78143

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


V Banýr (194.108.246.29) --- 30. 3. 2005
Ometák 9474

Pokud má někdo zájem,nabízím pár rad k ometání.
1 ) Pokud brkem(25 let),jsem-li pravák,tak brkem z levého křídla husy a co považuji za důležité? Brko by mělo být asi z jedné čtvrtiny sestřižené po délce,aby část se kterou se ometá,nebyla tak vysoká.
2 )Pokud včelařským smetáčkem(30 let)tak opět zkrátit délku žíní asi o 1-1,5cm.
Za nevhodné považuji používání kosinek,nebo širších smetáčků.Do těchto věcí se včely zaplétají a podle toho to vypadá.
Důležitý je i způsob ometání.Nelze ometat jako mouku,dlouhým tahem po plástu,ale krátkými,poměrně rychlými pohyby včely tak asi po 1-1,5cm z plástu jako odhazovat.Padají jako brambory a práce je velmi rychlá. Při vytáčení by měly být plásty nejdříve vytaženy na stojánek nebo do bedýnky a po dodání do úlu plástů prázdných,začít s ometáním.Asi po 5-10 min.Včely se nassají medem a rychle pospíchají domů.Pokud jsem ometal do medníku u nástavků,je dobré dát do nástavku asi 3 prázdné plásty a polovinu nástavku zakrýt sololitem.Do odkryté poloviny včely z části sklepnout a zbytek omést.Ometat včely před česna musí být zoufalství.U zadováků nebo u nástavků s podmetem,ometám na sololitovou desku,asi 50*50cm.Na přední straně desky je asi 1cm výstupek,který zapadne do podmetu a deska ještě na každou stranu asi 5cm přečnívá.Na zadní stranu desky přibiji laťku,která také přečnívá do stran.V laťce jsou kroužky se řetízky a ty se zavěšují na úl do háčků.Mnohem krásnější práce je ve včelíně.
Varoval bych před používáním vody při vytáčení.Tak se můžou dostat do medu kvasinky a med po nabrání vody ze vzduchu může začít kvasit.Vypraný smetáček v belíku s vodou řádně vymrskat aby byl prakticky suchý.Ruce po mytí stále osušovat a taktéž nádoby na med.Ani mokrou plachetku při vytáčení nepoužívám a na bedýnkách mám vika z překližky.Za mých mladých let jsem mému otci ani nedokázal rádně umýt nádoby na med,protože on je musel mít ještě vysluněné včetně medometu.Také nevím co je to,aby mi někdy med skysnul.
Brzy plné hrnce přeje V Banýr.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9484


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu