| - vhájek (81.19.46.66) --- 25. 4. 2005
Re: Prodej medu?
Vzhledem k tomu, že odbytové problémy nemám a v nějbližší době je ani neočekávám, příliš konkrétně jsem se o to nezajímal. Připojuji informaci z webu MZE s odkazem na příslušnou vyhlášku ve sbírce zákonů.
K tomu-3 mil. obchodovatelné produkce jsou asi o ničem, skupina pěti už může být reálnou cestou. Další podmínky ve vyhlášce byly, že musí být registrovaní jako podnikatelé zemědělci , což může být problém (vzdělání v oboru, nebo praxe v zemědělském podniku). Dalším omezením bylo, že lze nakoupit mimo max 10%, takže je podpora orientovaná především na prvovýrobce. Víc jsem se o problém ze shora uvedených důvodů nezajímal.
Myslím, že je to možná cesta. Družtvo 5 členů dobrovolně založené je něco jiného než socialistický moloch a každý si ohlídá hospodaření. Ale i bez dotace může být tato cesta řešením, rozhodně lepším, než proklamované spolkové medárny. Důležité je obchodovat s objemem, kterým může být zajímavý pro markety nebo zahraniční odběratele. Pořád se sice nedá dosáhnout prodejní ceny jako ze dvora, ale určitě více než při prodeji do výkupu. Trochu jsme v minulosti zpohodlněli, když byla cena v maloobchodu cca 10Kč vyšší než ve výkupu, celkem o nic nešlo. Je-li výkupní cena cca třetinová proti tržní ceně, stojí za to hledat cesty jak ji dosáhnout. A tato cesta je nabízena. Pokud máte zájem mohu Vám zaslat text citované vyhlášky.
S pozdravem.
TISKOVÁ ZPRÁVA
Stát pokračuje v podpoře vzniku a činnosti odbytových organizací
Hlavním cílem tohoto opatření je vytvořit podmínky pro skupiny zemědělských výrobců, aby dosáhly konkurenceschopnosti v podmínkách jednotného trhu EU.
Dne 12. ledna 2005 nabývá účinnosti nové nařízení vlády pod číslem 655/2004 Sb., kterým se stanovují podmínky pro zařazení skupin výrobců, zajišťujících společný odbyt vybraných zemědělských komodit, do programu zakládání skupin výrobců. Nařízení stanovuje i podmínky pro poskytnutí dotace k podpoře jejich činnosti.
Základní podmínkou pro zařazení do programu je, že půjde o nově založenou organizaci, a to v období od 1. května 2004 do 31. října následujícího kalendářního roku. Dále je nezbytné splnit podmínku roční obchodované produkce v hodnotě nejméně 3 000 000 Kč anebo podmínku nejméně 5 společníků nebo členů skupiny výrobců.
Žádost o poskytnutí dotace za příslušný kalendářní rok podá skupina výrobců Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu v období od 1. ledna do 15. února 2006.
Zemědělské komodity vybrané pro podporu jejich společného odbytu jsou následující: včelí produkty, obiloviny, olejniny, brambory, len a konopí pěstované na vlákno, květiny a okrasné dřeviny, léčivé, aromatické a kořeninové rostliny, školkařské výpěstky ovocných dřevin, jatečný skot, jatečná prasata, jatečná drůbež, jatečné ovce a kozy a jateční běžci.
Od r. 1999, kdy začalo Ministerstvo zemědělství podporovat vznik odbytových organizací, do r. 2003 včetně, bylo vyplaceno celkem 120,81 mil. Kč. Ministerstvo zemědělství vyčlenilo na podporu odbytovým organizacím v roce 2005 částku ve výši 63,3 mil. Kč, z nichž 80 % (cca 50,6 mil. Kč) připadá na prostředky ze společných fondů EU v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova a 20 % (přibližně 12,7 mil. Kč) představuje spolufinancování ze státního rozpočtu.
Martin Severa
tiskový mluvčí MZe
severam/=/mze.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 9898
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |