78290

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


JosPr (46.135.68.236) --- 14. 12. 2022
Re: Je včelař hospodářem?

To je tak,když se píše zmrzlýma rukama.Žádný rok hospodářsky nekalkuluju,je to koníček a neplánuju z něho profit,on ten rok nějak dopadne a většinou z prodeje medu cosi zbyde.Cena cukru je podružná,všem chovatelům čehokoliv rostou vstupy,pšenice až 1100 kc za metrák atd.
Kdysi jsem psal,že je lepší mít zaměstnaní a včelařením se bavit ve volném čase než se na něj spoléhat a pak se klepat,jestli z něj uživím rodinu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76405


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 14. 12. 2022
Re: Je včelař hospodářem?

Já přestal kalkulovat už před takovými 25 lety. Když se začali včelaři hromadně vrhat na podnikání ve včelaření a přitom si myslili, že finančně vhodné podmínky, jaké byly v pevných nastavených výkupních cenách medu a dalších produktů a v podporování kočování jako nastavili komunisté, tady budou pořád.
Co se týká současného včelaření, mně připadá, že současný stav akorát odhaluje pravdu o medu a včelích produktech obecně. Že kvalitní med jako produkt je produkt pro úzkou špičku těch bohatých a ekologicky zblblých podobně jako eko a bio zelenina a ovoce nebo maso z nějakých šťastných zvířat z eko chovů a podobně. Takže místo 50 - 80 % obyvatel od těch trochu movitých výš to dnes je potravina pro nějak 5 - 15 % obyvatelstva.
Prostě čaj s medem a citronem je při rýmě a jako podpora při vyležení chřipky dobrý, ale pro hodně lidí je dnes mnohem výhodnější místo medu koupit aspirín a čaj osladit cukrem. Kafe a čas slazené medem jako normální pití nebo med na chleba s máslem jako normální jídlo je dobrý, ale dnes místo kila takového medu většina rodin dá přednost oslazení kafe a čaje 0.8 kg cukru za asi 30 Kč a na chleba s margarínem si namaže marmeládu nebo povidla z domácích zdrojů nebo levnou ze supermarketu z akce.
Maximálně bude doma opatrovat sklenici ukrajinského a argentinského medu s kapkou evropského medu ( aby se na etiketu dalo napsat "med ze zemí EU a ze zemí mimo EU") ze supermarketu v akci kilo za 120 Kč. Případně když dá med jako dárek třeba pods tromeček, tak to nebude emd od včelaře, ale spíš luxusněji vyhklížející med ze supermarketu za 160 za kilo.
Tam podle mne včelaření směřujem a včelaři se tomu budou muset přizpůsobit. Ať už dobrovolně s minimalizací ztrát nebo nedobrovolně, kdy budou ekonomikou a dalšími okolnostmi nakonec přinuceni a mohou při tom utrpět ztráty.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76406


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
R. Polášek (90.178.51.173) --- 14. 12. 2022
Re: Je včelař hospodářem?

Jinak vidím dnes jednu možnost, jak by si někteří včelaři mohli opatřit dobré bydlo a sice využít dnešního zeleného bruselského blbnutí. Dnes pomalu nastává doba, kdy budou podniky a instituce hodnoceny podle toho, jak je jejich činnost ekologicky přívětivá a zelená. ne podle toho, jak dobře a levně firmy produkují a instituce pracují. A v rámci takovézho zelenání firem a institucí se může stát, že si, hlavně ty větší, budou platit svého včelaře, který bude v jejich areálech provozovat nějaké včelaření. Třeba na střechách budouv a továrních hal, na ozeleněné střeše nebo i na zemi v areálu. Budou si tím nahánět zelené body a potom třeba od banky dostanou snadněji úvěr a za lepších finančních podmínek nebo dotaci atd. Může tak být pro ně finančně výhodnější koupit úly a včelstva a platit svého včelaře a jejho provozní náklady, i když ten včelaž nebude v tamnch podmínkách nic významného produkovat, ale na výhodnějších úvěrech a dotacích se jim to mnohonásobně vrátí.
Něco podobného jako za socíku podnik poslal své pracovníky dát dohromady polorozpadlý starý rodný domek výzmaného už nežijícícho komunistického či socialistického činitele nebo komunistického padlého partyzána, aby se v něm udělalo třeba muzeum místního dělnického hnutí nebo komunistického odboje proti Němcům.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76407


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
gupa (93.92.52.23) --- 14. 12. 2022
Re: Je včelař hospodářem?

R. Polášek (90.178.51.173) --- 14. 12. 2022
Re: Je včelař hospodářem? (76402) (76404) (76405) (76406)

Jinak vidím dnes jednu možnost, jak by si někteří včelaři mohli opatřit dobré bydlo...<

Kolik to je, dobré bydlo. Včelař, rodina, náklady na žití. Typni si. A pak mi sděl, který podnik by ti to ročně za nějakou vernisář úlů dal. Banka má svá pravidla, nerozdává. Jedině EU a její dotace a subvence, jenže to jsme zase u toho pekla.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76408


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
R. Polášek (90.178.51.173) --- 14. 12. 2022
Re: Je včelař hospodářem?

Dobré bydlo?
Tak třeba větší firma bude mít v jednom areálu 5 výrobních hal po cca 20 tisících metrech čtverečních plus třeba vedle v městě tři paneláky s kancelářema a do 100 kilometrů další tři provozovny s celkem dalšími 6 halami.
V areálu bude mít řekněme tři včelařská stanoviště po 5 včesltvech na střechách těch hal a jedno na zemi a na těch panelácích ve městě další dvě po 5 včelstvech. A v provozovnách do těch 100 kilometrů další 3 stanoviště po 5 - 10 včelstvech.
Včelař jako zaměstnanec té firmy dostane mzdu dvoj, trojnásobek minimální mzdy, nějaký pikap nebo něco podobného na vození nákladů pro ty včely a 100 tisíc korun ročně na provozní útraty a za to se bude o ty firemní včely starat a odvádět ročně třeba 100 kilo medu pro papaláškou jídelnu . V létě dostane na medobraní jednoho na výpomoc a v zimě naopak po většinu pracovní doby bude on sám někde vypomáhat. Firmu bude stát na mzdách a dalších nákladech třeba milion a půl ročně, ale na lepších podmínkách úvěrů a dotací přinese firmě třeba 100 - 200 miliónů ročně.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76409


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
gupa (93.92.52.23) --- 14. 12. 2022
Re: Je včelař hospodářem?

Za milion a půl ročně pro 50 včelstev a na takovou akci je málo. Jen necelý milion ukousne tvůj nápad s trojnásobkem minimální mzdy jako zaměstnanec podniku. 50 úlů krát 7-8 tisíc, auto náklady údržba, jízdné tisíce km, ....


Připomíná mi to něco jako hlášku a svetrovinu naší jedné ministrině.

Takový nápad musí mít dlouhodobý plán a natu dlouhou dobu musí mít i spočítané třeba na 5-10 let a nachystané peníze. Je to něco jako stavební deník a spolehlovost investora.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76410


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
R. Polášek (90.178.51.173) --- 15. 12. 2022
Re: Je včelař hospodářem?

Gupa: "Takový nápad musí mít dlouhodobý plán a natu dlouhou dobu musí mít i spočítané třeba na 5-10 let a nachystané peníze. Je to něco jako stavební deník a spolehlovost investora."
To právě naopak žádný dlouhodobý reálný plán mít nemůže, protože by prostě nemohl ekonomicky vyjít.
Nechápete, že to je pracovní pozice ze stejného ranku, jako za socíku velký podnik měl coby takzvaný zřizovatel na výplatní pásce třeba šéfa místního kulturního domu a všechny jeho zaměstnance, protože skrz "socialistickou kulturu" podnik přispíval k "vládě lidu a vítězství dělníků a rolníků" a podobné bláboly. Nebo jako totéž si podnik platil odborářské funkcionáře nebo funkcionáře Svazu Československosovětského přátelství a další.
Nebo jako dnes před cca 10 lety se začínalo s tím, že podnik, který chtěl dotace, musel si na vyřízení té dotace a její bezproblémový průběh a přiklepnutí peněz vzít a zaplatit nějakého odborníka na dotace, který se vyřizováním dotací živí.
Prostě neprodukční politická pozice, pašalík, kde se nic moc nemusí produkovat a financuej se z produkce jiných, ale která díky momentálnímu politickému prostředí tomu podniku či firmě prospívá.
Ale když v současné době zelení exponenti takhle vyzdvihují včelaření a začíná po něm být politická poptávka, tak proč toho k udržení včelaření nevyužít?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76420


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                     
gupa (93.92.52.23) --- 15. 12. 2022
Re: Je včelař hospodářem?

To právě naopak žádný dlouhodobý reálný plán mít nemůže, protože by prostě nemohl ekonomicky vyjít.<

Proč by nemohl dlouhodobě ekonomicky vyjít? Proto, že v ČR je doménou spolek, který nahrazuje ekonomické myšlení v oboru včelařství? Včelařství v pojetí zemědělské činnosti je seriózní činnost, jde o zemědělské aktivity bez půdy ale na půdě. Pokud nějaký podnik něco takového jako včelařské aktivity chce, nic není zadarmo, snad je to podnik a ne spolek. Pokud někdo chce mít vedle transparentu firmy včelí úl, něco to finančně a dlouhodobě obnáší.Včelařství je dlouhodobý plán. Pokud ne, nejde o včelařství ale rychlokvasný zmetek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76421


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                        
R. Polášek (90.178.51.173) --- 16. 12. 2022
Re: Je včelař hospodářem?

"Proč by nemohl dlouhodobě ekonomicky vyjít?"
Pořád nechápete.
Protože by se nejednalo o produkční pracovní pozici, například svářeč na dílně, ale o politickou respektive režijní pracovní pozici. Například za socíku předseda ROH (odborářů) toho podniku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76422


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                           
gupa (93.92.52.23) --- 16. 12. 2022
Re: Je včelař hospodářem?

Protože by se nejednalo o produkční pracovní pozici, například svářeč na dílně, ale o politickou respektive režijní pracovní pozici. Například za socíku předseda ROH (odborářů) toho podniku.<

Vždy to bylo jedno činnost jako činnost je to finančně hodnocená práce práce, musel odvádět daň, musel platit sociální, musel platit zdravotní a z toho semu počítá i důchod podle zápočtového listu. Odbory dodnes jsou a dodnes jde o produkční organizaci která když vznikne, jsou v ní pracovní pozice zpravidla nejvyšší, finančně ohodnocený, na které se tvoří samoplán. I poslanci jsou podle tebe neproduktivní a vždy jako první si po zvolení odsouhlasí platy a odměny, které jsou odměnou za produkční pracovní pozici. I hra na politiku je práce. Práce je práce. Můžeš ji dělat pro ZO třeba jako důvěrník zadarmo, zříct se odměn na vrub ZO, které zůstanou na účtu. Atd. Ale to jsem také psal že nějaký zajímavý počin ve velké fabrice je vždy nějak placen nejde to, že si fabrika objedná ze ZO včelaře a ten přiběhne za almužnu a bude jezdit stovky km za malý rozpočet. (stále reaguji na ty tvé haly a stakm od sebe vzdálený)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76423


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu