78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Lejčar (212.65.222.9) --- 1. 3. 2005
Ještě Včela Předboj

Včela Předboj vznikla jako monopolní zpracovatel medu v Česku za situace, kdy výkupní cena medu byla vyšší než prodejní. Většina medu tedy prošla Včelou Předboj a její kapacity tomu odpovídaly. Udržet ji pod vlivem včelařů po revoluci bylo určitě dobrým záměrem, ale:
a)-před vypořádáním vlastnických vztahů včetně restitučních nároků mělo vedení Předboje omezené možnosti změn obchodní politiky a nedostatek kapitálu,
b)-„převrácení“ výkupních a prodejních cen medu vedlo včelaře k prodeji přes ulici a snížil se tak objem medu k obchodování,
c)-noví výkupci bez rozpaků využili situaci, z trhu s medem ukrojili pořádný díl a na jednoduchých a lukrativních obchodech se zahraničím získali kapitál.
Když většinu akcií Předboje získali včelaři, byl již trh s medem rozdělen a konkurenti měli, na rozdíl od Předboje, kapitál pro výkup medu. Ústřední výbor ČSV(to je více než 70 volených zástupců, nikoliv tedy jen tajemník Peroutka) několikrát schválil dotace pro Předboj na nákup medu a když to nestačilo, byl za stejným účelem zahájen úpis akcií, který se nezdařil.
Měli jsme tedy rozsáhlý areál pro zpracování medu ve velkém, ale málo medu a peněz na jeho výkup. Hledal se proto „strategický partner“, který by peníze na nákup medu měl. Většina ústředního výboru tuto strategii přijala a partnera vybrala v tajném hlasování bez toho, že by s ohledem na „obchodní tajemství“ byly známy podmínky smlouvy o převodu majetkových podílů. Ani vybraný partner při svém rozhodování o vstupu do Předboje nedocenil skutečnost, že trh je v podstatě rozdělen a kapacita Předboje předimenzována. Naivní byly i představy ústředního výboru, že noví většinoví vlastníci budou s radostí vkládat své peníze do Předboje jen proto, aby od včelařů vykupovali med za vyšší ceny než platí konkurence, a za tu možnost že ještě zaplatí hodnotu majetku Včely Předboj.
Z dnešní situace asi již není východisko. Včela Předboj jako dominantní zpracovatel medu svou šanci propásla. Pro uspokojení věřitelů a požadavků majoritních vlastníků se rozprodá vše, co ještě nějakou hodnotu má a úspěchem bude, pokud nedojde na konkurs. Jedinou, téměř stoprocentní jistotou je, že ani jednotliví včelaři ani Svaz již své peníze neuvidí.
Pokud bych chtěl hledat viníky vzniklé situace, musím sebekriticky přiznat, že jsme to my sami. Nezkušení, naivní, stále ještě očekávající, že problémy vyřeší „strana a vláda“za nás a v náš prospěch, ale neochotní nést vlastní kůži na trh a nedej Bože věnovat tomu svůj čas a dokonce někdy i své peníze.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9099


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Gustimilián Pazderka (160.218.209.67) --- 1. 3. 2005
Re: Ještě Včela Předboj

Dobrý den příteli Lejčare
Cením si Vaší reakce k diskuzi o VP.
Je mi líto, že svazový majetek dopadl, jak dopadl, ale hledat vinu lze i trochu jiným, trochu vícelogickým způsobem, a jsem absolutně nesvůj, jestli se sahá na nějakou vinu ve spojitosti s krachem VP a členskou základnu na úrovni ZO.Reaguji v tom smyslu, že je chybné, abych se já sebekriticky díval na sebe jako člen, jestliže existuje jakýsi postupový, demokratický, svazový systém a prakticky v tomto systému jsou s funkcí rozděleny i zodpovědnosti. A tou je také zodpovědnost i za tzv. svazovou ústřední kasu.Otázka zní velmi jednoduše. KDO JE ZA POKLADNU NA ÚV ZODPOVĚDNÝ A VŮBEC, ZA ÚSTŘEDNÍ POKLADNU???? Já ne. K této ústřední pokladně se vyjádřím také v některém dalším příspěvku k objasnění proč jsem za příspěvek "do Prahy" za člena a ne za včelstvo.

Padlo také tady jméno našeho přítele tajemníka celé ČSV. Musím vás ubezpečit.- A nejen on. JE ZODPOVĚDNÝ A TO VŮČI SJEZDU.Toto není z mé hlavy, ale ze stanov ČSV.Čtěme stanovy a logicky uvažujme.________________________________________________________
Lejčar (212.65.222.9) --- 1. 3. 2005
Ještě Včela Předboj
napsal.
...
>>>>Pokud bych chtěl hledat viníky vzniklé situace, musím sebekriticky přiznat, že jsme to my sami. Nezkušení, naivní, stále ještě očekávající, že problémy vyřeší „strana a vláda“za nás a v náš prospěch, ale neochotní nést vlastní kůži na trh a nedej Bože věnovat tomu svůj čas a dokonce někdy i své peníz <<<<

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9106


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Marek.Ondryas (88.100.92.222) --- 27. 2. 2007
Re: Ještě Včela Předboj

nedal by mi nekdo rady do zacatku???????

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21115


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
(e-mailem) --- 28. 2. 2007
Re: JetÏ Vèela Pøedboj

proč ne ale odkud jsi

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Marek.Ondryas <Marek.Ondryas/=/centrum.cz>
> Předmět: Re: Jet? V?ela P?edboj
> Datum: 27.2.2007 17:14:52
> ----------------------------------------
> nedal by mi nekdo rady do zacatku???????
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 21167


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu