78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Polášek (90.178.51.173) --- 3. 3. 2023
Re: Ihynove dotace

Mně se to jeví jako kombinace několika příčin. Ty virové nákazy totiž není nová věc, ty tady byly odjakživa. Taky jak si vzpomenu, úhyny včel na podzim taky nejsou nová věc. Já po roce 1990, jak se u nás začali objevvoat roztoči ve větším množství, během několka let několik takových podzimních úhynů. Prakticky úplně vytracené včely z úlu a v úlu nedpotčené kompletní zásoby (zadováky jsou mnohem odolnější k vylupování). Bylo to taky 1 - 2 včelstva ze 20 v kočovném včelíně. Tehdy jsem to nijak neřešil, plásty prostě na jaře rozdělil mezi ostabní včelstva a bylo to.
Vidím to tak, že tehdy ty viry prostě ve včelstvech byly taky a všude, ale včelstva byla i přes přítomnost varoa pořád dostatečně silná, aby se s těmi viry vypořádala. Jen některá včelstva tomu podlehla.
A od té doby se některé vlivy prostě a pouze posunuly tak, že většina včelstev může uhynout a jen menšina přežije. Navíc hyne zřejmě náhodná většina, která je určena něčím, co je úplně daleko od přímého vlivu odolnosti včelstva.
Možná je čas na kompletní rozbor každéh drobného kroku ve včelaření a potom docela převratných změn v technologii včelaření.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 76727


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma

Klikněte sem pro nápovědu