| - Radim Polášek (e-mailem) --- 18. 4. 2005
Re: Nátěr ulu
Zdravím dovoluji si předpovědět, že nastavky natřené zvenku voskem budou za dva roky vypadat úplně stejně jako ty vůbec nenatřené, zatímco ty luxolové budou pořád pěkné. I ta životnost bude znatelně horší, i když bude lepší než vůbec nenatřené. Obecně, pokud má být dřevo venku povrchově upravováno, musí jít první nátěr do hloubky, to znamená musí to být napouštěcí nátěr. Je vcelku jedno, jestli to bude fermež, nebo luxol nebo třeba zředěný obyčejný syntetický lak nebo barva, další nátěr musí být ve dřevě zakotvený přes ten napouštěcí , jinak rychle spadne. Ten vosk se nedá použít ani jako napouštěcí, protože barvy na vosku nedrží. Já napouštím fermeží a nastavky natírám barvou do venkovního prostředí typu zhruba "Co dům dal" buď hned po fermeži, nebo pokud nastavek vypadá v přírodní "barvě" jen napuštěný fermeží dobře, využiju to nějaký rok, než nastavek zešedne. Barvy jsem použil nejlevnější venkovní syntetiku, taky vodouředitelný Balakryl a taky pár starých plechovek, které se mi doma ještě podařilo rozmíchat a které měly rozumný odstín.
Pokud luxolové nastavky musí až týden vyčichnout, než se dají do včelstev, připadá mi lepší ta fermež. Dřevo napuštěné fermeží má sice schnout 48 hodin a ta fermež je taky cítit řadu dní, ale jen velice slabě. Přidával jsem do včel nastavek s ještě nezaschnutou fermeží den natřený a žádné zvláštní negativní reakce včel jsem nezaznamenal. Je možné, že ředidla používaná do barev typu Luxol včelám více smrdí než ty ve fermeži. Taky jich tam bude asi víc.
R. Polášek
----- Original Message ----- From: <> To: "Vcelarska konference" <vcely/=/v.or.cz> Sent: Monday, April 18, 2005 7:45 AM Subject: Re: Nátěr ulu
Dosud jsem všechny nástavky natíral lusonolem, luxolem a jim podobnými nátěry.
Nátěr je sice trvanlivý, ale při natírání mě vadí, že se nátěr musí dva až třikrát opakovat a tak trvá dost dlouho, než je nástavek k použití. A to ještě musí minimálně týden vyčáchnout, než ho dám do včel.
Poslední sérii 20-ti nástavků jsem tedy zkusil natřít podle rady přítele Jindry. V nádobě se rozpustí úlomky mezistěn (použil jsem i vylámané nezakladené panenské dílo) v nitroředidlu nebo acetonu. Zdá se mi, že v nitru to jde o poznání lépe. Takto vzniklou hmotu - musí být dost hustá, skoro kašovitá - natírám na nástavky štětcem. Nátěr je rychle suchý, natírám jen jednou a do druhého dne je ředidlo vyprchané, takže nástavky mohou do včel. Doufám, že nástavky budou mít srovnatelnou životnost s luxolovými.
Zdravím.
Milan Valenta
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 9751
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |