78508
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)
- 1984 (37.48.40.22) --- 10. 1. 2023
Dotace
Není to o dotacích. Dotace ve včelařství jsou směšné. Ze začinajících včelařů co znám, nikdo nemluvil o dotacích. Spíš hledají zajímavý koníček a chov včel je teď in, nebo jsou zblblí propagandou o úbytku včel. Chov včel má prostě u nás tradici a předává se mezigeneračně. Zrušte dotace, ale včelařů příliš neubyde. 90 % je malovčelařů do 10 včelstev. S tím nepohnou dotace, cena cukru ani cokoliv jiného. Odpadnou spíš střední a větší včelaři, kteří nezvládají nové výzvy v oblasti zdravotního stavu včelstev a zvýšené náklady.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76564
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 10. 1. 2023
Re: Cukr (76556) (76558) (76559) (76560) (76561) (76562)
Spíš je včelaření taková přetrvávající "obecní pastvina". Společný zdroj pro komunitu, jejíž členové nejsou dostatečně majetní, aby měli v dostatečné rozloze své soukromé pozemky. A jejíž využívání je zadarmo. Takže zdánlivě čím ve větší intenzitě ji někdo začne využívat, tím víc z ní dostane.
Jenže využití obecních pastvin bylo regulované. Jednak veřejným míněním vesnice a jednak úředně starostou či správou vesnice. Protože pást na obecním 5 - 10 svých hus, aby rodina měla jednou, dvakrát za měsíc z těch hus maso bylo v pořádku, protože potom vyšla ta trávy na husy všech chudých. Ale rozšířit počet těch hus na 100, 200 aby rodinka mohla 100 - 150 hus prodat, už nešlo, protože by potom na obecním nezbyla tráva pro ostatní husy.
Ale ve včelaření to jde. Včelař si klidně a jednostranně rozšíří počet svých včelstev tolik, že už zdroje krajiny nestačí a omezuje tak sousední včelaře. A pak se včelaři doslova "přetahují" všelijakými moderními technologiemi chovu a kupováním zízhračných linií matek a futrováním včel cukrem o to omezené množství medu, které krajina nabízí tím, že se snaží, by jejich včely hromadně neuhynuly a naopak ten med na rozdíl od včel souseda "vytěžily".
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76563
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 10. 1. 2023
Re: Cukr (76556) (76558) (76559) (76560) (76561)
V dnešní běžné krajině je to tak na chov maximálně 5 - 10 včelstev na kilometr čtvereční, aby ta včelstva měla dostatek snůšky po celou sezónu a dokázala tak prosperovat.<
Chov včel a třeba holubů lze přirovnat jako hru k letadlu. Pokud se vyčerpá plocha, letadlo padá a nezkušení piloti sním, co zůstávají, zakládají díky touze po zisku další letadla.
(prodeje zboží pro let, domluvené prodejní aukce kvůli novému hráči co se chytne touhy vydělávat a který donese peníze do kola, dominantní investor s udržovací agenturou jako vláda a spolek, ...) Hodně průhledné to bylo u chovu žížal, šneků. U některých chovů je prostě letadlo sofistikovanější.
Sám se takových komerčních her neúčastním, protože mým cílem není udržovat letadlo ve stadiech vzniku a zániků, ale cílím na produkty. Které jak vidno vláda nahradí dovozem s poplácáním dovozce po zádech. Takže promiňte ale chov včel prostě letadlem je. Typické znaky nutnosti pádu letadla jsou dřívější dotace které se odříznou v případě nejvyššího zisku. (celový příjem přímý i nepřímý z DPH odvedené před pádem je krátkodobou velmi ziskovou ekonomikou, něco jako získat včely, vytočit všechen med a nechat včelstva umřít)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76562
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 9. 1. 2023
Re: Cukr (76556) (76558) (76559)
Tak ono to je spíš o tom, že je třeba mít dobré místo. Jsem kdysi, když ještě včelařili rodiče viděl, co dělá dobré stanoviště. V dubnu se rozjely topoly osiky, břízy a já nevím co ještě. První vytáčení bylo v polovině nebo ve 2/3 května - to ještě byly hodně tmavé včely, které se na jaře rozvíjely pomalu, ne dnešní kraňka a pak se mohlo točit co každé 2 - 3 týdny. Poslední vytáčení bylo v polovině srpna.
Ale to byl les, listnatý, kde bylo plno těch bříz a osik a v dubnu na zemi plno květů, pobřežní vlhký les kolem potoků po polovině května snůška z javorů klenů, potom tam byly plochy pololesů a pololuk z minulosti "vyčištěné " od stromů kravami a tehdy zarostlé maliníkem, to byla snůška na začátku června. V polovině června první medovicová snůška, nejdřív signalizační na osikách, potom ze smrků. Na začátku července to byla snůška z lip malolistých. A od poloviny července do poloviny srpna to byla pozdní medovicová snůška ze smrku a dubu. Otec měl ještě s jedním společný včelín, bylo tam nějak 12 až nějak 16 včelstev v zadovácích a všechny tyto včelstva dokázalo to stanoviště takhle včelařsky utáhnout. To byl nějak ekvivalent, podle počtu včel, dnešních 8 - 14 včelstev v nástavcích. A dneska by klidně takové stanoviště dalo s těmi včelami 400 - 700 kilo medu každý rok, z toho významníé množství cenově zajímavého medu. Tmavého medovicového medu, kvalitního květového malinového, zajímavého květového javorového nebo tmavého nebo světlého lipového a to všechno okořeněno přídavkem z květů z kvetoucích luk ....
Žádný hrubý řepkový nebo fádní z ovocných stromů.
Včelařit na takovém stanovišti s takovým počtem včelstev by bylo bezproblémově výdělečné i dnes. A znát někde takový terén o rozloze 10 - 15 kilometrů čtverečních, dát co 800 - 1000 metrů stanoviště s 10 - 15 včelstvy - uživil by se tam i včelař z povolání se svými pár stovkami včelstev.
Jenomže kde dnes takové stanoviště najít, všude, kam se člověk dnes podívá, je toho pro včely výrazně méně než bylo tehdy. A na tom "našem" ještě navíc tehdy vykáceli většinu toho pobřežního porostu a udělali tam velkou vodní nádrž, zmizela většina lip, javorů a spousta maliníku a včely musely najednou za polovinou zbývající snůšky létat několik stovek metrů nad vodou.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76560
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.213.137) --- 9. 1. 2023
Re: Cukr (76556) (76558)
Chov včel velmi nákladový jak pro koho. Vzato z pohledu výdělku, tak je to vylej nalej. Pro zaměstnanance s jistým měsíčním příjmem to bude asi jedno, a že se včely aspoň zaplatí samy sebe tak to bude brát jako úspěch.
Cena cukru je poslední úder, nejde jen o tu cenu ale o pracnost, nakupování v akcích po trochách ježdění autem, míchání, další rozvoz, krmítka, slídivost, pak úklid, krmítka ven a další úpravy plástů ... to se pěkně nabaluje. Ani nebudu vytáčet, nechám včelám, zruším medníky, pro sebe si vytáhnu po jednom rámku, odpadne další práce s točením, a až bude mít někdo zájem o kvalitní med v ceně kvalitního másla nyní cca 270-300kč/kg, rád odtočím rámek navíc.
Možná ještě počkat na další vlnu zdražení... šušká se že bude letos už jen +10%.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76559
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 9. 1. 2023
Re: Cukr (76556)
Cena cukru je to poslední co bych řešil.<
Je to ale první věc kterou včelař řešit musí. Jinak je včelařství spíš koníček. A to nikdo v podstatě jako chov nedělá, každý chce mít zisk aj ten holubář na aukci.
Jediné co aktuálně pozorujijako přivýdělek co je podstatnou částkou zisku včelaře, je youtuberství, nebo přednášky, nebo status známé a žádané osoby která je sponzorovaná za své vědomosti. To je budoucnost chovu včel a chov jako takový je tedy jen reklamní trik a včelař co chce přežít musí být komediant a herec. Samotný chov bude opravdu velmi nákladový.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76558
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 8. 1. 2023
Re: Cukr (76556)
tak akční cena je umělá. Jak moc se rozhodnou v supermarketu nalákat lidi, tak tak moc to zlevní. Včetně takového zlevnění, že cukr prodávají se ztrátou. Směrodatná je spíš cena, za kolik je ochoten vekoprodejce prodat větší množství cukru za množstevní slevu. Kdysi krátce po Sametu, když ještě dobře fungovalo postsocialistické Zemědělské Zásobování a v obchodech nebyly akce, jsem tam kupoval cukr, po padesátikilových pytlích třeba cukru krystalu. Toho socialistického, s krystaly velikosti 2 - 3 mm, ideálního do prosakovacích krmítek. Množstevní sleva, proti cukru v obchodech byla tak 10 - 15 %. Ale při velkém nákladu to už stálo za to.
Třeba jednou jsem nakupoval ve velkoskladech ZZN Nového Jičína, ti tehdy používali sklady, vysoká sila, jak se jezdí vlakem do Studenky od Hranic, na pravé straně před vjezdem do Studenky. Jsem zaplnil pytli cukru celý přívěsný vozík plus další ještě nacpal dozadu do auta, 600 nebo kolik kilo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76557
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- JosPr (46.135.88.106) --- 7. 1. 2023
Re: Sklenice bez dph (76531) (76532) (76533) (76534) (76537) (76547) (76548)
Klepni si do google heslo Jak funguje DPH a co je přidana hodnota,jak se daní,co je marže,co je DPH na vstupu,co na výstupu,co je podvojné účetnictví,co je obrat,jaka je výse obratu pro platce DPH.Bude to jednodušší,než chtít 6x přeprodat sklenice.Pokud nejsi plátce DPH,tak to neřeš.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76551
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 7. 1. 2023
Re: Sklenice bez dph (76531) (76532) (76533) (76534) (76537) (76547) (76548)
Koupíš auto kamene z lomu za 10 tisíc, prodáš tentýž kámen dál a chceš z toho mít zisk 2 tisíce. Prodáš ho tedy za 12420 kč, protože 420 Kč neboli 21 % DPH z té "přidané hodnoty" musíš danit státu.
Koupíš ten náklaďák kamene buď za 12000 bez DPH jako plátce DPH a uděláš z toho nákladu dlažební kostky a chceš z toho zisk 6000. Prodáš je stavebnímu podniku jako plátci DPH za 18000 a stavební podnik potom státu odvede 420 Kč plus 1260 plus svou daň DPH.
Nebo je prodáš soukromníkovi jakožto koncovému zákazníkovi a neplátci DPH, aby si s těmi kostkami vydláždil doma dvorek a potom k ceně 18000, pokud chceš zisk 6000, musíš přiúčtovat DPH 420 Kč plus 1260 kč, tedy 1680 Kč, které pošleš státu jakožto daň z DPH.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76550
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (2a00:1028:96c4:8366:3910:43b9:3db1:ffcd) --- 7. 1. 2023
Re: Sklenice bez dph (76531) (76532) (76533) (76534) (76537) (76547)
...A daň odvedou až při prodeji zboží koncovému odběrateli. Ale když má sklenice na sklenice na skladě koupené bez DPH, může je přeprodat např. konzervárně opět bez DPH a konzervárna naplní ovocem a prodá hotový produkt a už odvede DPH, nebo prodá opět překupníkovi bez DPH, a ten zaplatí DPH až při prodeji zákazníkovi.... tak jednoduše složitý to je.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76548
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.213.137) --- 7. 1. 2023
Re: Sklenice bez dph (76531) (76532) (76533) (76534) (76537)
,,Proto plástci DPH mohou nakupovat zboží bez DPH, protože tu DPH zaplatil státu už někdo předtím"
------------------------------------------------------
To nedává logiku.
Nemá to být spíše : Proto plátci DPH mohou nakupovat zboží bez DPH, protože DPH nakonec odvedou oni, když to jsou už z názvu ,,plátci DPH". ?
To znamená dokud zboží mají na skladě, není zdaněno.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76547
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 7. 1. 2023
Re: Sklenice bez dph (76531) (76532) (76533) (76534) (76537) (76539) (76545)
Kámoš to nejspíš nakoupil jako soukromník za hotové a prodal s přirážkou, kterou si celou jako svůj zisk strčil do kapsy, státu nedanil nic. Jako se to nyní nejpíš děje ve spoustě hospodách po zrušení EET.
Pokud to skutečně nakoupil za fakturu a bez DPH a prodal soukromníkovi bez DPH, má nejspíš bordel v účetnictví a bude mít dost velký problém při případné konrole.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76546
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 6. 1. 2023
Re: Vakcinace proti MVP (76541)
https://www.dalan.com/package-insert
Vakcínu podávejte následovně:
01.
Queen candy se vyrábí z kukuřičného sirupu a moučkového cukru v poměru 1 ku
7,5 (váha za váhu). Připraví se tři sta (300) g cukroví královny
za použití 265 g cukru a 35 g/25 ml kukuřičného sirupu, k tomu jedna láhev produktu
je smíchaný.
02.
Protřepejte lahvičku s přípravkem, aby byla vakcína rovnoměrně suspendována.
03.
Roztrhněte hliníkové těsnění a opatrně z něj sejměte pryžovou zátku
láhev produktu.
04.
Přidejte obsah láhve produktu ke 300 g (10,6 oz.) queen candy.
05.
Dobře promíchejte, aby byla zajištěna rovnoměrná distribuce.
06.
Přidejte 6 g (1/5 oz.) do každé královny klece.
07.
Poznámka: Královna by měla mít k dispozici pouze královnu bonbón smíchanou s vakcínou
včela a obsluha.
08.
Nechte královny a ošetřovatele krmit po dobu 8 dnů předem
vypouštění do úlů.
VLASTNOSTI
Současná hypotéza je, že včelí královny předávají imunitu potomkům
prostřednictvím transgenerační imunity.
Výrobek je vyráběn v zařízení s licencí USDA, které splňuje požadavky
nejvyšší standardy kvality pro výrobu vakcín.
Při výrobě produktu nejsou použity žádné chemikálie.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76544
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 6. 1. 2023
Vakcinace proti MVP
Táák další trafikanti zrozeni skrz zákon a doporučení vrchních vládních trafikantů v USA. Situace dalších vyšších nákladů pro chov včel na americkém kontinentě byla ihned odhalena, když krása pominula a emerikánský včelař vystřízlivěl z naděje žeby jeho včely nedostaly mor, když si uvědomil, že v případě moru se nejen budou pálit a nebo valit do včelstev preventivně podle nařízení tamnějších veterinářů ATB, navíc budou muset koupit (kdo jiný než včelaři co MVP nemají ale jsou v ohnisku) vakcíny a pěkně trafikanty s jejich vodičkou v mateří kašičce vyplatit, aby se rozjasnila další mediální zpráva, že proti moru jsou všechny včelstva v USA v ohniscích vakcinovaný. No perfekt. Až toto dojde knám, doufám že se budu živit něčim méně vládně otrafikovaným.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76541
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 5. 1. 2023
Re: Sklenice bez dph (76531) (76532) (76533) (76534)
JJ, DPH, Daň z Přidané Hodnoty.
Ze všeho, co se tady v tomto státě vyrobí a zhodnotí, si stát bere svůj díl, u běžného zboží to je pětina hodnoty, 20 nebo 21 % navíc k vlastní ceně výrobku je přiraženo běžnou sazbou DPH. Proto plástci DPH mohou nakupovat zboží bez DPH, protože tu DPH zaplatil státu už někdo předtím, zatímco neplátci DPH jako koncoví spotřebitelé musí platit DPH, protože jinak by stát byl o svou daň krácen.
Prodej medu Ze dvora je (zatím) mimo DPH.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76537
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- 1984 (91.139.47.194) --- 2. 1. 2023
Re: Síla včelstev (76521) (76524)
Tohle není v obci, ale u lesa. Tyhle 4 jsou prakticky v řadě kousek od sebe. A v okolí do 500 m je ještě několik dalších stanovišť. Já tam včely nemám, ale občas tam chodíme na procházku. Snůškově je to místo lákavé, ale asi se tam právě kvůli tomu natáhlo postupně více včelařů. Problém je, že jsou to trvalá stanoviště a po konci snůšky je tam od června v podstatě díky suchu obrovský hlad, takže včelstva živoří z důvodu nedostatku podněcovací nektarové a pylové snůšky.a pokud to včelaři nepodchytí, tak je konec. Pťi snůšce taková akumulace včelstev není problém, ale po ní ano. Správné by bylo tam nakočovat za snůškou a potom odjet.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76526
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- (91.221.213.137) --- 2. 1. 2023
Re: Síla včelstev (76521)
,,ale také nerozum, kdy se včelari natáhnou na jedno snůškově slibné místo."
-------------------------------------------
Oni tam cíleně ta včelstva dovezli na jedno místo?
U nás jsou takové lokality, ale ti včelaři tam bydlí takže mají včelstva vlastně na zahradě a nikam nic nevozili. Při posledních kolapsech nam nepřežilo ani jedno, padly i oddělky i roje přeléčené po usazení - všechny v jedné vlně během 2-3 týdnů na podzim, zádná souvislost s VD.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76524
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 2. 1. 2023
Re: Obleva (76520)
"Radime promiň, ale nesouhlasím. Silná včelstva, mají-li dostatek zásob, ochlazení bez problémů ustojí."
V předjaří možná.
Ale když tam mají při oblevě v lednu 1dm - 2dm čtverečního plodu, třeba mladých červíků a rozhodnou se ho za každou cenu dostat do vylíhnutí a venku je přitom třeba klidně sníh a i ve dne teploty pod nulou, takže nemohou vyletět... To nevydrží prakticky jakkoliv silné včelstvo. Držet tam na tak velké ploše a při rozvoněném chumáči víc než dva týdny 35 st C proti venkovnímu mrazu a potom ještě týdny vegetovat v úlu zaledovaném zmrzlými parami z toho odchovu plodu...
Kraňky to vydrží, protože do toho nejdou a ten plod vysajou, vlašky toto právě nedělaly.
Neříkám pár buněk plodu, které některá včelstva dost často nechávají v sevření zimního chumáče vyběhnout v zimě, snad aby měly pro matku v předjaří mladé dělnice. To je dost běžné a u silnějších včelstev to včely zvládnou bez problémů. Ale větší plochy plodu ne.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76523
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- 1984 (37.48.10.236) --- 2. 1. 2023
Síla včelstev
Úhyny kolem 10 - 15 % dle stanoviště od počátku podzimu, zazimování. Zbytek vcelku ok, ale velké rozdíly mezi včelstvy. Na Nový rok jsem viděl při procházce na převčelené lokalitě (4 stanoviště po 20 - 40 včelstvech na 300 m) včelí apokalypsu. Při 12 °C a na slunícku vyletovaly sporadicky včely pouze z několika málo úlů, jinak mrtvo, smutný pohled, ale také nerozum, kdy se včelari natáhnou na jedno snůškově slibné místo.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76521
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- 1984 (37.48.10.236) --- 2. 1. 2023
Obleva
Radime promiň, ale nesouhlasím. Silná včelstva, mají-li dostatek zásob, ochlazení bez problémů ustojí. Naopak slaboši na pár uličkách zůstanou no kolečku plodu, nepřesunou se a následné ochlazení je dorazí. Mám to vyzkoušeno na stovkách včelstev. Proto jsou u mě oddělky i "kmenová" včelstva dostatečně zakrmené a po kontrole při prosincovém pokapu jdou slabší včelstva rovnou mezi přepážky. Pokud rámky vypadají tak jak mají (sedliště chomáče vepředu a vzadu 50 % i víc plochy zásoby), nebývá s vyzimováním žádný problém.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76520
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 2. 1. 2023
Re: Úhyny (76504) (76508) (76509) (76510) (76511) (76512) (76514) (76516) (76517) (76518)
To je pravda. Já ještě pamatuji doby, kdy třetina chovaných včelstev ještě měla geny italských vlašek. Vedle barvy to právě bylo šílené rozplodování při prvním pořádném oteplení po prosinci a potom tvrdošíjné držení plodu i za ochlazení a mrazu doslova na krev.
Když byla obleva jako nyní, tak ty včely vyšly po zimě zbídačené a zmeškaly první snůšku. Když ale byla zima po celou dobu studená a první oteplení bylo až v předjaří, jely vlašky víc než kraňky. Zvláště když po prvním oteplení v předjaří nastalo zase menší ochlazení. Vlašky jely a plodovaly dál a pokud to ochlazení v předjaří ustály a nezkolabovaly, byly při první snůšce o třetinu lepší než kraňky.
Poslední třetina byly tmavé včely a na ty průběh zimy neměl zvláštní vliv.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76519
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- gupa (93.92.52.23) --- 2. 1. 2023
Re: Úhyny (76504) (76508) (76509) (76510) (76511) (76512) (76514) (76516) (76517)
V tuto dobu se pozná výhoda malého plodování u kraňky. Její spořivost, pokud dělnice uznají za vhodné i kanibalismus. Pokud se někdo inspiruje sériovým chovem, měl by na toto v naší poloze myslet. Unás je většinou v tuto dobu oproti Česku a Slezsku chladněji díky nížinné inverzi. Až do března, a očekávám nástup ještě silnějšího větru.
Jinak ty shnilé kulatiny v lesích dost padají, je jedno o jaký jde strom, shilé vývraty bez rozdílu druhu padají na zem a za poslední rok tři pády na úly. Včera objev dvou kmenů a nevzal jsem si za sedadlo auta pilu, tak ručně rámovou. Jinak včely podle podložek dost slabé a stále je vidno zvápenatění.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76518
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 2. 1. 2023
Re: Úhyny (76504) (76508) (76509) (76510) (76511) (76512) (76514) (76516)
Ono stejně letos mohou snadno ty slabší přežít lépe než ty silné. Silné se nyní za tepla rozplodují či už rozplodovaly a protože bude podle předpovědi i dál teplo minimálně první týden v lednu, mohou se rozplodovat hodně. A pokud potom po polovině ledna se vrátí zima, což by mohlo snadno být, dostanou ty včelstva s větší plochou plodu sakrametsky pořádně zabrat.
Včelstva tak malá, že se nyní nerozplodují nebo jen trošičku, ale současně ještě tak velká, že bez problémů přežijí a tozjedou plodování po oteplení v březnu a dubnu na tom podle všeho budou nejlépe.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76517
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 2. 1. 2023
Re: Úhyny (76504) (76508) (76509) (76510) (76511) (76512) (76514)
Těžko jednoznačně říct. Podle mne je hodně slabých včelstev proto, protože v podletí vytvořily jen část zimní populace z dlouhověkých včel, zbytek z krátkověkých. Jestli virózou nebo roztoči nebo něčím jiným...
Jestli uhynula třeba víc než polovina včelstev, tak už by se nejspíš dalo říct, že ty nejcitlivější jsou pryč a ty ostatní, i když slabé, jsou odolnější. Když neuhynuly žádné, tak ty slabé jsou nejcitlivější a asi by bylo vhodné, kdyby zmizely. Asi tak.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76516
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
- R. Polášek (90.178.51.173) --- 1. 1. 2023
Re: Úhyny (76504) (76508) (76509) (76510) (76511) (76512)
Tak lepší je mít na začátku května jedno slabé včelstvo než 3 - 5 slabých v zimě uhynulých včelstev.
Přirozeně je vždy otázka, jestli z 20 včelstev v podletí je lepší mít na jaře 3 silnější včelstva a řekněm 8 slabých uhynulých v zimě nebo je lepší mít tři silnější včeltva a k tomu ze spojování 2 - 4 další silnější včelstva.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 76513
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Celkem je ve Včelařské konferenci již 78508 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 76513 do č. 76573)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference.
Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno,
které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší
jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely
(pro začátek kliknětě na
"nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější",
čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na
tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).
Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší
Klikněte sem pro nápovědu