78143

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


1984 (37.48.10.236) --- 2. 1. 2023
Obleva

Radime promiň, ale nesouhlasím. Silná včelstva, mají-li dostatek zásob, ochlazení bez problémů ustojí. Naopak slaboši na pár uličkách zůstanou no kolečku plodu, nepřesunou se a následné ochlazení je dorazí. Mám to vyzkoušeno na stovkách včelstev. Proto jsou u mě oddělky i "kmenová" včelstva dostatečně zakrmené a po kontrole při prosincovém pokapu jdou slabší včelstva rovnou mezi přepážky. Pokud rámky vypadají tak jak mají (sedliště chomáče vepředu a vzadu 50 % i víc plochy zásoby), nebývá s vyzimováním žádný problém.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76520


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 2. 1. 2023
Re: Obleva

"Radime promiň, ale nesouhlasím. Silná včelstva, mají-li dostatek zásob, ochlazení bez problémů ustojí."
V předjaří možná.
Ale když tam mají při oblevě v lednu 1dm - 2dm čtverečního plodu, třeba mladých červíků a rozhodnou se ho za každou cenu dostat do vylíhnutí a venku je přitom třeba klidně sníh a i ve dne teploty pod nulou, takže nemohou vyletět... To nevydrží prakticky jakkoliv silné včelstvo. Držet tam na tak velké ploše a při rozvoněném chumáči víc než dva týdny 35 st C proti venkovnímu mrazu a potom ještě týdny vegetovat v úlu zaledovaném zmrzlými parami z toho odchovu plodu...
Kraňky to vydrží, protože do toho nejdou a ten plod vysajou, vlašky toto právě nedělaly.
Neříkám pár buněk plodu, které některá včelstva dost často nechávají v sevření zimního chumáče vyběhnout v zimě, snad aby měly pro matku v předjaří mladé dělnice. To je dost běžné a u silnějších včelstev to včely zvládnou bez problémů. Ale větší plochy plodu ne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76523


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu