78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


R. Pol�ek (85.71.180.241) --- 17. 9. 2013
Re:

"Teoreticky by starý zpracovaný cukr zkrystalizovat neměl, zřejmě je v něm přímes medu a pylu.

Třeba někdo napíše své poznatky ??? "

Teoreticky je včelami zpracovaný řepný cukr půl na půl směs glukózy a fruktózy. Správně zpracovaný cukr na zimu je zahuštěný na cca 18 % vody taková směs musí zatuhnout. Zvláště když přes zimu jsou plásty se zásobami vystaveny nízké teplotě, běžně až pod nulou a kolísání těchto teplot se změnami počasí.
S 18 % vody by nezatuhl jedině tehdy, pokud by obsahoval převahu fruktózy.
Kdo má tedy na jaře zbylé cukerné zásoby tekuté, tak za prvé buď krmil krmením na zimu s kukuřičným sirupem, kde je převaha fruktózy anebo nějakým způsobem udělal to, že včely nestihly ty zásoby zpracovat a zahustit. Možná tím, že krmil velkou dávkou po 10 - 15 kilech roztoku, kdy to ani silné včelstvo nestihlo zahustit a napralo do do zavíčkovaných buněk řídké.
Což ale nutně neznamená, že to je špatně. Pokud se takové zásoby do zimy nezkazí, v zimě potom včely nad takovými zásobami nepotřebují tolik vody.
Kdo krmí cukrem postupně, tak včelky stačí ten zpracovávaný cukr zahustit. Takové zásoby jsou potom tekuté do zimy a tuhnou potom během zimy. Zase ale to není špatně, protože krastalky v těchto zásobách jsou obvykle velmi jemné a včely je tak, na rozdíl od melecitózy, i ve velkých mrazech bez problémů využijí.
Zase potom , zásoby včelstev krmených velkými dávkami, které jsou řidší, se mohou mnohem hůř skladovat přes léto do dalšího podletí, mnohem snadněji se kazí. Spíš je potom musí takový včelař bezpodmínečně nějak zpracovat na jaře.
Dobře zpracované zahuštěné zásoby není problém přes léto uložit a v podletí je přidat zpátky do včelstev.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 62346


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu