- gupa (93.92.52.23) --- 27. 6. 2023
Otázky a odpovědi
http://www.vcely.or.cz/konference.pl?thread=771&
Nějaký ten čas a podmínky svědčily k tomu, že včelařství ve velkém dávalo možnost jednotlivci a jeho rodině se včelařství uživit a přemýšlet o dalších věcech, které tu jeho snahu podporovalo v dlouhodobém plánu.
Byly a jsou tu pesimisti, že to nejde, že to nemůže být pravda, že takové podmínky existují.
Je pravdou, že celé to řízení společnosti je hra. A nyní vrcholoví představitelé moci zveřejňují pravdy o současnosti ale ne o minulosti když byly u koryt.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-cnb-mluvila-a-vysla-vstric-spekulantum-rika-ekonomicky-veteran-drabek-232878
Jeden takový tahoun dnes před smrtí, kritizuje na jedné straně že tu není něco jako dlouhodobý rozvojový plán pro střed a malo ekonomické body, a že se stala z ČR montovna, ale když domlouval podmínky vstupu do EU, vůbec nedojednal obor zemědělství, které si Poláci dojednat uměli.
Podobně dnes, někdo, jako Babiš, a nejsem jeho volebním stoupencem ale jen sleduji a hodnotím jeho činnost v dlouhodobém myšlení, oroduje zato, aby sem cizinci neměli volný a dotovaný vstup a nyní se dozvídám, že stát se s podpisem nějakého aktuálního ministra, zavázal přijmout kvótu s pohybujícím se číslem od minimální do nekonečno - podle EU, pro nelegální lidi, který bude stát půl milionu korun na člověka.
Hra v tomto směru a s ohledem na vliv na budoucnost na pravidla je mikádo.
Stačí, a mám to od odborníka na vrty plynu potvrzené, je že tu proběhl velmi intenzivní podzemní výzkum plynu, asi před 15 lety, a nyní tu do rána vznikne vrt, do kterého proudí ve velkém podzemní voda a způsobuje svod do toho vrtu který způosbuje velkou kapsu, kde místo vytěženého plynu tečee ve velkém voda. Hra mikádo (pohyb tyček na sobě, kdy se zvrchu odebráním pohne se všemi) mi nakonec ukáže přítomnost uměle vytvořeného sucha z důvodu neviditelného a plošného svodu spodních vod,(hra domino, které je poskládáno na stole svými strananmi), že v minulosti tu hrál někdo bezohledně šachy (hra budousnosti) (třeba zastupitelé měst a obcí) s tím, že budou z takových stovek vrtů brát benefity. A tyto obce nyní stále zpřísňují odvody poplatků a daní, např. z nemovitostí, které ani nezůstanou v jejich kapse ale odvedou je jak příspěvek ČSV do Prahy jako část.
A díky těmto událostem na časové ose vidím, že podmínky včelařství se razantně mění a to hlavně v oblasti udržitelnosti. Potom se podívám nato, jaká věková skupina a průměr jsou absolventi včelařského učiliště,(aktuální foto vcelarstvi.cz) a zjišťuji, že průměr odborně vyškoleného člověka ve včelařství je hodně přes 45 let. (tj horší než před 20ti lety kdy absolventi typu Sedláček a tak nyní táhnout popularitu včelařství takže vize, bez valné budoucnosti oboru)
Takže k nynější situaci mohu sepsat co tu už nějakou dobu píšu a stále opakuji. Fenomén špatné situace v chovu včel, ať je to situace kdysi s gabony a jejich účinkem, situace s klimatem, situace s destrukcí a úhyny, se nejprve objeví ve velké míře v nižších nadmořských výškách naší republiky a jakousi silou postupuje výš a výš a to postupně a opakovaně.
Kdysi jsem tu psal že včelařství skončí jako okrajové řemeslo které nikdo jen tak dělat nebude. Jenže začala evropská dotace a ta nalákala uměle na tehdejší situaci a skvělé výnosy nové začínající včelaře coby koníček s v podstatě v rychlokvasnou podobu. Bez znalostí, bez zkušeností. Co takový chovatel když ho včelařství zajímá jen z pohledu umělého rozvoje způsobí? ROzvoj trhu s léčivy již nemocných včelstev, nové otázky nad konvenčním přístupem a rozbití starých osvědčených postupů v chovu, rozvoj malých investic do potřeb pro chov ale ve velkém měřítku. Podpoří v té době rozvoj malých prodejen, ale po zániku této dotace do budoucna zase jejich zánik. (šachy-mikádo-domino)
Stačí aby dal někdo pár milionů do dotace a vznikne obrovská spousta malých obchodníků se včelařskými potřebami.
Jenže se neví, jestli je to dotování pro udržitelnost chovů včel jako celku dobré nebo špatné. Někdo je přesvědčen že ne, někdo pravidelně tuto dotaci využívá a kupuje v podstatě krámy do baráku které budou mít v době krize hodnotu šrotu.
Osobně jsem stále toho názoru, že dotace by měla být podle toho, kolik medu včelař vyprodukuje do oběhu a z tohoho měříka a poměru dávat dotaci.
Tam, kde si páni svými obchodněpolitickými rozhodnutími zlikvidují ekologii, se včelařství zákonitě zhroutí. A nejen včelařství ale celková nálada a zdraví obyvatel.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77106
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |