78253

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Zdenek (89.190.52.88) --- 24. 10. 2010
Uteplení včelstev optimal

Dobrý den.
Přidám se k dotazům na uteplení o kterém často přemýšlím.
Mám NN úl optimal, řešen origin. dle ing Čermáka. Nahoře folie a na ní plechové víko s 5cm polystyrenu.
Rád bych se zeptal jak "optimalisté" zateplují, ale samozřejmě i zkušenosti ostatních.
Děkuji Zdenek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47752


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Pavel Holub (178.248.56.32) --- 24. 10. 2010
Re: Uteplení včelstev optimal

Tak to nechte a bude dobře. Ti co tu radí průvan, opravdu neradí dobře. Ono je rozdíl hadr léty impregnovaný propolisem (ono stačí i pár měsíců) a hadr v této době položený na rámky. Chce-li někdo opravdu a zodpovědně něco v tomto duchu pro včely podniknout, tak jim do uspořádání strůpku od začátku srpna nesahat, strůpek nerozebírat. Kdo se bez toho neobejde, musí dávat fólii.
Ä ještě jeden zlozvyk - rozpěrákem do zimy "čistí" horní loučky od směsi vosku a propolisu (většinou ve starých úlech, kde loučky nesedí v ideální rovině).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47755


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
a.turčáni (94.229.32.130) --- 24. 10. 2010
Re: Uteplení včelstev optimal

tak jim do uspořádání strůpku od začátku srpna nesahat, strůpek nerozebírat. Kdo se bez toho neobejde, musí dávat fólii. P.H.

Ja som so stropovými latkami prestal včeláriť, ako som prešiel na nadstavkové úle a bolo v r. 1965. A neverte tomu, že cez zapropolisovanú (preto ju tam dávam, aby koberčeky ostali čisté) napr. vrecovinu-pytlovinu vlhký vzduch neprenikne! Ja požívam túto vrecovinu aj 10 rokov a keďže tento materiál nie je drahý, tak ju opotrebovanú jednoducho vymením. Takže pravda môže byť aj iná.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47757


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
P.K. (90.178.157.91) --- 25. 10. 2010
Re: Uteplení včelstev optimal

nic nezatepluj,snad jen polystyren na strůp. folii,na jaře se o něj opřou...

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47759


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 25. 10. 2010
Re: Uteplení včelstev optimal

Já myslím, že uteplení strůpku se přeceňuje.
Zimování v zadovácích v medníku stoprocentně prokázalo, že včely úplně bez problému vyzimují na strůpku se stejnou silou a izolačními schopnostmi jako je stěna úlu. Takže klidně strůpek složený s desek a latěk 2 cm silných. Což z hlediska tepelné izolace odpovídá polystyrenu nějak půl centimetru silnému nebo filci asi 1 centimetr silnému.
Zas na druhé straně strůpek hodně izolovaný pro teplo a zároveň hodně propustný pro vodní páru, třeba z několika centimetrů filcových uteplivek, slibuje udržet uvnitř úlu sucho a přitom omezit větrání spodem, kterým část tepla ze včel uniká. Ale zase se ukazuje, že když se strůpek uzavře nepropustným třeba polystyrenem, tak stačí akorát zvýšit intenzitu větrání dolem sítem ve dnu a otevřeným očkem a v úlu je taky sucho. A nějaké teplo taky...
Podmínka je jenom, aby strůpek těsnil. Pokud netěsní a vzduch z úlu volně utíká ven, může být strůpek klidně z tenkého plechu, z hlediska tepelné izolace to vyjde skoro nastejno. Na propolis se přes zimu nedá spoléhat, protože za nízkých teplot od podzimu do jara je tvrdý a nelepivý a jednou povolený už netěsní, prostě tam nesmí být mezery a pokud jsou, musí být utěsněny.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47761


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu