78253

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Bronislav Gruna (89.235.18.247) --- 23. 10. 2010
Re: virové nákazy

Odborníci na virózy většinou zjistí, že jsou různé druhy virů ve včelstvech běžně přítomny. Podobně jako u Nosemy budou asi všude, ale většinou hluboko pod prahem škodlivosti. Včelatva mají účinné mechanizmy, jak udržovat nízké procento promoření různými druhy virů. Hlavní mechanizmus asi bude pud, který nutí nemocné včely opouštět úl. Pokud probíhá obnova včel líhnutím plodu, musí stejný počet včel opustit včelstvo. Můžeme oprávněně předpokládat, že to jsou včely především nemocné a staré.

Jiná situace nastane, pokud se ve včelstvu přemnoží kleštíci. Působí jednak oslabení mladých včel sáním hemolymfy, ale především působí jako účinný vektor (přenašeč) virů. Důsledkem pravděpodobně je, že promořenost včel virózami dramaticky narůstá a ze včelstva odchází nemocné mladé včely. Pokud takové slábnoucí včelstvo připojíme k silnému, které se jeví být zdravé, výrazně urychlíme jeho vývoj směrem ke kolapsu, protože přidáváme současně viry i jejich přenašeče - kleštíky. A obojí v množství, které logicky vede ke kolapsu. Osobně věřím v ozdravné mechanizmy včelstev, takže pokud zbyvíme včelstvo kleštíků, může včelstvo zregenerovat, pokud jsou v přírodě nebo v zásobách ještě dostatečné zdroje pro výživu plodu.

Diskutovala se zde početnost kleštíků, která vede ke kolapsu včelstva. Dle mých zkušeností kolabuje průměrné včelstvo při 5-10 tis. dospělých samiček kleštíka. V době kulminace dosahuje přirozený denní spad 200-300 kleštíků, což by monitorujícímu včelaři němělo uniknout, i kdyby měl na podložce mravence. Pokud však již na včelnici začnou první včelstva kolabovat, vývoj ostatních směrem ke kolapsu se urychlí, v důsledku rychlého šíření virů z kolabujících včelstev. Práh kolapsu se sníží, takže další vlna včelstev již kolabuje při početnosti kleštíka asi 3-5 tis. Osobně se domnívám, že úhyny na virózy při nízkém napadení kleštíkem (do 1000) budou jen výjimečné, resp. u zvláště náchylných včelstev.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47734


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
KaJi (212.77.163.106) --- 23. 10. 2010
Re: virové nákazy

BG:
Osobně věřím v ozdravné mechanizmy včelstev, takže pokud zbyvíme včelstvo kleštíků, může včelstvo zregenerovat, pokud jsou v přírodě nebo v zásobách ještě dostatečné zdroje pro výživu plodu.
-----------------------------
Já to nenapsal, ale v následujícím roce i letošním byla ta sledovaná včelstva bez VD, resp. s běžným malým množstvím.
Posuzováno m.j. podle spadu na podzim po léčeních.

Ta včelsta jsem spojoval v období téměř bez plodu.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47736


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
a.turčáni (94.229.32.130) --- 23. 10. 2010
Re: virové nákazy

Prečítal som si všetky komentáre na tému "virové nákazy", ktoré unisimo tvrdia" včelstvá hynú "asi" preto, že sú postihnuté vírusmi. Ja sa pýtam, kto to má potvrdený dôverohodným zdrojom, ktorý by vedel stanoviť v uhynutých včelstvách či naozaj ide o ne? Stále to zostáva v rovine "asi", preto pokiaľ je to tak,keď o tom píšeme tak to ostáva lne v rovine asi!

Niekto nám stále niečo podsúva, čo je len v rovine dohadov, npr. "aké množstvo Vd vo včelstve, môže toto včelstvo "zabiť.
Množstvo Vd vo včelstve nemusí byť ešte kritériom pre určenie či včelstvo uhynie alebo nie. Mám príklad keď mi v roku 1988 uhynulo včelstvo pri počte 2700 ks spočítaných Vd a kamarátovi neuhynulo včelstvo (bolo poškodené ale prezimovalo) keď vo včelstve postupne dosiahol počet klieštikov 30 tis.

Podľa mňa je rozhodujúce aké je silné včelstvo v čase plného rozvoja a aký počet je Vd vo včelstve! Vtedy sa včelstve začína pribúdať početnosť klieštika a ak to prejde až do VII. mesiaca kedy sa tvoria dlhoveké včely, vlastne vtedy dochádza ku regresii počtu včiel, pretože sú už poškodené v larválnom štádiu. Z týchto sa dlhoveké včely netvoria, ale počet klieštikov narastá, ale včiel ubúda. tento trend prechádza stále do väčších rozmerov, až sa vlastne už nevyliahne žiadna zdravá včela.

Stará generácia letných včiel robí čo môže, plod neustále ošetruje, len imága budúcich včiel sú choré a tie neustále doslova na svojich nohách kde padajú pre letáča a nastáva ich celodenné putovanie po včelici, kým neuhynú.
Staré včely veľakrát spracujú a uložia podané zimné zásoby a keďže ich život nie je nesmrteľný, jedného času sa z úľa vytratia (pritom neznalý včelár stále bude hovoriť, že všetko je v poriadku) je odrazu prekvapený a bude dookola opakovať, že včelstvo - roj ako celok opustil úľ, čo nie je pravda.

Pri určitých okolnostiach môže byť úhyn alebo poškodenia včelstva aj Nozéma cerana, ktorej čas prichádza práve v čase končiaceho sa leta. Raz som zaznamenal alarmujúci stav včelstva (po dva roky) koncom VII. a začiatkom VIII. mesiaca, boli bez Vd a musel som ich vysíriť. N.A. ohrozuje včelstvá po skončení zimy. Dvakrát som poslal vzorku priamo do Ústavu včelárstva v Lip. Hrádku, kde potvrdili enormné napadnutie včelstva Nosema apis. Lenže čas a prejavy boli celkom iné, ako pri N.A., jednoducho Apis cerana nedokázali stanoviť. To len ako príklad, že včelstvá môžu kocom leta uhynúť aj na niečo iné ako na vírusov.

Chcel som len poukázať na to, že nie je možné všetko zvaľovať na vírusy ohrozujúce včely (je ich až 18 a udáva sa aj hodnota 21), pričom príčina zoslabnutia alebo úplného kolapsu včelstiev je v nás samotných lebo sa cítime istý, prípadne naše zásahy nie sú správne nedodržujeme zásadyn a čas podania prípravku (ja nemôžem použiť výraz "liečiva ", lebo ak niečo zábíja nemôže to byť liek), jeho kvality a množstva a možno aj ďalšie nedostatky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47737


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Radek Hubač (e-mailem) --- 23. 10. 2010
Re: Re: virov? n?kazy

Antone,
úhyny jsem popsal původně jen k ilustraci jiné situace. Nechci machrovat, ale jsem lékař- epidemiolog a samozřejmě, že Tvoje pochyby o stavu na podzim a že tam roztoči mohli být atd. považuji za mudrování bez znalostí věci. Zapomeň na Varoázu, ta tam prostě nebyla, je to v 550m n.m., kde jsme řadu let roztoče málem ani neviděli.
Jestliže jsem vyslovil domněnku o virové nákaze, kterou jsem konzultoval s veterinou i odborníky, tak bych ocenil, kdybys vyšel z toho, že na podzim až do ledna - ještě při odběru měli jsem nepostřehl žádný problém včelstva byla ve stavu standardně zazimovaném bez známek onemocnění. Díky Tvým letitým zkušenostem bys mi třeba mohl poradit, čeho se všímat, jaký postup jste v podobném případě úspěšně realizovali. Doufám, že mě to znovu nepotká, ale stát se může všechno.
Ono to šlo hrozně rychle. Stanoviště je daleko jezdil jsem tam v předjaří max. 1x za 2 týdny. V půlce března první slabší včelstva po spojení způsobila přenos akolaps silných a během dalšího cca měsíce asi 18 z cca 35 uhynulo, začátkem května jako když utne a vše dobré.
Dík Radek




> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: a.tur??ni <anton.turcani/=/gmail.com>
> Předmět: Re: virov? n?kazy
> Datum: 23.10.2010 14:30:41
> ----------------------------------------
> Prečítal som si všetky komentáre na tému "virové nákazy", ktoré unisimo
> tvrdia" včelstvá hynú "asi" preto, že sú postihnuté vírusmi. Ja sa pýtam,
> kto to má potvrdený dôverohodným zdrojom, ktorý by vedel stanoviť v
> uhynutých včelstvách či naozaj ide o ne? Stále to zostáva v rovine "asi",
> preto pokiaľ je to tak,keď o tom píšeme tak to ostáva lne v rovine asi!
>
> Niekto nám stále niečo podsúva, čo je len v rovine dohadov, npr. "aké
> množstvo Vd vo včelstve, môže toto včelstvo "zabiť.
> Množstvo Vd vo včelstve nemusí byť ešte kritériom pre určenie či včelstvo
> uhynie alebo nie. Mám príklad keď mi v roku 1988 uhynulo včelstvo pri počte
> 2700 ks spočítaných Vd a kamarátovi neuhynulo včelstvo (bolo poškodené ale
> prezimovalo) keď vo včelstve postupne dosiahol počet klieštikov 30 tis.
>
> Podľa mňa je rozhodujúce aké je silné včelstvo v čase plného rozvoja a aký
> počet je Vd vo včelstve! Vtedy sa včelstve začína pribúdať početnosť
> klieštika a ak to prejde až do VII. mesiaca kedy sa tvoria dlhoveké včely,
> vlastne vtedy dochádza ku regresii počtu včiel, pretože sú už poškodené v
> larválnom štádiu. Z týchto sa dlhoveké včely netvoria, ale počet klieštikov
> narastá, ale včiel ubúda. tento trend prechádza stále do väčších rozmerov,
> až sa vlastne už nevyliahne žiadna zdravá včela.
>
> Stará generácia letných včiel robí čo môže, plod neustále ošetruje, len
> imága budúcich včiel sú choré a tie neustále doslova na svojich nohách kde
> padajú pre letáča a nastáva ich celodenné putovanie po včelici, kým
> neuhynú.
> Staré včely veľakrát spracujú a uložia podané zimné zásoby a keďže ich
> život nie je nesmrteľný, jedného času sa z úľa vytratia (pritom neznalý
> včelár stále bude hovoriť, že všetko je v poriadku) je odrazu prekvapený a
> bude dookola opakovať, že včelstvo - roj ako celok opustil úľ, čo nie je
> pravda.
>
> Pri určitých okolnostiach môže byť úhyn alebo poškodenia včelstva aj Nozéma
> cerana, ktorej čas prichádza práve v čase končiaceho sa leta. Raz som
> zaznamenal alarmujúci stav včelstva (po dva roky) koncom VII. a začiatkom
> VIII. mesiaca, boli bez Vd a musel som ich vysíriť. N.A. ohrozuje včelstvá
> po skončení zimy. Dvakrát som poslal vzorku priamo do Ústavu včelárstva v
> Lip. Hrádku, kde potvrdili enormné napadnutie včelstva Nosema apis. Lenže
> čas a prejavy boli celkom iné, ako pri N.A., jednoducho Apis cerana
> nedokázali stanoviť. To len ako príklad, že včelstvá môžu kocom leta uhynúť
> aj na niečo iné ako na vírusov.
>
> Chcel som len poukázať na to, že nie je možné všetko zvaľovať na vírusy
> ohrozujúce včely (je ich až 18 a udáva sa aj hodnota 21), pričom príčina
> zoslabnutia alebo úplného kolapsu včelstiev je v nás samotných lebo sa
> cítime istý, prípadne naše zásahy nie sú správne nedodržujeme zásadyn a čas
> podania prípravku (ja nemôžem použiť výraz "liečiva ", lebo ak niečo zábíja
> nemôže to byť liek), jeho kvality a množstva a možno aj ďalšie nedostatky.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47741


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Radek Hubač (e-mailem) --- 23. 10. 2010
Re: Re: virov? n?kazy

Ahoj Broňo,
díky za příspěvek, souhlasím až na tu úvahu o samoozdravění, pokud tam nebudou Roztoči Varoa. Za prvé v mém konkrétním případě šlo o stanoviště, kde nikdy nebyl problém, poctivě jsme aerosolovali a v měli byli tak 1-3 roztoči z 20 včelstev - pravidelně. Takže záleží na tom, jakou cestou se virus šíří. To co jsi popsal platí u moru, který se šíří normálně fekálně -orální cestou (trávicí soustavou), ke které jsou přirozeně včely poměrně odolné. Pokud dojde k přenosu do hemolymfy roztočem, nákaza probíhá akutně a kolaps včelstva je na blízku.
Takže bacha se spoléháním se na ozdravné mechanismy včelstva. Podle mě tyto mechanismy souvisejí hlavně s intenzitou plodování,což jsi naznačil nepřímo. Já jsem pozoroval, že naprosto nekompromisně padla včelstva,která onemocněla v předjaří, ta která se mi nezdála koncem dubna se z toho díky nastupující snůšce až na výjimky dostala. Jestli se dobře pamatuji, jen jedno včelstvo živořilo až do konce června, tak jsem ho vysířil.
Radek
> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Bronislav Gruna <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: virov? n?kazy
> Datum: 23.10.2010 11:39:40
> ----------------------------------------
> Odborníci na virózy většinou zjistí, že jsou různé druhy virů ve včelstvech
> běžně přítomny. Podobně jako u Nosemy budou asi všude, ale většinou hluboko
> pod prahem škodlivosti. Včelatva mají účinné mechanizmy, jak udržovat nízké
> procento promoření různými druhy virů. Hlavní mechanizmus asi bude pud,
> který nutí nemocné včely opouštět úl. Pokud probíhá obnova včel líhnutím
> plodu, musí stejný počet včel opustit včelstvo. Můžeme oprávněně
> předpokládat, že to jsou včely především nemocné a staré.
>
> Jiná situace nastane, pokud se ve včelstvu přemnoží kleštíci. Působí jednak
> oslabení mladých včel sáním hemolymfy, ale především působí jako účinný
> vektor (přenašeč) virů. Důsledkem pravděpodobně je, že promořenost včel
> virózami dramaticky narůstá a ze včelstva odchází nemocné mladé včely.
> Pokud takové slábnoucí včelstvo připojíme k silnému, které se jeví být
> zdravé, výrazně urychlíme jeho vývoj směrem ke kolapsu, protože přidáváme
> současně viry i jejich přenašeče - kleštíky. A obojí v množství, které
> logicky vede ke kolapsu. Osobně věřím v ozdravné mechanizmy včelstev, takže
> pokud zbyvíme včelstvo kleštíků, může včelstvo zregenerovat, pokud jsou v
> přírodě nebo v zásobách ještě dostatečné zdroje pro výživu plodu.
>
> Diskutovala se zde početnost kleštíků, která vede ke kolapsu včelstva. Dle
> mých zkušeností kolabuje průměrné včelstvo při 5-10 tis. dospělých samiček
> kleštíka. V době kulminace dosahuje přirozený denní spad 200-300 kleštíků,
> což by monitorujícímu včelaři němělo uniknout, i kdyby měl na podložce
> mravence. Pokud však již na včelnici začnou první včelstva kolabovat, vývoj
> ostatních směrem ke kolapsu se urychlí, v důsledku rychlého šíření virů z
> kolabujících včelstev. Práh kolapsu se sníží, takže další vlna včelstev již
> kolabuje při početnosti kleštíka asi 3-5 tis. Osobně se domnívám, že úhyny
> na virózy při nízkém napadení kleštíkem (do 1000) budou jen výjimečné,
> resp. u zvláště náchylných včelstev.
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47740


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Dvorský L (81.25.16.87) --- 24. 10. 2010
Re: virové nákazy

Na http://dvorsky.leos.sweb.cz/VARROA/varroa.htm#TOP je několik scénářů o tom, jak hynou včely na varroázu (omlouvám se za asi ne zcela přesný název onemocnění, jsemn ale stará škola). Myslím, že i nezasvědcenému neunikne, že je to podstatně jinak, než jak píše pan Grůna o virech. Je prostě něco zcela jiného předpkládat a skutečně dělat, mít vlastní zkušenost. I když i ty předpoklady, pokud vycházejí z pochopení podstaty varroázy, by měly být zcela logicky jiné, než píše. Samozřejmě mohu to zdokumentovat i mnohem porobněji než je na uvedených fotografiích. Záleží skutečně na mixu virů ( a také N.A. N.C.), který začně včelstvo nezvládat. Podstatné je ale to, že jsou to právě určité věkové skupiny mladých včel, které jsou postihovány a způsobuje to následný kolaps včelstva. Např. "čistý" kolaps na vir akutní parylýzy se vyskytuje poměrně zřídka a popsal ho věrně pan Kozlík. Nejde o dny, ale o hodiny(u). Jsou samozřejmě včelstva, která jsou i vůči virům více odolná a stakovýmto typem varroázy (já jej označuji jako B a C)se lépe vyrovnávají. V případě včasného rozpoznání to lze někdy zvládnout i zootechnickými zákroky, tím nemám na mysli nasazení třeba KM. Je třeba ale vědět, že od určitého momentu si virová onemocnění žijí svým životem bez ohledu na roztoče V.d. To je asi ta největší zákeřnost. Jak se zdá ,R. Hubač to také poznal. Velmi povzbudivé při řešení varroázy je ale to, že dnes již pomalu začínáme rozeznávat určité znaky (markery) které odolnější včelstva nesou a podle toho je můžeme vyhledávat. Podobné je to u virů. Na štěstí v tomto směru nemusíme mít k dispozici anylýzy DNA nebo morfologických znaků, jenže to se musí se včelami doslova žít. Jsme v tomto ohledu ale na začátku a čím více toho víme a umíme, tím více otázek vyvstává. Někdy to ale vypadá tak, že kvůli jednomu stromu nechceme vidět les. Přitom by možná úplně stačilo pochopit, že v lese je také dřevo a o to nám momentálně jde.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47744


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
Bronislav Gruna (89.235.18.247) --- 24. 10. 2010
Re: virové nákazy

Dvorský L: Myslím, že i nezasvědcenému neunikne, že je to podstatně jinak, než jak píše pan Grůna o virech.

Pane Dvorský, pokud máte potřebu reagovat na mé příspěvky, napište v čem konkrétně "je to podstatně jinak". Na vaše obecné formulace se nedá věcně reagovat. Jsou to jen mnohoznačné bláboly.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47758


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
Leoš Dvorský (213.168.180.17) --- 25. 10. 2010
Re: virové nákazy

Pane Gruna, pokud nejste ani podle fotek schopen rozezenat o co se jedná, je mi vás skutečně líto, zvláště kdyř pokoušíte včelařům radit právě v této oblasti. Vaše znalosti ani zkušenosti zřejmě nejsou ani na elementární úrovni, abychom spolu mohli diskutovat. S tím skutečně nic nenadělám. V tom máte naprostou pravdu. Tak ať se vám daří.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47760


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Milan Čáp (e-mailem) --- 25. 10. 2010
Re: virové nákazy

Pane Dvorský, Vaše odpověď má jednu dost podstatnou vadu - a tou je, že
diskuse slouží k výměně názorů. Takže je nesmysl tvrdit, že nemůžete s
někým diskutovat, protože nemá dostatečné znalosti, nebo zkušenosti.
Diskuse je právě o předávání těchto znalostí a zkušeností. A s tím
můžete něco udělat právě Vy.

Milan Čáp

Dne 25.10.2010 8:28, Leo Dvorský napsal(a):
> Pane Gruna, pokud nejste ani podle fotek schopen rozezenat o co se jedná,
> je mi vás skutečně líto, zvláště kdyř pokoušíte včelařům radit právě v této
> oblasti. Vaše znalosti ani zkušenosti zřejmě nejsou ani na elementární
> úrovni, abychom spolu mohli diskutovat. S tím skutečně nic nenadělám. V
> tom máte naprostou pravdu. Tak ať se vám daří.
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47763


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
(e-mailem) --- 25. 10. 2010
Re: virové nákazy

Nejzákladnější postřehem, z mého padesátiletého včelaření v úlech od moravského stojanu přes budečáky. lesany, pětiletky ,moravské a české universály až po dnešní tenkostěnné úly se síty nebo bez nich, je to , že jeto úplně fuk. Je to jen o fyzické námaze a časové náročnosti pro včelaře. To ostatní je včelám úplně šuma-fuk. Kdyby si ovšem přečetly Poláčkovy rozbory možná by změnily názor ;-o

Pepan

> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Milan Čáp <kutil/=/bydlo.net>
> Předmět: Re: virové nákazy
> Datum: 25.10.2010 09:53:25
> ----------------------------------------
> Pane Dvorský, Vaše odpověď má jednu dost podstatnou vadu - a tou je, že
> diskuse slouží k výměně názorů. Takže je nesmysl tvrdit, že nemůžete s
> někým diskutovat, protože nemá dostatečné znalosti, nebo zkušenosti.
> Diskuse je právě o předávání těchto znalostí a zkušeností. A s tím
> můžete něco udělat právě Vy.
>
> Milan Čáp
>
> Dne 25.10.2010 8:28, Leo Dvorský napsal(a):
> > Pane Gruna, pokud nejste ani podle fotek schopen rozezenat o co se jedná,
> > je mi vás skutečně líto, zvláště kdyř pokoušíte včelařům radit právě v této
> > oblasti. Vaše znalosti ani zkušenosti zřejmě nejsou ani na elementární
> > úrovni, abychom spolu mohli diskutovat. S tím skutečně nic nenadělám. V
> > tom máte naprostou pravdu. Tak ať se vám daří.
> >
>
>
>

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47766


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
Bronislav Gruna (89.235.18.247) --- 26. 10. 2010
Re: virové nákazy

Leoš Dvorský: Pane Gruna, pokud nejste ani podle fotek schopen rozezenat o co se jedná, je mi vás skutečně líto, zvláště kdyř pokoušíte včelařům radit právě v této oblasti. Vaše znalosti ani zkušenosti zřejmě nejsou ani na elementární úrovni, abychom spolu mohli diskutovat. S tím skutečně nic nenadělám. V tom máte naprostou pravdu. Tak ať se vám daří.
--------
Pane Dvorský,
asi nejste schopen nebo ochoten vést diskusi ve věcné rovině. V tom případě vás žádám, aby jste neužíval mého jména ve svých textech zde na včelařské konferenci ani na svých stránkách.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47773


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu