78252

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


JosPr (46.135.71.182) --- 26. 8. 2023
Re: Med

Nejenom stravovací návyky,ale i nákupní návyky a s tím spojená odvěká lidská potřeba tvorby zásob potravin,která dostala na frak kulturou super hyper,kdy se dnes nakupuje po kusech,protože zitra se nakoupí zas,pozítři znova,protože v regálech super hyper je vždy vše i mimo dobu sezóny.Pohodlnost zvitězila na celé čáře.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77261


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (90.178.51.173) --- 26. 8. 2023
plán B Re: Med

Já to vidím tak, že když odpočtu včelaře, kteří se tím živí profesionálně, tak dalších asi 30 %, možná i 60 % zájmových včelařů očekává, že budou ve včelaření ziskoví.
Jenže když si někdo obstará třeba psa, toto ani ve snu nečeká, rybářský lístek a pruty nebo myslivecký lístek a flintu si lidi taky neobstarávají proto, že se chtějí levněji dostat ke kaprům a candátům nebo ke zvěřině, než kdyby si to jenom koupili. Očekávají, že se tím zabaví a že zaplatí víc než za to dostanou. U pejskařů možná dokáží vydělat nad náklady tak desetina procenta, u rybářů a myslivci možná tak 1 - 3 % těch dobrých s nejlepšími podmínkami.
Proč tedy 30 - 60 % zájmových včelařů očekává, že včelaření jim bude vydělávat?
Jo, ono by to šlo, kdyby byly podmínky jako ke konci socíku. Příznivá pevná výkupní cena medu bez ohledu na to, kolik se medu urodilo plus příznivé ceny prodeje medu "ze dvora", dobré snůškové podmínky v intravilánech, takže spolehlivě nesly i včelstva uprostřed vesnic. Lesy zarostlé medonosnými dřevinami a rostlinami a bohatá medovicová snůška z jehličnanů, plno sekaných okrajů cest a lesů s kvetoucími trávníky. V mlékařských oblastech na polích vojtěška, jetel, na špatných půdách nehnojené kvetoucí extenzívní trávníky. A nakonec na pokyn tehdejšího státu štědrost JZD, slušné platby za včelstvo za opylování řepky a jetele plus ochotné převozy kočovných včelínů zadarmo nebo skoro zadarmo jezeďáckými traktory.
Nic z toho dneska neexistuje, respektive je dnes v násobně horších snůškových poměrech než tehdy. Plus k tomu hned po Sametu se do včelařství položila spousta zájmových včelařů, kteří plánovali se tím koníčkem živit, takže se vytvořila obrovská konkurence.
Takže já to vidím tak, že se včelaři prostě budou muset opustit výdělečný režim včelaření a přejít do zájmového včelaření. Snížit počty včelstev, případně stanovišť, aby to nebyla dřina, ale spíš potěšení, přejít na pracnější, ale dokonalejší technologie šetrnější ke včelám, a produkovat med, propolis atd hlavně pro sebe a pro rodinu jako dárky či nějaký barter a prodávat jen přebytky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77262


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
gupa (93.92.52.23) --- 26. 8. 2023
Re: plán B Re: Med

Takže já to vidím tak, že se včelaři prostě budou muset opustit výdělečný režim včelaření a přejít do zájmového včelaření. <

To se nikdy nestane. Protože vše se počítá. Jsou krizové scénáře, že lze produkovat zboží pro obchod a uvádění v oběh ze ztrátou. Lze fungovat v mnoha úsporných režimech. Lze vyprodávat a znovu produkovat včelstva. Je možnost nekoupit ani kilo cukru na podzimní krmení, pokud jsou možnosti kdy je snůška vhodná k vyzimování.

Ale aby včelaři, holubáři, myslivci, rybáři, andulkáři, atd. chovali své zvířetstvo pro zábavu? NIKDY!! Vždy jsou vtom nějaké skryté prachy a výhody finančního charakteru.

Ale skončit s chovem úplně, to je běžný. Stejně jako slepice, prasata králíci a td skončily s nastávající dobou suberhypermatketů.

A nyní když se člověk zamyslí, u ví proč se obchodníci a určitá národnostní skupina obyvatel vyhlazovala za druhé světové. Protože jediní obchodníci nechcou nést ztráty, ale vše nanich leží. Pokud jde o dnešní obchod, vše platí dodavatelé a finanční skupiny vlastnící a přeprodávající si řetězce, jen počítají zisky. A ty zisky jim nyní předkupujeme a platíme v další výdobytné válce do budoucích trhů. Takže se divím, že se lidi vozí po Babišovým agrofertu a ne po majitelích Tesca, Hypernově, Jednotě, kontejnerových překladištích a td. Tam jsou plátci daní a poplatků, ne ve fabrikách které nesou cenu nákladů za inflaci.

Včelař když přestane, tak se zvedá nemocnost včelstev. Protože včelstvo není domestikované zvíře a tak bez dohledu chovatele může vzniknout hodně infekčních situací navíc. Nebo obráceně může vzniknout poklidnější infekční situace, kdy včelař kvůli koruně a vrtání kolena, nebude vytvářet vhodné situace pro roznos infekcí.

Zpravidla ale se zdravotní situace v opuštěných chovech včel zhoršuje. Co jsem poznal, tak ta situace je po úmrtí včelaře a několikrát jsem viděl v podstatě vyrabované stanoviště včelařů po jejich smrti.



Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77263


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R.Polášek (90.178.51.173) --- 26. 8. 2023
Re: plán B Re: Med

Tak jasně že hodně včelařů přímo skončí, když nebudou schopni včelařením vydělávat.
Hodně skončí asi panelákoví včelaři, co bydlí někde v paneláku ve městě a co si kvůli včelaření třeba udržují někde na vesnici u lesa pozemek se včelami a včelí pracovnu nebo mají jenom od majitele pozemku povolené tam mít včely a medomet a další věci mimo dobu používání všelijak skladují. Přispěje k tomu i problém s auty, kdy vlastnit a používat auto bude brzo mnohonásobně dražší než dnes používání nějaké spalovací ojetiny. Takže bude výrazně větší problém se někde z paneláku dopravovat kilometry za včelami někde do lesa a vozit materiál nebo med.
Mnohem méně skončí vesničtí včelaři, co mají vedle domu zahradu. Ti zruší případná lesní a polní stanoviště, na zahradě nechají pár včelstev a jsou v pohodě, protože když si přebytečné úly a rámky nějak uloží, mimo cukru na zimu a léčení nemusí mít na dlouhá léta žádné náklady. Prostě budou postupně spotřebovávat uložené úly, rámky a další materiál.
A pochybuji, že když budou včelaři končit, že prostě včelstva v úlech na stanovišti opustí a nechají tak. Mimo náhlá úmrtí nebo skutečné lajdáky. Úly, pokud jsou soudobé, i opotřebené představují slušné peníze, samotné včely představují slušné peníze a i zbylé plásty, respektive vosk z nich nejsou finančně zanedbatelné. Slušný výprodej pomůže to včelaření regulérně zlikvidovat a ještě se získá část peněz, která v tom včelaření je.
A nemusí se jen prodávat stávající včelstva v použitých úlech, "tak, jak to leží a běží" když o ně občas není moc zájem. Může se jeden rok dát do včelstva nová matka a druhý rok na začátku května přezimované včely prodat jako loňský oddělek se 6 plásty v papírové krabici, jak se ty oddělky prodávají. Nebo se v podletí, červenec až začátek srpna, s tou novou matkou může z celého včelstva udělat smetenec a prodat jako umělý roj a defakto plnohodnotné včelstvo k usazení na mezistěny, jejich vystavení na zimu a zakrmení. Čímž se vyřeší i rámková míra i různé úly.
Dokonce si dovedu představit útlumový provoz včelaření, kdy se na začátku května odebere z úlu těch 6 plástů se včelami matkou a zbylé včely v úlu se zbylým plodem se nechají, aby si na něm vychovaly novou matku a do podleté zase zesílily, potom se zazimovaly a na jaře znova prodaly jako loňský oddělek. A tak pořád dál, dokud by vystačila zásoba rámků std.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77264


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
JosPr (46.135.71.182) --- 26. 8. 2023
Re: plán B Re: Med

Jaká produkce se ztrátou u včelaře? Čeho? Ta trocha prodaného medu u hobby včelaře vždycky pokryje náklady na chov včel.Jenomže větsina si prostě provázala chov včel s rodinným rozpočtem,kde to z kolonky + ze včelaření se rychle rozplyne a když má rozpočet včelařovic rodinky něco zpětně pustit do včelaření,tak nastává achich ouvej.A najednou se švidrá zda li není na to či ono nějaká dotace,od kraje se škemrá o příspěveček na úly atd.
Sem se nám včelaření Gupo posunulo,od čehosi ušlechtilého k obyčejným kupeckým počtům,kde prim hraje brát a na huntě je dávat.Když si každý včelař spočítá,kolik mu po trochách včelaření ročně přineslo,je to hezká sumička,ze které by si mohl vesele modernizovat za svoje.Kdyby to "svoje" ze včel měl a nenastrkal to ovšem nenávratně do rodinného rozpočtu.
Blíží se čas potvrzování počtů včelstev na 1.d.Tak nějak jsem čekal,že kvůli 50 kč/ včelstvo,bude ten zájem nulový a nebudu muset vytahovat ani razítko.Ale chyba lávky,už kvůli hloupé 50 kč jsou schopni čekat u baráku do přijedu z práce kvůli pár korunám 1.d od státu.Je to už akt čistého zoufalství nebo známka závislosti?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77265


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
gupa (93.92.52.23) --- 26. 8. 2023
Re: plán B Re: Med

Blíží se čas potvrzování počtů včelstev na 1.d.Tak nějak jsem čekal,že kvůli 50 kč/ včelstvo,bude ten zájem nulový a nebudu muset vytahovat ani razítko.Ale chyba lávky,už kvůli hloupé 50 kč jsou schopni čekat u baráku do přijedu z práce kvůli pár korunám 1.d od státu.Je to už akt čistého zoufalství nebo známka závislosti?<

Protože stát a vláda je hloupá, chce vydělávat? Tak buď měla udržet babišův násypný vlak, dát na d1 300Kč/vč, nebo opravdu zkrouhnout na peníze, okolo 20Kč/vč, protože to by znamenalo, že včelař by musel doplácet za poskytnutou dotaci ze svého (i příjem dotace má nějaký výdej a viditelně u zájmového včelaře je nižší)
Viditelně 50Kč je ještě moc a není to o závislosti a zcela jistě závisti, co kdyby dostal ten druhej včelař z mýho co mi patří, že? :-)

Na závisti se v obchodě vydělává nejlépe. Je to základem veškeré reklamy a reklamní aktivity.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77267


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
gupa (93.92.52.23) --- 26. 8. 2023
Re: plán B Re: Med

Jaká produkce se ztrátou u včelaře? Čeho? Ta trocha prodaného medu u hobby včelaře vždycky pokryje náklady na chov včel. Jenomže větsina si prostě provázala chov včel s rodinným rozpočtem,kde to z kolonky + ze včelaření se rychle rozplyne a když má rozpočet včelařovic rodinky něco zpětně pustit do včelaření,tak nastává achich ouvej.A najednou se švidrá zda li není na to či ono nějaká dotace,od kraje se škemrá o příspěveček na úly atd.<

Ale tak to má být, rodina není o otroctví. Pokud chce stát významné a udržitelné příjmy z daní, které se odvádí na základě spotřeby, která u chovu včelstev je, musí je kvůli tobě - oddělené pokladně od rodinného rozpočtu, znovu zpět strkat. Pokud spoléhá nějaký fialový idiot nato, že to nemusí dělat, je to jen politický přízrak který je hoden okamžité výměny a vrácení všech studijních titulů, jestli je má.

Však to neustále píšu, že jde ve včelařině o peníze, u mne jde především mít a žít z nich. Takže většina příjmu šla do nedávné doby ze včel. Pokud stát chce vydělávat a včelaři nemají z čeho, platí jediné známé pravidlo, že rodina je základ státu. Jestliže tu nastoupila singl nerodinná éra vychovaných k bez vztahu k rodině, potom stát každopádně utře, protože já mít chov bez dotací dlouho nebudu a půjdu k lopatě jako JosPr, který tím že nemusí dávat a vydávat peníze ze včel za nic jiného než na svůj zájmový chov včel, bude vizí pro ČSV a nyní důkazem velmi populárního slova udržitelný včelař!

Je to hodné vědecké studie tento rozdíl, mezi ostrovním nebo sdíleným financování chovu včel v rodinným rozpočtu nebo bez něj, protože je to první ekonomický ukazatel jestli včelařit nebo ne a hlavně, dosud se oněm nikdy moc nediskutovalo. A zajímavý by byl přínos ohledně výběru daní, protože viditelně se na daňovém odvodu DPH atd, mnohem víc neodvede než když je do spotřeby a oběhu peněz okolo chovu včel zapojena i rodina a nebo je důvodem takového chovu rodina kterou to živí, nebo neživí. Prostě hodno vědecké a ekonomické pitvy a rozboru.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77268


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu