78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Pavel Holub (178.248.56.32) --- 25. 10. 2010
Re: čtu , čtu a zbývají mi jen otázky.

""Při včelaření s komíny je v úle sucho, tedy dílo neplesniví. """
Jó jo, to období lepkavé olše, to je problém, z úlů teče a plásty plesniví, jsme na tom stejně, s komíny i bez komínů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47769


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
(e-mailem) --- 25. 10. 2010
Re: ?tu , ?tu a zb?vaj? mi jen ot?zky.


> ------------ Původní zpráva ------------
> Od: Pavel Holub <e-mail/=/nezadan>
> Předmět: Re: ?tu , ?tu a zb?vaj? mi jen ot?zky.
> Datum: 25.10.2010 17:47:02
> ----------------------------------------
> ""Při včelaření s komíny je v úle sucho, tedy dílo neplesniví. """
> Jó jo, to období lepkavé olše, to je problém, z úlů teče a plásty plesniví,
> jsme na tom stejně, s komíny i bez komínů.
>
>
>
Píše se Olše lepkavé, Tak se prostě strom jmenuje. Pepan

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47770


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
M. Václavek (147.32.116.170) --- 25. 10. 2010
Re: čtu , čtu a zbývají mi jen otázky.

---
Pavel Holub:
Jó jo, to období lepkavé olše, to je problém, z úlů teče a plásty plesniví, jsme na tom stejně, s komíny i bez komínů.
---

Chce to vystihnou tu správnou dobu, vystihnout ten pravý začátek předjaří (líska nakvétá poměrně dlouhou dobu, někdy už v únoru, často potom následuje delší perioda chladného počasí, olše na tom není o moc lepší). V průběhu skutečného fenologického předjaří je již povícero slunných dní, v průběhu kterých jsou včelstva roztáhnutá, silná obsedají celý nebo většinu půdorysu nástavku, takže zároveň vysbírávají veškerou kondenzovanou vodu nejen u stropu, ale i u stěn. Výhodnější v tomto směru jsou tenkostěnné nástavky, protože se snadno prohřívají a ohřívají vnitřek úlu, čímž se v úle vytváří poměrně teplo, byť venku může být docela i chladno. Úlový komín tento proces narušuje, přispívá k tomu, aby včelstvo bylo v chladu, tedy ve větším klidu, což je velmi výhodné v zimě (naopak v předjaří je vzhledem k nástupu intenzivního plodování kontraproduktivní nechávat komíny nasazené). Pokud se omezení stropního větrání provede příliš brzy, tedy ještě před definitivním začátkem předjaří, pochopitelně nastanou problémy s plísněmi.

Voda, která z úlů tzv. vytéká (hromadí se u dna), je nadbytečná a musí se dostat ven. Proto i v předjaří nemá cenu zadělávat drátěné dno či zužovat hlavní česno. Uteplování a utěsňování stropů je něco jiného. Spodní neobsazené či málo obsazené nástavky nechávám s otevřenými očky. Má to význam nejen kvůli jejich provětrávání, ale taky kvůli zkrácení přístupové cesty dovnitř úlu k sedisku včelstva. Za chladných předjarních dní včely často hlavní česno vůbec nevyužívají, mají-li tu možnost lítat očky.

//\/\\//

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47771


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
a.turčáni (94.229.32.130) --- 26. 10. 2010
Re: čtu , čtu a zbývají mi jen otázky.

Martin, aj je pravdou, že Váš vek je medzi 20 a 25-timi rokmi máte veľkú perspektívu, ak ju podporíte dlhodobým štúdiom o včelej problematike. Zatiaľ pri krátkej praxe pri včelách, Vaše revolučné myšlienky postrádajú rozumné argumenty.Mladícka nedočkavosť môže včelárovi skôr uškodiť, ako pomôcť.

Ak napíšem vetu " Má to význam nejen kvůli jejich provětrávání, ale taky kvůli zkrácení přístupové cesty dovnitř úlu k sedisku včelstva", musím poznať niečo viac, ako len vidieť, že úľové včely vysedávajú na letáči úľa a to aj vtedy, keď keď mám otvorené očká vpredu či vzadu úľa.
Včelstvo ako také nemá problémy v zateplených či jednoduchých úľoch s odvetrávaním vnútorných priestorov úľa,
dokážu to jednoduchým odsávaním vnútorného vzduchu. Vidíme to na letáčovej pätke ako sa dokážu zoradiť desiatky včiel pred letáčom,hlavami natočenými smerom k letáču a tak isto i v úli a kríddlami, čím vytvárajú podtlak, čím si vzduch doslova podávajú krídlami a ženú ho von z úľa. Nikdy som nezaznamenal preto úhyn plodu a 4-5 debničkách miery "B", ani pri vonkajších teplotách nad 30°C.
Týmto spôsobom dokážu udržať v úli udržateľné podmienky.

Ak napíšem, že očká v úľových stenách pomáhajú ku skráteniu času pri odlete z úľa, musím to aj odôvodniť. Skutočnosť môže byť aj iná.
Tento názor som akceptoval i ja niekedy v začiatkoch prechodu zo zateplených úľoch na jednoduché a v čase znášky som im otváral očká, aby mali kratšiu cestu k plástom, do ktorých ukladali nektár. Cez očká včely nelietali a nachádzali sa len niekedy npr. pri vetraní, jednoducho lietali len hlavným letáčom.
Samozrejme, že som zisťoval prečo a náhoda ma priviedla k správnemu riešeniu.

Môj spôsob vedenia včelstva do znášky aj pri 3-4 debničkách sa zakladal na uloženia debničky tzv plodisko uložil na dno úľa, materskú mriežku a nad ňu tzv. medník 2-3 debničky. Ak do toho času lietali len cez hlavný letáč, tak to dodržovali aj pri najsilnejšej znáške a to mali otvorené očká na medníkových debničiek. Prečo ich včely nevyužívali?

Včela ako tvor žijúci v spoločenstve, je spájaná do jedného celku vďaka neustálemu kolovaniu materskej látky (ML) vo včelstve. Včela ju musí neustále prijímať aby si utvrdila identitu ku konkrétnemu včelstvu a to aj pred odletom z úľa. Keďže plodisko bolo od ostatnej časti úľa oddelené mater. mriežkou (Mmr.) na najnižšom bode úľa, každá včela pri odlete za povinnosťami navštívila miesto kde sa zdržuje matka a preto z úľa odlieta a prilieta do úľa cez hlavný letáč, očká z tohoto dôvodu nepotrebuje.

Inak sa včela chová vo včelstve, keď včelár nepoužíva Mmr.matka využíva úľový priestor na kladenie vajíčok, môžu včely získať ML všade tam kde je otvorený plod. Potom naozaj včely s peľom či s nektárom využívajú aj očká, teda tú najkratšiu cestu.
Príklad: včelár, ktorý používa vysokú NN úľovú zostavu s očkami, ale s matkou obmedzenou Mmr v 2-3 deb. (ja v jednej) sa často stáva, že z očka debničky nad Mmr vyletú a priletujú včely s peľom, vždy to signalizuje, že v medníkovej debničke ploduje mladá druhá M.
Priatelia, prepáčte za tento neprimerane dlhý traktát.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47772


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
stonjek (213.151.87.2) --- 26. 10. 2010
Re: čtu , čtu a zbývají mi jen otázky.

Antone musím s tebou souhlasit, co se týká oček funguje to u mě stejně a proto jsem je také přestal používat a do úlů zbytečně vrtat díry. Když jsem však zkoušel nezateplené úly, situace byla přesně opačná. Včelky dávaly přednost očkům na úkor hlavního česna a to dost překvapivě. Dodnes si to neumím vysvětlit. Samozřejmě matka stažená mřížkou na spodní dva nástavky. To vše na jedné včelnici. Takže musím skromě připustit že neexistuje jednotná pravda, ale že si včelky naproti našemu přání a spoustě popsaného papíru dělají co chtějí. A je to tak dobře! Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47774


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
a.turčáni (94.229.32.130) --- 26. 10. 2010
Re: čtu , čtu a zbývají mi jen otázky.

Rudla (dúfam, že je to správne oslovenie), pripúšťam, že je to možné, ale vždy je tu známe "ale".
Sú isté možnosti prečo to môže byť aj inak, ale v podstate prv popísaný princíp platí:

- v prípade, že včelstvo vo viac debničiek sa od zimy do úpravy zostavy úľa vyvíjalo vo viacerých deebničkách (lietalo aj cez očká), preto tieto "naučené" včely po uložení plodiska na úľové dno, to včely využívali. Po príleve nových včiel to vždy ustane, lebo tie využívajú už hlavný letáč a výlet a prílet cez očká prestane.

- môže sa to stať aj vtedy, keď je nad Mmr. náhodná ešte neoplodnená mladá M. Stalo sa to párkrát aj mne. Neraz sa mi stalo, že do včelstva nad Mmr sa votrela do úľa mladá vonkajšia M, npr. pri ošetrovaní vyrojeného včelstva, mladá M práve vyliahnutá z MB odletí a hľadá svoju príležitosť. Práve vyliahnutá M má ešte dostatok energie, aby to uskutočnila. Anton

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47775


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

               
stonjek (213.151.87.2) --- 26. 10. 2010
Re: čtu , čtu a zbývají mi jen otázky.

No hezky se takové odpovědi čtou ale nejednalo se o pokus s jedním úlem, ale s 10. Včelstva se chovala úplně stejně ve všech 10. Takže teorie o náhodných matkách by byla asi hodně naivní. Dále jsem to nijak nehrotil, včelstva v masivu nedávala výnosy jak měla, a tak šly úly do světa.Proto také nikomu neradím, jaké úly jsou nejlepší apod. Pouze vím, že u mě to bylo takto a je mi jasné, že o 100 m. vedle to může být přesně naoopak. a o univerzálních moudrech si tedy myslím svoje! Zdraví R. Stonjek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47776


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

                  
Josef Křapka (77.237.138.233) --- 26. 10. 2010
Re: čtu , čtu a zbývají mi jen otázky.

Mám také jeden poznatek: Celoročně mám otevřená hlavní česna a nad nimi ještě ve třech NN očka. (Mateří mřížky jsou uloženy někde ve skladu). Včely využívají převážně otevřených oček. Když počnou vyletovat i z hlavního česna vím, že musím včelstvo rozšířit o další nástavek. Co je ale zajímavé, po podzimním vytáčení podkládám medníkové nástavky pod včelstva a u těch jsou očka zavřena. Nástavky s otevřenými očky jsou tak přeloženy o dva až tři nástavky výše nad úlové dno. Včely svá očka bez problémů naleznou a používají je nadále. I když zpočátku naletují v letové hladině na místa původních oček cca do dvou hodin v převážné míře využívají opět ta svá, nyní na vyšší pozici. Když však již medníkové nástavky odebírám a nástavky s otevřenými očky jsou opět přeloženy na původní místo, včely již nebloudí v prázdném prostoru a neomylně naleznou svá očka. Zde je možné vysvětlení tohoto jevu takové, že vletové otvory (očka) jsou pachovými žlázami včel označeny a proto je včely bez problémů naleznou. Při tom se jedná o vertikální pohyb o 34 - 51 cm. Jak píše níže Pepan: "Kouzlo včelaření je v tom, že se včely dokáží dobře vypořádat se všemi našimi skvělými nápady".
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 47777


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu