78118

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gupa (93.92.52.23) --- 22. 10. 2019
Re: zlodějky

Velikost česna a počet oček je věc dávno vymyšlená a odskoušená. Např Budečský úl má plechový šíbr a zadělávací očko, Nástavkový Tachovák převracecí česnovou desku, Moravský univerzál typ 2 boční předsíňku se sklopným česnem a po sklopení se otevře očko.

Prostě teplé podzimy byly a úlové systémy se zůžováním česen ve své konstrukci vždy nějak počítaly a to nejen unás. Protože převčelení krajiny tu už několikrát za posledních 120 let bylo.

............
Marie Preclíková (2a00:1028:8d18:5dc2:c4cf:8d7b:9c0c:b91b) --- 22. 10. 2019
zlodějky (17483)

Dobrý den.
Jaké jsou prosím nejlepší úly, aby se včely hlavně
v období září - říjen ochránily před nálety cizích
zlodějek, převážně od kočujících včelařů, kteří Vám
svá včelstva i v této době přivezou až ke včelínu.
Děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73439


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 26. 10. 2019
Re: zlodějky

"Velikost česna a počet oček je věc dávno vymyšlená a odskoušená. Např Budečský úl má plechový šíbr a zadělávací očko, Nástavkový Tachovák převracecí česnovou desku, Moravský univerzál typ 2 boční předsíňku se sklopným česnem a po sklopení se otevře očko. "
a
Přesně tak. Pokud je problém s loupeží, je třebazůžit česno nebo očko klidně i na jednu včelu.
Vedle česna jsou ale velmi důležité ještě další opatření. Za prvé aby včelstvo mělo plod blízko nebo co nejblíž česna. Pokud má plod daleko od česna, včely se soustředí na plod a nechají česno volné. Takže zlodějky proniknou dovnitř, navnadí se nějakými nehlídanými zásobami někde v rohu a následně loupící včelstvo zmobilizuje co nejvíc zlodějek. Ty proniknou nehlídaným česnem do úlu a vylupované včelstvo prakticky se stoprocentní jistotou přemohou v rámkových uličkách. Protože vzhledem k jejich rozloze rámkové uličky hájit téměř nejdou.
Pokud má plod blízko česna, strážkyně česna ten plod za sebou cítí, proto zůstávají na místě a česno chrání zvlášť odhodlaně.
Dále potom proti loupeži pomáhá, pokud včely ten plod vůbec mají. Některé včelstva mohou někdy na podzim za chladného počasí přestat úplně plodovat, potom ,jak se nadmíru oteplí a včel nemají plod, nejsou příliš puzeny chránit zásoby. A pokud se loupež rozvine rychle, tak i kdyby se chtěly díky teplu rozplodovat, díky probíhající loupeži se nerozplodují a pokud je teplo déle, jsou úplně vyloupeny.
Dále potom proti loupeži, respektive zvyšuje odhodlanost včelstev se bránit, nějaký přínos sladiny. Podle mně je proto dobré, pokud je nebezpečí loupeže a určitě není nějaká slabá snůška, včelstva trochu podněcovat. Nejlépe asi malým množstvím cukerného roztoku, tak 1:1, 0,2 - 04 litry. Cukr dávat večer, hned, jak se zatmí a zlodějky přestanou létat. Cukr by měly vybrat do hodiny, horší včelstva do cca půlnoci a přes noc - s naplno otevřeným česnem, které se ráno před rozedněním zase zůží na jednu včelu,, by měly cukr zpracovat, aby ve dne ze včelstva nefučel vzduch z vůní zásob a nelákal zlodějky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73443


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 26. 10. 2019
Re: zlodějky

"Velikost česna a počet oček je věc dávno vymyšlená a odskoušená. Např Budečský úl má plechový šíbr a zadělávací očko, Nástavkový Tachovák převracecí česnovou desku, Moravský univerzál typ 2 boční předsíňku se sklopným česnem a po sklopení se otevře očko."
a
Já bych jen poznamenal, že Budečák byl konstruovaný v době, kdy čeští včelaři chovali výhradně varianty místní tmavé včely, která byla k loupežím mnohem víc náchylnější než dnes chovaná kraňka. Proto byla tehdy opatření proti loupežím a to, jak proti zlodějkám udržet i slabší včelstva, mnohem víc propracována.
Dnes ale zase, podle mínění mnohých, v rámci klimatické změny teploty mnohem víc kolísají a teplo na podzim loupežím nahrává. Plus k tomu slábnutí včelstev a potenciál k velkému rozvinutí loupeží je tady.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 73445


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu