78619
Archiv Včelařské konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
Zběžné zobrazeníStandartní zobrazení
(okno s nejnovějšími příspěvky a s formulářem
pro psaní nových)Toto je speciální okno pro bádání v archivu konference. Jsou tady zobrazeny starší příspěvky,
které se zde zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole. Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek můžete kliknout na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začínala, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu /kde jsou starší/ a postupovat směrem dolu /kde jsou novější/").
Zde je zobrazeno 121 starších příspěvků: od č. 76159 do č. 76279Pohyb ve frontě příspěvků: Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
- (93.92.52.23) --- 3. 10. 2022
Re: Cukr (76158)
Medy se od sebe liší dost podstatně. <
Jak se od sebe liší med za 99,- - 130,- - za 150,-, za 180,- za 200,- za 250,- za 300,- ... ?
Cenou. Protože je to pořád med. Řád který dělá regule a zákony a smernice a vyhlášky to zboží tak nazval a proto tomu tak je. Pokud toho využíváš a nemáš nevyvratitelné důkazy, které ani věda a její vědci neumí podat regulátorovi tak aby to nejvyšší instatce soudů uznala, že ten med za 99 je padělek, nebo nekvalitní, a oto že je nekvalitní, opíráš svůj prodej svého medu za 280,-, provádíš nekalou soutěž. Protože zákazník je pán tomto směru, pokud zákazník nazve někoho s medem za předraženého, má pravdu. Pokud si kupuje med za 99,- může si být v našem systému označování medu jist, že ten med zapadá do kvalitního medu, protože je to napsáno na etiketě.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76159
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.213.137) --- 3. 10. 2022
Re: Zrno a plevy (76154) (76161)
K chlebu dáte pěkný eko bio enviro udržitelný pytlík s nápisem čerstvé a křupavé, a ještě ochráníte lesy, planetu.
Nebo mít obchodnického ducha třeba jako poláci, si děláte srandu, ale chleba ze zlotých na czk 180kč na vánočních trzích, neustále fronta. Medy skoro všichni trhovci dvoubarevné, různě pruhované jak zebra - květový, medovicový všelijaký. Kam se tady hrabou s gumičkama a plástama a pomalu i trubcema v medu.
Spíš otázka kdy to letadlo dolétá, jak poznamenal gupa?
Sklenice včela 730ml 1kg už stačili zničit, do toho letadla se už nehodily.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76162
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 3. 10. 2022
Re: Zrno a plevy (76154) (76161)
Otazka je jina,ne kdo si co zaslouzi,ale kdo mu tohle bude ochotny zaplatit???<
To je zajímavá reakce. Dnes bych řekl, že jde u prodeje za 280,- o třídní systém, který zde jako Češi máme.
Probíhal nějaký výzkum, a světe div se, my nemáme třídní elitu, kterou viditelně mají v Polsku, Maďarsku (to si dle historie daných států myslím), a ověřeno - v Británii je to prý 9% z populace.
Unás je jen vyšší střední. Jde o měšťáky typu velkoměst. Jde o cca 35%, proto tu diskuzi s Medařem beru vážně. Věřm tomu, že si našel z velkoměst většinu klientely, která mu kupuje jeho med za 280.
Jenže to je tak třetina populace. Někdo ten zbytek jak se říká, vyžrat musí. Tak jen aby se vědělo, že hry typu přednáška jak krásně prodat med beru jako letadlo. Nyní jsem to podložil i čísly a odkazem.
https://finlord.cz/2019/09/jake-spolecenske-tridy-patrite-udelejte-si-test/
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76163
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 3. 10. 2022
Re: Zrno a plevy (76154) (76161) (76163)
Ten odkaz z předešlého příspěvku obsahuje ke konci vtíravou reklamu na jakési spoření co s rozumem u 20% inflace spoření určitě není.
Tento dole odkaz je u konce zase o politice. V Česku je prostě spousta trafik a omezené a hlavně upravené zdroje jinak zajímavých informací, které mohou pomoci např. okolo cen medu.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ceska-spolecnost-vyzkum-tridy-kalkulacka_1909171000_zlo
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76164
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 4. 10. 2022
Re: Zrno a plevy (76154) (76161) (76162)
"Nebo mít obchodnického ducha třeba jako poláci, si děláte srandu, ale chleba ze zlotých na czk 180kč na vánočních trzích, neustále fronta. Medy skoro všichni trhovci dvoubarevné, různě pruhované jak zebra - květový, medovicový všelijaký. "
a)
Já bych řekl, že to spíš znamená využívat možnosti, jaké jsou. Co například komu brání si dnes sednout k počítači a udělat si svoje nálepky na svůj med? Dát tam něco typického pro místní region atd. Počítač má dnes každý, slušné grafické progamy, třeba gimp jsou zadarmo, nemusí se vůbec kupovat třeba photoshop. Ale i to není problém, pokud se dnes člověk rozhodne, že si třeba ten Photoshop koupí online na půl roku za pár stovek měsíčně, pokud ho má jak využít, aby se mu to vyplatilo. Stačí potom znát trochu zákonitosti tisku a dát tam takové barvy, aby dobře vyšly i v levné barevné tiskárně. Nacpat třeba 8 nálepek na jeden list A4, to pak vyjde jedna nálepka odhadem nějak kolem koruny, pokud se použije levný tisk z levné barevné laserovky. Pohrabat se trochu v lepidlech a najít lepidlo, které drží na skle, takže se jím ta nálepka dá nalepit. A ideálně aby lepidlo povolilo a nálepka se dala sundat, když sklenici nechám jeden den ve vodě.
A už je možnost, jak si svůj med odlišit. Ať už na trhu, kde se hned po ceně kupuje hlavně podle vzhledu sklenice i ostatního kolem. Ale i třeba pro známé.
V krajním případě, já mám doma černobílou laserovku, toner mne kdysi stál okolo 300 Kč a má mít kapacitu kolem 3000 stránek. Udělám tedy černobílou malůvku s jednoduchým dobarvením třeba barevnými fixy, na jednu malůvku aby dobarvení trvalo tak minutu, dvě minuty a mám originální nálepku na sklenice s madem, pro malé množství téměř zadarmo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76166
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Medař (37.48.12.99) --- 4. 10. 2022
Jsem blb?
Gupo, já moc nechápu Tvé myšlenkové pochody. Většinu zákazníků nemám z velkoměst, to je menšina. Většinou jsou to lidé, kteří si umí sami vyhledat informace, jsou aktivní, zajímají se, dobře se s nimi povídá a jsou to lidé, kteří ve svém oboru něco dokázali a umí ocenit dobře odvedenou práci. Nejsou to lidé, kteří by smlouvali o ceně a honili nějaké akce. U mě může každý ochutnat různé druhy medu a nekupuje tak zajíce v pytli. Moje manželka je obchodnice a s lidmi to umí. Není to jako kdyz přijdete někam pro med a nerudný včelař vám vrazí do ruky zaprášenou sklenici někde z garáže. Ani to není jako kdyz přijdete do velkého obchodu, kde je vše jen o přetvářce a podnikatelském projektu. Je skupina lidí, kteří berou nakupování jako společenskou záležitost a takové domácí nakupování přímo u zdroje s příjemným poklábosením jim vyhovuje. Každý si vybíráme a vychováváme zákazníka svým přístupem. Kdyz lákáš na levný med, buduješ si také specifickou klientelu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76167
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 4. 10. 2022
Re: Cukr (76158) (76160) (76165)
Jaké tedy mají být různé kvalita cukru? A jak se tedy ty různé kvality cukru projeví v nakrmení včel?
Kvalita přečištění se kontroluje přes pH. Má být 7, výš je špatně. Kvalita mikrobiologická, příměsy ze skladů jako kamínky se vidí až po rozpuštění většinou šlo kdysi o slizovatění, to byl co si pamatuji velký problém. Další je sortování po vytřídění, dochází často k mísení různých kvalit do akčních superhyper šarží, aby se vůbec vyplatil. Větší část cukrů, té nejčistší kvality a tudíž nejvhodnější pro krmení do včel je cukr určený pro zpracování do provozů k dalšímu zpracování a je zpravidla v bigbacích nebo v 50tkách na paletě. Jde zpravidla o dražší cukr než je vidět v superhyper, ikdyž ta kvalita po zdražení se často vidí hned po otevření a rozmíchání. Odstín po 24 hodinách by neměl jít do světle hněda, tvorba bílého roztoku jak mléko, které tvoří nenápadně sedlinu atp.
U cukru je to obchodně jednodušší, ta kvalita během rafinace což je docela složitý výrobní proces, tj sedimentacích bílkovin a necukrů a různých separací vápené usazeniny před fází těžkého sirupu je různá cukrovar od cukrovaru.
Už jsem nějaký to kilo včelám dal a preferuji 50tky. Ale i vnich mi kdysi zbyly kamínky na dně a byl problém se zbytky z vápna.
Díky ztrátám co probíhají v bulvě díky prodlevě od sklizně po řízkování také vzniká hodně příměs která nakonec dělá cukr v jiné kvalitě oproti tomu kdy je kampaň rychlejší. Denně se počítají ztráty na větších haldách při prodlevě podle podmínek až v tunách.
Ty zbytky hotového cukru mají vliv zase na bioaktivity v tělech včel, proto je nejlepší mít sirup ihned co nejčistší bez zabarvení a různých zákalů.
U hydrolyzátů ze škrobáren je to složitější, lze výrobně docílit tekuté krmivo dobré kvality pro včelstva, ale vstupní kvalita zrna je velmi kolísavá a tak se ukazují problémy typu nestravitelných částí v druhé fázy biologické přeměny ze škrobů na cukry.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76168
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 4. 10. 2022
Re: Zrno a plevy (76154) (76161) (76162) (76166)
V krajním případě, já mám doma černobílou laserovku, toner mne kdysi stál okolo 300 Kč a má mít kapacitu kolem 3000 stránek. Udělám tedy černobílou malůvku s jednoduchým dobarvením třeba barevnými fixy, na jednu malůvku aby dobarvení trvalo tak minutu, dvě minuty a mám originální nálepku na sklenice s madem, pro malé množství téměř zadarmo.<
Malé množství je definováno dvěma tunami, děleno nějakou 300ml sklem je tak 4 tisíce etiket. Pro blízké okolí úplně zbytečné. Pokud zákazník (soused, známý) pozná kvalitu, často se spokojí s medem tak jak je. Chtít poněm více peněz kvůli tomu že to druhému tak jde, a tiknout a barvit se a lepit rukama nějaký etikety, .... nee.
je otěch společenských třídách a demografii podle území. Opravdu si myslím, že to vliv má velký a kdo pročetl ty dva odkazy, nebo našel nejlépe původní článek, pochopí že se společnost opravdu sedimentuje na měšťáky a maloměšťáky kteří rádi nekupují jen med ale i přidanou hodnotu jako navíc ke sklenici medu příběh, zajímavý obal, atp. cerepetičky hyhotání a jiné obchodní triky. Jde jak jsem psal ale o část České populace a promne je výchozí nabídnou med těm co ho chtějí koupit. K těmto zákazníkům se samozřejmě také se svým medem dostanu, ale přes další ruku která má na takové obchodování lepší buňky než já. Zpravidla ale odběratelé typu do perníků, do zpracoven a něco přes branku, nepotřebuji nějak okouzlovat, tam jde především o množství a dobrou nákupní cenu pro místní spotřebitele. Což je můj směr.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76169
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 4. 10. 2022
Re: Zrno a plevy (76154) (76161) (76162) (76166) (76169)
Pro mě jsou dvě tuny velké množství. Malé množství je řekněmde 50 - 100 kilo a to v kilovkách.
Co se týká cukru, řekl bych právě že spíš velkospotřebitelé jsou schopni využit právě méně čistý cukr, v závislosti na tom, kde ho používají. Například cukr trochu tmavší barvy a příchuti třeba do colových nápojů nebo levných intenzívně barevných červených, žlutých atd limonád, ( v kombinaci s umělými sladidly) nebo do kompotů barevného ovoce nebo do , pečiva. Zatímco u cukru prodávaného drobným spotřebitelům v kilovkách si nemohou dovolit, aby třeba 2 - 3 polévkové lžíce cukru třeba v nálevu pro zavařeniny zbarvilo ten nálev do hněda nebo do bíla. Ale co se týká včel, dneska jakýkoliv rafinovaný bílý cukr by měl být pro včely z hlediska nestravitelných látek dobrý, protože těch nestravitelných látekje tam proti sladině z přírody, zejména medovicové, mnohonásobně méně.
Slizovatění byl třeba problém prosakovacích krmítek ve velkých flaškách od okurek, zvláště když se vzala voda z přírody z nějakého potoka a bylo už chladněji, třeba v druhé polovině srpna a včely braly cukr pomalu a více dnů. Tam jak voda pomalu procházla vrstvou cukru, vznikal koncentrovaný roztok, ale pokud se použilo doporučeného poměru, 3 sáčky (kila) hrubého cukru a dolít vodou, vody byl nadbytek a jak se cukr spotřeboval, cca půl, čtvrt litru vody zbylo. Ta byla jen slabě ocukrovaná a tak ji včely nebraly nebo braly jen pomalu. Takže se v ní velmi namnožily slizovaté bakterie. Když potom včelař šetřil a tu zbylou vodu nevylil, ale použil ji na další cukr, bakterie se přemnožily a vznikl sliz, který nebyl sladký, takže ho včely nebraly a nešel přes odvory prosakovacího krmítka. Když bylo dost teplo a včely byly silné, cukr vybraly rychle, bakterioe se nepomnožily a sliz nevznikl.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76170
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.93.28) --- 4. 10. 2022
Re: cena cukru (76171)
Pamatuju,kdy se med prodaval za 40 a cukr stal 20.Vcelari neskoncili a vcelarili dal.Zrovna jsem tehdy zacinal.
Dnes med 170- 220 kc,kilo cukru i kdyby 40.Porad je to za 1kg prodaneho medu skoro 5 kg cukru,tj pri zakrmeni 20 kg cukru je potreba prodat 4 kg medu na vcelstvo! Kdy to byloslozitejsi,tehdy nebo ted?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76172
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Zdeněk (93.89.102.199) --- 5. 10. 2022
Cena cukru.
Rok 1977 výkup medu v Jednotě 35 kčs/kg,Prodejní cena medu se sklenicí 32,50 kg kčs,Cena cukru 7,30 kčs/kg Moje výplata 1650 kčs / měsíc. Roční výnos medu Moravský univerzál,Budečák 20kg/rok.(Tachov,viz Tachovský úl 35kg/včelstvo hodně diskuzí)Nastavkové včelaření v plenkach.
Příspěvek na cukr 25 kčs.Včely ostré, Kleštík ještě nebyl včely trpěly moc nosemou Apis,vyskytovala se také Majůvka.Propočty ať si udělá každý sám.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76176
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 5. 10. 2022
Re: cena cukru (76171) (76172)
Pamatuju,kdy se med prodaval za 40 a cukr stal 20.Vcelari neskoncili a vcelarili dal.Zrovna jsem tehdy zacinal.
Dnes med 170- 220 kc,kilo cukru i kdyby 40.Porad je to za 1kg prodaneho medu skoro 5 kg cukru,tj pri zakrmeni 20 kg cukru je potreba prodat 4 kg medu na vcelstvo! Kdy to byloslozitejsi,tehdy nebo ted?<
Je potřeba nezapomenout nato, že kdyby nedošla evropská dotace v plné kráse tak by o včelařství nezakopl krom pár bláznů nikdo. Co si pamatuji. Jediní dolští matkaři první rok když byla možnost EU dotaci vyčerpali. Nezapomenutelný poznatek.
Takže, platí, cukr k medu 4:1= včelařství upadá. Takže stačí vydržať co řekne časem statistika, myslím si že tato matematická rovnice platí dobře.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76177
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 5. 10. 2022
Re: cena cukru (76173) (76175)
Nepamatuju vykupni cenu v Jednote,ale tu 20/kg si pamatuju presne.Ten rok mi klekla skodovka a cukr jsem tahl ve 2 taskach busem.<
Jedna z významnějších ran kladivem na včelaře bylo i období datumu vzniku členství vstupu do EU. V době od sametovky po vstup byly výkupní ceny odhadnutelné velmi dobře, trh fungoval bez významného vlivu umělého medu z Asie, a cena měla pěkný na křivce, zvonovitý tvar, s vrcholem před Vánoci. Šlo o výkupní cenu až 80Kč u kvěťáku a okolo 100Kč u vyšší vodivosti.
Čleství EU způsobil pro včelařství a způsoby ránu kladivem ve smyslu vyššího podílu padělaného a mimoEU medu, konečný zánik výkupních sítí medu do absolutního minima, prohlášení př. Peroutky v médiích, aby si každý konzument našel svého včelaře, pokud chce kvalitní med.
Během období členství doléhá na včelaře čímdál větší všeobecná chudoba díky většímu zadlužení státu a vznikem nebývale vysokých cen veškerého zboží a služeb. Toto kladivo se zatím formuje. Závěry nelze zatím vyvést.
Co tedy bude např po válce, kdy ukrajinské včelařství v dobrém i svém smyslu ovlivní to české, protože předpokládám že obchod a hlavně pohyb osob bude bez omezení, se uvidí. Každopádně normy na med EU jsou dost pevné, a je možné, že díky omezení aplikací ATB pro kontrolu zdraví u ukrajinských včelstev, dojde k nárůstu detekcí této látky v medu a zvýšení ztrát a problematiky zdraví včelstev na Ukrajině.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76178
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 5. 10. 2022
Re: cena cukru-Historie mluvi pravdu (76173) (76175) (76178)
Nepamatuju vykupni cenu v Jednote,ale tu 20/kg si pamatuju presne.Ten rok mi klekla skodovka a cukr jsem tahl ve 2 taskach busem.<
Jedna z významnějších ran kladivem na včelaře bylo i období datumu vzniku členství vstupu do EU. V době od sametovky po vstup byly výkupní ceny odhadnutelné velmi dobře, trh fungoval bez významného vlivu umělého medu z Asie, a cena měla pěkný na křivce, zvonovitý tvar, s vrcholem před Vánoci. Šlo o výkupní cenu až 80Kč u kvěťáku a okolo 100Kč u vyšší vodivosti. <
Dodám pro JosPr, to byl moment, ten stabilní a funkční zvon na křivce cen, že jsme do včelařství lezli. Nyní by cena medu aby to fungovalo, musela být na trhu vzhledem k nárůstu ostatních cen typnu někde jak mají Američani což jsem sem dával někde v minulých příspěvcích. 10$/lb. a 6$/1/2lb. Coz je někde okolo 500Kč/kg. Ve výkupu někde okolo půlky. Ani jedno nefunguje nebo není pravda, protože jsme v chudé a velmi strádající EU, kde jsou placené dobře jen projekty pevných a bohatých trafik, což je případ práce a tvé obživy. Takže nevidíš co se opravdu děje.
Uvidíme, formuje se systém udržení peněžního toku peněz důchodci, těm se přidává systematicky, protože si nahoře někdo myslí, že tento systém bude fungovat dobře a důchodci jak v Německu, udrží ekonomiku naživu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76179
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 5. 10. 2022
Reseni pro CSV - otazka zvyseni prispevku a poplatku
Uvidíme, formuje se systém udržení peněžního toku peněz důchodci, těm se přidává systematicky, protože si nahoře někdo myslí, že tento systém bude fungovat dobře a důchodci jak v Německu, udrží ekonomiku naživu.<
Z tohoto důvodu vidím řešení pro zvyšování příspěvků pro ČSV, důchodci jsou už nyní docela zajištěnou skupinou v populaci. Proto si myslím, že po eventuálním zdražení, by měla být volitelá u položky příspěvek ze včelstva - vedle slev podle počtu včelstev, by měla být (doslova nutné sdělit) sleva pro nedůchodce z důvodu chudoby. Toto slovo je v EU zabanované v tisku a médiích a je potřeba ho odbannovat, protože je to správné označení stavu u jednotlivce a ve společnosti.
Kdo se necítí jako chudák, by slevu přeci podle volby placení příspěvků pro ČSV nemusel uplatnit.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76180
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Zdeněk (93.89.102.199) --- 5. 10. 2022
Reseni pro CSV -
Kdo se necítí jako chudák, by slevu přeci podle volby placení příspěvků pro ČSV nemusel uplatnit.
..............................................................
Toto mi připomíná dobu na začátku záklaní školy : Dneska jsem moc nepracoval tak si vemu chleba se sadlem,Zítra budu dřít a vemu si chleba se salámem. Jenom k tomu ČSV požadavek na dotace na časopis byl podán po termínu a potom se tam bylo na ministerstvu orodovat a bylo pozdě. Dva pracovníci na sekreariátu byli propuštěni tak se to svedlo na jednu pracovnici. Počet členů ČSV do pěti včelstev je přes jednu třetinu a kdo z nich bude ochoten platit při třeba třech včelstvách okolo 800kč za to že jim důvěrnik roznese 9 pasků na fumigaci a půl lahvičky. Když nebudu členem tak u veterinaře 200kč
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76182
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 10. 2022
Re: Cena cukru. (76176)
"Rok 1977 výkup medu v Jednotě 35 kčs/kg,Prodejní cena medu se sklenicí 32,50 kg kčs,Cena cukru 7,30 kčs/kg Moje výplata 1650 kčs / měsíc. Roční výnos medu Moravský univerzál,Budečák 20kg/rok.(Tachov,viz Tachovský úl 35kg/včelstvo hodně diskuzí)Nastavkové včelaření v plenkach.
Příspěvek na cukr 25 kčs.Včely ostré, Kleštík ještě nebyl včely trpěly moc nosemou Apis,vyskytovala se také Majůvka.Propočty ať si udělá každý sám."
a.
Takhle nějak to skutečně bylo. Výkupní cena medu v Jednotě 35 Kčs za kilo a cena cukru 7,30 Kčs za kilo vydržela až do Sametu. Příspěvek na cukr si nepamatuji. Při řízeném kočování organizovaném nějakým okresním orgánem se platilo za jedno včelstvo nakočované na řepku 60 Kčs a nakočované v podletí na jetel na semeno 120 Kčs. Co se týká prodeje medu, my jsme v té době prodávali běžný med za nějak 25 až 40, hodně tmavý medovicový med až za 60 za kilo.
Jinak tehdy bylo dost velké halo mezi včelaři v tom, že se stát o pár let dříve rozhodl přestat distribuovat nehygienické rozlévané mléko v hliníkových 25 l mlékarenských konvích a nahradit ho mlékem baleným v mlékárnách do lahví a později do sáčků. Ty konve se rozhodl věnovat buď Jednotě nebo Včelpu, už nevím, na výkup medu. Včelaři ty konve dostávali na zapůjčku na začátku snůšky přidělené od Jednoty a na konci snůšky je do Jednoty vozili do výkupu zaplněné medem.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76183
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 10. 2022
Re: Cena cukru. (76176) (76183)
V té době, 1970 - 75 - 77 docházelo k velkým změnám, komunisti měli k dispozici množství vyšlechtěných jednonulkových odrůd řepky, které dávaly kvalitní rostlinný olej pro lidi. A rozhodli se stát soběstační ve stolním oleji, protože tehdy museli většinu oleje ze sóji a slunečnice dovážet.
Rozhodli se řepku rozšířit plošně všude v Československu do bramborářských nebo ještě horších podhorských oblastí, ale na to neměli na opylování včely, protože plošné družstevní a lesní včelaření, které vznikalo v Sudetech ze včelstev po Němcích a jinde ze včelstev od sedláků do roku 1970 téměř všude stihlo zkrachovat.
Rozhodli se tedy použít zvýhodněním včelaření k opylování řepky soukromé včelaře. Začali podporovat výrobu kočovných včelínů a jiných zařízení i vlastní kočování. Byla tam výjimka na prodej soukromníkům vyřezeného dopravního zařízení ze státních organizací, vleček, valníků, starých nákladních aut se skříňovou karosérií atd a potom výjimka v možnosti převážení už hotových včelařských zařízení z toho šrotu bez osvědčení STK po běžných cestách. A podpora v zemědělských družstvech na tu přepravu, uvolňování družstevních traktorů s traktoristou a podobně.
Co se týká tehdejší ceny cukru, ještě jsem si vzppomněl, ještě relativně nedávno, před 10 - 15 lety jsem kdesi vyhrabal kilovku krystalového cukru. Socialistická pevná cena 7,30 za kilo už neplatila, užbyla cena volná, jak si ji nastavil prodejce, ale na sáčku zbyl ještě prázdný kroužek, do kterého se za socíku někde v cukrovaru ta cena 7,30 Kčs tiskla.
Byly to krásné hrubé krystaly, běžně 2 - 3 milimetry velké (dnes jsou v cukru Krystal krystaly velké půl milimetru, holt se šetří), udržely se celé ty roky suché, nevlhly. Jsem je spotřeboval do čaje a kafe a nevím, jestli se mně to zdálo, ale jejich chuť byla excelentní.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76184
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 5. 10. 2022
Re: Reseni pro CSV - (76182)
Počet členů ČSV do pěti včelstev je přes jednu třetinu a kdo z nich bude ochoten platit při třeba třech včelstvách okolo 800kč za to že jim důvěrnik roznese 9 pasků na fumigaci a půl lahvičky. Když nebudu členem tak u veterinaře 200kč<
Mám několik známých, dá se říci většinu, kteří pobírají důchod. Za poslední asi 2 roky se jim 3x přidávalo. To zvýšení je asi okolo 1-3tKč/měsíc více než před dvěma lety. Proč by nemohl tedy odložit pro spolek někdo 800Kč za 9 pásků na fumigaci, a půl lahvičky a předplatné jednoho časopisu o který nyní jde. Navíc je vtom ještě pojištění pokud ho pražáci nějak nepromrhli. Asi je minimální ale bylo. Také je dotován svépomocný fond. Takže tak.
Asi bych promluvil ale s tiskárnou a zjistil, kolik by za tu nečinnost a nepotislý papír při nedodržení smlouvy chtěli. DOba je těžká a nějaká dohoda s tiskárnou by měla být jako první. Vím ale, že jsou na takové dohody nutné u dohodářů speciální schopnosti u buněk jednotlivce. Jinak se nikdo nedohodne. Prostě jednání které vyžadují nové okolnosti, ne nějaká dohoda o provedení práce která ještě výhledově ani celá nebyla dokončena. Je to trafika jako každá jiná. Jde o prachy, to se ví, ale prostě nejsou love.
Tak to chce jiné řešení a částku kolik by to stálo když by časopis měl být jinak vydáván.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76185
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (93.92.52.23) --- 5. 10. 2022
Re: Cena cukru. (76181)
Zdeněk (93.89.102.199) --- 5. 10. 2022
Cena cukru.
Z vlastních poznámek rok 1993 vykupní cena medu 14 kč,cena cukru 17kč.<
Ano, asi rok před oficiálním vstupem ČR do EU se sice hranice chránily, ale volný pohyb osob a zboží s schengenskou dohodou už frčeli. Byla to rána. Předvídatelná. Ale včelaři hlásali, že karavana jede dál když psi štěkají. Karavana ale nemá nesmrtelné velbloudy. To se tehdy jaksi dodnes v ČSV ale nevyřešilo.
CIS měl být od začátku výhledově dělán jako osobní systém pro každého včelaře stím, že se jednou OO a ZO začnou rozpadávat. Stále si myslím, že pana Formana by měli platit více než nějakou tiskárnu Včelařství. Protože vše lze přes dobře navržený systém distribuovat v podstatě v ceně. Toto s časopisem je typická achylova pada Prahy, co vím jednou do měla být i D1, jednou to bylo DPH, jednou to bylo to a to a to. Bylo toho hodně co karavana zapomněla, proto dávno měla být v akci pro ČSV digitální alternativa.
Tu lze u IT odvětví pořídit relativně levně, nesmí se chodit o dva baráky na Křemencárně někdo v Praze dál, to je jisté, že vznikne opět drahá trafika která bude prostě drahá a každá změna na webu se platila docela draze co vím.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76186
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 10. 2022
Re: Cena cukru. (76181) (76186)
V posledním Včelařství bylo napsáno, že v CISu nejdou udělat různé profily pro omezený přístup jen k některým částem CISu. V takovém případě rozhodně nemohli ten CIS dělat jako systém pro řadové včelaře, protože je jasné, že řadoví včelaři musí mít do CISu jen omezený přístup. Musí mít právo měnit či plnit daty věci, které se jich týkají, ale nemohou svévolně menit další data, například evidenční data o sobě nebo data týkající se Svazu a hlavně jiných včelařů.
CIS má být dělaný, kdysi se psalo, na základě Excelu. (další milióny pryč z republiky Microsoftu, pokud bude třeba na přístup k CISu kupovat licenci Excelu) takže klient CISu běží na excelu, ale jeho databázový server běží na čem? Taky na Excelu nebo je tam použit nějaký klasický databázový systém?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76187
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 10. 2022
Re: Reseni pro CSV - (76182) (76185)
Co se týká Včelařství, problém je asi v tom, že pro řadové včelaře tam jsou asi tak jenom 4 stránky článků. Plus inzeráty. Všechno ostatní je sebeprezentace vedení ČSV anebo lezení do zadele politikům, světovému včelaření, ekologům nebo historikům, včelařským důchodcům atd.
V současném stavu nemá Včelařství jinou šanci než fungovat čistě jen jako měsíčník ústředního výboru ČSV. Prodávat to ve stáncích s jinými časopisy... to nikdo nekoupí ani kdyby to stálo 5 - 10 Kč, ne třeba 60 jako jiné podobné časopisy. Aby Včelařství fungovalo komerčně a vydělávalo si na sebe, museli by začít agendu Svazu řešit svými kanály a ne ve Včelařství, zásadně ubrat v sebeprezentaci, přibrat další redaktory a do každého čísla vypotit aspoň 30 stránek článků zajímavých pro včelaře i sympatizanta včelaření.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76188
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 5. 10. 2022
Re: Cena cukru. (76181) (76186) (76187)
R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 10. 2022
Re: Cena cukru. (76181) (76186)
V posledním Včelařství bylo napsáno, že v CISu nejdou udělat různé profily pro omezený přístup jen k některým částem CISu. V takovém případě rozhodně nemohli ten CIS dělat jako systém pro řadové včelaře, protože je jasné, že řadoví včelaři musí mít do CISu jen omezený přístup. <
Web jak ho vidím, asi je upravená Joomla. V Joomle byl kdysi problém s právy, ale od verze 3, tuším, že se tento problém s právy zapracoval a dokončil do systému naplno. Samotná Joomla nemá problém přidělit omezení v jakkékoli míře komukoli.
CIS je od začátku, pokud si pamatuji složení souborů dobře, byl počat na FoxPro, jde o systém klient server, ano, je to velmi podobné tabulkám, ale samotný kód běží po kompilacích samostatně, takže po stažení počítač přes nějaký RPC napojení se připojí přes síť internet na server a zaktualizuje databázi. Je to dobré řešení. Joomla je oproti tomu plně online databázové řešení a to má také své výhody a nevýhody co se týká uživatelského komfortu. Lze ale ovšem využít pluguny typu XMLRPC a aktualizovat tak data kterou Joomla má z offline aplikace, třeba z mobilu nebo PC. XMLRPC má ale také své výhody a nevýhody. Většinou se musí hodně hlídat kvůli bezpečnosti, protože představuje určité bezpečnostní riziko.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76189
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 5. 10. 2022
Re: Reseni pro CSV - (76182) (76185) (76188)
V současném stavu nemá Včelařství jinou šanci než fungovat čistě jen jako měsíčník ústředního výboru ČSV. Prodávat to ve stáncích s jinými časopisy... to nikdo nekoupí ani kdyby to stálo 5 - 10 Kč, ne třeba 60 jako jiné podobné časopisy. Aby Včelařství fungovalo komerčně a vydělávalo si na sebe, museli by začít agendu Svazu řešit svými kanály a ne ve Včelařství, zásadně ubrat v sebeprezentaci, přibrat další redaktory a do každého čísla vypotit aspoň 30 stránek článků zajímavých pro včelaře i sympatizanta včelaření.<
To je utopie, celá věc se řešila v Evropě jinde v jiných zájmových spolcích, většinou je ročník vydávaný se zpožděným zpřístupnění ostatním v pdf členům a celé roky se potom archivují jako odkaz ke stažení. Pěkně to má vyřešené Slovinký včelařský spolek.
https://www.czs.si/content/F2
https://www.czs.si/index.php
To že se tam píše o aktivitách spolkových orgánů nebo místních župách nebo nějaký jednotlivec tam napíše své poznatky veterinární záležitosti, je běžné. Je to přeci vnitrospolkový bobkový list především pro včelaře a zájemce o včelařskou činnost a k obeznámení situace jaká ve včelařství v daném státě je.
V poslední době si redakce a slovinský včelařský web na sebe vydělává prodejem propagačního zboží přes svůj web viz odkaz a malé okno napravo dole. To je věc, kterou bych pro sekretariát a hlavně RV a PRV a jejich prodejnu v Praze klidně odkýval jako dobrý počin. Lepší než vedení Včelpa nebo Předboj a ostudy okolo toho. Tak bych si představoval propagaci v rámci dnešních možností.
https://www.czs.si/content/F2
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76190
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 5. 10. 2022
Re: Reseni pro CSV - (76182) (76185) (76188) (76190)
https://www.czs.si/content/F2
Račte si povšimnout od kdy se časopis včelařství ve slovinsku přes pdf vydává, od roku 2007. No jen my v Česku jsme moc nóbl. Máme to na papíře. A vypadá to, že si ten luxus pěkně připlatíme.
Ani PSNV nemá časopis volný. V určitém případě a situaci, by při přechod k pdf v podmínkách ČR získal výhodu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76191
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.93.28) --- 5. 10. 2022
Re: Cena cukru. (76181) (76186) (76187) (76189)
Hlavne,ze do CISu pridali obsluham tlacitko "datum hlaseni do Hradistka" a tlacitko " overit v registru",zduvodneno bohulibou snahou pripravit SZIFu podklady pro "kontrolu".V ktere hlave se podobne napady lihnou??? CIS byl puvodne prezentovany jako "ulehceni" prace jednatelum.Za tanecky kolem 1.D je placeny sekretariat,za kontrolu zadosti SZIF,ale zadarmo jim budou praci ulehcovat jednatele? Hezky vymysleno.Takovy CIS a takove napady si na svazu strcte za klobouk.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76192
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.93.28) --- 5. 10. 2022
Re: Reseni pro CSV - (76182) (76185) (76188) (76190) (76191)
Reseni? Vydavat jednou za ctvrt roku,to se tam snad podari misto balastu o nicem a fotek predstavitelu nebo statnich ouradu nakumulovat clanky o vcelach a vcelareni.On totiz vcelarsky casopis by mel byt pro vcelare a priznivce vcelareni na tema vcelareni.Coz v soucastnosti splnuje tezko,aby nekdy v budoucnu mohl byt prodejny.
A nebo by stacila cisla 2,jarni s tunou formularu na vselijake prihlouple dotace a 8 s formulari k nestastne 1.D.Tech 10 chybejicich cisel by moc lidem nechybelo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76193
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 10. 2022
Re: Cena cukru. (76181) (76186) (76187) (76189)
"Web jak ho vidím, asi je upravená Joomla. V Jo..."
Tak to už je nad mé znalosti IT.
Jediné, co považuji za jednoznačné, je úplně oddělení databáze článků a dalších věcí webových stránek třeba stránek ČSV www.vcelarstvi.cz a databáze CISu. Tam jsou úplně jiné bezpečnostní požadavky, u CISu výrazně vyšší, protože tam jsou defakto hodně osobní data všech včelařů. A koukám, odděleno to tam je, jestli jsem správně rozuměl výpisu stránky, CIS tam má svoji poddoménu cis.vcelarstvi.cz
Tak doufejmě že ten CIS tam běží na nějaké slušné databázi, ne na nějaké open source třeba My SQL a pokud ano, tak snad je bezpečnostně aspoň dobře nakonfigurována.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76194
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 10. 2022
Re: Reseni pro CSV - (76182) (76185) (76188) (76190) (76191)
"Račte si povšimnout od kdy se časopis včelařství ve slovinsku přes pdf vydává, od roku 2007. No jen my v Česku jsme moc nóbl. Máme to na papíře. A vypadá to, že si ten luxus pěkně připlatíme.
Ani PSNV nemá časopis volný. V určitém případě a situaci, by při přechod k pdf v podmínkách ČR získal výhodu. "
a.
PSNV některé vybrané články po nějaké době uvolňuje k volnému bezplatnému přečtení. Až když už jsou čísla prodána a přečtena a finančně vytěžena, takže jejich přečtení zdarma už výnos z časopisu PSNV nesníčí. Aspoň tomu tak bylo, když jsem se kdysi na ten jejich web díval.
ČSV možná Včelařství neposkytuje v PDF a dodatečně k volnému přečtení proto, protože by vyšlo najevo a poznali by to i lidi mimo Svaz včetně politiků a úředníků státu, že většina těch článků v státem dotovaném Včelařství je o ničem a že se tak dotuje spíš hračičkaření než solidní včelaření. U odborných článků včelařských učitelů a "odborníků" se přežvýkávají znalosti staré 20 let nebo z doby, kdy se oni učili včelařit, nebo se jako převratné objevy presentují články včelařských vynálezců, kteří vylepšují kde co, ale nikdo jiný mimo ně to nepoužívá a ani po přečtení článku nikdo používat nebude a podobně. Článků, které by byly zajímavé pro větší množství včelařů nebo i nevčelařů je tam velmi málo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76195
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 12. 10. 2022
Re: Lečení na nemoci. (76196)
Tak když léčení na nemoci, nemáte někdo zkušenosti s zimním léčením včelstev na varaózu kyselinou šťavelovou v glycerínu? případně odkaz na slušný návod? Letos bych to chtěl vyzkoušet a pokud to bude fungovat, jeví se to jako velmi výhodné, protože to je skutečně doslova za pár korun.
Co jsem zatím hledal na internetu, tak se to zatím musí vytahovat z nějakých přepisů referátů či článků a skládat z různých zdrojů. Nebo koupit komerční léčivo za jednotky stovek Kč na každý jeden rok a pomalu i včelstvo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76197
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Stonjek (139.28.119.18) --- 13. 10. 2022
Tak precizní návod je v MV tak před 6ti lety autor Ivan Černý. V podstatě smícháš 1 balení šťavelky české produkce ,váha snad 700 gr. a na to naleješ 1 balení glycerinu objem asi 1 l. Zahřeješ až se vše rozpustí a zprůhlední,ale důležité je nepřekročit teplotu 90 st.No a pak do toho vložíš pásky papíru silného 2 mm, nebo Hobrafilt o rozměrech cca 4x30 cm. necháš okapat! Na plodiště 4 pásky do rozšířených mezer jako Gabony. Já používám na to i háčky proto je dobré před namáčením je provrtat. Myslím že na pásky je už pozdě, na zimní léčení je sublimace nebo pokap. Já kapu někdy kolem vánoc. To že vám nepíšu nachlup přesné množství způsobuje moje lenost, protože bych se musel jít podívat. Zdraví R. S,
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76198
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 15. 10. 2022
Re: Šťavelová kyselina (76200) (76201)
Tak jsem si to našel na internetu. Předtím jsem se na to díval asi přd rokem a asi jsem nezadasl úplně správná hesla na google a měl jsem nějak zažito, že pokap se dělá i s glycerínem.
Takže na jedno včelstvo připadá así mezi 0.5 - 1 gramem kyseliny šťavelové, podle toho, kolik včely obsedají uliček. Doufám, že ta 95 % účinnost je reálná, protože potom bude možné kombinací pokapu šťavelkou a klasickým léčením vyřešit roztoče s odolností k léčivům plus současně nebude problém léčit i během sezóny, pokud bude situace, že úly a oddělku budou bez mladého plodu.
Přesný návod se dá zkombinovat z těchto odkazů:
https://www.modernivcelar.eu/2619-pokap-kyselinou-stavelovou-byl-stejne-ucinny-jako-fumigace-amitrazem
https://beeinfo.cz/kyselina-stavelova-a-osetreni-vcelstva/
https://vsfdo.cz/2017/11/05/priprava-roztoku-kyseliny-stavelove/
https://www.nastavky.cz/produkt/ruzne/kyselina-stavelova/
A díky všem, kdo reagovali.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76202
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 16. 10. 2022
Re: kyselina šťavelová (76203)
Uvádí se roztok 42 gramů KŠ nebo nějak 52 gramů dihydrátu KŠ na 600 gramů cukru a celkem litr roztoku a do jedné uličky 5 ml roztoku. Na 10 ml na dvě uličky to je 0,42 nebo 0,52 gramů KŠ. Maximálně může být 25 ml toho roztoku na včelstvo neboli do 5 uliček. Opravdu spíš to bude ten 1 gram než půl gramu. Víc než 5 obsazených uliček třeba na konci listopadu v zimním chumáči bude mít málokteré včelstvo.
Akorát mi není jasné jak by to dělali v létě, kdy těch uliček bude obazených víc. Možná maximálně 25 ml roztoku na včelstvo platí jen v zimě v zimním chumáči, v létě to může být do každé uličky 5 ml. Nebo se těch 25 ml rozdělí na celý úl? A do roje nebo smetence, třeba kilového 5 ml nebo víc?
Logika by říkala, že když se ta kyselina dávkuje na včely, protože všechny včely si to mezi sebou mají předat a smáčet se v tom, tak když kilové zimní včelstvo třeba obsedá bežně tři uličky a dostane 3x po 5 ml roztoku, tak kilový roj nebo smetenec v roják by měl dostat taky 15 ml roztoku. A produkční včelstvo v sezóně, které má 5 kilo by mělo dostat 75 ml toho roztoku KŠ. To se ale uvidí časem, teď mě zajímá zimní pokap.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76204
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- 1984 (89.24.43.81) --- 16. 10. 2022
Úhyny
Dnes jsem na procházce šel kolem nějakých stanovišť a nahlédl jsem ze zvědavosti jak to lítá, či spíše nelítá. Evidentně již proběhla masivní destrukce.. ale při pohledu na neskutečný bordel na stanovišti, změť polystyrenu, prázdných a rozbitých flašek od okurek, jakýchsi roztrhaných lepenek mně bylo až smutno. 40 úlů, cca 75 % bez včel, podle smradu s dílem ve stavu rozkladu, plno motýlice... a není to nemocí, ani stářím... a v okolí 500 m dalších 5 stanovišť, to budou mít sousedé včelaři zase "radost"
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76205
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- 1984 (37.48.16.203) --- 17. 10. 2022
Re: Úhyny (76205) (76206)
Tohle není žádný začátečník :) spíš klasický výběrčí medu jedenkrát za rok. Ale v okolí 500 m jsem napočítal dalších minimálně 100 včelstev. Přitom podmínky pro včelaření nicmoc. Akorát jarní řepka a pak 2 km akát, pokud nezmrzne. Klasická absence pozdní snůšky, vytočení do mrtě a krmení s odstupem - můj tip. Těmto převčeleným místům je moc dobré se vyhnout.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76207
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gusto (195.98.10.213) --- 17. 10. 2022
Re: kyselina šťavelová (76203) (76204)
Akorát mi není jasné jak by to dělali v létě, kdy těch uliček bude obazených víc. ....
-------------
pouziva sa zasadne v bezplodovom obdobi..v lete pasiky stavelka plus glycerin..
jasne ze aj v lete sa da urobit stav bez plodu,tam je lepsie postrek vciel na plastoch kys.mliečnou..pripadne postrek stavelkou v cistej vode..videl som v DE,ale zatial som sa nedopatral ku koncetracii..
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76208
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 17. 10. 2022
Re: Úhyny (76205) (76206) (76207)
1984 (37.48.16.203) --- 17. 10. 2022
Re: Úhyny (76205) (76206)
Tohle není žádný začátečník :) spíš klasický výběrčí medu jedenkrát za rok. Ale v okolí 500 m jsem napočítal dalších minimálně 100 včelstev. Přitom podmínky pro včelaření nicmoc. Akorát jarní řepka a pak 2 km akát, pokud nezmrzne. Klasická absence pozdní snůšky, vytočení do mrtě a krmení s odstupem - můj tip. Těmto převčeleným místům je moc dobré se vyhnout.<
Klasicky aplikovaný byznys model, totu bylo už řečeno a vyřčena touha po změně, itak se může včelařit. Tak proč by ne? Na druhou stranu, i tak probíhá selekce. Je to smutná životní situace včelstev ale je tomu tak. Život je většinou smutná záležitost ale většinou potom může pokračovat v určitém směru dál.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76209
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 17. 10. 2022
Re: Úhyny (76205) (76206) (76207) (76209) (76210)
Jasně, já si s tím (úhyny) hlavu nelámu. Dle toho co jsem v posledních týdnech viděl a slyšel bych se spíše obával krádeží včelstev. Budou se doplňovat stavy a klasický byznys model musí jet dál úhyny neúhyny...
...
Hodně hloupý zloděj, nedávat desetitisíce za vybavení chápu, ale med je za posledních 30 let v podstatě zatu dobu nejlevnější. Cenu by měl mít 500-600 a stěží se prodává ve velkém za 150. Prostě je to kokotina krást něco co nemá cenu a v podstatě riskovat své údy a ohrožovat své místo bydliště v době kamer a sledování majetku. Proto samotná včelstva a oddělky nemají takovou cenu na kterou za poslední dobu stouply. Cena vosku je sice trochu výš, ale stouply ceny za energie a také za čas práce.
Prostě do včelaření může dnes jít jen opravdu korunovanej trouba. Z toho mediálního přílivu co tu byl při začátku EU dotace se dávno stal reklamní trik a odliv hodnoty medu je stále v kurzu.
Mimo jiné. Mnohem zdravější je mnoho jiných věcí než med. Třeba sehnat opravdu dobré maso bez ATB, napít se mléka bez ATB, sehnat vitamíny které nejsou nadstaveny placebem, nebo prostě dýchat mikrobiologicky přáteslký vzduch který nebude dělat problémy dýchacím cestám mne a mým dětem. Třeba umět analyzovat čistotu vzduchu v zateplených domech a bytech, z toho by se mohl i někdo mít lépe než včelařit a myslet si jak je ten med zdravý.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76211
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 18. 10. 2022
Re: Úhyny (76205) (76206) (76207) (76209) (76210) (76211)
"Hodně hloupý zloděj, nedávat desetitisíce za vybavení chápu, ale med je za posledních 30 let v podstatě zatu dobu nejlevnější. Cenu by měl mít 500-600 a stěží se prodává ve velkém za 150. Prostě je to kokotina krást něco co nemá cenu a v podstatě riskovat své údy a ohrožovat své místo bydliště v době kamer a sledování majetku. Proto samotná včelstva a oddělky nemají takovou cenu na kterou za poslední dobu stouply. Cena vosku je sice trochu výš, ale stouply ceny za energie a také za čas práce. "
a.
Já myslím, že to je pořád ještě pozůstatek socialistického přístupu ke včelaření. Za socialismu, nějak od roku 1970 - 75 , byl totiž drobný zájmový včelař režimem velmi zvýhodňován. Režim mu umožńoval nastavením podmínek, výkupu medu a cenou cukru a dalšího a podporovu samovýroby prostředků pro kočování za relativně málo práce si velmi slušně přivydělat. A to proto, protože drobný zájmový kočující včelař kryl neschopnost socialistického družstevnictví masově provozovat včelařské velkoprovozy tehdy nutné pro opylování řepky a dalších zemědělských kultur. Výjimkou byl tuším Tachov, Třeboň a tuším ještě jedno zemědědělské družstvo, kterým se za socíku ty včelařské velkoprovozy postavit podařilo.
Lidi si tak nějak zvykli, že zájmové včelaření, na rozdíl od zájmové třeba myslivosti, rybářství, kynologie, chovatelství a dalších koníčků, přináší slušný výdělek, i když to člověk nedělá na špičkové, ale jen na průměrné úrovni. Další rozvoj tomu dala současná zelená masírka o včelách, které svým opylováním plodin udržují lidstvo, kterou spousta politiků využila na nákup voličských hlasů za dotace na včelaření.
Takže mezi včelaři je dodnes dost jedinců, kteří včelaření chápou hlavně jako zdroj peněz. A když se jim jim nedaří, tak prostě ždímají ty včely bez uhledu na cokoliv.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76212
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 18. 10. 2022
Re: kyselina šťavelová (76203) (76204) (76208)
"pouziva sa zasadne v bezplodovom obdobi..v lete pasiky stavelka plus glycerin..
jasne ze aj v lete sa da urobit stav bez plodu,tam je lepsie postrek vciel na plastoch kys.mliečnou..pripadne postrek stavelkou v cistej vode..videl som v DE,ale zatial som sa nedopatral ku koncetracii."
a.
Mi právě vyhovuje pokap, protože na včelách mám téměř trvale síto. Já jem odhrnu shora ze strůpku uteplivky a potom můžu injekční stříkačkou bez problémů na včely do všech uliček libovolně kapat nebo stříkat. A když to bude v noci a použiji k osvětlení červené světlo z LED diod, včelky by ani neměly poznat, že na ně někdo kouká.
Ale ještě mi není jasná jedna věc. Pokapem Šťavelkou se musí ošetřovat v době, kdy tam není plod. U zavíčkovaného plodu šťavelka nedosáhne na roztoče v buňkách, ale současně se uvádí, že pokap šťavelkou poškozuje mladý plod. Přitom při pokapu se použije necelý gram šťavelky, zatímco u knotů se použije, co jsem se díval, na jedno včelstvo asi 30 gramů šťavelky, na 30 dnů, což zhruba odpovídá denní dávce 1 gram nebo mírně pod stejné jako při pokapu. Přitom podle popisů léčení šťavelkou knoty těch 20 - 30 dnů plod určitě nepoškozuje, ale jednodenní stejná dávka kyseliny pokapem plod poškozuje?
I když ono by to pro léto zas tak moc nevadilo. Mohlo by se v létě léčit šťavelkou pokapem "silou" dvěma dávkami. První dávka pokapem by potom vyřadila mladý plod a včely by ho tak vyhodily nebo zkonzumovaly, druhá dávka by se potom dávala po týdnu nebo tak nějak, kdy by se starý plod už vylíhl a nový k zavíčkování nebyl, takže by druhá dávka zasáhla všechny roztoče.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76213
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Zdeněk (93.89.102.199) --- 18. 10. 2022
Cena
Cenu by měl mít 500-600 a stěží se prodává ve velkém za 150. Prostě je to kokotina krást něco co nemá cenu a v podstatě riskovat své údy a ohrožovat své místo bydliště v době kamer a sledování majetku. Proto samotná včelstva a oddělky nemají takovou cenu na kterou za poslední dobu stouply. Cena vosku je sice trochu výš, ale stouply ceny za energie a také za čas práce.
..............................................................
Učitě ta cena medu bude,až bude průměrný výdělek 120000 Kč
Olomouc přednáška včelařky ze Španělska cena medu smíšený 5 euro,jednodruhový 7 euro a k tomu Asijská sršeň usudek ať si udělá každý sám.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76214
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gusto (195.168.226.96) --- 18. 10. 2022
Re: kyselina šťavelová (76203) (76204) (76208) (76213)
druhá dávka by se potom dávala po týdnu ...
-------------
vcely znesu vela,ale pokap sa ma davat tak,aby s nim dana generacia prisla do kontaktu len raz..
štavelka z pasikov sa uvolnuje postupne,a za tridsat dni uz potom zevraj neucinkuje,ale v pasikoch je zostava asi dost..ked som po zime oblizol od septembra ponechane pasiky v uloch,aby som vyskusal ci tam je uz len voda,ako niektori tvrdia,tak to bola pecka na jazyk asi jak ked obliznete 9v bateriu :-)... ked pokap opakovany v lete,tak nejaky doma vyrobeny bisanar..silice 2-3 minuty mixovat mixerom v malom mnozstve destilky ,a potom rozmiešat vo zvysku a kapat.. z mojich skusenosti urcite palina ,borovica,koriander,mata,tymian,materina duška.. koncentracie treba skusat a sledovat spady .
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76215
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gusto (195.168.226.96) --- 18. 10. 2022
Re: kyselina šťavelová (76203) (76204) (76208) (76213)
druhá dávka by se potom dávala po týdnu ...
-------------
vcely znesu vela,ale pokap sa ma davat tak,aby s nim dana generacia prisla do kontaktu len raz..
štavelka z pasikov sa uvolnuje postupne,a za tridsat dni uz potom zevraj neucinkuje,ale v pasikoch je zostava asi dost..ked som po zime oblizol od septembra ponechane pasiky v uloch,aby som vyskusal ci tam je uz len voda,ako niektori tvrdia,tak to bola pecka na jazyk asi jak ked obliznete 9v bateriu :-)... ked pokap opakovany v lete,tak nejaky doma vyrobeny bisanar..silice 2-3 minuty mixovat mixerom v malom mnozstve destilky ,a potom rozmiešat vo zvysku a kapat.. z mojich skusenosti urcite palina ,borovica,koriander,mata,tymian,materina duška.. koncentracie treba skusat a sledovat spady .
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76216
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 18. 10. 2022
Re: kyselina šťavelová (76203) (76204) (76208) (76213) (76216)
Tak gylcerin působí jak stabilizátor. Bez něho by se kontaktem se včelami roztok v pásku vyčerpal a zbytek stáhnul dovnitř pásku nebo by rovnou vyschnul, povrch pásku by byl suchý a na včely by se později nedostávalo nic. S glycerinem , jak ho kontaktem se včelami ubývá, glycerím absorbuje vodní páru a tak udržuje svůj objem a dostává další kyselinu z hloubi pásku na povrch pásku.Kde se ta kyselina dostane ke včelám.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76217
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 18. 10. 2022
Re: Cena (76214)
"Učitě ta cena medu bude,až bude průměrný výdělek 120000 Kč
Olomouc přednáška včelařky ze Španělska cena medu smíšený 5 euro,jednodruhový 7 euro a k tomu Asijská sršeň usudek ať si udělá každý sám."
a.
Prodej a nakupování medu je taková burza, kde cenu určuje za prodejce nejpočetnější skupina prodejců,u nás drobní zájmoví včelaři a nejpočetnější skupina kupujících, to jsou dnes podel mne lidi s příjmy kousek nad minimální mzdou. Ti určují cenu 150 - 200 Kč za kilo, protože zájmoví včelaři mohou za takovou cenu prodávat a nakupující mohou za takovou cenu kupovat. A ostatní prodejci medu včetně profesionálních včelařů a producentů ohřívaných medů pro supermarkety se musí přizpůsobit.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76218
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 18. 10. 2022
Re: Cena (76214)
Učitě ta cena medu bude,až bude průměrný výdělek 120000 Kč
Olomouc přednáška včelařky ze Španělska cena medu smíšený 5 euro,jednodruhový 7 euro a k tomu Asijská sršeň usudek ať si udělá každý sám.<
z čeho úsudek? Průměrné platy přes 100 000 na Kč v Eu jsou, jen ne unás, jsme jen hloupí chudáci co věří, že se někdy zato, že státu odvádí daně a povinné odvody, dočkají důstojného důchodu. Příští vládu čeká posun věku odchodů do důchodu kvůli silným ročníkům narozených od 70-76, pěkně předem se dává najevo to, že hodně lidí by se mělo odstěhovat do zahraničí, tz. mimo ČR.
Mám dva známé co se tak odstěhovali a užívají si výhody bohatších důchodových systémů jinde. Velmi mne přemlouvají, abych se prostě přestěhoval a vše ostatní že mi dojde časem, že je blbost být v česku.
k úsudku, dle 1984, ...Takže je úsudek správný, když zde napíšu, že je vlastně jedno jestli tě podvede a okrade o peníze stát nebo nějaký postižený psychopat kleptoman kterého ne a ne opustit myšlenka, že bude boháč, když si nakrade včelstva a bude tak prodávat med z těch nakradených včelek nebo je jestě tu noc prodá po 20€ přes bazoš jinému postiženému psychopatovi co si říká včelař který nakoupil výhodně včely.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76219
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- 1984 (78.80.112.63) --- 19. 10. 2022
Důchod
Na důchod nespoléhám. Od 18 se starám sám o sebe a vytrvám v tom až do konce. Vše jsem si vybudoval sám od naprosté 0 a mám jako čekat na nějakou almužnu od kleptokratického státu (de facto dokonale organizovaná a legalizovaná mafie)? Jsem celý život zvyklý pracovat a přesně vím co by se stalo, kdybych přestal. Starý stroj se musí mazat a používat, jinak zatuhne.
Nikam se nebudu stěhovat. Neřeším co bude zítra a co nemůžu ovlivnit. Krádeže řeším -> snažím se jim zabránit. V prvé řadě je hloupost zlodějům veřejně označit parcelu se stanovištěm. V druhé řadě je dobré mít zimoviště a tam svážet včelstva z problematických stanovišť a nejlepší je mít stanoviště za vysokým neprůhledným plotem, i to se poštěstí.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76220
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Zdeněk (93.89.102.199) --- 19. 10. 2022
L pis
Funguje a dobře včelař najde kde jsou v okolí včely,že zloděj si najde stanoviště včel na internetu je lehčí než jit na OÚ a požádat o výpis stanovišť kvůli postřiku.Kdo bude chtít ukrást ukrade (případy, oplocené stanoviště,přišrubované dna k podstavci,fotopasti ukradené v kuklách) atd. není to Bohudik časté. Odkaz:https://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76223
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 20. 10. 2022
Re: Důchod (76220) (76221) (76222) (76224) (76225)
tak jestli to do registru dává CMSCH podle stabilního stanoviště, to je zimního stanoviště nebo to tam dávají funkcionáři ZO podle hlášení na zimu , tak to je mi jedno, včely mám uprostzřed vesnice u baráku a tam to krást nebudou.
A kdybych chtěl kočovat do lesa, tak to nyní v první řadě na svůj pozemekv lese a to v žádném registru nebude.A jen přes léto
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76226
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.213.137) --- 20. 10. 2022
Re: Cena (76214)
Ceny všech potravin letí nahoru s 30-100% navýšením, ale u medu v inzercích naopak loňské ceny se někde ještě propadly. To je rovnou dvojitý otřes pro drobná i větší včelí hospodářství. Můžu potvrdit,za med letos ponechaná loňská cena a odbyt je přesto slabší, člověk by čekal run na zboží se starýma cenama jak je to vidět v super hypermarketech. Poslední dodaná paleta cukru za starou cenu byla po ranní otvíračce rozebrána za 4 minuty, davové šílenství.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76227
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.213.137) --- 20. 10. 2022
Re: Cena (76214) (76227)
Zrovna vyšel aktuální rozhovor. Říká se že platilo cena 1kg másla = 1kg medu. Máslo za 80kč a ještě skoro bez zisku.
Dokážou nynější včelí provozy se starou cenou kolem 200kč/kg medu utáhnout provoz s investicemi, odvody státu, a zachováním zisku? Páč za 300/kg ten med nikdo nekoupí, když klesá odbyt už teď.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/audio-podcast-agenda-ceske-maslo-mizi-z-pultu-nahradily-ho-zahranicni-lezaky-s-ceskym-prebalem-217290#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=3&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76228
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- 1984 (89.24.59.197) --- 21. 10. 2022
Nástavky
Díval jsem se na cenu nástavků a třeba Nerad už má za lang 2/3 450 kč. Bývalo před 8 lety 300 kč. To je navýšení o 50 % a většina včelařů nástavky kupuje. Inu řezivo a energie šly nahoru.
Já teď sehnal pár kubíků krásných 7 let vyschlých lipových prken 30 mm za 3500 kč/m3, tak mám zase na 2 roky vystaráno a může se vyrábět (cena řeziva na 1 nástavek cca 60 kč). Z rozhovoru vyplynulo, že je to končící včelař (60 včelstev, všechno pokapalo a není energie na obnovu). Tož tak.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76231
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- 1984 (78.80.124.62) --- 21. 10. 2022
Re: Nástavky (76231) (76232)
Lípa je taky dobrá. Pokud se nástavky dobře ošetří a zachází s nima správně, tak vydrží desítky let. Ale beru prostě to, co je k mání. V minulosti jsem dělal ze smrku, borovice, olše, lípy i nějaký modřín a vše slouží. Ideální by byla vejmutovka, ale tu jsem tady nikdy nesehnal. Beru zásadně dobře proschlé, vzduchosuché řezivo a po letech stále vše drží v cinkovaném spoji na milimetr.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76233
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 21. 10. 2022
Re: Nástavky (76231) (76232) (76233)
Mi vychází životnost tak 10 - 15 let nepřetržitého používání nástavků. To je třeba ze smrku, ale desky určené na palety, kde je třeba smrkové dřevo z "václavkových spodků" kmenů smrků, kde je to smrkové dřevo občas velmi řídké a málo odolné hnilobě.
A taky mám včely pod stromy, kde je po dešti dost dlouho vlhko plus na podstavci, přes který se ta vlhkost natahujke. Úly jsou vlhké znatelně déle než třeba úly na volném prostoru a třeba kovovém stojanu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76234
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- 1984 (89.24.32.255) --- 22. 10. 2022
Životnost
To by mohlo být. Z palet je to skutečně odpadní řezivo a jde i o to jestli máš tenkostěnné, nebo nějaké uteplené. V uteplených, pokud je špatně provedená konstrukce, dochází ke srážení vlhkosti, degradaci materiálu. Životnost jde pak dolů. Rovněž nátěr krycí barvou nepřispívá k prodloužení životnosti. Barva ucpe póry a dřevo pak správně "nedýchá"
U tenkostěnných nástavků je vnitřek potažen propolisem a při správném venkovním nátěru a umístění (ne na zhnilých dřevěných paletách a stříšky s přesahem), pak vydrží "věčnost".
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76235
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 22. 10. 2022
Re: Životnost (76235)
Podle mne hlavně přispělo to, že na tom místě to za dešťů hodně vlhne. Odspodu i od deště. Průdušné by to být víceméně mělo, protože to natírám jenom fermeží. A jinak přirozeně taky platí to, že dřevo na palety to je mix odpadního dřeva a ty některé kusy jsou skutečně s velmi nízkou životnsotí. Ale ta lípa, i když suchá, má tu životnost taky dost sníženou, to dřevo prostě je měkké a velm i snadno se v něm dřevokazné houby šíří. Lípa je možná ještě rychleji se kazící dřevo než listnaté měkké vrba, topol, nebo ještě osika. Rychleji by se měla kazit už jenom tuším střemcha nebo olše.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76236
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- 1984 (89.24.32.255) --- 22. 10. 2022
Lípa
To nerozporuju, že jsou trvanlivější druhy dřeva, ale vždy záleží na okolnostech. Pokud je lipové řezivo správně ošetřené a není vystavené nadměrnému vlhnutí a není tam brouk, pak vydrží skutečně pro využití v tenkostěnných úlech velice dlouho. Mám 15 let staré lipové nástavky a netváří se, že by chtěly vyměnit. Oproti smrku žádný rozdíl. Jinak jsem viděl už i lipové krovy hodně staré... takže toto není něco co bych řešil, ty úly mě myslím s rezervou přežijou.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76237
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Jirka (92.61.83.106) --- 25. 10. 2022
Re: Důchod (76220) (76221) (76222)
Já jsem si na "viditelnost" osobních údajů včelařů v LPIS nedávno stěžoval a dostal jsem odpověď:
" Chápeme, že z toho radost nemáte, že jsou Vaše údaje viditelné, myslím telefon a e-mail. Toto se řešilo před třemi možná už více lety vcelku intenzivně, ale již se s tím včelaři smířili. To, že budeme zveřejňovat tyto údaje je zakotveno v zákoně o zemědělství č. 252/1997 Sb., v platném znění. Tím, že je to v zákoně neporušujeme GDPR. Navíc tam nejsou kontakty jen na včelaře, ale i na další provozovny, ten kdo má koně, prasata atd.
To, že se budou včelstva krást se nepotvrdilo, nekradou se více než se kradli a navíc, policie od nás dostane, pokud chce i IP adresu, kdo se na včelstva díval, aby mohla lépe pátrat. "
Když jsem si uvedený zákon a další související četl, tak ta situace jak je, zákonu ODPORUJE. MUSÍ být zajištěno, že data nikdo nezneužije a to není. Jestli máte někdo sílu, zkuste to změnit: aby údaje včelaře viděl jen ten, kdo se k LPIS přihlásí (= ověřený LPIS uživatel, ověření datovou schránkou apod.).
"Nápad dopadl tak, že zemědělci na nějaká hlášení serou úplně a stanoviště včelařů jsou volně dohledatelné na internetu."
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76238
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 25. 10. 2022
Re: Důchod (76220) (76221) (76222) (76238)
Tak jméno, telefon a email zas tak moc osobní údaje nejsou. Jméno a kontakt na včelaře tam být musí, jinak by ta databáze neplnila svůj účel, zemědělci by neměli jak včelaři nahlásit, že tam budou ošetřovat pole pesticidy. A číslo parcely taky, jinak by zemědělci nepoznali, že někdo má včely tam, kde budou oni stříkat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76239
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 26. 10. 2022
Re: Důchod (76220) (76221) (76222) (76238) (76239) (76240)
Ne každý jouda, který si otevře volně stránku v prohlížeči, tak jak je to nyní!!!<
Si stěmi IP adresami mohou akorát tak na Mze vytapetovat. Volné to je prý kvůli všeobecnému veřejnému ohrožení při ochraně např. parku, lesa, nejde jen o zemědělce. Tak si to pamatuji zminula.
Od začátku si myslím, že jde o řízenou likvidaci včelařství. Stejně jako beznaděj při tak jasné otázce proč jsou nemocná včelstva a mizí ve velkém před očima.
Likvidace včelařství má dnes už tolik podob a inícií k likvidaci, že jen blázen by si myslel, že se včelařství nechce stát zbavit a zlikvidovat jej nebo zbavit odpovědnosti zaněj.
Připomíná mi to vidinu kterou často mám, že si jeden vybudoval Včelpo a Předboj a ten jeden má svaté právo ho aj zaříznou a vytunelovat. To samé se nyní děje se včelaři.
Je to smutné.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76242
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 27. 10. 2022
leasingové včelaření Re: :) (76244) (76245) (76246) (76247)
Co se divíte, pán prostě našel další způsob, jak se živit včelařením. I kdy nevlastní stovky včelstev, nevlastní plochy, kde by ty včelstva mohl zimovat a kde by na jaře byla dostatečná snůška pro rozvoj včelstev, nevlastní drahou velkou zpracovnu medu a vosku, kde by med ze včel přerobil na produkt připravený k prodeji - sklenice s medem a vosk třeba na emzistěny nebo svíčky atd.
Při vhodném uspořádání detailů přesto může od dubna po září být denně ve včelách, pracovat v nich a na rozdíl od klasických včelařů nebýt závislý na úrodě medu a na kolísání ceny medu na trhu, protože chybějící peníze zaplatí jeho klienti, lidi, co poskytnou plochy na úly. Akorát místo existečních starostí se včelstvy, aby se uživil, bude mít starosti s lidmi. Jak sehnat dostatečné množství klientů reklamními kampaněmi, jak nastavit podmínky, aby klienty neholil a lidi se nebouřili, ale aby současně on netrpěl nuzotou a neprojezdil ježděním po klientech majlant atd.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76248
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 27. 10. 2022
Re: leasingové včelaření Re: :) (76244) (76245) (76246) (76247) (76248)
Ostatně něčím podobným, prodejem služeb kolem včel s eteoreticky může živit každý včelař. Musí jen sehnat dostatečné množství klientů, kteří mají na zahradě včelstva a kteří jsou ochotni platit za jeho služby včelaře. Všechny potřeby k tomu se bez problémů vejdou na trochu větší přívěs za osobní auto, včetně třeba velkého těsného stanu na pracovnu na vytáčení a medometu a podobně. Majitel včelstev dodá vedel úlů se včelami a plochy třeba jenom nádoby na med a úložný prostor na nějaké náhradní plásty a víc nemusí mít.
Když bude od dubna po září si schopný sehnat práci u včel aspoň na 5 dní v týdnu po 8 - 10 hodinách, měl by být schopný se tím uživit.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76249
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 27. 10. 2022
Re: leasingové včelaření Re: :) (76244) (76245) (76246) (76247) (76248) (76250)
Já to vidím tak, že když může existovat hodinový manžel, který za 500 nebo dnes už asi tisíc Kč přijede s bednou nářadí, a v bytě třeba vyvrtá díru a pověsí obraz nebo vymění těsnění u kapajícícho kohoutku nebo natře dvířka kuchyňské linky atd. Tak může existovat i "hodinový" včelař. Po celé republice by jezdit nemohl. to by se lidi nedoplatili, ale z nějakého bydliště kolem dokola do takových 50 až 100 kilometrů už by to šlo. Akorát by se jenom muselo najít dost lidí ochotných za takovou službu příslušně platit. To jsou právě ty rozhodující detaily, kolik platit a za co všechno platit.
Případně možná by se to vyvrbilo tak, že se to bude dotovat nebo platit příslušným úřadem jako služba na udržování přírody. Třeba v nějaké nové řadové zástavbě, kde nikdo ty včely nebude chovat, by mohl místní úřad chtít řekněme co kilometr pár včelstev.
je právě třeba akorát začít r, jestli se to povede. Nějaký mladý a hloupý (nadšený) s autem a vybavením by to mohl začít zkoušet.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76252
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 28. 10. 2022
Re: leasingové včelaření Re: :) (76244) (76245) (76246) (76247) (76248) (76250) (76252) (76254)
To by bylo asi spíš na ty novodobé lidi, ne na tradiční včelaře. Jako ty lidi, co detailně ví ze zelených žvástů, jak se má na zahradě a v přírodě hospodařit, ale když jenom sednou na židli, o kterou je opřený rýč nebo motyka, tak do hodiny se jim na ruce udělá mozol a aby zašroubovali klíčem matku na šroub, tak k tomu potřebují půl dne hledání informací na internetu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76255
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.92.168) --- 28. 10. 2022
Re: leasingové včelaření Re: :) (76244) (76245) (76246) (76247) (76248) (76250) (76252) (76254) (76255)
To mi pripomelo jednoho amaterskeho sadare,ktery ma v compu rozmisteni vsech stromu v sadu a vyctenou dobu zralosti a trhani te ktere odrudy.Vysledkem je,ze pulku oskubal nezralou a druha pulka mu spadla,protoze jablka odmitaji dozravat podle pocitace.Pritom staci rozkrojit jablko a mrknout se na barvu jader.Ale to by na tohohle IT sadare bylo moc slozite.Holt notebookem jablko nerozkrojis.
A podobne je to s dnesnim novovcelarem,ktery si u vcelstva klepe nesmyslna data,planuje zakroky na mesice do predu a pritom nema tuseni,co se ve vcelstvu deje dnes.
Proste jednoduche veci se nedelaji uz jednoduse,ale vymysli se,jak je delat co nejsloziteji.
Sem asi patri i napad poridit si par vcelstev,pac je to in,ale pro jistotu k nim rovnou i vcelare,ktery kolem nich bude behat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76256
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 28. 10. 2022
Re: leasingové včelaření Re: :) (76244) (76245) (76246) (76247) (76248) (76250) (76252) (76254) (76255) (76256)
Nojo, já teď doma plánuju přidat nějaké švestky na zahradě. A právě chci, aby byly rozložené od srpna až pozdě na podzim do října, jak vydržely švestky i po opadání listů kdysi, když tady ještě nebyla šarka. A tak jsem hodiny studoval na internetu, jednotlivé odrůdy, z různých zdrojů... A u pozdních, co mají zrát cca po polovině záží už je problém, podle jedněch jsou jedny zrající pozdě perfektní všiude, i u mně, podle jiných jsou tytéž vhodné jen do teplých oblastí... Tak jsem s tím studováním víceméně praštil a naperu to víceméně podle oka a během dalších 3 - 6 let se uvidí, co to bude dělat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76257
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.92.168) --- 28. 10. 2022
Re: leasingové včelaření Re: :) (76244) (76245) (76246) (76247) (76248) (76250) (76252) (76254) (76255) (76256) (76257)
Taky jsem dosazoval.Nekolik stromu Cacanska rodna a konecne se mi podarilo sehnat v jednom pidizahradnictvi klasicke blumy.Tak zas pribyl pas svestek misto pasu hrusek,ktere chytly chronicke usychani hrusni.A je po hruskovici.Ne uplne teda,kvasi mi 540 litru z posledni hrusky,ktera mi zbyla.Stara odruda,jejiz nazev ani neznam.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76258
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 29. 10. 2022
Re: leasingové včelaření Re: :) (76244) (76245) (76246) (76247) (76248) (76250) (76252) (76254) (76255) (76256) (76257) (76258) (76259) (76260)
To možná až v další etapě. Ale u těch ranějších žlutých švestek je pro mě problém, že jsou řídké, Kvas se tak musí v letních teplech pečlivě skladovat, protože se snadno kazí. To by chtělo v ideálním případě mít možnost pálit jen z těch žlutých švestek už hned v létě a do toho se mi nechce. Spíš naopak, vidím to tak, že budu ovoce na kvas spíš někomu přenechávat, třeba za nějaký podíl na výsledku.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76261
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.92.168) --- 29. 10. 2022
Re: leasingové včelaření Re: :) (76244) (76245) (76246) (76247) (76248) (76250) (76252) (76254) (76255) (76256) (76257) (76258) (76259) (76260) (76261)
Ale houby,100 l kvasu ze zlutych svestek,nedodan ani gram cukru a napaleno 13 l 52%.Krasne hladka a nadherne voni.
Jedine co musi clovek udelat je netrepat,ale poctive sbirat to co spadne,pravda odhanet z toho mraky vcel,kterym tahle zluta polosvestka hodne imponuje,ma kvanta sladiny.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76262
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gusto (195.168.231.250) --- 29. 10. 2022
Re: leasingové včelaření Re: :) (76244) (76245) (76246) (76247) (76248) (76250) (76252) (76254) (76255) (76256) (76257) (76258) (76259)
katinku mozem odporucit,vynikajuca chuťovo,dozrieva u nas (okolie trnavy) v polovici prazdnin.. rovnako vyborna aj čačanska rodná.. jedina chutna z čačanskych.. č. ranna a č.najbolja bol prepadak ..
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76263
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 30. 10. 2022
Re: leasingové včelaření Re: :) (76244) (76245) (76246) (76247) (76248) (76250) (76252) (76254) (76255) (76256) (76257) (76258) (76259) (76260) (76261) (76262)
Po pravdě já už ani moc velkou potřebu pálených nápojů nemám. Kdysi za mlada ano, to ještě s rodinou a kamarády na různých akcích , od třeba společných prací doma na barácích po všelijaké oslavy jsem dohromady konzumovali každý svou statistickou dávku alkoholu plus nějaké roky nejspíš i nějaké množství navíc. Dnes už dost těch kamarádů i z rodiny je na hřbitovech, jiní někde zmizeli a tak většinu mé statistické dávky alkoholu pije ještě k té své dávce nějaký neznámý chlastající nešťastník kdesi kdovíkde. Já bych vypálil jeden běžný kotel kvasu v pálenici a měl bych slivovice dopředu na 10 let i s flaškami věnovanými někomu za nějaké služby. Asi tak.
To spíš dnes už na jídlo, v rámci zdravé výživy. Zavařené šveskty, sušené švestky, povidla a podobné hmoty. Už jsem asi v tom směru zdědkovatěl.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76264
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- Mirek H (109.80.50.176) --- 3. 11. 2022
dotace D1 + příspěvky
Dobrý den.V posledním jedenáctém čísle Včelařství vyšla zajímavá informace ve článku Dotace jsou dobrý sluha ale zlý pán od naší předsedkyně.Opatření budou směrována na finanční úspory ve vydávání časopisu Včelařství a ostatní výdaje.Vyzývá k diskuzi našich členů k dané problematice.Prosím vyjádřete se ve svých názorech.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76266
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.82.5) --- 3. 11. 2022
Re: dotace D1 + příspěvky (76266)
Ono to moc zajimavá info není.Jen na casopis nedostali dotaci.A vzhledem k tomu,že už pochovali skoro vsechno,co mohlo vydelat svazu par korun a tuší,ze zvýšení členského jim ti "rozvraceci v RV,co netáhnou za jeden provaz"zamitnou hlasovánim v RV,zacinají na svazu světe div se!setrit.
Ono časopis,kde se vsunuje samochvala do každého článku a o včelarení je tam minimum stejné moc lidí nenadchne.
Po pravde pro mne byla daleko zajímavějši informace o kremencárně,kterak těm našim hospodářům pomalu padá na hlavu,hlavně,že se nacpou na každou výstavu,neopomenou projet se na apimondii,-apislavii a krmit medem poslance a ouřednictvo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76267
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 3. 11. 2022
Re: dotace D1 + příspěvky (76266) (76267)
Ono to moc zajimavá info není.Jen na casopis nedostali dotaci.<
No prý nejde jen o Včelařství, je vtom požadavku i část pro OVP. OVP jsem měl vždy rád kvůli čisté knihovní práci ke konci a docela pěknému překladatelskému umu od začátku k tomu knihovnímu výpisu. Kdybych si měl vybrat kvůli zajímavým informacím co pravidelně a s oblibou a rád otevřít ke čtení, mezi Vč. a OVP, jen OVP.
Proč?
Jde o jednoduchý papír s černým potiskem, dvouslopcové pojetí sdílených informací, stačí i černobílý tisk obrázků a obyčejná vazba. Vtom je ta serióznost sdělení, žádná barevná reklama, nevtíravé fotografie pod titulkem, ten papír je vážné sdělení (seriózní) co má váhu. Klidně i jen jednou až čtyřikrát ročně vadání, podle peněz pro překladatele.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76269
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 11. 2022
Re: dotace D1 + příspěvky (76266) (76267) (76269) (76271)
"OVP samozrejmně palec nahoru"
Souhlasím.
Ono Včelařství ztratilo docela dost smysl, když komerční a všelijací úspěšní velkovčelaři před nějakými roky přestali, kvůli konkurenci a kvůli tomu, že se přesunuli na Moderního Včelaře, zveřejńovat svoje návody na úspěšné včelaření. Co se týká objevů a vynálezů, jsou nyní ve Včelařství pouze články, které v tomto směru nemohou příliš uškodit. Buď čistě teoretickíé, třeba zrovna převzané z OVP nebo naopak příliš speciální nějakého kutila samouka.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76272
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.213.137) --- 6. 11. 2022
Re: dotace D1 + příspěvky (76266) (76267) (76269) (76271) (76272) (76273)
Doba čtivosti je pryč. Jak myslíte že dopadají denní tiskoviny, papírové noviny, křivka prodeje rok za rokem prudce klesá.
Dneska je online doba, internetu, přeinformovanosti, kliknete a máte informací i videí z celého světa.
Svaz je již vyprázdnělá schránka. Je třeba jít do minulost, kde to celé vzniklo, jaká je filosofie zřízení svazu a ideologie.
Svaz už žije jen vlastní byrokracií, která rok co rok roste a pohlcuje čím dál větší prostředky, podobně jako nezastavitelný byrokratický systém státu, který si žije vlastním životem a nemají na něho páky ani pravicové vlády.
Ještě zrušit dotace 1D, stejně těch pár korun v dnešní době nepřetržité inflace je k ničemu. Nestojí za ten cirkus kolem, nečekané kontroly SZIFu u 5 včelstev na dvorku - fakt k smíchu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76274
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 6. 11. 2022
Re: dotace D1 + příspěvky (76266) (76267) (76269) (76271) (76272) (76273) (76274)
Doba čtivosti je pryč, to je pravda, ale podívejte se, jak vypadá internetové čtivo. Většinu z těch článků vzniká podle jejich kvality tak, že přijde nějaký séfredaktor s troškou peněz a najme levné novináře. nějaké brigádníky studenty nebo téměř nezaměstnané nebo moýžná matky s dětmi na mateřské. A rozdělí to: Ty budeš psát o včelařené, myslivosti a tybaření, ty budeš psát o autech, ty budeš psát o kutilství, ty o stavbě domů, ty o historii , ty o EU .... Informace o oboru si přečtěte ve Wikipedii a rvní týden chci tři články denně a potom 10 článků denně. A "novináři" hledají všude možně, přepisují články, píšou omáčku k oficiálním zprávám, překládají googlem články z angličtiny a jiných řečí..
A když ten šéfredaktor je dobrý, časopis s nějakou slušnou grafikou nějaký rok vydrží, koupí ho nějaký velký internetový hráč, začlení pod sebe. Zkrouhne individuality, trochu přidá na profesionalitě, protože tam na něco dostane skutečného odborníka, ale pořád to bude z poloviny, ze dvou třetin přežvýkávání zpráv někoho jiného, bez kontroly a korekce správnosti.
A právě tam vidím možnosti takového časopisu jako Včelařství. Uvádět originální zprávy z českého včelaření nebo i jiného do toho celkového internetového mišmaše, pokud přebírat, tam maximálně z OVP nebo podobných odborných včelařských zdrojů anebo maximálně ty bulvární přebírané články, pokud budou příliš hloupé a nesmyslné, tak komntovat a uvádět na pravou míru. V nějaké modernější formě než je dnes, třeba provázané s publikací na internetu a podobně.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76275
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.78.160) --- 6. 11. 2022
Re: dotace D1 + příspěvky (76266) (76267) (76269) (76271) (76272) (76273) (76274) (76275)
Svaz má k dispozici naprosto nevyuzitý web,který múže vesele použivat misto časopisu.Teda pokud tam nebudou blaboly o zlatem medu z Kremencarny,ktere malokoho zaujmou,ale kvalitni veci o vcelach a včelařeni.Web je dostupny pro kazdého,kdo ma internet.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76276
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 6. 11. 2022
Organizační věci ĆSV ve Včelařství
Jinak, co si myslíte o uvádění organizačních záležitostí ČSV do časopisu Včelařství? Když v podstatě kolikrát ty organizační věci zabírají, i když ve vyjímatelné formě, většinu časopisu? Není to doslova vyhozený papír? Navíc nerecyklovatelný, protože recyklovat ty lesklé nalakované papíry, z jakých je obálka časopisu i část listů uvnitř je dost problém.
Komu ty věci ve Včelařství slouží? Výbory místních ZO se tyto věci doví mnohem lépe, protože interaktivněji z webu ČSV nebo z interní komunikace, členové ZO se to mohou stejně dobře dovědět od funkcionářů ZO nebo i z webů ZO, pokud je mají nebo přímo z webu ČSV, nemusí to tahat z časopisu. A nečlenové Svazu to nijak nepotřebují nebo téměř nepotřebují.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76277
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.78.160) --- 6. 11. 2022
Re: Organizační věci ĆSV ve Včelařství (76277)
Tohle je taky naprosto zoufale v ČSV.V casopisu se člen dozvi jen nic neřikajici výcuc z toho co se děje a ješte navic ideově náležiťě vytuněný,tedy pokud to náhodou přečte.
A pokud si myslite,že funkcionáři ZO jsou néjak obzvlásť informovani,tak je to ještě horši než se to zdá.Tahat info ze svých zástupců v RV už nikoho nebaví.Svaz vskutku hodný generalni rekonstrukce.Pohrobek Národní fronty.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76278
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78619 příspěvků(zde zobrazeno 121 příspěvků, od č. 76159 do č. 76279)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 120 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu