78674

Archiv Včelařské konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)


Zběžné zobrazení

Standartní zobrazení
(okno s nejnovějšími příspěvky a s formulářem pro psaní nových)

Toto je speciální okno pro bádání v archivu konference. Jsou tady zobrazeny starší příspěvky, které se zde zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole. Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek můžete kliknout na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začínala, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu /kde jsou starší/ a postupovat směrem dolu /kde jsou novější/").


Zde je zobrazeno 121 starších příspěvků: od č. 71599 do č. 71719

Pohyb ve frontě příspěvků: Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší


gupa (93.92.52.23) --- 4. 5. 2018
Re: Přidávání medníku 39x24 (71595) (71596) (71597)

Pokud jsou brnklý rojovkou, tak nic jiného nechystají, ani moc nenosí, ani moc nestaví. A zbavit je rojovky jen tak nejde.

Co máte nato rozšířování za rámky - jako sčím? Je dnes problematické chtít vědět jak rozšířit, když sem nenapíšete ani co jako máte nachystáno, jako rámek s pěkným dílem pro matku, s dílem spíš do medníku, holý rámek, plastový rámek, mezistěnu, polomezistěnu nebo jinou šetřící alternativu, atp.

Pokud jste s rámky od toho jak píšete jarního zakoupení nemanipuloval, jsou opravdu z 95% v rojovce.

Nějaké obsednutí nebo neobsednutí jsou jen elementární prvky jakoby první třídy, třetí třída základní školy jsou počty do sta. Takže zkuste začít počítat jak silnou populaci v úlu máte celkem a podle toho rozšiřujte. Jde u počtů a poznání síly včelstva a podmínek o včelařský kámen mudrců a pokud ho zvládnete, můžete vyjít základku a jít o etáž výš s poznáním včelařství.

Hodně štěstí as včelama bacha, každá pracovnice má žihadlo._gp_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71599


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 5. 5. 2018
Re: PĹ?idĂĄvĂĄnĂ­ mednĂ­ku 39x24

Já mřížku nedávám snad 20 let. Někdy se trochu ohne dtát v mřížce a matka
přejde nahoru a včely jí dělají místo na kladení. Potom je plod i med všude
a při točení se to musí přebírat sem tam. Letos ta snůška moc silná není a
mám na 3 rámcích kladeno i v třetím nástavku. To nevadí až při točeni pokud
tam bude plod tak jim to tam nechám a vyberu to nakonec až vyběhne, at nemám
řepku v lese.. Je to letos divný rok. Ráno 6 stupnů a celý týden fiči jak u
ventilátoru a to nic moc nemeduje. Standa
---------- Původní e-mail ----------
Od: JosPr <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 4. 5. 2018 20:49:35
Předmět: Re: Přidávání medníku 39x24
" Jde to s mrizkou i bez,zalezi jaka je snuska.Ja osobne bych mrizku zatim
nedaval,pokud neni prioritou nastavek medu a rojovka dik 1 plodisti.Jestli
je silna snuska trebas z repky,ci akatu,zaklade matka v 2.nastavku 2-3
ramky,zbytek nestihne a vcely zanesou ramky medem.Pak bych prendal ramky s
medem do 3.nastavku,doplnil zakladene ramky ve 2.nastavku mezistenami,dal
mrizku a doplnil mednik.U slabe snusky matka vetsinu 2.nastavku
proklade.Mrizka rozvoj brzdi,1 plodistni v tuto dobu nebude stacit.Muj
nazor.
"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71600


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Jelínek (217.75.218.231) --- 5. 5. 2018
Postup sestavování rámečků 39x24

Prosím Vás o radu nebo odkaz, kde bych mohl najít postup na výrobu rámečků 39x24. V balíku co jsem koupil mám laťky bez výřezu, laťky s výřezem a ještě jsou tam laťky kratší cca 13 cm a s těmi si nevím rady jak je tam umístit. Děkuji Vám za radu. Sluníčkový den. Jelínek Josef

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71601


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 5. 2018
Re: Přidávání medníku 39x24 (71595)

"Dobrý den, jsem začínající včelař. Na jaře jsem zakoupil včelstvo na 10R 39x24 a bylo obsazeno asi 7 rámků. Nyní je včelstvo v jednom nástavků na 11R (studená stavba) a začíná se plnit a za chvíli budou všechny rámky obsazené včelami. Mohu přidat medník jako druhý nástavek (pod medník mateří mřížku)? Nebo musím rozšířit plodiště do dvou nástavků a třetí nástavek bude jako medník."
---------------------
Asi je těch metodik hodně, ale původní metodika v dvouprostorém úlu je zhruba nyní přidat mřížku a nad ní obsadit plásty s mladým plodem a plásty s medem medník. Ostatní plásty nechat v plodišti. A pak postupně rozšiřovat do plodiště mezistěnami nebo zásobními plásty a do medníku převěšenými plásty z plodiště zase s mladým plodem. Vychází to zhruba na týdenní až dvoutýdenní interval, kdy to je třeba dělat. Pokud se to dá udělat při studené stavbě nebo pokud se dá studená stavba předělat na teplou stavbu.
Jak je plně obsazený medník a plodiště, tak se potom musí plásty s medem z medníku vybírat a vytáčet a místo nich zase plásty z plodiště s plodem, do plodiště zase vytočené plásty nebo mezistěny. Pokud zásoby medu ještě nejsou na vytáčení, tak točit plásty, ty s plodem do medníku k vylíhnutí, ty s troškou zásob dolů do plodiště k zakladení.....
Toto by mělo stačit u 2x 11 plástů 39x24, pokud matka není náchylná na rojení a počasí rojení nepodněcuje, k tomu ,aby se nevyrojily.
U jednoho plodiště 11x 39x24 a dvou medníků 11 x 39x24 je problém v tom, že plodiště na 11 plástů 39x24 je dnes spíš už malé, zatímco plodiště na 2x11 plástů 39x24 je dnes u slabšího včelstva pořád velké a obtížně se potom med vytlačuje přes mřížku do medníku, aby šel vytočit. Jedině směřovat, podobnou manipulací s plásty s plodem, jako jsem napsal výše a případně otevřeným očkem v horním nástavku plodiště a v medníku a zůženým česnem dole, k tomu, aby matka kladla nejvíc v horním nástavku 11 plástů pladiště hned pod mřížkou a spodní nástavek byl spíš místo pro vyléhání létavek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71602


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 5. 5. 2018
Re: Přidávání medníku 39x24 (71595) (71602)

Zeptám se, vy tedy převěšujete nezavíčkovaný plod? Já jsem vypozoroval, že nejvíc náchylný k rojení je zavíčkovaný, na něm včely už nepracují a navíc topí = rojovka. 3 a více zavíčkovaných rámků vedle sebe během kvetení řepky = roj.
U F1 matek je to podle linie, vigor se nevyojí vůbec, sklenar občas, singer vždycky a můžete dát nástavků i deset.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71603


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 5. 2018
Re: Přidávání medníku 39x24 (71595) (71602) (71603)

"Zeptám se, vy tedy převěšujete nezavíčkovaný plod? Já jsem vypozoroval, že nejvíc náchylný k rojení je zavíčkovaný, na něm včely už nepracují a navíc topí = rojovka. 3 a více zavíčkovaných rámků vedle sebe během kvetení řepky = roj. "
----------------
Jestli to je na mně, nevím určitě, nicméně odpovím.
Převěšuji převážně nezavíčkovaný plod, protože zavíčkovaný plod plásty brzo uvolní k dalšímu zakladení a o to později můžu jít do včel příště. Jinak plodiště i medník upravuji takovým způsobem, že plásty pokud možno střídám. Mezi dva stejné plodové plásty v plodišti vkládám mezistěnu nebo prázdný zásobní plást, mezi dva stejné plodové plásty do medníku vkládám třeba taky prázdný přidaný plást nebo plást s medem nebo i mezistěnu. V ideálním případě tak jsou plásty proložené, vždy je plást s plodem , potom nějaký plást bez plodu, potom plást s plodem....
Ale nemám na to přesná pravidla, takže to z fleku nedokážu jednoznačně napsat. Prostě rozeberu včely a podle toho, jak vypadají a podle síly, se zrovna tehdy hned rozhodnu a potom ty plásty skládám dohromady. Když jsou slabé včely, tak je klidně poskládám tak, jak jsou, nebo přehodím jen nějaký ojedinělý plást.
Co se týká stejných plástů plodu vedle sebe, když se to nechá tak, vznikne totiž taková oscilace. Matka nyní začíná klást svou letní normou nad 2000 vajíček denně, dokud je do čeho, takže udělá plno plodových plástů za sebou. Pak je v těch plástech plno, matka má kolem sebe jen zakladené plodové plásty i když třeba kdyby přešla na druhou stranu nástavku, tak tam má volno a mohla by klást. Ale poprvé v roce, obvykle zrovna v tom období květu řepky, to často nedělá a místo toho přestane klást a načne rojovku. Když se ale ta situace překoná, rojovka nenastane, tak matka v tomto roce už poměrně snadno pendluje mezi plásty v celém plodišti a třeba jen doklade na krajích po kouskách a zase jde na jiný plást, kde zase doklade uvolněný kousek buněk na plástu... Pravděpodobnost, že nastane rojová nálada se potom významně sníží. A právě to přehazování a střídání plástů má za úkol, vedle uvolnění místa pro kladení v plodišti, právě "rozbít" taková hnízda stejnorodého plodu a tím omezit rojovou náladu.
Ovšem dnes je směr vývoje jiný, sází se na geneticky nerojivá včelstva a v nástavkovém úlu dostatek místa v plodišti, takže matka není omezována.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71604


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(93.92.52.23) --- 5. 5. 2018
Re: Přidávání medníku 39x24 (71595) (71602) (71603) (71604)

To je jen čistá komerce pro matení začátečníků. Rojí se včelstvo od nepaměti a rojit se bude i kdyby se včelaři a všichni chovatelé matek na hlavu stavěli a červenali se vzteky z této pravdy pravdoucí._gp_
> R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 5. 2018

Ovšem dnes je směr vývoje jiný, sází se na geneticky nerojivá včelstva a v nástavkovém úlu dostatek místa v plodišti, takže matka není omezována.<

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71605


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 5. 2018
Re: Přidávání medníku 39x24 (71595) (71602) (71603) (71604) (71605)

"To je jen čistá komerce pro matení začátečníků. Rojí se včelstvo od nepaměti a rojit se bude i kdyby se včelaři a všichni chovatelé matek na hlavu stavěli a červenali se vzteky z této pravdy pravdoucí._gp_
> R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 5. 2018 "
-------------
To je možné, já ovšem zatím vždy převěšuji.
Jinak já bych nepodceňoval lidské možnosti ovlivnit přírodu. Klidně se v nějaké budoucnosti může stát, že včely se díky šlechtění nakonec stanou ve volné přírodě nerozmnožitelné, tudíž se rojit nebudou. Jediná možnost, jak si pořídit nové včely pak bude si je koupit od nějakých licencovaných rozchovávatelů. Kteří budou vlastniz nějaký speciální drahý bazmek, ve kterém se včely množit - oplozovat matky a vznikat nová včelstva, budou.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71606


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 5. 5. 2018
Re: Přidávání medníku 39x24 (71595) (71602) (71603) (71604) (71605) (71606)

->R. Polášek
Díky za objasnění vaší metody. Máte pravdu, při převěšení nezavíčkovaného plodu máte trochu času navíc do další prohlídky.
-----------------------------------------------

Ano Vigorky F1 se i bez protirojového opatření nerojí (4 nástavky). Těch linií bude víc, tvrdí to i Sedláček (Bučovice), který dělá oddělky a matky po řepce z těch včelstev, které se nevyrojily. Které se vyrojí, vyřazuje z chovu.

Souvislost:
U nás včelaři rok co rok přichází skoro o celá stanoviště (do 10 úlů, výjimečně až 50 včelstev), nakupovali roky F1. jsou to ti nejvzornější, vše zaznamenané, odléčené, kontrolované, z takových si brát příklad.

Geny F1 přetlačují geny místních rojivých včelstev. Bezdůvodné úhyny jsou pak i tam, kde včelař nenakupoval F1. Takový včelař - ala ,,dědula s rojily", jako jasný důkaz potvruje dramaticky zvětšující se výnosy a taky mírně klesající rojivost a už nepoužívá ani kuklu a ptá se proč mi včely hynou, když 50 let včelařím furt stejně a nic jsem nezanedbal.

Dopadnem prý jak v USA, matky už nebudou ani kam přidat. Budeme nakupovat F1 oddělky od oddělkářů. A že se v inzerátech i ve Včelařství roztrhl pytel s nabídkou oddělků, tento trend jen potvrzuje.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71607


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 5. 5. 2018
Re: PĹ?idĂĄvĂĄnĂ­ mednĂ­ku 39x24

Jaképak převěšování, podsadím nástavek s práz dnými plásty a mezistěnami
MATKU ZETŘEPU PŘÍPADNĚ DO PLODIŠTĚ A CO BYLO V PLODIŠTI TO JE V MEDNÍKU
nijak se stím nemaluji.
---------- Původní e-mail ----------
Od: R. Polášek <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 5. 5. 2018 15:31:21
Předmět: Re: Přidávání medníku 39x24
""Zeptám se, vy tedy převěšujete nezavíčkovaný plod? Já jsem vypozoroval, že

nejvíc náchylný k rojení je zavíčkovaný, na něm včely už nepracují a navíc
topí = rojovka. 3 a více zavíčkovaných rámků vedle sebe během kvetení řepky
= roj. "
----------------
Jestli to je na mně, nevím určitě, nicméně odpovím.
Převěšuji převážně nezavíčkovaný plod, protože zavíčkovaný plod plásty brzo
uvolní k dalšímu zakladení a o to později můžu jít do včel příště. Jinak
plodiště i medník upravuji takovým způsobem, že plásty pokud možno střídám.
Mezi dva stejné plodové plásty v plodišti vkládám mezistěnu nebo prázdný
zásobní plást, mezi dva stejné plodové plásty do medníku vkládám třeba taky
prázdný přidaný plást nebo plást s medem nebo i mezistěnu. V ideálním
případě tak jsou plásty proložené, vždy je plást s plodem , potom nějaký
plást bez plodu, potom plást s plodem....
Ale nemám na to přesná pravidla, takže to z fleku nedokážu jednoznačně
napsat. Prostě rozeberu včely a podle toho, jak vypadají a podle síly, se
zrovna tehdy hned rozhodnu a potom ty plásty skládám dohromady. Když jsou
slabé včely, tak je klidně poskládám tak, jak jsou, nebo přehodím jen
nějaký ojedinělý plást.
Co se týká stejných plástů plodu vedle sebe, když se to nechá tak, vznikne
totiž taková oscilace. Matka nyní začíná klást svou letní normou nad 2000
vajíček denně, dokud je do čeho, takže udělá plno plodových plástů za
sebou. Pak je v těch plástech plno, matka má kolem sebe jen zakladené
plodové plásty i když třeba kdyby přešla na druhou stranu nástavku, tak tam
má volno a mohla by klást. Ale poprvé v roce, obvykle zrovna v tom období
květu řepky, to často nedělá a místo toho přestane klást a načne rojovku.
Když se ale ta situace překoná, rojovka nenastane, tak matka v tomto roce
už poměrně snadno pendluje mezi plásty v celém plodišti a třeba jen doklade
na krajích po kouskách a zase jde na jiný plást, kde zase doklade uvolněný
kousek buněk na plástu... Pravděpodobnost, že nastane rojová nálada se
potom významně sníží. A právě to přehazování a střídání plástů má za úkol,
vedle uvolnění místa pro kladení v plodišti, právě "rozbít" taková hnízda
stejnorodého plodu a tím omezit rojovou náladu.
Ovšem dnes je směr vývoje jiný, sází se na geneticky nerojivá včelstva a v
nástavkovém úlu dostatek místa v plodišti, takže matka není omezována.
"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71608


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 5. 5. 2018
Re: Přidávání medníku 39x24 (71595) (71602) (71603) (71604) (71605) (71606) (71607)

>Ano Vigorky F1 se i bez protirojového opatření nerojí (4 nástavky). Těch linií bude víc, tvrdí to i Sedláček (Bučovice), který dělá oddělky a matky po řepce z těch včelstev, které se nevyrojily. Které se vyrojí, vyřazuje z chovu. <

Ještě tu o Krakonošovi a o držgršle Trautenbergovi. _gp_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71609


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.89.253) --- 5. 5. 2018
Par cisel

www.vcelari-litomysl.cz-Vcelpo prehled pohledavek a zavazku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71610


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 5. 5. 2018
Re: PĹ?idĂĄvĂĄnĂ­ mednĂ­ku 39x24 (71608)

To mi připomíná bezcenou přednášku typu práce s nástavky místo práce s rámky, což je jako práce se včelama základ.

Radim má větší zkušenosti a popisuje svou práci fundovaně, vyvažuje populaci vkládáním nového místa, ikdyž samotný odběr zavíčkovaného plodu do jiných včelstev k posílení je pro udržení populačního maxima nutný.

Matka u přehazovače prázdných nástavků se snaží přežít tím že pobíhá okolo mateří mřížky po prázdných plástech bez možnosti klást tak dva dny, ano cca 40 hodin trvá příprava buněk pro matku než donich naklade vajíčka, tak hore to vaří a buble rojovka pěkně v horku a těsnu, okolo plodu, co se právě víčkuje přenáší třebai přes mžížku dělnice vajíčko do misek těsně nad ní, kde se vzalo? Prostě od matky co jednoduše vylezlo za matkou nepoloženo. Protože matka je továrnou na vajíčka a když nemá kam klást, manipulují s vajíčky tak v mnohem větší míře samotné dělnice co se starají o plod a jsou okolo matky. A tak se také vyrojí včely. Zatímco si fofr včelař myslí, jak vyzrál nad včelími pudy jakousi mřížkou.

Prosím Vás až někoho toto napadne takto rozšiřovat tím že matku strčí do prázdného neobsedlého díla a na mezistěny, rychle nato zapomeňte a zkuste otom co píšu se někde dozvědět více, protože dát matku do prázdného neobsedlého prostoru bez ničeho je jako ji zamáčknout.

Samovolnou produkci vajíček rozjeté matky lze krásně pozorovat, kdo má prosklené úly nebo stačí i sklenička kam se matka vloží, prostě rozjeté matky často za sebou vajíčka doslova trousí - když musí tak musí. A takto často včelaři popisují v podstatě běžný jev přenosu a položení vajíčka nebo larvičky do mateří misky těsně nad vloženou mřížku.
Takže trochu z praxe včelařů o mateří mřížce a matce vložené pod ní a přesto nerozšířeném a dobře vyrojeném včelstvu.

_gp_
.........

> (e-mailem) --- 5. 5. 2018
Re: PĹ?idĂĄvĂĄnĂ­ mednĂ­ku 39x24

Jaképak převěšování, podsadím nástavek s práz dnými plásty a mezistěnami
MATKU ZETŘEPU PŘÍPADNĚ DO PLODIŠTĚ A CO BYLO V PLODIŠTI TO JE V MEDNÍKU
nijak se stím nemaluji.<

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71611


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 6. 5. 2018
Re: PĹ?idĂĄvĂĄnĂ­ mednĂ­ku 39x24 (71608) (71611)

JJ, to je stará známá věc, že když se matka sebere v létě z plástu, zvláště na začátku práce v úlu, že trousí vajíčka.
Jinak, když už se má matka setřepávat do nového plodištního nástavku, stejně je s tím práce, tak podle mně není od věci nástavek nejdřív rozebrat a plásty zběžně prohlídnout. Kolikrát se potom matka na nějakém plástu najde a nemusí se nic setřepávat prostě se ten plást, kde se matka najde, obvykle s plodem, šoupne do přidaného nástavku. Případně když je ještě zima, tak se přidá i druhý plás s plodem, aby mezi nimi mohla být matka v teple a vedle dají spíš tmavší plásty, které jsou teplejší.
Jinak na tuto manipulaci je spousta vymyšlenin, třeba u nízkonástavkových úlů se na pár dnů ty nízké nástavky rozdělí mateřími mřížkami, potom matka je zaručeně v tom nástavku, v kterém jsou vajíčka a nejmladší larvičky.
Nebo u plástů 39x24 se další nástavek prostě jen přidá pod stávající plodový nástavek a po pár teplých dnech se teprve provede přemístění toho plodového nástavku nad mřížku. Matka kolikrát potom už je na plástech spodního nástavku a klade, A dobře se tam hledá, protože tam není moc včel.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71612


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 7. 5. 2018

Dneska jsem naměřil rychlost včel 30metrů za sekundu což je přes 100 km/h. Některé jsou i rychlejší.

Měřeno odhadem, na pozadí vozu během 0,2 sekundy včela proletí asi 6 metrů, na jediném metru zastaví a vletí do česna na konci vozu. Takových je asi 5% včel, 1% je ještě rychlejší, možná až dvojnásobně-okem neměřitelné. Ostatní jsou pomalejší, polovina včel cca 20km/h a další ještě pomalejší.

Potvrzeno opakovaným pozorováním z 10 metrů. Všechny odlétají na sever, kde 800m daleko kvete řepka, a vrací se s nektarem z jihu (né zpět od severu z řepky) v takto vysokých rychlostech.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71613


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 8. 5. 2018
Re: (71613)

Včela neletí rovně, ale kryje se v tereních překážkách. Taky mi létaly v
pravo z vozu a oblétly asi 3 ha lesik a plné letěli kradší cestou z leva.
Bylo to divné Zprvu jsem si myslel že mi vyletěl roj a pak se vrací. Až asi
po pul hodině jsem pochopil že to je hloupost. To je příroda. Standa
---------- Původní e-mail ----------
Od: e-mail/=/nezadan
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 7. 5. 2018 21:23:22
Předmět:
"Dneska jsem naměřil rychlost včel 30metrů za sekundu což je přes 100 km/h.
Některé jsou i rychlejší.

Měřeno odhadem, na pozadí vozu během 0,2 sekundy včela proletí asi 6 metrů,
na jediném metru zastaví a vletí do česna na konci vozu. Takových je asi 5%
včel, 1% je ještě rychlejší, možná až dvojnásobně-okem neměřitelné. Ostatní
jsou pomalejší, polovina včel cca 20km/h a další ještě pomalejší.

Potvrzeno opakovaným pozorováním z 10 metrů. Všechny odlétají na sever, kde
800m daleko kvete řepka, a vrací se s nektarem z jihu (né zpět od severu z
řepky) v takto vysokých rychlostech.
"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71614


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 8. 5. 2018
Re: (71613) (71614)

Taky jsem jednou pozoroval.
Včely , co vyletovaly z kočovného včelína za snůškou, vylétaly zřejmě ze směru česen na skoro opačnou stranu ven od lesa a do svahu, pak se zřejmě vracely a letěly podél okraje lesa mírně dolů po svahu. Dráha jednotlivých včel se koncentrovala na cípu lesa v poměrně nízké výšce 1 - 3 metrů asi 30 - 50 metrů od včelína, tam se otáčela na skoro opačnou stranu, než vyletěly a po svahu dolů dál podél lesa letěly za snůškou. Zřejmě buď na lípy dolů pod svahem na druhém okraji lesa, i když lesík byl celý lipový a kvetly prakticky všechny. Nebo letěly pár stovek metrů přes vodní hladinu na snůšku někde na druhé straně přehrady, už nevím. Zpátky se zřejmě vracely lesem rovnou "do svahu", ne "objížďkou" dokola.. Včely na druhé straně kočovného včelína vyletovaly rovnou do lesa a prolétávaly jím.
Zajímavé bylo, že na tom cípu lesa byl let včel tak koncentrovaný, že postavit se tam na chvilku v případě trochu nevhodného počasí, třeba před bouřkou by znamenalo s velko upravděpodobností chytit žihadlo. Přitom včelín z toho místa nebylo vůbec vidět, takže člověk, který by přišel ze špatného směru by vůbec netušil nebezpečí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71615


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 8. 5. 2018
Re: (71613) (71614) (71615)

Žeby příčinou při kopírování včelích tanečků byl důsledkem let tancem navedených dělnic podle pozice slunce které je stále v pohybu? Takže. Směr kopíruje pohyb slunce v čase? Zato už Nobelovka udělena byla. Nic novýho.
_gp_
........
R. Polášek (90.178.51.173) --- 8. 5. 2018
Re: (71613) (71614)

Taky jsem jednou pozoroval.
Včely , co vyletovaly z kočovného včelína za snůškou, vylétaly zřejmě ze směru česen na skoro opačnou stranu ven od lesa a do svahu, pak se zřejmě vracely a letěly podél okraje lesa mírně dolů po svahu. Dráha jednotlivých včel se koncentrovala na cípu lesa v poměrně nízké výšce 1 - 3 metrů asi 30 - 50 metrů od včelína, tam se otáčela na skoro opačnou stranu, než vyletěly a po svahu dolů dál podél lesa letěly za snůškou. Zřejmě buď na lípy dolů pod svahem na druhém okraji lesa, i když lesík byl celý lipový a kvetly prakticky všechny. Nebo letěly pár stovek metrů přes vodní hladinu na snůšku někde na druhé straně přehrady, už nevím. Zpátky se zřejmě vracely lesem rovnou "do svahu", ne "objížďkou" dokola.. Včely na druhé straně kočovného včelína vyletovaly rovnou do lesa a prolétávaly jím.
Zajímavé bylo, že na tom cípu lesa byl let včel tak koncentrovaný, že postavit se tam na chvilku v případě trochu nevhodného počasí, třeba před bouřkou by znamenalo s velko upravděpodobností chytit žihadlo. Přitom včelín z toho místa nebylo vůbec vidět, takže člověk, který by přišel ze špatného směru by vůbec netušil nebezpečí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71616


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(213.180.53.196) --- 9. 5. 2018
Re: (71613) (71614) (71615) (71616)

V Berlíně studují včely jako jedince a sledují jejich schopnost se učit a poznat krajinu okolo úlu. Pomocí čipů jsou schopni sledovat její let.

Loni to byla velmi zajímavá přenáška na toto téma.
Jméno profesora mě vypadlo z hlavy, ale do hodně stovek metrů od úlu se dokáže včela orientovat i když ji zmatou navigaci pomocí "kompasu".
Takže zpátky pak nemusí letět jen podle azimutu.

Mimo jiné, jná země jiný mrav, profesor apeloval na neužívání tzv. tvrdé chemie na varoázu, nebot má negativní vliv na orientaci včel. A samozřejmě i zemědělská chemie.

KaJi

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71617


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(213.180.53.196) --- 9. 5. 2018
Re: (71613) (71614) (71615) (71616) (71617)

Tedy si myslím, že včela je schoná vyletět podle kompasu za snuškou, ale zpět již hledá optimální cestu podle toho že zná krajinu.

KaJi

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71618


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 9. 5. 2018
MEDOVICE

dnes jsem byl sbíret květ Hlohu a na listech je již medovice.. Čaj již
nebudu muset ani sladit.

pEPAN

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71619


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 9. 5. 2018
Re: (71613) (71614) (71615) (71616) (71617) (71618)

Učil jsem se že včela se orientuje v přirozeném vždy podle Slunce a to jednoduchými očky které má nad složenými. Ta orientace probíhá ikdyž je slunce zastíněno oblačností nebo mraky. Umí rozpoznat odražené světlo. Krajinu zobrazuje Slunce tak že odráží vlastnosti a struktury povrchů. Vždy za orientací včely v přirozeném prostředí může Slunce. Jedinou orientaci bez Slunce v poslední době člověk více využívá s navigátory a stroje které takové navigátory mají jako systémový prvek._gp_

Jsou tři. Pokud nějaká chemie dokáže ovlivnit nervová zakončení, vliv nato samozřejmě může být.
> (213.180.53.196) --- 9. 5. 2018
Re: (71613) (71614) (71615) (71616) (71617)

Tedy si myslím, že včela je schoná vyletět podle kompasu za snuškou, ale zpět již hledá optimální cestu podle toho že zná krajinu.

KaJi

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71620


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 10. 5. 2018
Re:

Tak ty 3 oči má pro vidění potmě v bunkách v ulu. Ne na orientaci v přírodě.
A žádný kompas , buzolu ale přepočet uhlu ůl slunce zdroj snůšky. Tak to
platilo, pokud se včely někdo nenaučil novým kouskům Standa
---------- Původní e-mail ----------
Od: gupa <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 9. 5. 2018 20:51:32
Předmět: Re:
"Učil jsem se že včela se orientuje v přirozeném vždy podle Slunce a to
jednoduchými očky které má nad složenými. Ta orientace probíhá ikdyž je
slunce zastíněno oblačností nebo mraky. Umí rozpoznat odražené světlo.
Krajinu zobrazuje Slunce tak že odráží vlastnosti a struktury povrchů. Vždy
za orientací včely v přirozeném prostředí může Slunce. Jedinou orientaci
bez Slunce v poslední době člověk více využívá s navigátory a stroje které
takové navigátory mají jako systémový prvek._gp_

Jsou tři. Pokud nějaká chemie dokáže ovlivnit nervová zakončení, vliv nato
samozřejmě může být.
> (213.180.53.196) --- 9. 5. 2018
Re: (71613) (71614) (71615) (71616) (71617)

Tedy si myslím, že včela je schoná vyletět podle kompasu za snuškou, ale
zpět již hledá optimální cestu podle toho že zná krajinu.

KaJi
"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71621


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 10. 5. 2018

Jak vypadá řepka na jižní moravě - dokvetla?, už točíte?

Na severu moravy 250mnm začínají květy řídnout, vypadá to na poslední týden snůšky. Zapršelo, 25°C.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71622


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

David (5.62.61.142) --- 10. 5. 2018
nové trendy?

Dobrý den, nevíte někdo o něčem novým ve včelaření? Po přečtení tohodle (https://vcelimor.cz/historie-vcelareni/) článku mi došlo že využíváme všechno podle starých systémů. Chtělo by to něco nového.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71623


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:1028:9942:42a6:91c6:6cf1:d9a0:9133) --- 10. 5. 2018
Re: MEDOVICE (71619)

A co puklice na smrku? Vývojová stádia u nás (vysočina)zatím nenalezeny. Jen staré vyschlé krunýřky z loňska.
Kolonie mšic na mladých výhoncích? - ještě brzo řekl bych tak za 2-3 týdny snad.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71624


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.93.200) --- 10. 5. 2018
Re: MEDOVICE (71619) (71624)

Jeste jsou nekde zelene smrky,ktere nepochroupal kurovec ke svacine???

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71625


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jaroslav Č. (88.101.108.197) --- 11. 5. 2018

Moravská brána 230 m.n.m řepka končí. Ještě týden budou na řepce paběrkovat. Kvetou akáty, do 14 dnů pokvetou lípy, mám ještě v doletu inkarnát a 2 ha svazenky. Pokud potrvá teplé počasí, tak kolem 10.července budu dokrmovat min 15 kg cukru. Asi bude hodně rojů, smrky už tady nemáme

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71626


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelA (90.182.3.161) --- 11. 5. 2018
Re: (71626)

tady dokvétají jabloně.Smrků habaděj,mají periodu a krásné přírůstky.Do 14 dnů vykvetou maliníky.
Řepka je cca v 1/3 kvetení.
Přes noc klidný deštík,pohoda


Jaroslav Č. (88.101.108.197) --- 11. 5. 2018

Moravská brána 230 m.n.m řepka končí. Ještě týden budou na řepce paběrkovat. Kvetou akáty, do 14 dnů pokvetou lípy, mám ještě v doletu inkarnát a 2 ha svazenky. Pokud potrvá teplé počasí, tak kolem 10.července budu dokrmovat min 15 kg cukru. Asi bude hodně rojů, smrky už tady nemáme

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71627


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 11. 5. 2018
Re: (71626) (71627)

V nižších a středních polohách byl začátek plodování a letu (nad 12°C) až na počátku dubna, dneska končí na mnoha místech hlavní snůška z řepky - půlka května, dohromady 45dní - rozplodování, výměna generací, zesílení ... nemožné.

Část medu nechávám včelám, tak medníky mám na točení s bídou u třetiny včelstev, určitě ne plné. Ostatní nula. Snad to poslední dny zachrání.

Tak rychlé jaro nepamatuji, zima zima, prásk jaro/léto.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71628


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

M.H. (185.136.111.1) --- 11. 5. 2018

Tak tady v jižní části okresu Prostějov řepka konec, kvetou akáty ale těch je tu poskromnu, lípa odhaduji tak 10-14 dnů a pokvete. Do této doby sucho akorát na dnešek v noci přeháňka - pod stromama sucho. Medníky tak napůl a to ne u všech včelstev.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71629


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.14.68) --- 11. 5. 2018
Re: (71629)

V nasi casti okresu Prostejov pod Drahanskou vrchovinou repka jeste asi tyden pokvete,krasne meduje.Zacina inkarnat,vcely na nej zacinaji naletavat,objevuji se prvni kvety na akatu,vzhledem k predpovedi na pristi tyden z nej nejspis bude prd.Svazenka dostala v noci hlt vody,potahla se od zeme.Vse chce vodu.Bez ni bude malina a ostruzina zalostna.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71630


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 11. 5. 2018
Re: (71629) (71630)

Severní předhůří Beskyd
Akát v plném květu, ale nemá být moc teplo, tak z něho asi nebude moc. Rozkvétá zahradní maliník, divoký nevím. Ale začíná nakvétat černý bez a to u nás vždy znamená konec bohaté jarní snůšky, a začíná už pozdně jarní a časně letní, u nás tradičně slabá.
Začínají být sekané travní porosty, takže ta troška z květů, které v těch travách ještě rostou, taky skončí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71631


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.22.175) --- 12. 5. 2018
Re: (71629) (71630) (71631)

Dnes spadlo behem bourky 30 mm,vetsina sice utekla po leta neoranych polich tvrdych jako beton,ale les pil a jeste by vypil dalsi spoustu vody...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71632


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (81.25.21.175) --- 13. 5. 2018
Med

Tady v Českým ráji řepka je pryč, kvetou akaty a voní jak při medobrani. Vytočil jsem 30 % ročni sklizně na 17% vlhkosti dle refraktometru. Med je hodně světlý a velmi voňavý. Všechno bylo plné, tak šel do sklenic. Asi dobrý rok.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71633


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 14. 5. 2018

Severní morava 250m , skončila řepka, předběžný odhad 10kg medu průměr. Kdo točí víc, a že jich je, bude mít hladové včely, chybí jim letos kus rozvoje. Oddělky to potvrzují, mizérie, není z čeho pořádně brát. Ani roje. Bída

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71634


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan (90.179.108.52) --- 15. 5. 2018
Výkup medu

http://www.medokomerc.cz/nas-med/vykup-medu

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71635


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gp (93.92.52.23) --- 15. 5. 2018
Re: Výkup medu (71635)

Za 50 ? Není kam spěchat. Ostuda kdo na takovou cenu přistoupí a prodá. Faktem je že nabídky medu do českého výkupu jsou na historických minimech oproti dovozům, které jsou na maximech. Něco je natom špatně? Ano.

Osobně ruším smouvy a snižuji ceny ze dvora. Takový postup je jediný správný. Kdo si myslí něco jiného dělá chybu a nahrává takovým spekulacím s cenou za med 35Kč, 50Kč atd.

Kde je řešení a alternativa a může koupit med ve větším? Tz. od 100kg a výš jinde? Napadá mne bazos.cz, včelařské bazary, včelařská fóra, atp. O med na trhu a prodej přes internet zájem je za mnohem lepší cenu. Vedle ceny koncovýmu zákazníku mezi 80 - 120Kč/kg.

PS: Špačkovi styďte se, za 50, to by jste nevčelařili dnes ani ve Vašem nejlepším snu. Už se za včelaře ani nemůžete považovat a to jsem si Vás Vážil hodně hlavně za odborné články ve Včelařství toho času.

A ten fake o řepce na fb si příště odpusťte. Žlutá pole jsou, protože Babišovi funguje fabrika na biopalivo. Nejde jen o Česko, ale i Rakousko, Polsko a Vaše kolegiální Německo. Řepka je dobrá plodina u úlu a lepší než něco, co nekvete. Asi Vám vadí, že se vykupuje čím dál méně. Že? Protože zájem od českého zákazníka přímo od včelaře se oněj zvyšuje velmi a do Vašeho výkupu se nedostává jako kdysi.

Vy ale med už nepotřebujete, vy jste přeci výrobci a dovozci certifikované homogenizované směsky. Tak naco ho platit.

Vše dobré.

_gp_
.........
Jan (90.179.108.52) --- 15. 5. 2018
Výkup medu

http://www.medokomerc.cz/nas-med/vykup-medu

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71636


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.11.65) --- 15. 5. 2018
Re: Výkup medu (71635) (71636)

Stydet se urcite nebude.Zase se najdou pitomci,kteri mu ho daji.Spis by mne zajimalo,jaky zaludek musi mit ti,co pro nej delaji vykup medu...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71637


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(178.255.168.151) --- 16. 5. 2018
Re: Výkup medu (71635) (71636)

snížit cenu ve skle je hloupost. Za 80-120 Kč určitě prodávat nebudu. Asi snížím stav včelstev na tolik kolik prodám mezi lidi za 150 Kč. 20 včelstev a dost. Ve volném čase budu odpočívat- vždyt si to zasloužím......

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71638


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelA (90.182.3.161) --- 16. 5. 2018
Re: Výkup medu (71635) (71636) (71638)

Přesně,zlevňovat pro koncový zákazníky ani náhodou.Ceny držím 140,- za sklenici a spousta lidí z měst dává v pohodě 160,-.A vždycky prodám úplně vše a ještě musím lidi odmítat,aby bylo i pro rodinu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71639


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 16. 5. 2018

Pro porovnání.
Průměrná mzda je dnes 30 000 kč. Výkupní cena medu 50kč.

V roce 1994 byl průměrný plat kolem 7000, určitě nebyla výkupní cena pouhých 11,70kč/kg. Kdo zná, může doplnit.

A že je větší výnos než tehda? Ano, úměrně taky přibylo více práce, vše nejde zmechanizovat, a co lze = nekonečné investice na léta.

Tak nevím jestli je na tom včelař dnes lépe.

Ze strany výkupce je nízká cena opodstatněná, český med tolik nepotřebuje, zákazníci v obchodech a řetězcích nechtějí drahé české medy, stačí jim směska EU/mimo EU. Prostě tržní princip - bohužel. K tomu navíc podvádění je běžnou praktikou mnoha firem, jak získat krátkodobou konkurenční výhodu a zatlačit na konkurenci - viz. včelpo.

Prodej ze dvora taky není tak jednoduchý. Přibývá tu navíc práce se skladováním a prodejem a musíte si dělat reklamu a nakonec vyřadit ze hry včelaře z okolí. Velký trh nebo malý trh = princip je stejný. Jestli byl plánovaný systém špatný, ten tržní je ještě horší.

Tolik Fňuku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71640


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 16. 5. 2018
Re: (71640)

Ekonomické podmínky včelaření se od socíku rozhodně podstatně zhoršily.
Ze včelstev se získávalo výrazně méně medu než dnes, ale v poměru k průměrné mzdě mnohem víc peněz.
10 včelstev už přineslo každý rok cca 1 - 3 průměrné měsíční platy.
Navíc, protože medu bylo objemem podstatně méně, med i z několika desítek včelstev se dal dobře zpracovávat třeba někde v kuchyni a dlouhodobě skladovat normálně ve špajzu nebo v baráku v chladnější místnosti.
Dneska med pomalu třeba i z jen 10 včelstev vyžaduje už speciální místnost na skladování, přitom jeho celková cena vzhledem k průměrným mzdám je výrazně nižší.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71641


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 16. 5. 2018
Re: (71640) (71641)

Přesně tak.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71642


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:1028:9942:42a6:fd73:82f:51bb:f64b) --- 17. 5. 2018

Gamba Jevíčko:
"Výkup medu 2018.

Vážení přátelé včelaři,

nedaří se zatím dohodnout výkupní ceny, které odpovídají alespoň vloženým nákladům a úsilí včelaře při chovu včel. Vzhledem k přetlaku loňského medu na evropském trhu a to hlavně původem z Ukrajiny se pohybuje výkupní cena okolo 1,75€/kg u evropského odběratele. Pokud se tato cena nezvýší, nebudeme raději med vykupovat.

Výkup medu bude zahájen v případě zvýšení výkupní ceny!

Ze statistik vyplývá, že spotřeba medu v ČR převyšuje jeho výrobu a tudíž převažuje dovoz medu do ČR. Pokud se ceny nezmění doporučuji včelařům prodávat med tzv. ze dvora."

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71643


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 17. 5. 2018
Re: (71643)

Důkaz že je ve skladech spousta medu nebo nemedu, který likviduje trh. Zavedl bych mít ve výrobě medu u zpracovatele povinný podíl českého původu aby se nemohli zpracovatelé schovávat za tržní mechanismus. Jenže jakkýkoli náznak tohoto systému povinného podílu české výroby vede k odporu proti Babišovi a jeho Agrofertu, že si chce udržet trh pro sebe.

Zatím to vidím takto. Pokud si Čech v Česku neudrží trh pro svůj produkt, bude brzo bez práce. To se zase musí Babišovi nechat. Mít práci a dobře placenou práci je také rozdíl, ale nemít ani tu špatně placenou práci je horší než nemít práci vůbec.

Toto je důkaz jak a co zmůže monopol s medem, zavolá svým věrným výkupcům že medu má plno a že se můžou jít momentálně pást. A takto dopadne každý když se povinný podíl domácí produkce pro obchodníka s medem na domácím trhu nebude regulovat. Nakoupí se směsky z celého světa a češi tedy budou konzumovat pouze za peníze co v Česku nezůstanou.

Dobře Česku tak.

_gp_





.........
Gamba Jevíčko:
"Výkup medu 2018.

Vážení přátelé včelaři,

nedaří se zatím dohodnout výkupní ceny...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71644


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.89.70) --- 18. 5. 2018
Re: (71643) (71644)

Kazdy zakaznik ci kazdy prvovyrobce si muze vybrat,jestli se tohohle systemu bude ucastnit a spolupracovat na nem.Mnozi ho odmitame,neucastnime se ho a taky jsme,i bez Babisovych podniku,ci slibu.Nikdo nenasliboval posledni dobou vic nez on...Rada zakazniku ji potraviny od prvovyrobcu a kupodivu nejsou drazsi nez ty ze super hyper,protoze se na nich neprizivuji zpracovatele a ani prekupnici.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71645


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelA (90.182.3.161) --- 18. 5. 2018
Re: (71643) (71644) (71645)

No,úplně každý jak zákazník tak prvovýrobce si vybrat nemůže.
Sedláci,kteří vlezli do kolotoče dotací a leasingů,a těch je drtivá většina,se musí řídit především ekonomikou.Tam na výběr moc není a podle toho taky pole a louky vypadají.
A zákaznící ve velkých městech,kde nemají v dohledu tržnice s prvovýrobci,taky na výběr nemají.
V první řadě jde o prodej ze dvora.A to se netýká jen medu.Tam bude největší tlak státu na regulaci,ať už formou EET nebo zdanění.To je první stupeň.Velice brzy je začnou srát ty dvě tuny medu bez zdanění.
Pozor na to!Abysme nedopadli jako se LPISem. JosPr (46.135.89.70) --- 18. 5. 2018

Re: (71643) (71644)

Kazdy zakaznik ci kazdy prvovyrobce si muze vybrat,jestli se tohohle systemu bude ucastnit a spolupracovat na nem.Mnozi ho odmitame,neucastnime se ho a taky jsme,i bez Babisovych podniku,ci slibu.Nikdo nenasliboval posledni dobou vic nez on...Rada zakazniku ji potraviny od prvovyrobcu a kupodivu nejsou drazsi nez ty ze super hyper,protoze se na nich neprizivuji zpracovatele a ani prekupnici.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71646


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.29.40) --- 18. 5. 2018
Re: (71643) (71644) (71645) (71646)

Kdyz jsme u sedlaku,kolega pestoval brambory ve vetsim,honil se jak pitomec,smlouvy,odberatele atd.Jednoho dne si rekl,je mi to potreba? Dnes ma osazenou 1/4 drivejsi plochy,prodava primo a svete div se,ma jeste o trochu vic,nez kdyz dodaval zpracovatelum.Hlavne ma klid..U vcel je to same,proc jich mit sto,dodavat po 50kc,70 kc,kdyz naprosto stejny efekt jich prinese 40 a prodej ze dvora.Zadneho Spacka ani nepotrebujem.Kazimedu je v CR plno,tak proc je podporovat a nechat je na sobe parazitovat? Chapu,ze pro profesionaly je vykupni cena dulezita,ale leta uz tady basni o zpracovnach medu a odbytovych podnicich,ale zatim jen basni.Opet spolehaji,ze jim nekdo (stat) pomuze,a ne na vlastni schopnosti.Tretina zbozi-produkce ceskeho puvodu?Vcelpo dokazalo mit celou produkci "ceskeho" puvodu,a taky na to dojelo,dodnes nevi nikdo jestli se vlastne proda nebo zkrachuje.Spolehejme sami na sebe,a ne na sliby.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71647


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 18. 5. 2018
Re: (71643) (71644) (71645) (71646) (71647)

On je problém vykupování medu a zpracování toho vykoupeného medu v tom, že tím zpracováním se významně zhoršuje kvalita toho medu a z toho medu se stává podřadný výrobek.
Jedna šarže má x desítek tun a je složena z výkupů od řekněme 50 - 200 včelařů, přitom se to vykupuje nejméně měsíc, ale klidně i půl roku. Ve skladu je potom třeba 200 - 400 nádob od včelařů, přirozeně se zatuhlým medem, někdy i extrémně tvrdým, s příměsemi kousků voští, víček a s kdovíčím.
To všechno se musí zahřát, minimálně tak, aby to šlo z těch nádob vyklopit, potom dále zahřát, aby to šlo rozumně rychle a rozumně nepříliš velkými čerpadly, nepříliš velkým tlakem a nepříliš velkými filtry profiltrovat velmi jemným sítem, aby se odstranily i velmi jemné prachové nečistoty. A dále se musí med ze všech 200 - 400 nádob zmomogenizovat, aby každá skleniča medu z těch pár desítek tun měla stejné složení - barvu, chuť, rychlost krystalizace....To všechno vyžaduje dost vysoké zahřátí, které ten med přibližuje nějakému pekařskému medu. Podle mne je nemožné, aby med vykoupený takovým způsobem nakonec byl v těch sklenicích kvalitní. Ostatně to prokazuje i trh, že "trhu" nijak nevadí, když v těch sklenicích je všelijaký pochybný med "se zemí EU i mimo EU" a lidi to kupujou .Protože v tom marketu lepší med za rozumnou cenu není.
a.
Podle mne je ke zlepšení kvality medu zpracovaného z vykupovaného medu jediná cesta. Většina zpracovávání medu se musí provést ihned po vytočení, kdy je med dobře tekutý. To znamená ihned po vytočení se musí provést minimálně filtrace toho medu od příměsí, pylových zrn a prachu a následně se ten med musí pastovat. Jedině takový med se může vykupovat, a to ještě za předpokladu, že při manipulaci, dopravě medu nebude med procházet větším počtem a většími teplotními změnami, aby ten pastovaný med neztvrdl. Protože jedině pastovaný med se dá kvalitně za nízké teploty, která kvalitu medu nezhoršuje, homogenizovat, mnoho různých medů od různých výkupců, aby tak byla vytvořena jedna šarže mnoho desítek tun medu, která už se dá umístit v nějakém marketu.
Přirozeně to logicky směřuje k velkým včelařům, kteří si jedině mohou dovolit příslušné zařízení na zpracovávání toh medu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71648


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.84.226) --- 18. 5. 2018
Re: (71643) (71644) (71645) (71646) (71647) (71648)

A bude to pak jeste "med"? Bez pylu,atd.Bude homogenizovana sracka s nazvem med,ktera je tekuta na vecne casy a nikdy jinak.Tohle chceme nebo se dokazem sprajcnout a zasobovat primo koncoveho spotrebitele tak,aby byl nabizen med od ceskych vcelaru a superhyper sracky zvlast?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71649


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 18. 5. 2018
Re: (71643) (71644) (71645) (71646) (71647) (71648) (71649)

Holt kdyby to lidi v supermarketech nekupovali, tak by to ty výkupní firmy včetně Včelpa nedělaly.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71650


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 20. 5. 2018
Re: (71643) (71644) (71645) (71646) (71647) (71648)

>R. Polášek: Ve skladu je potom třeba 200 - 400 nádob od včelařů<
........
Jak jsi na takovou kravinu přišel? Ty jsi nedal do výkupu nikdy ani gram jak to tak vypadá. Obaly se dle možností uhned vrací a nebo po úsporném rozehřátí kvůli přelití do barelu. Takže se medy a nejen unás ale na celém světě, ihned zcelují na obchodovatelý přepravní obal - barel a často se hned váží s dopočtem tara._gp_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71651


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 20. 5. 2018
Re: (71643) (71644) (71645) (71646) (71647) (71648) (71651)

Co jsem viděl inzeráty, dnes se vykupuje do 200 litrových sudů, to je cca 300 kilo medu. Výkupce buď nechává ty sudy u včelaře a on je naplní nebo v horším případě mu včelaři nosí nádoby s medem a on je do sudu vylévá.
A jedna šarže, neboli takové jedno množství medu, aby je velký supermarket vzal, je 20 - 50 nebo i víc tun. Což je 60 - 150 nebo i víc těch 200 litrových sudů.
Jinak jsem skutečně dával naposledy med do výkupu ještě v klasických hliníkových konvích po 35 kilo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71652


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 22. 5. 2018
Re: med

Zdravím, napíšu, jak vidím požadavky běžných zákazníků já:
1. nejdůležitější je hezké víčko s obrázkem
2. "nesmí cukernatět" - tedy med musí být přehřátý
3. a musí mít "barvu" tedy velmi tmavý případně velmi světlý
 
Jen vyjímkou jsou spotřebitelé, kteří nakupují koncem léta od včelaře ze dvora. Do marketu pro med nejdou nikdy, případně tam byli, ale jen jednou. Vědí co chtějí. Buď květový, protože ten "neprošel mšicí", nebo (a těch je většina) tmavý lesní medovicový med. Pokud mají malé děti, vyhledávají zčásti pastový. Samozřejmý požadavek je čistota medu. Většina si dává své perfektně umyté své sklenice.
 
EET a daň je podle mne jen "strašení". Daň by byla cca do 5 Kč za kg (při paušálu nákladů 80 procent), což jistě není likvidační. EET ze dvora by jistě uměla řešit nějaká webová aplikace a účtenka by se vytiskla den předem, nebo se dá předpokládat zavedení evidovaných dokladů FÚ.
 
Alespoň já pozoruji, že cena ze dvora i u profíků poklesla. Jaký vliv na to mají "akce" v marketech nevím, ale je lidskou vlastností, že si pamatuje jen něco. Například to, že viděl na letáku med za 99, to si pamatuje dlouho. Ale za kolik je na regálu dnes, to si nezapamatuje.
 
Problém medu podle mne je funkčnost celní správy a hygienické služby EU. Nefunguje a asi nikdy fungovat nebude. Když po Evropě běhají lidi bez papírů, tak co by neběhal med. Ti lidé musejí denně jíst, ale med může být schovaný měsíce v nějakém skladu ....
 
Aby to nekončilo moc pesimisticky.Máme se dobře, tak jak se naší předci nikdy neměli. Mimo jiné už dlouho nebyla válka a snad ještě dlouho nebude.
VP.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71653


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

diskuter (93.99.42.18) --- 23. 5. 2018
vosk

neni to vsude jen ruzove : budu psat o strazisku : asi pred tremi roky jsem provedl vymenu vosku za mezistey a jiz pri prvnim nasazeni do ulu se objevilo borceni mezisten temer v kazdem ulu, kde byly vlozeny - nebyly poskozeny jen ktere byly ihned zaplodovany. mam jch dost ,nyni je davam jako krajni kryci a co nejdrive vyradim. v nekterych ulech byla slepena kupa vosku,ktera nesla vytahnout. nereklamoval jsem to, protoze by to byl kolotoc do nekonecna co zabira cas a penize. i vloni 2017 se to opakovalo. zacal jsem to resit, ze davam stridave dilo starsi neposkozene - mezistenu -dilo starsi atd. uvidim? drive jsem nasazoval cele nastavky mezisten - krajni pomaleji stavene jsem presouval do stredu ulu. letos-2018 jsem provedl dalsi vymenu vosku za mezisteny - uvidim - ? doposud jsem vymenu vosku nebo nakup mezisten provadel pouze ve strazisku- nikdy jakykoliv problem nebyl. pokud by se problem opakoval i s novymi mezistenami, tak pravdepodobne prejdu k jinemu vyrobci mezisten. jinak pri vymene pracovnici vstricni a ochotni. dekuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71654


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelA (90.182.3.161) --- 23. 5. 2018
Re: vosk (71654)

takové problémy s mezistěnama jsem nikdy neměl.
Možná proto,že každý rok má obchod,odkud beru,jiného dodavatele.A loni jsem dával dokonce zahraniční mezistěny a úplně bez problémů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71655


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.83.157) --- 23. 5. 2018
Re: vosk (71654) (71655)

Mel jste je okamzite reklamovat.Loni se nam povedlo zpracovat cast vosku,kterym zakaznik platil vyrobu z vlastniho.Bohuzel se nepodarilo problem objevit hned,ale az pri rozpousteni jeho vosku,nekolik vcelaru tyto mezisteny odebralo.Daval jsem na tohle upozorneni sem i na vcelarske forum s vyzvou vraceni a vymeny za jine.Asi jste vyzvu necetl.Slo o vosk pravdepodobne kontaminovany zbrojarskym olejem,kratce o tom psala i predsedkyne CSV ve Vcelarstvi,pote i p.Smid za Vcelpo,kam se pak odmitnuty velkovcelar obratil s tim co jsme odmitli na Strazisku.Pouceni pro nas pro priste,duvod pro dnesni odmitani daleko vetsiho mnozstvi vosku ke zpracovani a uprednostnovani vykupu vosti misto vosku.Pokud nekdo budete mit problem s kvalitou,reklamujte okamzite!!!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71656


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.83.157) --- 23. 5. 2018
Re: vosk (71654) (71655) (71656)

Jinak,kdo nakupujete Strazisko od obchodniku.Straziske mezisteny maji na obalu razitko vyrobny,ty ze "Straziska" je mit nemohou.Rada prodejcu nyni nabizi citronove zlute mezisteny udajne slovenskeho puvodu(spise srbska vyroba),jejicz borceni se resi na VF ve foru mezisteny.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71657


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 24. 5. 2018
Re: vosk (71654) (71655) (71656)

Co to je za kravinu zbrojařským olejem, víte jak smrdí olej na zbraně? Příště si vymyslete na chlácholení obecenstva jinou pohádku.

Za borcení může obyčejné přečištění typu filtrace. Potom nižší bod tání mají i kyselinou přečištěný vosk jen z víček.

Docela je nyní kdobru to, že se můžete ihned v LPISu ověřit stanoviště včelaře který se dušuje že je velkovčelař a přitom má prd a kecá jen aby v podstatě "vypral jak peníze" nějaký dovežený kšunt s kterým obchoduje. Klidně si můžete když jde o větší prachy jeho reference ověřit u sousedních včelařů kteří by měli vědět jestli má včelstev jak říká nebo jen naoko. Ihned nevěřit tomu, že včelaří tam a tam a přitom jde o jiné jméno. To je znímí taktika při podvodech. Takže si je potřeba toto také jako výhodu systémového registru včelařů zapsat do výhod LPISu získávání referencí a informací od okolních včelařů.

_gp_
...........
JosPr (46.135.83.157) --- 23. 5. 2018
Re: vosk (71654) (71655)
Slo o vosk pravdepodobne kontaminovany zbrojarskym olejem,kratce o tom psala i predsedkyne CSV ve Vcelarstvi,pote i p.Smid za Vcelpo,kam se pak odmitnuty velkovcelar obratil s tim co jsme odmitli na Strazisku.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71658


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 24. 5. 2018
Re: vosk (71654) (71655) (71656) (71658)

Nevýhodou je že může takový vosk prodat v malém třeba přes bazoš a stejnak Vám to včelaři dovezou jako nějakou směsku nebo jinak._gp_

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71659


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.77.134) --- 24. 5. 2018
Re: vosk (71654) (71655) (71656) (71658) (71659)

Velice dobre vim,jak konzervacni olej smrdi,5 let jsem mel tu cest.Smrad je to nezamenitely a zcela typicky.Vim co pisu..

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71660


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 24. 5. 2018
Re: vosk (71654) (71655) (71656) (71658) (71659) (71660)

Mě se to zdá taky s tím olejem na zbraně pochybné. Olej na zbraně totiž obsahuje antikorozní inhibitory rozpustné v tucích. To jsou látky, o kterých bych si troufal odhadnout, že jsou pro včely silně toxické. A pokud nejsou, minimálně budou pro včely silně smradlavé a odpuzující. Tudíž by se na takové mezistěny ani nepokoušely stavět, ale rovnou by je vykousaly. Případně ještě by se objevily průvodní jevy, jako třeba docela silné zvýšení agresivity včel na takovém stanovišti.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71661


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 24. 5. 2018
Meduje dub.

Pokud neprší nebo zatím jen trochu, jako u nás, počasi zřejmě přeje mšicím.
Našel jsem duby, ze kterých medovice kape a včely na ně létají. Mšice jsou na rozhraní letošních a loňských výhonů nebo na loňských, jsou černohnědé až černé, zavalité, o velikosti těla asi 3 milimetry. A je tam velká přítomnost mravenců.
Současně jsou na tom místě silně ulepeny i porosty něčeho jako trnek a taky domácích švestek, které u těch dubů rostou. Tam jsou klasické zelené mšice.
Ale asi to závisí hodně na půdní vlhkosti, protože se jedná o dno bývalého rybníka. Domácí švestky o pár stovek metrů dál a výš na jižním svahu na horní části, kde bude výrazně větší sucho, jsou zase úplně bez mšic

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71662


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.28.133) --- 24. 5. 2018
Re: Meduje dub. (71662)

Verit si muzete,cemu chcete.Koneckoncu se muzete optat onoho jihomoravskeho vcelare,proc tavil i voskovany papir z beden.Urcite vam to vysvetli,proc na tomhle bordelu chtel vydelat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71663


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 24. 5. 2018
Re: Meduje dub. (71662) (71663)

Nevím koho. Kdo to je a vodkud z JM? _gp_

JosPr (46.135.28.133) --- 24. 5. 2018
Re: Meduje dub. (71662)

Verit si muzete,cemu chcete.Koneckoncu se muzete optat onoho jihomoravskeho vcelare,proc tavil i voskovany papir z beden.Urcite vam to vysvetli,proc na tomhle bordelu chtel vydelat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71664


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 24. 5. 2018
Re: Meduje dub. (71662) (71663)

Na dubu snad žádný vosk nevzniká.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71665


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.28.121) --- 24. 5. 2018
Re: vosk (71654) (71655) (71656) (71658) (71659) (71660) (71661)

Jeste chvilku vyckam se jmenem,nejak mu jeste davam sanci,ze se vcelarske verejnosti prizna,ze ma alespon kapku svedomi.Tenhle podraz nezapomenu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71666


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 24. 5. 2018

Jarní snůška z řepky už je v nádobách. 8kg na včelstvo. U mě rekordní minimum. Tak nevím co páni výkupci nakoupí s cenou 50kč/kg za jarní med. Ani roje nebyly. V blízkém okolí to není o moc lepší. Sever moravy 250m

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71667


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.9.208) --- 24. 5. 2018
Re: (71667)

Kde se bere presvedceni,ze chteji nakupovat,kdyz muzou vesele dovazet a zakaznikum je to jedno?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71668


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelA (90.182.3.161) --- 25. 5. 2018
Re: (71667)

Kde se bere přesvědčení,že morava je pupek republiky?V jiných částech je to o poznání lepší.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71669


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.67.135) --- 25. 5. 2018
Re: (71667) (71669)

Snusek jeste bude,netreba hazet flintu do zita,do srpna daleko.Teprve zacinaji maliny.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71670


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelA (90.182.3.161) --- 25. 5. 2018
Re: (71667) (71669) (71670)

Přesně tak,začínají divoké maliny,akáty jsou v plném květu.Sem tam i mšice.O víkendu mrknu do lesa,jestli bude medovice.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71671


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(2a00:1028:9942:42a6:b8bc:8dfb:350a:f235) --- 25. 5. 2018
Re: (71667) (71669) (71670) (71671)

Vysočina - nalezeny první kapky medovice na puklici poloskryté na smrcích, mšice na smrku jen ojediněle, žádné velké kolonie. Na javorech, třešních a švestkách mšic požehnaně.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71672


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 25. 5. 2018
Re: vosk

Pánové, po 51 letech včelaření se mi nestalo aby vosk vyvařený z ramečku mě
při chladnutí praskl vejpůl a v lomu byli dvě vrstvy, jedna klasika zrnatost
a druhá vrstva čírá a hladká. Je v tom něco co moc včelkám nevadí a staví na
těchto mezistěnách. Po zestárnutí díla to takto dopadne a nestalo se mi to
nikdy až loni i letos. Stavební rámky a víčka dávám zvlášt. Standa Mezistěny
Stražisko
---------- Původní e-mail ----------
Od: R. Polášek <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 24. 5. 2018 10:54:34
Předmět: Re: vosk
"Mě se to zdá taky s tím olejem na zbraně pochybné. Olej na zbraně totiž
obsahuje antikorozní inhibitory rozpustné v tucích. To jsou látky, o
kterých bych si troufal odhadnout, že jsou pro včely silně toxické. A pokud
nejsou, minimálně budou pro včely silně smradlavé a odpuzující. Tudíž by se
na takové mezistěny ani nepokoušely stavět, ale rovnou by je vykousaly.
Případně ještě by se objevily průvodní jevy, jako třeba docela silné
zvýšení agresivity včel na takovém stanovišti.
"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71673


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 25. 5. 2018
Re: Meduje dub.

Vysočina puklice poloskrytá. O14 dní dříve. Co bude potom. Standa
---------- Původní e-mail ----------
Od: R. Polášek <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 24. 5. 2018 12:49:43
Předmět: Re: Meduje dub.
"Na dubu snad žádný vosk nevzniká.
"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71674


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 25. 5. 2018
Re:

A puklice poloskrytá trochu medovnice smrková. A že bude ještě potom něco?
Nevím co tak leda pokrmit a čekat na přidání zásob na zimu. Letos to jde
všechno nějak naráz. Vysočina je trochu vlhčí než jižní morava . Tady stačí
10 - 14 dní a jsme spokojeni. Bohužel to někdy bývá naopak a ty dni uschnou
nebo medovice omokne a je slovýno Standa
---------- Původní e-mail ----------
Od: JosPr <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 25. 5. 2018 11:18:43
Předmět: Re:
" Snusek jeste bude,netreba hazet flintu do zita,do srpna daleko.Teprve
zacinaji maliny.
"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71675


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.17.57) --- 25. 5. 2018
Re: (71675)

Tak jak bylo repkove zluto,zacina byt horcicove zluto,inkarnatove nachovo a svazenkove modro.V lese zacina malina,krusina,pridaji se ostruziny.Finale byva v srpnu na msici.Letos je jich hojne na broskvich i svestkach,coz je takova predzvest,ze by to mohlo v srpnu rozervat vcelnice.V to letosnim kvaltu i driv.Hlavne at to skonci v puli srpna a netrva dele.Stando mezisteny byli primo z vyroby nebo od prodejce???

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71676


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 26. 5. 2018
Re: (71675) (71676)

Měl jsem opakovaně asi 5 hektarů hořčice přímo 50 metrů od vozu, kvetla ve stejnou dobu jako lípa. Včel na ní bylo plno, více jak na řepce na jaře, ale dávala jen pyl. A byly různé typy počasí, naposled loni do květu pořádně napršelo a pak teploty ideální kolem 25°C, oblačno a stejně ani kapka nektaru jako vždy.

Taktéž loni s 10 hektary jetele inkarnátu, napršelo na počátku květu i během květu, počasí ideální, včel na ní plno, hukot, ale zase jen pyl, nektar nula. Navíc zemědělec už inkarnát nechce, nevhodná oblast (řepařská 250mnm), velká část semen se vytřepala při sklizni - prý nerovnoměrné zrání, dohlíželi na to dlouholetí producenti co pěstují inkarnát ve vyšších polohách nad 400m. Prostě jsou oblasti na snůšku vhodné a nevhodné. Někde to řepkou končí a šmitec.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71677


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.77.139) --- 26. 5. 2018
Re: (71675) (71676) (71677)

U nas se inkarnat nemlati,slouzi jako meziplodina.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71678


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 26. 5. 2018
Re: (71675) (71676) (71677) (71678)

No někdo musí získat semeno inkarnátu, aby se dalo používat jako ta meziplodina, takže porosty na semeno se mlátí. Co vím z doby socíku, kdy se jezdilo kočovat na červený jetel na semeno v srpnu, tak červený jetel medoval jen tehdy, když bylo v době květu výrazné sucho. Jen tehdy se vyvinuly trubky jetele kratší a včely dovnitř jakž takž dosáhly.
Jinak produkce sladiny u brukvovitých asi bude hodně záviset na půdě. Pamatuji si, že jednou jsme kočovali za řepkou ne na sever do nižších anížinatějších poloh, ale opačným směrem ještě víc do Beskyd a tam, i když bylo dobré počasí, řepka prostě nemedovala. I špatně rostla. Taky to ale bylo nejspíš tím, že tam bylo podloží a půda na něm z beskydských hornin, pískovce a jílovce, písek a jíl, kameny a málo živin. Zatímco od nás na sever bývala řepka nejen v rovinatější lepší půdě, ale je tam místy taky podloží ne ze sedimetů, ale z vyvřelých hornin, které při svém rozkldu uvolňují do půdy hodně živin.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71679


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Lubomír (193.138.153.51) --- 27. 5. 2018
Včely nejsou v medníku.

Ahoj, jsem začínající včelař. Mám rozměr 39x24 na 11R (zatím jedno včelstvo, celkem budu mít ještě šest oddělků). První nástavek byl plně obsednutý a tak jsem dal skoro před třemi týdny kovovou mřížku a nasadil medník. Do medníku jsem dal tři zavíčkované rámky nad plodové. Zbytek jsem v medníku doplnil soušemi a mezistěnami. V medníku je ale málo včel i medu, ale pod plodištěm se hoodně prověšují a dotýkají se hodně síta - skoro po celé ploše. Dnes jsem našel v medníku i malý prázdný matečník. Co dělat?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71680


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 27. 5. 2018
Re: Včely nejsou v medníku. (71680)

Včem myslíš, že je chyba?
..........
Lubomír (193.138.153.51) --- 27. 5. 2018
Včely nejsou v medníku.

Ahoj, jsem začínající včelař. Mám rozměr 39x24 na 11R (zatím jedno včelstvo, celkem budu mít ještě šest oddělků). První nástavek byl plně obsednutý a tak jsem dal skoro před třemi týdny kovovou mřížku a nasadil medník. Do medníku jsem dal tři zavíčkované rámky nad plodové. Zbytek jsem v medníku doplnil soušemi a mezistěnami. V medníku je ale málo včel i medu, ale pod plodištěm se hoodně prověšují a dotýkají se hodně síta - skoro po celé ploše. Dnes jsem našel v medníku i malý prázdný matečník. Co dělat?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71681


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.2.29) --- 27. 5. 2018
Re: Včely nejsou v medníku. (71680)

Pravdepodobne prostaveny trubcinou,nejspis vcely i v rojovce.Nesmyslne jste je zabrzdil materi mrizkou,misto dalsiho plodiste.Sestava 11 r.plodiste,mrizka,11 r.mednik je jeste mensi nez budecak nasich dedu...Rozebrat,vyrezat trubcinu,pripadne matecniky,vcelstvo rozlozit do 2 plodist,doplnit mezisteny,do kazdeho nastavku 2.stavebni ramky-pokud uz neni pozde,a vcelstvo se nevyrojilo.Do pristi sezony zacit studovat literaturu(doporucuju knizku Vikendovy vcelar),nemrzacit vcely materi mrizkou v rozvoji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71682


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.14.201) --- 27. 5. 2018
Re: Včely nejsou v medníku. (71680) (71682)

Skromny dotaz Lubomire,11r.plodiste-kam se vejde med,pyl,plod? Kolik plodu se tam vylihne,aby dokazal naplnit mednik vcelami a medem,zvlast kdyz takovemu mrzackovi utekla jarni snuska a ted trebas zrovna zadna neni???

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71683


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 27. 5. 2018
Re: Včely nejsou v medníku. (71680)

Prázné matečníky jsou když jsou včely v síle, je třeba rozšířit úl. Ta mřížka vždy překáží, zvláště je-li nasazena pozdě ve snůšce, včely se semknou v plodišti a vyrojí se.

Nejjednodušší řešení pod plodiště, tedy na dno podsadit nástavek až se vyvěšují do něj, nastrkat do středu souše, pokud nemáš, tak i mezistěny, ke kraji nějaké ty prázdné. Ale je po jarní snůšce, tak vystaví třeba jen 4 rámky podle přínosu.

Mřížku už tam nech, příští rok dáš bez ní. Neuvádíš lokalitu, nadmořskou výšku, les nebo ne.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71684


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 27. 5. 2018
Re: Včely nejsou v medníku. (71680) (71684)

"Ahoj, jsem začínající včelař. Mám rozměr 39x24 na 11R (zatím jedno včelstvo, celkem budu mít ještě šest oddělků). První nástavek byl plně obsednutý a tak jsem dal skoro před třemi týdny kovovou mřížku a nasadil medník. Do medníku jsem dal tři zavíčkované rámky nad plodové. Zbytek jsem v medníku doplnil soušemi a mezistěnami. V medníku je ale málo včel i medu, ale pod plodištěm se hoodně prověšují a dotýkají se hodně síta - skoro po celé ploše. Dnes jsem našel v medníku i malý prázdný matečník. Co dělat?"
-----------------------------
Jaké tři zavíčkované rámky do medníku? Pokud to byly zavíčkované zásoby, bylo to úplně zbytečné, protože za sladinou včelstvo nejde. Pokud to byl zavíčkovaný plod, taky to bylo téměř k ničemu, protože za zavíčkovným plodem taky včelstvo nejde. Nevytvořilo si instinkty a nemá proč, protože zavíčkovaný plod už nic nepotřebuje.
Obecně se potom stalo to, že až do cca června je sice za slunečného dne teplo, ale v noci klidně i jenom 10 - 15 st C a včelám se prostě do tak nově přidaného studeného prostoru - zvětšení na dvojnásobek velikosti úlu, nechce. Takové rozšiřování by snad mohlo uspět až někdy v pokročilém létě, zejména pokud by potom dalších pár dnů byly nejen tropické dny, ale i noci.
Ale předtím, na jaře a na začátku léta, se musí takové rozšiřování provádět spíš opačně, většina plástů, hlavně ty s mladým nezavíčkovaným plodem nad mřížku a pod mřížku jen menšina plástů plus přirozeně matka na nějakém plástu , kde byla nalezen, kladla nebo kde je taky mladý plod.
Jinak výše uvedené nízké teploty jsou podle mne jednou z hlavních příčin toho, že slabé včelstvo (na velikost nástavku) jako toto na jaře dlouho živoří a pomalu se rozvíjí, až potom v pozdním jaru a na začátku léta se explozívně zvětší a dohání silná včelstva. Ve slabém včelstvu je velká část včel prostě vázána udržováním vhodné teploty, pro plod 35 st c, mimo plod nějak o cca 10 st C níže, jestli si to dobře pamatuji.
Potom je velmi vhodné dát do plodiště ještě ten jeden další nástavek, protože 11 rámk ů v plodišt a 11 v medníku je pro dnešní silné včelstvo málo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71685


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.93.135) --- 27. 5. 2018
Re: Včely nejsou v medníku. (71680) (71684) (71685)

Ma to Radime logiku,ale jeste jsem nevidel a ani neslysel,ze by nekdo nad mrizku prevesoval otevreny plod,aby na nem vylamoval za tyden nouzaky,a znova musel do vcel...Ale k obsazeni medniku,ktery odmitaji dobre reseni.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71686


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 27. 5. 2018
Re: Včely nejsou v medníku. (71680) (71684) (71685)

Před vynecháním mateří mřížky u plástů 39x24 u začátečníka varuji.
Obecně mřížka není potřeba pro nízké plásty, protože u takových plástů s malou plochou je nahoře buďto med nebo v jiném buďto plod a plásty s medem tak lze bez problémů vybrat. Naopak u vysokých plástů je mateří mřížka nezbytná, protože jinak na skoro každém vysokém plástu je jinak vedle - pod medem i nějaký plod.
Rámek 39x24 je právě napůl mezi tím. Mateří mřížka není třeba u hodně silných včelstev a pro střední a silné snůšky. Protože hodně silná včelstva zanesou sladinou prázdné plásty dříve, než jem matka zaklade. Těch pár plástů s medem a zároveň plodem při tom celkovém počtu plástů nevadí.
U středně silných a slabších včelstvech nemusí mateří mřížka být jen u středně silné až slabší snůšky s přínosem tak 1 - 3 kila denně trvající delší dobu, aspoň 20 dní nebo měsíc. Za těchto podmínek v plástech v horním nástavku postupně nad plodem přibývá med a jak se plod líhne, uvolněné buňky jsou zanášeny dalším a dalším medem. Kladení matky se postupně přesune do spodních plástů a v horních je potom jen zavíčkovaný med, takže se může vybírat a vytáčet.
Pokud je silná snůška, v takovém malém úlu včely rychle zanesou všechny volné buńky nahoře i dole, matka nemá kde klást a potom všechny buňky, ze kterých se postupně líhnou včely. Až za dva, tři týdny není v úlu prakticky žádný plod, jen med a nastává rojová nálada. Mateří mřížka je v takovém případě nezbytná v tom, že za takové snůšky je třeba točit med každých 14 dní nebo i týden, aby se včelám uvolnil prostor. A bez mateří mřížky nejde zařídit, aby v těch plástech nezůstal nějaký plod. Přidání dalšího nástavku s prázdnými plásty nebo i mezistěnami během snůšky u slabšího včeltva už pomůže jen zčásti. Včelstvo získá další prostor pro ukládání medu, ale jak je slabší, nemusí počet včel na tyto práce stačit a včelstvo se tak může víceméně samo omezovat jen na původní prostor.
Mateří mřížka je potom u plástu 39x24 u silných včelstev potřebná na slabou snůšku. V takovém případě by bez mřížky včely uložily med 5 - 10 cm pod horní loučko ua pod ním by umístily plod, takže tento med by nešel vytočit.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71687


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 27. 5. 2018
Re:

Máme tu v jihlave včelařskou prodejnu a na mezistěnách je razítko výrobce.
Standa
---------- Původní e-mail ----------
Od: JosPr <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 25. 5. 2018 22:12:33
Předmět: Re:
" Tak jak bylo repkove zluto,zacina byt horcicove zluto,inkarnatove nachovo
a svazenkove modro.V lese zacina malina,krusina,pridaji se ostruziny.Finale
byva v srpnu na msici.Letos je jich hojne na broskvich i svestkach,coz je
takova predzvest,ze by to mohlo v srpnu rozervat vcelnice.V to letosnim
kvaltu i driv.Hlavne at to skonci v puli srpna a netrva dele.Stando
mezisteny byli primo z vyroby nebo od prodejce???
"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71688


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 27. 5. 2018
Re:

To že z inkarnátu jsi měl pyl tomu nevěř. Ten má květ a jako červený jetel ,
není pyl pro včelu dostupný. Ona se tam dostane sosákem nebo ho čmeláci
nakousnou nad kalichem. Pro pyl se musí dostat prostředním párem noh a to
neni možne.. Pyl nosí pouze z bíleho jetele a to hnědé barvy. Pozor
nepoplést z jetelem nachovým. Ten pro včelu nemá význam. Standa
---------- Původní e-mail ----------
Od: e-mail/=/nezadan
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 26. 5. 2018 9:56:15
Předmět: Re:
"Měl jsem opakovaně asi 5 hektarů hořčice přímo 50 metrů od vozu, kvetla ve
stejnou dobu jako lípa. Včel na ní bylo plno, více jak na řepce na jaře,
ale dávala jen pyl. A byly různé typy počasí, naposled loni do květu
pořádně napršelo a pak teploty ideální kolem 25°C, oblačno a stejně ani
kapka nektaru jako vždy.

Taktéž loni s 10 hektary jetele inkarnátu, napršelo na počátku květu i
během květu, počasí ideální, včel na ní plno, hukot, ale zase jen pyl,
nektar nula. Navíc zemědělec už inkarnát nechce, nevhodná oblast (řepařská
250mnm), velká část semen se vytřepala při sklizni - prý nerovnoměrné
zrání, dohlíželi na to dlouholetí producenti co pěstují inkarnát ve vyšších
polohách nad 400m. Prostě jsou oblasti na snůšku vhodné a nevhodné. Někde
to řepkou končí a šmitec.
"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71689


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 27. 5. 2018
Re:


Jetel nachový - Trifolium inkarnáte je velmi dobrým zdrojem medné snůšky a
průměrným zdrojem pylu. Dení produkce cukrů je 0,02 - 0,07mg/den,
nktarodárnost0,04-0,24mg/den, cukernatost 31-44%. Zdroj; Včelí pastva 1975.




pepan


---------- Původní e-mail ----------
Od: Blažena Dvořáková <bl.dvorakova/=/email.cz>
Komu: vcely/=/v.or.cz
Datum: 27. 5. 2018 18:36:55
Předmět: Re:
"To že z inkarnátu jsi měl pyl tomu nevěř. Ten má květ a jako červený jetel
,
není pyl pro včelu dostupný. Ona se tam dostane sosákem nebo ho čmeláci
nakousnou nad kalichem. Pro pyl se musí dostat prostředním párem noh a to
neni možne.. Pyl nosí pouze z bíleho jetele a to hnědé barvy. Pozor
nepoplést z jetelem nachovým. Ten pro včelu nemá význam. Standa
---------- Původní e-mail ----------
Od: e-mail/=/nezadan
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 26. 5. 2018 9:56:15
Předmět: Re:
"Měl jsem opakovaně asi 5 hektarů hořčice přímo 50 metrů od vozu, kvetla ve

stejnou dobu jako lípa. Včel na ní bylo plno, více jak na řepce na jaře,
ale dávala jen pyl. A byly různé typy počasí, naposled loni do květu
pořádně napršelo a pak teploty ideální kolem 25°C, oblačno a stejně ani
kapka nektaru jako vždy.

Taktéž loni s 10 hektary jetele inkarnátu, napršelo na počátku květu i
během květu, počasí ideální, včel na ní plno, hukot, ale zase jen pyl,
nektar nula. Navíc zemědělec už inkarnát nechce, nevhodná oblast (řepařská
250mnm), velká část semen se vytřepala při sklizni - prý nerovnoměrné
zrání, dohlíželi na to dlouholetí producenti co pěstují inkarnát ve vyšších

polohách nad 400m. Prostě jsou oblasti na snůšku vhodné a nevhodné. Někde
to řepkou končí a šmitec.
"
"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71690


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.9.237) --- 27. 5. 2018
Re: (71690)

No veru musim souhlasit,inkarnat daval jak nektar,tak i pyl.Jenom to hucelo...Ted uz dokveta,ale zacina svazenka.Do tydne by mela kvest.Dnes jsem byl na obchuzce,svazenky v ruznych stupnich vzrustu,bude nakvetat pole po poli postupne,alespon pylova snuska bude zajistena,v nektarovou verime.Zacina i zvolna malina,ostruzinik plny poupat,ten ma zatim cas cca 14 dnu,snad nezaschne.Lipy opet k nicemu,naprosto suchy list jako kazdy rok.Na Jihlavu se mrknu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71691


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.65.19) --- 27. 5. 2018
Re: (71688)

Mrknu se jestli si prodejna dodala svuj vlastni vosk na vyrobu z vlastniho.Vetsina "zprostredkovatelu" vymen to tak poslednich par let dela.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71692


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 27. 5. 2018
Re: Včely nejsou v medníku. (71680) (71684) (71685) (71686)

"Ma to Radime logiku,ale jeste jsem nevidel a ani neslysel,ze by nekdo nad mrizku prevesoval otevreny plod,aby na nem vylamoval za tyden nouzaky,a znova musel do vcel...Ale k obsazeni medniku,ktery odmitaji dobre reseni."
Proč by měly být na plodu převěšeném nad mřížkou nouzáky? Jako bys vůbec nevčelařil.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71693


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.82.79) --- 27. 5. 2018
Re: Včely nejsou v medníku. (71680) (71684) (71685) (71686) (71693)

V budecaku mozna,v kominu to tak vetsinou dopadne.Prevesit otevreny plod dal od matky jistota,ze tam neco narazi.Proto davam serii do medniku mezi preveseny otevreny plod.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71694


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (90.178.51.173) --- 27. 5. 2018
Re: Včely nejsou v medníku. (71680) (71684) (71685) (71686) (71693) (71694)

"V budecaku mozna,v kominu to tak vetsinou dopadne.Prevesit otevreny plod dal od matky jistota,ze tam neco narazi.Proto davam serii do medniku mezi preveseny otevreny plod."
----------------------------
Možná, ale bavíme se o nástavku hned nad mateří mřížkou. Do tohoto nástavku či medníku se převěšuje jakýkoliv plod už snad 100 let a nikdy tam včely nenarážely matečníky. Pokud se při té manipulaci náhodou nezamáčkne matka nebo pokud není matka vadná a dává jen málo mateří vůně.
Dokonce obvykle včely nestaví matečníky, i když se plod dá do dalšího nástavku 39x24 a nad mřížku se dá nástavek s prázdnými plásty. V třetím nástavku s rámky 39x24 nad mřížkou už možná, to, poud vím, nemám vyzkoušeno.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71695


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

emanekmanek (109.238.42.8) --- 28. 5. 2018
vzpomínka na ing.Veselého

Dnes jsem obdržel časopis Včelařství na červen 2018.
Byla tam vzpomínka od Dalibora Titěry na ing.Veselého.
Jsem tomu velice rád,protože pro nás starší byl ing.Veselý
absolutní špička v té době,měli jsme jej rádi a jeho příspěvky ve Včelařství byly pro nás vždy přínosem v našem včelaření.Myslím,že již dlouho se tu takový člověk již neobjeví a rádi na něj vzpomínáme.Díky p.Titěro.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71696


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 28. 5. 2018
Re: vzpomínka na ing.Veselého (71696)

To je pěkné, ale život jde dál. Co se týká prestiže tak se zapomíná s jeho jménem hodně na lidi, kteří proněj pracovali a sbíraly data a informace z kterých si dělal své závěry které prezentoval. Protože nikdo není neomylný dokládá fakt, že Gabon PF dodnes není aplikován v prostředí se snízeným pH, takže fluvalinát přestává během několika hodnin u některých včelařů prostě fungovat. Ovlivnněno je tonapř. snůškou, vodními zdroji, zastíněním a posléze vyším výskytem zásaditých hub v úlu atp. Takže chci říci že je naco navazovat a pokračovat._gp_
.........
emanekmanek (109.238.42.8) --- 28. 5. 2018
vzpomínka na ing.Veselého

Dnes jsem obdržel časopis Včelařství na červen 2018.
Byla tam vzpomínka od Dalibora Titěry na ing.Veselého.
Jsem tomu velice rád,protože pro nás starší byl ing.Veselý
absolutní špička v té době,měli jsme jej rádi a jeho příspěvky ve Včelařství byly pro nás vždy přínosem v našem včelaření.Myslím,že již dlouho se tu takový člověk již neobjeví a rádi na něj vzpomínáme.Díky p.Titěro.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71697


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.9.211) --- 28. 5. 2018
Vcelpo

www.blanenskydenik cz.-zajemce o vcelpo vycouval,lhali mu o vysi dluhu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71698


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Alois Suchánek (88.100.136.107) --- 28. 5. 2018
Re: náhrady za spálená včelstva a vybavení (49169)

Podle veterin. opatření jsem likvidoval stanoviště s MVP.
Vzhledem k věku, už nemám "sílu" znovu začínat.
Je, prosím někde "kuchařka" na řešení náhrady za likvidovaný chov?

Díky za stopy. Zdravím Suchánek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71699


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

gupa (93.92.52.23) --- 28. 5. 2018
Re: náhrady za spálená včelstva a vybavení (49169) (71699)

http://www.vcelarstvi.cz/mor-vceliho-plodu/
...........
Alois Suchánek (88.100.136.107) --- 28. 5. 2018
Re: náhrady za spálená včelstva a vybavení (49169)

Podle veterin. opatření jsem likvidoval stanoviště s MVP.
Vzhledem k věku, už nemám "sílu" znovu začínat.
Je, prosím někde "kuchařka" na řešení náhrady za likvidovaný chov?

Díky za stopy. Zdravím Suchánek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71700


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.16.234) --- 28. 5. 2018
Re: náhrady za spálená včelstva a vybavení (49169) (71699)

"kucharka" na www.vcelarstvi.cz-zdravi vcel- mor vceliho plodu.Podrobnosti k postupu,nalezitostech a terminech podani zadosti.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71701


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.16.234) --- 28. 5. 2018
Re: náhrady za spálená včelstva a vybavení (49169) (71699) (71701)

Tak jsem byl o chlup pomalejsi...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71702


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 29. 5. 2018
Re: VÄ?ely nejsou v mednĂ­ku.

Příteli v přírodě je možné téměř vše. Dělal jsem kdysi sérii přes tzv.
starter. Dal druhý den do medníku , samozřejmě z mřížkou. Jedenáctý den jdu
pro ně a všechny vykousaný. Zcela zakladeno , tak jsem si asi převěsil matku
když jsem tam dával otevřený plod z krmičkama. Dole taky zakladeno. Ještě
byla možnost poškozená mřížka. Hledám matku a byla dole. Prohlížím horní
bednu a ona druhá mladá, jak tam bylo očko tak se asi spářila. To se dá
všechno pochopit, ale vyndám mřížku a dam vše dohromady. Druhý den hromada
mrtvých včel před ulem. Vždyt je dělila mřížka tak že vlastně byly 1
včelstvo. To mi hlava nebere. Standa
---------- Původní e-mail ----------
Od: R. Polášek <e-mail/=/nezadan>
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 27. 5. 2018 20:20:42
Předmět: Re: Včely nejsou v medníku.
""Ma to Radime logiku,ale jeste jsem nevidel a ani neslysel,ze by nekdo nad
mrizku prevesoval otevreny plod,aby na nem vylamoval za tyden nouzaky,a
znova musel do vcel...Ale k obsazeni medniku,ktery odmitaji dobre reseni."
Proč by měly být na plodu převěšeném nad mřížkou nouzáky? Jako bys vůbec
nevčelařil.
"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71703


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

BlaĹžena DvoĹ?ĂĄkovĂĄ (e-mailem) --- 29. 5. 2018
Re:

Příteli Menšíku. Rád budu souhlasit ale před léty to u nás byli brambory a
semenařina a jetel nachový tu byl cca na padesáti ha. Bohužel včela na ném
ani jednaa to ve vsi bylo 250 až 300 včelstev. Bohužel včelaři vymřeli a je
tu 7 včelstev plus ty co přežijí v dutinách.Možná n.m. 510 - 610 m.n.m Ted
tu začala malina a trochu puklice poloskrytá. Standa
---------- Původní e-mail ----------
Od: Josef.Mensik/=/seznam.cz
Komu: Včelařská konference <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 27. 5. 2018 19:21:22
Předmět: Re:
"
Jetel nachový - Trifolium inkarnáte je velmi dobrým zdrojem medné snůšky a
průměrným zdrojem pylu. Dení produkce cukrů je 0,02 - 0,07mg/den,
nktarodárnost0,04-0,24mg/den, cukernatost 31-44%. Zdroj; Včelí pastva 1975.




pepan


---------- Původní e-mail ----------
Od: Blažena Dvořáková <bl.dvorakova/=/email.cz>
Komu: vcely/=/v.or.cz
Datum: 27. 5. 2018 18:36:55
Předmět: Re:
"To že z inkarnátu jsi měl pyl tomu nevěř. Ten má květ a jako červený jetel

,
není pyl pro včelu dostupný. Ona se tam dostane sosákem nebo ho čmeláci
nakousnou nad kalichem. Pro pyl se musí dostat prostředním párem noh a to
neni možne.. Pyl nosí pouze z bíleho jetele a to hnědé barvy. Pozor
nepoplést z jetelem nachovým. Ten pro včelu nemá význam. Standa
---------- Původní e-mail ----------
Od: e-mail/=/nezadan
Komu: Včelařský mailing list <vcely/=/v.or.cz>
Datum: 26. 5. 2018 9:56:15
Předmět: Re:
"Měl jsem opakovaně asi 5 hektarů hořčice přímo 50 metrů od vozu, kvetla ve


stejnou dobu jako lípa. Včel na ní bylo plno, více jak na řepce na jaře,
ale dávala jen pyl. A byly různé typy počasí, naposled loni do květu
pořádně napršelo a pak teploty ideální kolem 25°C, oblačno a stejně ani
kapka nektaru jako vždy.

Taktéž loni s 10 hektary jetele inkarnátu, napršelo na počátku květu i
během květu, počasí ideální, včel na ní plno, hukot, ale zase jen pyl,
nektar nula. Navíc zemědělec už inkarnát nechce, nevhodná oblast (řepařská
250mnm), velká část semen se vytřepala při sklizni - prý nerovnoměrné
zrání, dohlíželi na to dlouholetí producenti co pěstují inkarnát ve vyšších


polohách nad 400m. Prostě jsou oblasti na snůšku vhodné a nevhodné. Někde
to řepkou končí a šmitec.
"
"
"

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71704


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Ĺ roll (e-mailem) --- 29. 5. 2018
ChovatelskĂ˝ kalendĂĄĹ? (71704)

Pro chovatele matek je k dispozici chovatelský kalendář
http://pardubicti-vcelari.cz/stranka.php?stredni=zadej_datum

Na rozdíl od známého kulatého papírového kalendáře tento vytvoří přímo kalendářní listy s vyznačenými dny v týdnu, což je výhodné zejména pro zájmové a víkendové včelaře, kteří musí tuto činnost plánovat s ohledem na své zaměstnání, rodinné výlety apod.
Pepa

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71705


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

diskuter (93.99.42.18) --- 30. 5. 2018
popis vyvoje meho vcelareni

konecne ? prisla spasa pro vcely a celou prirodu vysneny dest. koncem kvetu repky sucho pouze nejaky pyl, az do vcera, kdy naprselo. akat, malina, najmene z poloviny ostruzina , duby 0, lipa z casti 0 . horcice velka mizerie. mak ? mimo les pravdepodobne konec nadejim. v ulech nad 15 kg medu - presto netocim -, nejsem - cukrar - . i kdysi za komancu jsem videl v kocovnem voze s 36 vcelstvy - byli takyvcelari , kteri za kvetu repky meli v ulech 4 l lahve s roztokem 1 : 1 voda cukr- fuj takovi takyvcelari ! obracim uly jako presypaci hodiny -tedy nastavky v opacnem poradi. stale verim, ze to medovice dozene ,aktivni vcelstva se musi udrzet. na stanovisti 45 vcetev sppotreba vody v napajeckach ve stinu 20 -30 l vody denne - vzdalenost prirozeneho zdroje vody 800-1000 m jestli ne , tak to bude nejhorsi rok v cele historii vcelareni. zacinal jsem v r.1964-65 bez pomoci nekoho jineho. stav 1-125 - nyni postupna likvidace jak uly -dochazi -hniji. nebude nastupce. nejsem zastance kazdopadneho zisku - vykupce roky nepodporuji. zpravy od vcelaru - max 50% vynosy proti mjnulym rokum. misto - prechod z upati drahanske vrchoviny do urodne hane

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71706


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.31.221) --- 30. 5. 2018
Re: popis vyvoje meho vcelareni (71706)

Ja bych ody na dest rozhodne nepel,prselo mi sice 2 hodiny,ale v tomhle pocasi je to jako nalit lzicku vody na rozpalenou plotnu.Za par dni to nebude poznat.Oproti lonsku,kdy u nas neprselo temer vubec,nam letos priroda preje-za kveten uz treti bourka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71707


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.11.244) --- 31. 5. 2018
tisk

www.agris.cz-klimaticke zmeny a vcelarstvi... Nebyt ideologickych kecu v zaveru,tak vystizny clanek.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71708


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel (37.48.50.207) --- 2. 6. 2018
Nejlepší rok

Jindy začínám v tuto dobu točit . Letos už mám stočeno tolik co loni za cely rok a ještě nosí z lípy . Ještě ani jeden roj a ani nezkoušejí narazit. Zkratka dobrý rok.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71709


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(91.221.212.49) --- 2. 6. 2018
Re: Nejlepší rok (71709)

Nojo, ve vyšších polohách. V nižších a středních je tomu naopak. V první polovině května skončila jarní snůška. Akáty poté dokvétaly, na jeden akát v doletu máme tu asi 15 včelstev, takže v medníkách nic, zkrátka čistá řepka 8-15kg na včelstvo, podle toho kdo kolik nechal ve včelstvech.

Ovocné stromy v dubnu nestihly, ani moc neopylovaly, ale plodů je na všem plno, krom višní, tam je opylena tak pětina.

Teď lípy kvetou, jsou též mšice na stromech. Taky divoké maliny kolem remízek, květů mají nařídko, samá zeleň, včely na nich nejsou vidět.

Včely tedy nosí a odpařují, ale medníky prázdné, udržují si zatím zásobu kolem plodiště, to je dobře. S převčelením je to u nás neřešitelné, okolí je převčeleno mnohde ještě více, není kam včely odvézt. A vozit 50km někde do neznáma, to je tak leda pro profíky, ne pro drobné včelaře co chodí často do včel nebo jen pozorovat.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71710


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.22.193) --- 2. 6. 2018
Re: Nejlepší rok (71709) (71710)

Prevceleni je problem na rade mist,ale porad budem "vyrabet" dalsi a dalsi vcelare a chovat vic a vic vcelstev.I priroda ma sve limity.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71711


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jan Kotas Louny (93.99.198.225) --- 3. 6. 2018
vřeteno nerez

Prodáváte nerez vřetena zvratná do sterých medometů 480 výška 550 plus cena děkuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71712


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

(e-mailem) --- 3. 6. 2018
Re: Nejlepďżźďżź rok

Zdravím,
na Klatovsku je také jarního medu nadprůměrně oproti průměru minulých let. Ale není se čemu divit, když v období, kdy v minulých letech padal poslední sníh bylo přes 20 stupňů. Podmínkou jsou silná včelstva. Já se nemám s čím chlubit. Nejlepší podle váhy cca 30 kg ale průměr 5 kg. Úhyny u mne 1x odtržení od zásob v dubnu a 1x začátkem května motýlice. Nejslabší včelsvo pro Vaší představu mělo před týdnem plod na 4, slovy na čtyřech rámcích 39x24. Větší úhyny v okolí hlášeny jsou. Já situaci vidím tak, že včelstva byla na hranici přežití a úhynu. Asi jsem měl v minulých letech štěstí, včelstva byla velmi vyrovnaná. Roztočů po první loňské fumigaci bylo hodně. Zásob v loňském roce dostatek, některá včelstva zimována čistě na medu. Co si z toho vzít jako poučení do budoucna nevím. Jako varování pro ostatní napíšu, že minulý problém jsem měl v zimě 2012-13, tedy rok před "velk
ými cel
ostátními úhyny".
VP

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71713


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.67.85) --- 5. 6. 2018
Vcelpo

www.irozhlas.cz-vcelari uz pulroku marne hledaji kupce pro Vcelpo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71714


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Stanislav (5.62.63.122) --- 5. 6. 2018
Včelí mor

Dobrý den, budu dělat kontrolu včelího plodu mýho včelařství, máte někdo s tou laboratoří zkušenosti? https://vcelimor.cz/ předem děkuji. Stanislav R.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71715


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.88.136) --- 5. 6. 2018
Re: Včelí mor (71715)

Agro-la uz funguje 2 roky k spokojenosti vcelaru.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71716


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

PavelA (90.182.3.161) --- 6. 6. 2018
Re: Včelí mor (71715) (71716)

a ceny v porovnání se státní laboratoří na necelé polovině...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71717


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JosPr (46.135.74.236) --- 6. 6. 2018
Re: Včelí mor (71715) (71716) (71717)

A vysetreni platne stejne jako v laboratori SVS.Ta si ponechala pravo vysetreni ohnisek MVP.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71718


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

JK (109.75.0.16) --- 6. 6. 2018
svaz

http://denikreferendum.cz/clanek/27724-cesti-vcelari-pod-sikanou-funkcionaru

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 71719


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78674 příspěvků(zde zobrazeno 121 příspěvků, od č. 71599 do č. 71719)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu