a objeví se mor. Veterinární inspektor provádí místní epizoozologické šetření a v tomno případě je podle mého názoru na místě důsledný dohled nad každým včelařem. Pokud se zjistí neregistrovaná včelnice, měla by následovat pokuta na horní hranici sazby (50 000 Kč) a v případě prokázání viny na rozšíření moru i náhrada škod.

Pořád ale nenacházím smysluplný důvod, proč by měli veterináři nebo místní včelaři dohlížet na běžné léčení tak běžného onemocnění, jako je varroóza.

Broněk Gruna
---------------------
Potužík Václav:
Zdravím,
ano, je to jedno z možných řešení a funguje i v praxi. Včelstvo uhyne a VD
uhyne s ním, tedy ten zbytek, který neprošel reinvazí do loupících včelstev.

Nastává fáze číslo dvě. Tento "také včelař" ví, že dobrý, časný roj dá slušný výnos medu. Proto nekoná dle veterinárního zákona, který ukládá znepřístupnit neobsazené dílo. O způsobu, jak zajistit, aby staré souše
nepoškodila motýlice v otevřeném úlu, sem návod psát nebudu. Občas se poštěstí a nějaký cizí roj se mu usadí sám. Vytočí nějaký med, nakrmí cukrem, zafumiguje pokud má zbytek léčiva, nebo si jej sežene.

ALE pokud nastane fáze číslo tři a objeví se mor je to pro okolí peklo. Pokud navíc je(jsou) úl(y) mimo dohled a časté úhyny jsou běžný stav, není šance toto ohnisko identifikovat a nějak odstranit. A když už k tomu dojde,
nastává něco, co nazýváme "LEPŠÍ". Lepší včelstva se odvezou k příbunému,
lepší úly se dají do stodoly. V hospodě se probírají zlý veterináři a
zaručení autoři udání. A kolotoč se točí dál.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 66367


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu