78369
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Zdeněk (93.89.102.199) --- 4. 2. 2024
Re: Pravda/strašení/lhaní
Nevěřím na vypovidající hodnotu směsného vzorku na vyšetření kleštika,aby to mělo smysl musel bych to dělat z každého včelstva.Flotace není žadný velky výkon vzít kelímek nalít do něho čtvrtinu denaturovaného lihu(olej) nasypat měl do toho lihu zamíchat a spočitat kleštiky. Z mého hlediska vůbec neteskním po M 1 aer nebo M 10 fum (fluvalinat) i když jsem s nim moc nelečil má u mne učinost malá učinost. V r 2022 začatkem listopadu u pěti včelstev dany podložky přelečeno M 10 fum kontrola podložek na druhý den spad kleštiku tak 30 tak je to dobré. Nedalo mi to za týden přelečena stejná včelstva Varidolem (amitraz) spad ve stovkách,loni jako přes kopirák. Tady slibeny odkaz na: https://www.svscr.cz/wp-content/files/dokumenty-a-publikace/Metodicky_pokyn_SVS_pro_chovatele_vcel_k_prevenci_a_tlumeni_varroazy.pdf
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77872
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 4. 2. 2024
Re: Pravda/strašení/lhaní
Tím limitem průměrně pod tři roztoče na včelstvo, aby na jaře nebylo třeba ošetřovat plod podle mne jen šlechtili roztoče odolné na léčivo. Z tisíce, dvou tisíců roztočů na konci léta po podzimním léčení ve včelstvu na jaře přežili a množili se tak dva s největší odolností k léčivu ve včelstvu.
Jsem jednu dobu, kdy léčení dělali jen funkcionáři ZO a sami včelaři nemohli, dokonce roztoče do měli házel, abych překročil tři roztoče na včelstvu a oni mi udělali na jaře nátěr plodu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77873
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - gupa (93.92.52.23) --- 4. 2. 2024
Re: Pravda/strašení/lhaní
V r 2022 začatkem listopadu u pěti včelstev dany podložky přelečeno M 10 fum kontrola podložek na druhý den spad kleštiku tak 30 tak je to dobré. Nedalo mi to za týden přelečena stejná včelstva Varidolem (amitraz) spad ve stovkách,loni jako přes kopirák. <
Může to znamenat problémy s kvalitou fluvalinatu? Je to jen syntetický produkt z přírodně pěstované rostliny. Velmi citlivý a degraduje při pouhé zvýšené teplotě, expozici světla, vlhkosti, pH atd. Na rozdíl od Varidolu. Ten nemá přímo rostlinný původ zdroje k výrobě a je mnohem odolnější.
Možná je to ten problém který v Dole mají, kvalita, ne kvantita. Kvantita i za mnohonásobně silnější koncentrace je stále pro včelu a včelstvo nemortální.
Já to vidím na problém a možná mortalitu z ředících součástí nebo prostě aušus resp. fake fluvalinat což není problém nakoupit v dnešním světě obchodu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77874
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 5. 2. 2024
Re: Pravda/strašení/lhaní
Podle mne to je spíš rezistence roztočů na pyrethroidy. Tau-fluvalinát se u nás používá už nějak od roku 1986, nějak od roku 1995 došlo k masívní invazi varoa, aspoň u nás v MS kraji. A od té doby se pyrethroidy, tau-fluvalinat a další používaly vzhledem k amitrazu na podzimní ošetření zhruba 3:1. Zhruba tři roky se používaly pyrethroidy, fluvalinat, flumethtrin, acrinathrin a jeden rok amitraz. Protože amitraz včelařům smrděl. Plus gabony na letní a na jarní ošetření - nátěr zase pyrethroidy. Zhruba tři roky ze čtyř bylo na polovině nebo možná jenom pětině stanovišť v každém včelstvu vybito při podzimním ošetření cca 2000 roztočů citlivých na pyrethroidy a ve včelstvu zůstali dva, nebo možná 5 nejodolnějších roztočů. Když byl průměr spadu pod 3 roztoče na včelstvo, jarní nátěr plodu se nedělal, roztoči se přes léto namnožili na 2000 o stupeň odolnějších roztočů a další rok znova. A nyní už prostě jsou hodně odolní.
Svaz měl v době, kdy léčení ovládal stoprocentně, ty léčiva aspoň direktivně střídat, 2-3 roky po sobě zakázat podzimní léčení třeba fluvalinátem, všem ZO nařídit léčit na podzim amitrazem, aby se generace roztočů odolnější pyrethroidům vybila a potom to na 2 - 3 roky zase přehodit, aby se vybíjela generace začínající si zvykat na amitraz.
Dnes už je pozdě, roztoči jsou příliš odolní, léčiva by se musela vysadit úplně nejméně 10 let roztoče ničit jenom kyslinami a potom by snad odolnost roztočů na pyrethroidy zase poklesla. Kromě toho včelaři jsou dnes příliš samostatní a už jim takhle nejde přikazovat.
Přirozeně může to být i ten fejk fluvalinat, to by ale mělo jít dost snadno zjistit třeba chromatograficky.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77875
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 5. 2. 2024
Re: Pravda/strašení/lhaní
Tak minimálně do roku 2000 si Svaz zachovával totalitní charakter, kdy se shora nařizovalo a dole jen plnilo. Potom ještě byla éra Mandíka, který dokázal na Svazu spoustu věcí protlačit a jako poslanec ve vládě prolobovat a který by taky ještě hezkých pár let dokázal o střídání léčiva shora plošně všude prosadit.
U nás o střídání fluvalinátu a amitrazu nic nevím, léčivo se vždycky nafasovalo, jaké bylo a potom spotřebovávalo, kolikrát se spotřebovávalo léčivo až z dva roky starých zásob. Nepamatuji si, že by někdo z vedení ZO mluvil o potřebě střídat fluvalinát a amitraz. Možná to je tím, že ve výboru ZO byli sice zasloužilí včelaři, ale bez patřičného vzdělání. A co se týká informací, spoléhali taky na velmi staré, velmi prošedivělé a podobné velmi zkušené včelaře. Pyrethroidy jsme třeba měli ve škole v organické chemii v jedné otázce, tak jsem o nich něco věděl a co jsem věděl, to jsem jim na výboru říkal, ale nebyl jsem tehdy prošedivělý, tak ty informace šly mimo nich.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77877
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 24. 2. 2024
Re: Pravda/strašení/lhaní
Tak urychlí to rozvoj používání kyseliny mravenčí a šťavelové a včelaři, (nebo jejich funkcionáři) kteří nebudou letos schopni ke kyselině přejít, o svá včelstva do podzimu přijdou. Nebo vezmou Varidol a prostě napálí do včel co 5 - 7 dní tři, čtyřkrát po sobě fumigaci.
A u dolských akaricidů bude hodně záležet, jak jsou světově schůdné malotonážní nákupy účinných látek. amitrazu, fluvalinatu atd do těch jejich přípravků. Respektive jak Dol vyjdou draho při potřebné čistotě. Od toho se bude odvíjet, jestli je Dol bud eprodukovat i nadále a za jakou cenu je bude prodávat.
A metodika jarního nátěru stejně byla špatná, protože ze stanovišť, kde vyšel počet roztočů v měli pod 3 na včelstvo, se při podzimních léčeních vybralo z mnoha tisíců několik na léčivo nejodolnějších roztočů a ti se po zimě nerušeně rozmnožili a vytvořili v dalším roce o další stupeň odolnější populaci roztočů.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 78002
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Klikněte sem pro nápovědu