78432
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
- Jan Vencl --- 9. 12. 2004
Re: podpora prodeje českého medu
A jaký má vliv ten HMF na kvalitu medu - měl jsem za to, že pokud med skladuji v chladu a temnu, tak se s ním věkem nic neděje.
Díky
honza ----- Original Message ----- From: "Eman" <e-mail/=/nezadan.terramet.cz> To: "Včelařský mailing list" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Thursday, December 09, 2004 11:27 AM Subject: Re: podpora prodeje českého medu
> >Kdo takový rozbor dělá a kolik to stojí? > Například VU Dol, za asi 400 Kč? Mají tam ceník. > HMF (HydroxMethylFurfural) vzniká v medu v závislosti na teplotě a času. > Někde jsem měl grafy, ze kterých se dalo vyčíst podle mg HMF v 1 kg medu: > pro ilustraci - Med je buď 2 roky starý při teplotě 20 C, nebo je čerstvý, > ale byl zahřátý řekněme hodinu na 60 C. Nemůžu to najít, ale bylo to někde > na Internetu. Problém je, jak si to doma změřit. Existuje metoda založená > na nepřímé závislosti HMF a H2O2, takže se měří H2O2, ale i když na to jsou > prý testovací lakmusy, nemůžu se k nim dostat. > >
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8090
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Eman --- 9. 12. 2004
Re: podpora prodeje českého medu
> pokud med skladuji v chladu a temnu, tak se s ním věkem nic neděje.
Co je to chlad? -273, -20, 0? HMF vzniká stále za teploty 20 i 50 C, ale různě rychle. Čerstvý med může mít HMF kolem 5-10 mg/kg. V Africe ho bude víc. Hranice nekvalitního medu je 40 mg, český med má mít do 20. Co je nad, je nekvalita, ale jíst se to dá a neškodí to. Rychlost vzniku HMF při 20 C je 1 mg/měsíc. Příklad porovnání vlivu teploty na rychlost: stejné množství HMF vznikne při 30 C za 250 dní a při 70 C za 14 hodin. Jelikož je zjištění HMF složité a drahé, tak se distributoři s tím netrápí. Zákazník chce průzračný med, má ho mít. Nejlépe se to udělá zahřátím na 80 C a pak to i dlouho vydrží :-). Když je toho HMF moc, tak se to v nejhorším rozředí, ale to je jen teorie. Výkupci to stejně nezjišťují, ti měří z hlediska kvality nic neříkající vodivost.
Když to shrnu, tak můj rok starý med má určitě pod 20 mg/kg HMF. A víc mě nezajímá. Po 3 letech už bych mohl být na hranici 40.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8091
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Baudis Jan --- 10. 12. 2004
Re[2]: podpora prodeje českého medu
>> pokud med skladuji v chladu a temnu, tak se s ním věkem nic neděje.
Důležitá není jen zvýšená teplota, ale i čas, po který tato teplota působí. Např. krátké zahřátí na 60 stupňů nezpůsobí skoro žádný vzestup HMF. Dlouhé skladování při "bezpečných" 40 stupních zvedne obsah HMF už během několika týdnů citelně (pozor na skladování medu někde na půdách apod.) Vždy s ním do chladu (ing. Kamler minule říkal, že skladujeme-li med při teplotě kolem 8 stupňů, ani po dvou letech žádná laboratoř nepozná, jak je starý).
Viz poznámky z kurzů pořádaných VUVč: http://www.vcely.or.cz/files/racionalizace-a-med.htm
J. P. Baudiš
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 8106
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu