78079

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


gupa (93.92.52.23) --- 15. 11. 2022
Re: Platba za opylení

Já myslím, že to zemědělci ani moc nepoznají. Už dnes jsou odrůdy řepky šlechtěné na nedostatek opylovačů, takže květům zřejmě stačí na slušná olej dávající semena buď opylení větrem nebo i žádné opylení. A jiná plošně pěstovaná plodiny vyžadující opylování včelami u nás není. <

Dovolím si opět reagovat a co si otom myslím, ta situace je výsledkem opět národní podpory v zemědělství. Dotace D1 je jen jedna z mnoha jinými almužnami. To si otom myslím, normální pěstitel ji někdy využije, ale pokaždé když dojde na řeč o podpoře, tak výsledkem je že zemědělci se nějaké národní podpory vůbec z důvodu jak jsou ušity, nevyplatí a má stím akorát popírování a nervy navíc. Tak dopadla například výsadba ovocných stromů, nabalili se na dotace akorát rychlokvašky a zkušení a odborní pěstitelé jen kroutí hlavou a likvidují zbytky sadů které měli. Tak to vidím já v mém okolí.

Proto Radime je to taková sranda, kde například podpora výsadeb a údržby sadů alejí a stromořadí která nefunguje jako podpora ale almužna dožene ovocnáře a stromkaře k ukončení činnosti a radosti z důchodu nebo jiné práce, třeba točení volantem kamionu nebo strkat páčky hydrauliky když se něco proto rozbíjení silnic kamionem buduje stále dokola dělá více a je vtom více peněz než v nějakém zemědělství dohnaném k moribundu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76318


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 15. 11. 2022
Re: Platba za opylení

Třeba zrovna u alejí a stromořadí je velký problém v tom, že staré aleje a stromořadí nelze jen tak obnovit, protože by to odporovalo zákonu. Dnešní stromořasdí dle zákona potřebuje mnohem více prostoru od silnice než ty dřívější. Proto se dá obnovit stromořadí jenom tehdy, pokud se zajde za majitelem přilehlého pozemku, obvykle pole a domluví se s ním, že pro to stromořadí nějak poskytne pás svého pozemku podél silnice. A to je přirozeně velký problém.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76320


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
gupa (93.92.52.23) --- 15. 11. 2022
Re: Platba za opylení

Třeba zrovna u alejí a stromořadí je velký problém v tom, že staré aleje a stromořadí nelze jen tak obnovit, protože by to odporovalo zákonu. Dnešní stromořasdí dle zákona potřebuje mnohem více prostoru od silnice než ty dřívější. Proto se dá obnovit stromořadí jenom tehdy, pokud se zajde za majitelem přilehlého pozemku, obvykle pole a domluví se s ním, že pro to stromořadí nějak poskytne pás svého pozemku podél silnice. A to je přirozeně velký problém. <

I velké problémy se dají řešit, stačí vytvořit nový trh (trafiku) s názvem podpora majitelů pozemků alejí a zvýhodnovat a pomáhat jim když tu chce někdo něco dělat a plánovat s diverzifikací, udržitelností a environmentálností.

Stačí to nebo mám ještě připsat, že stát když to chce, nemůže nabízet obrazně 60Kč za strom jak subvenci majiteli, který musí trpět menší zisk kvůli kořenům, které musí živit a stínu, který musí akceptovat a nakonec zlikvidovat když stom chcípne. Třeba takový stín z ořešáku, mimojiné dnes plný housenek, který se kupodivu stále vysazuje, je opravdu včetně kořenů silný odběr energií pro podstromní vegetaci a život. Majitel takového pásu by měl mít adekvátní nárok na cenu za strom, který je méně než 3 metry od hranic a je více než 3 metry vysoký. To vybízí logicky raději sázet keře. O keř se také automobil neomotá jak o kmen v případě nehody.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76321


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
JosPr (46.135.18.77) --- 16. 11. 2022
Re: Platba za opylení

A zase jsme u potřeby brát dotace.Mam víc než 60 ovocných stromů,a žádné dotace jsem na to nepotřeboval,spoustu dalších jsem vysadil do větrolamu nebo do remízků.V tvém pohledu dotace slouží k motivaci něco takového dělat a pokrytí části nákladů,přitom je to přirozenost člověka sázet stromy,at už užitkové nebo k jiným účelům.Tak jako u včelaření,když chci včelařit,tak včelařím-dotace,nedotace.
Mně osobně se tohle dotačno vůbec nelíbí,protože dnešní člověk tak zdotačněl,že už dělá jen to,na co je nějaká pobidka,tak si zvykl,že mu někdo s něčím musí pomoct a on sám nic.Včelaři jsou toho názorná ukázka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76322


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
R. Polášek (90.178.51.173) --- 16. 11. 2022
Re: Platba za opylení

Tak aleje dřív byly pouze způsob, jak z pozemku získávat obživu, akorát méně intenzívnějším způsobem než bylo pole.
Dneska to je vysloveně neziskový projekt, protože posekaná tráva je dnes akorát obtíž, ne krmení pro chovaná zvířata, atraktivnější ovoce lidi ukradou dřív než to dozraje a majitel obere a ta troška dřeva z ořezávání větví nebo občasného kácení uschlého či staršího stromu je taky spíš na obtíž než nějaký zisk v podobě dřeva na topení. A dokonce podle mých zkušeností nově vysázené ovocné stromky u cest dokážou během prvního roku až dvou let docela rychle zmizet.
Dokonce jsem viděl u jakéhosi internetového prodejce kategorizaci prodávané ovocné odrůdy, tuším nějakého starého druhu jablek "vhodné pro aleje". Neboli odrůda ovoce, která na stromě a po jeho spadnutí není příliš chutná a atraktivní a buď není nikdy příliš atraktivní nebo musí ještě nějaký měsíc dozrát třeba ve sklepě.
a.
Dneska to vidím tak, že jestli nějací ochránci přírody chtějí kolem cest obnovovat aleje, tak musí příslušný pás půdy nechat vykoupit, aby ta půda nebyla soukromá, ale státní nebo městská a potom se to už musí na náklady státu nebo města i dále udržovat. Je tam třeba sekat trávu, udržovat stromy a keře prořezem, protože bezzásahovost je zelený nesmysl, uklízet ovoce atd...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76323


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
gupa (93.92.52.23) --- 16. 11. 2022
Re: Platba za opylení

A zase jsme u potřeby brát dotace. Mam víc než 60 ovocných stromů,...<

JosPr, IMHO
Břeclavsko byl prakticky na některých katastrech plně vysázen ovocnými sady. Plánovaně osázen, plánovaně zlikvidován. Otomto mluvím. Tisíce Ha sadů. Včely proto byly potřeba. Víš proč? Protože je florokonstantní. Přesně nato se včela hodí nejlépe. Na dnešní opylení nemusíš mít tolik včelstev.

Proč tedy stát stále podporuje chov včel když třeba opustil produkci ovoce a nahradil ji dovozem?

Sadařství je část zemědělskýho průmyslu, ne nějaký zahrádkařský počin a dojem. Ty také nepoužíváš zahrádkařskou lopatu když víš že lze velkou stavbu provést rychleji stroji. A lopatou se stavělo hodně velkých staveb včetně průplavů a mostů a přehrad.

Doveze se vše přes ty komunikace co stavíš průmyslově a udržuješ za těžké státní a evropské subvence, aby se to zboží dovezlo hlavně rychle a bez velkých nákladů. Třeba holandské čmeláky, které jsou zde vidět najaře v novodobým sadařství. Kořalku také lze levně dovést, bude tak dobrá nebo si zvykneš na chuť tak, že se ti časem nevyplatí ani pěstovat a obnovovat nějaké tvé přestárlé stromy, které se ti vyplatí akorát tak hodit do ohně aby jsis ohřál zadek. Ale odhaduji, že si zaplatíš raději předražený plyn. Ten je pro tebe výhodnější a stromy spálíš na hlině nebo je rozdáš aby si je někdo vykácel a kořeny zvládneš vyškubat sám.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76326


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
JosPr (46.135.18.77) --- 16. 11. 2022
Re: Platba za opylení

Dej pokoj s plynem,konči před barakem a dál ni krok.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76327


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Jiri (178.22.113.23) --- 21. 11. 2022
Re: Platba za opylení

Souhlas, pokud bude příští rok sazba dotace 50 Kč/ včelstvo. Žádat ani nebudu, ztráta času.všech. mě/důverníka/jednatele/ pracovníka svazu a pracovníku platební agentury MZe.

Příští rok se ceny pravého medu tržně přizpůsobí. Někdo ho nekupuje vůbec někdo meduje o sto šest.

Německé supermarkety se nějak zařídí. Z německa echt německý med nedovezou při stanovené minimální hodinové sazbě 12 EUR, se med za v AKCI 120 CZK/900g vyrobit nedá. Takže pro obecné blaho a pro našince dodavatel sežene šmakuládu k ukrajiny a číny. Uhlíková stopa se zde neřeší, pač kolečka se musí točit...

Tak nevím, zda již tuzemský med ze dvora nepřizpůsobit výrobní ceně 250 CZK za kilo, kdyz nemci požadují 8-10 EUR za 0,5 kg

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76332


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
JosPr (46.135.18.77) --- 21. 11. 2022
Re: Platba za opylení

Říct si klidně můžem,jestli se to setká s pochopením je věc jiná..Řekl bych,že na spoustě míst v ČR ted řeší,jestli budou mít na jaře na včelnicích vůbec co rozmnožovat a ne za kolik se dá prodávat med.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76333


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
(91.221.213.137) --- 21. 11. 2022
Re: Platba za opylení

Není potpávka po medu, ubylo konzumentů a těžko se bude prodávat za odpovídající a smysluplnou cenu 250kč. S úhyny je pak rentabilita úplně fuč.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76335


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
JosPr (46.135.18.77) --- 22. 11. 2022
Re: Platba za opylení

Národ má vysoko do žlabu,zdražilo kde co.Tak proč by měl jít na odbyt med? Ten si spousta lidí odpustí.Ono včelaření samo,není jen o prodeji medu.To je jenom příjemný bonus.A kdo se k němu upnul jako k hlavnímu důvodu,proč včelařit,ten to asi bude těžko rozcházet.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76338


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                              
R. Polášek (90.178.51.173) --- 23. 11. 2022
Re: Platba za opylení

"Národ má vysoko do žlabu,zdražilo kde co.Tak proč by měl jít na odbyt med? Ten si spousta lidí odpustí."
a.
Přesně tak. Dokonce si myslím, že propad prodejů může být snadno ještě větší, než odpovídá tomu zdražení. Protože si myslím, že by už mohlo prasknout nadhodnocování významu včelaření, které je vidět na žvástech typu "Kdyby vymřely včely, do tří let vymře lidstvo" a podobnými bláboly. Což je spojeno jednak s vyzdvihováním včel nevzdělanými zelenými aktivisty a jednak se ždímáním reputace včelaření jeho dotováním penězi daňových poplatníků za účelem vyždímat hlasy voličů pro nějakého šmejdovského politika.
Potom by se včelaření mohlo konečně dostat na úroveň, kde jsou i jiné podobné zájmové činnosti, jako je rybaření, myslivost, holubaření atd.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76340


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                 
gusto (195.168.228.168) --- 23. 11. 2022
Re: Platba za opylení

na slovensku podobne ..vyrazny pokles odbytu ..na uroven niekde z roku 2000

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76341


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                    
(91.221.213.137) --- 23. 11. 2022
Re: Platba za opylení

,,Dokonce si myslím, že propad prodejů může být snadno ještě větší, než odpovídá tomu zdražení "
-----------------------------------------------------

Většina ale ještě nezdražila, pozoruju med za staré loňské ceny. Ztrátu nese letos včelař, neboť vše ostatní už zdražilo.

Nevím jak kde byl odbyt v r. 2000, ale i tak gusto dík za reakci. Myslím že problém není jen na straně nabídky - větší úroda, spíš naproti tomu narazově menší poptávka, ale proč, super hyper markety plné koše a staví se další markety nestíhaj.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76342


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                       
JosPr (46.135.18.77) --- 23. 11. 2022
Re: Platba za opylení

To je kultura super hyper,kupovat po kusech,po kilech.Dřív přišel člověk a koupil 10 kg medu,5 beden jablek,2 pytle brambor,demižón slivovice,dnes chodí i k včelařům pro kilo.Žádné zásoby ve špajzu,žádná možnost a místo uskladnění,nová doba,doba super hyper..Až dojde,prijde pro další kilo medu,kilo brambor,kilo jablek,půllitr,10 vajec,5 česneků nebo cibulí...A to by jestě snad nejradši platil kartou! To jsme to dopracovali.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76343


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                          
(2a00:102a:500e:3955:1:0:1515:e57b) --- 24. 11. 2022
Včelařství se narovna

Je to zajímavé, bavíme se ze vcelari v okolí čím to je, ceny mě od 130 do 220 Kč, a zajímavé i ty d nižšími cenami naříkají že se prodává málo. máme zde jednoho co zdazil o 80 Kč naráz, sice prý se moc dovolí kupující ale koupily, je údy lepší po 10 Kč, teď před Vánoci zase plus 10 Kč, nebo jaká je vaše představa k cenám medů vzhledem ke všem náklad? Dle mě 360 až 300 kdo má to nebudeit tak hold dožije, ať chceme nebo nechceme inflacei že 300 Kč ukousne 60 Kč, takže buduiz ho.no, už to nebude vývar jak jak komárů,

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76344


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                             
(2a00:102a:500e:3955:1:0:1515:e57b) --- 24. 11. 2022
Re: Včelařství se narovna

Cena 260 až 300, ukliknuto

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76345


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                                                
R. Polášek (90.178.51.173) --- 24. 11. 2022
Re: Včelařství se narovna

"Cena 260 až 300, ukliknuto"
a.
To už je podle mne pomalu cena na výrazné snížení odbytu. Až se internetem a v pravidelných hobby pořadech v televizi začnou šířit návody na náhradu medu třeba doma vyrobeným invertovaným cukrem nebo návody na pampeliškové "medy" a podobné nebo jak jak upéct třeba perníky třeba z invertovaného krmení pro včely koupeného ve včelařském eshopu, bude už pomalu pozdě.
Ale řekl bych, že z pohledu včelařů, co se tím živí, je podobná cena medu dnes už nezbytná, takže to asi jinak nepůjde.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76346


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu