78107

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Míra (82.100.0.14) --- 23. 2. 2023

Pokusím se odpovědět. Mám za to, že SKV, je jakousi sekcí včelařů v rámci ČSV, které mnohdy včelaření živí, nebo představuje významný přijem k jejich dalším činnostem. Jsou to včelaři mnohdy s nižším počtem včelstev, tak 200-300 kousků. Členem byl myslím i "optimalizátor" Sedláček, ale nyní už na seznamu není. APV sdružuje většinou velkovčelaře s více stovkami včelstev, někdy i přes 1000 a co je podstatné, nemá žádnou vazbu na ČSV. Členové APV také asi z většiny nejsou ani členy ČSV. Trošku odbočím, ale počty včelařů - nečlenů ČSV poslední dobou rostou, nelze už tvrdit, že ČSV zastupuje 97% včelařů. Nedokáže zaujmout a nic moc nenabízí. Souvisí to i s tím, že ti nejschopnější ČSV prakticky opustili.
Samotné slovo "profesionál" pochází z latiny a mělo by vystihovat, že daného člověka jeho profese živí. Význam se dnes trochu posunul spíše k vyjádření odbornosti. Význam slova "komerční" je jasný, ale v tomto spojení také zavádějící. Většina včelařů v ČR je z podstaty komerčních, ale raději používají přezdívku "zájmoví". Spíš jak se to hodí. Když jde o vyhnutí se placení daní, jsou ze zásady zájmovými včelaři. Když jde o dotace, jsou zase ze zásady spíše profesionály, kteří chtějí mít tytéž výhody, jako ti které to opravdu živí. Opravdový zájmový včelař je spíše ten, kdo má 2-3 včelstva, aby měl med pro rodinu, nebo ani med nevytáčí a nechává jej včelám.
Abych se nikoho nedotknul, nemám nic proti přivýdělku, který je zcela legální a to samozřejmě včelaření i prodej medu je. Jen se domnívám, že v nároku na dotace by mělo být zohledněno to, zda se tím dotyčný živí. Stejně jako zahrádkář může dostat dotaci na kompostér, ale zdaleka ne na traktor, jako soukromý zemědělec. Jistě někdo napíše, že dotace křiví trh, ale to není věc, kterou můžeme nějak ovlivnit. Jako jedinec ji můžeme pouze využít, nebo nevyužít s rizikem ztráty konkurenceschopnosti.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76703


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 23. 2. 2023
Re:

Už jsem to tady párkrát psal, u většiny zájmových činností je to tak, že téměř všichni lidi, co ji provozují, na té zájmové činnosti finančně prodělávají. I když někteří z nich z té činnosti nějaké peníze mají. Vydělávat na té zájmové činnosti neboli být v plusu dokáže jen velmi úzká špička těch nejlepších a živit se tím jen pár jedinců na vysoké, řekněme evropské úrovni.
U včelařů je právě rozdíl v tom, že na tom vydělávají, získají víc peněz než do toho vloží velká část včelařů. Nyní bych řekl tak něco mezi polovinou a třetinou všech včelařů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76704


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu