78210

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Luboš Holy (213.168.180.35) --- 4. 4. 2005
Plíseň +bodavost

Mám včelstva na včelnici v nástavcích 39x24 neuteplených(tl.20mm)i uteplených(prkno 10mm, polystiren 20mm, prkno 10mm) (nezasíťované dno - to nyní předělávám - výsledky nemám). Zkoušel jsem studenou i teplou stavbu, očka při studené stavbě. Řekl bych, že u mnou používaných úlů je plíseň pouze u slabších včelstev - nijak nezávisí ani na směru stavby ani na použití oček. Jinak opravdu suché úly jsou slamáky - co jsem viděl.
Současný stav včelstev (na 90% předpokládám, že za čtrnáct dní budu přehazovat nástavky - stanoviště u Jičín-východní Čechy)
Jinak se ještě zmíním o bodavosti - což je dost osobní hodnocení. Jelikož mám 40 včelstev, tak nemohu včelařit s příliš bodavými včelami. Ale jedno až tři žihadla při práci se včelstvem nepovažuji za včelstvo bodavé(při ošetření 40včelstev mohu dostat 10-20 žihadel). Obvykle pracuji ve včelách v krátkém triku a bez klobouku. Pokud potřebuji pracovat(vytáčet), a nejsou dobré podmínky(fouká aj.) musím si vzít blůzu a klobouk(další věci nevlastním a nikdy jsem je nepotřeboval). Včely jsem získal od otce a ročně si kupuji asi jednu matku(volně spářenou). Pokud se osvědčí používám ji do chovu. Jinak dělám matky od svých osvědčených včelstev. Bodavost je dána geneticky + vnějšími vlivy(nevhodné umístění, počasí), někdy se i mírné včelstvo chová velmi agresivně.

Hodně radosti se včelami přeje Luboš Holý

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 9567


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Klikněte sem pro nápovědu