78433
Včelařská konference
(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)
U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.
Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma".
V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...",
která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku.
Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)
Zběžné zobrazeníArchiv Včelařské konference
| - gupa (93.92.52.23) --- 7. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
Je to invazivní a to znamená, že každý se k tomuto bude stavět jinak. Mnoho včelařů bude kupovat od někoho věci aby ty sršně odchytl, ale většina neudělá vůbec nic a po příkladu varoázy, se nakumulují ohniska a ty ohniska začnou organizovaně pojídat to, co se přesile neubrání. Také budou jedinci kteří budou pomnožení sršňů podporovat coby ryzí přírodu a spravedlivý úděl od přírody zato co člověk dělá a co způsobuje svým chováním.
Samozřejmě že se tak zvýší obrat výrobcům a dovozcům takového zboží kterým budou lapače a usmrcovače bude plno odborně komerčních a hobby návodů jak na sršeň také jedy na sršeň, ale to je o tom co píšu. Je hodně lidí co se toho bojí a vzniká i tzv. bojová nálada kdy hodně chovatelů se předchystá a bude trvale bojovat několik hodin denně aby své včely ochránil.
Je to stejné. Stejné jako u VD. To už hodně dlouho není o chovu včel ale jen o příběhu ze strachem kdy jeden má stále ztráty a na straně druhé je plno vysmátých jedinců kteří z toho žijou a nikdo z běžných chovatelů nakonec ani neví proč to dělá a nevykašle se nato. Chovatelé včel jsou zpravidla důchodci, už vidím jak tito lidé budou nějakou badmintonovou pálkou mávat, jsou toho schopl, ale jak dlouho? Než poprve, podruhé prohrají. Protože na rozdíl od VD je boj proti sršni více fyzicky namáhavý a také podle bojového prostředku časově náročný.
Takže co příště? Přijde jako novinka dříve Tropilaelaps, A.Tumida, nějaká nová varianta viru, jiný polétavý hmyz škodící včelám, destruktivní forma houby, pták, savec, rostlina. (např. destrukce včel z ostružinové rzi)
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77452
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Gusto (195.98.9.146) --- 7. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
Najucinnejsie je lapat mlade matky ci uz na jesen alebo na jar ,na sladke navnady,daju sa tak eliminovat az s extremnou uspesnostou ,hlavne ked je takato jesen ako tento rok,ze uz v chotari toho sladkeho vela nieje a teploty sa pohybuju este stale okolo 25 'C ..a ked pride znova dlha studena dazdiva jar,ktora ich dokaze eliminovat tiez,ze nezvladnu rozbehnut hniezda,tak to bude ok.., Boj s robotnicami z rozrastenych hniezd je uz bojom s veternymi mlynmi..
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77453
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - gupa (93.92.52.23) --- 7. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
Dá se říci, že na rozdíl od varoázy, sršeň ke svému životu vyloženě včelu nepotřebuje a myslím si že invaze proběhne o to rychleji, protože pohyb hmyzu je v podstatě podobný, pokud hmyzu narostou křídla a člověk dopomůže různými cestami. Existuje několik řekl bych desítek až do stovky postupů jak proti sršni postupovat.
Jediná správná cesta je najít přirozeného nepřítele.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77454
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 7. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
"Jediná správná cesta je najít přirozeného nepřítele."
To asi nebude tak jednoduché. Hmyzožraví ptáci to nebudou, protože stačí jedno sršní žihadlo a je po ptákovi, je moc malý a jedno žihadlo tak stačí, kuna nebo psík mývalovitý je na tom stejně. Ti mohou podobný hmyz likvidovat jedině v zimě, kdy nelétá a v zimě sršní hnízda nejsou.
Jedině medvěd by to asi dokázal, tomu se ale nebude chtít lozit za žihadly do stromů nebo možná jezevec, pokud by hnízdo bylo na zemi, ale to nebývá.
Musí to být jedině nějací paraziti uvnitř hnízda napadající plod nebo nějaká specifická nemoc. Jenže jací paraziti, když sršni dokáži vetřelce velmi úspěšně likvidovat svými kusadly. A jaká nemoc?
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77456
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Gusto (195.98.9.146) --- 7. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
R.Polášek (90.178.51.173) --- 7. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR (77445) (77446) (77447) (77449) (77450) (77451) (77452) (77453)
Ne nevím. kdyby včelař musel celý den před včelstvy mávat pálkou a likvidovat sršně, to by ten med nakonec vyšel zatraceně draho.
A pasti jsou dobré jen na indikaci, jestli tam už ti sršni jsou a ne na ničení. Protože to jsou sršni specializovaní na lov a likvidaci včelstev, ti se na sladký roztok moc nenalákají.
----
Radime,chcelo by ro citat s porozumenim a hlavne ovladat biologiu tohto hmyzu..dospelci bielkovinu nezeru..len cukry aby mali energiu na lietanie..matky po jarnom prebudeni a pri jesennych vyletoch zeru len a len cukry,a daju sa velmi uspesne vychytat.ja to roky rokuce robim s osami ..susedia okolo mna si nevedia vynachvalit ,ze odkedy som sa nastahoval,nemaju problemy s urodou..tych os je fakt mimimum co sa v lete motaju okolo plodin alebo terás ked sa griluje..
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77457
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 7. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
To vím, že se dospělí jedinci sršňů živí cukernou štávou. Ale nějak jsem to nevzal v potaz.
Pokud budou vlhy pestré schopny lovem za letu omezit tyto sršně, tak potom by to bylo dobré. Akorát že vlhy jsou vázány na specifický biotop, písčité břehy a těch je u nás málo. A na teplejší biotop, ne nějakých chladná pod horami. I když mám pocit, že jsem u nás v severním podhůří Beskyd, kde dost širokodaleko nevím o vhodném hnízdišti písčitém břehu pro ně a kde je dost zima, jednu chcíplou vlhu před asi 2 -3 roky našel.
Vlhy tak asi budou na našem území působit jen bodově, ne plošně. Záleží jak budou vybíravé, jestli třeba místo nějakých písčitých břehů nebudou třeba schopny zahnízdit v nějaké hromadě staršího písku nebo i hlinitém břehu nějakého místního potoka nebo tak nějak.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77459
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - Gusto (195.98.9.146) --- 8. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
Radime vo vyssich polohach to asi vlham nebude privetive to podnebie,ale to nastastie ani srsnom,budete asi v bezpeci..co sa tyka hniezdenia,tak u nas priamo v dedine v radovej zastavbe tento rok zahniezdili v jame vykopanej na stavbu domu ,ta jedna strana v smere do brehu mala vysku asi 3 m a to uz im stacilo..a ziaden piesok ,prave naopak,tu je tvrdy jíl..v susednej dedine detto ,v byvalej tehelni uz hniezdi opakovane niekolko parov a pribudaju..Trnavsko,150-180 mnv .. duafam ze im srsni budu chutit,tento rok bolo vela hmyzu a vsimli sme si ze vcely lovili na rozdiel od inych rokov vyrazne menej ..
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77462
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 8. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
Gusto, tak to asi budeme muset počkat, jak to dopadne v reálu a doufat.
Něco na tom asi bude, u nás, 33O m nad m je taky většinou jíl nebo jako v podhůří naplaveniny jsou spíš štěrk a hrubý štěrk. Přesto u nás na řece občas vidím ledňáčka, který taky má sídlit podobně v norách v březích. Asi si umí najít nějakou noru bezpečnou před predátory i tak. Písky či písčité jíly u nás jsou taky, ale jen vzácně výš v horách nebo lesích mimo vodní toky, kde jsou z rozpadu podloží, beskydských godulských pískovců a jílovců nebo níže pod horami směrem k Ostravě z permských pískovců.
Břehy z písků nebo jemnějšího štěrku vhodné pro hnízdění vlh jsou u nás ještě níž a víc na sever či severozápad a to asi nejvíc na Odře, která prořezává své předchozí naplaveniny ze svého prameniště Hrubého Jeseníku a na dolních tocích jejích přítoků.
A mimochodem, vlhy, pokud budou hnízdit blízko stanoviště včel, taky dokážou docela podstatně zredukovat počet létavek ve včelstvech a tím zničit snůšky. Dokonce před pár roky o tom byl článek ve Včelařství a dokonce se snad naznačovalo, že vlhy mohli včelaři i cíleně likvidovat.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77464
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (91.221.213.137) --- 8. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
To by těch ptáků vlh muselo být všude na dohled, a ještě by se museli soustředit selektivně jen na asijské sršně. To je ještě větší pohádka než, že slunéčka sežerou přemnožené mšice na stromech, nebo že dravci vychytají přemnožené hraboše... kdo se v tom pohybuje tak se musí těm zeleným enviro teoriím jen zasmát. Tady už i blbí vrabci zmizely - lepší holub v ruce než vrabec na střeše.
Podobně asijský varroa je neřešitelný, jen se udržuje chemií, jestli varidol nebo kyseliny KM nebo KŠ žádná výhra furt chemie, prašť jak uhoď. Kde je ta rovnováha po 40 letech, ani náznak.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77466
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - JosPr (46.135.65.155) --- 9. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
Uvidí se až na jaře.Ale teď po opadu listí se můžem při toulkách přírodou věnovat hledání kopačáků ve větvích stromů.Nevěřím,že tohle bylo jediné hnízdo v ČR.
Trochu mne překvapuje,že za ideální prostředí pro výskyt tipují západní Čechy,tipnul bych si spíš na teplejší Jižní Moravu.
Před pár lety jsem viděl dole na jihu poprvé teplomilného křižáka.A ejhle,v sobotu jsem stěhoval truhlíky s muškáty a našel jsem u sebe rovnou 3!
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77472
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 10. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
Tak jestli to byl přenos kamionem, tak klima vůbec nerozhoduje. Rozhoduje jen, že se kamion zastavil někde, kde královna nalezla do nákladu, třeba tam potom ztuhla nočním chladem a taky otřesy. Jestli kamion jel nonstop, tak s takovou královna mohla vylézt třeba někde až na severu Polska nebo dokonce až někde v Estonsku. Kde třeba ten kamion zůstal stát na slunci a náklad se rozehřál. A i tam by asi založila hnízdo a přes léto tam ti sršni fungovali. Akorát by s největší pravděpodobností nepřežili zimu nebo možná ani nestihli v září a říjnu odchovat nové královny.
Klima rozhoduje jen tehdy, pokud přenos je přirozeným způsobem vzduchem. A na hraniční oblasti bude záležet na konkrétním průběhu počasí. Třeba několik let s mírnou zimou budou sršni postupovat na sever, potom třeba přijdou silné zimní mrazy, které ty sršně zase zatlačí o nějaké stovky kilometrů na jih atd. Pokud se sršni samičky postupně nenaučí hledat na zimu úkryty, kde přežijí i silné mrazy.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77476
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 11. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
"Jaké mrazy vůbec ta asijská sršeň snese? To podstatné z toho článku bych viděl:"
a.
Za prvé tam pořádné mrazy asi nebudou, protože moře kolem tam v zimě přitápí.
A za druhé spíš je podstatnější, jaké má samička na podzim instinkty k hledání úkrytu, kde přezimuje. Pokud jí stačí se schovat někde do praskliny v koruně stromu nebo do drnu trávy, musí vydržet až plný mráz, který v běžné zimě u nás bývá tak -1O a v pořádné tak -25 plus kolísání teploty v zimě až třeba na + 20 st C.
Pokud se opravdu hluboko zahrabe někde v trouchu pod kořenem stromu nebo do hluboké chodby či pukliny v zemi, stačí jí i k pořádné zimy, když vydrží teplotu kolem nuly nebo do -5 st C.
Navíc tady jsou lidská obydlí či nevytápěné stavby, kde může někde v konstrukci či uvnitř zimovat při teplotě kolem nuly.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77482
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 11. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
"No to se jedná o ostrůvek u velké británie 2x5km to je jako jeden katastr dědiny navíc izolovaný, člověk přímo určen na likvidaci těch hnízd a stejně se mu to tam rozmnožuje exponenciálně. Z tohoto ostrovního modelu je jasné, že likvidace hnízd nefunguje."
a.
Já bych to neviděl tak černě. Ti sršni v tom svém kopačáku v korune stromu docela topí. Podle mne stačí dron s infra v chladnější noci nebo za ranního chladu a kopačák v koruně bude svítit jako pouliční lampa v noci. Možná i člověk s infrakamerou chodící po zemi.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77483
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - (91.221.213.137) --- 11. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
Pod jedním úlem na podstavci si ježek udělal na zimu hromádku trávy a vlezl si do ní. Mám to brát jako že zima letos nebude, nebo to je nějaký asijský ježek bez instinktu?
Někdy jsou v zimě i silné mrazy, ale je sníh a pod ním je půda nezmrzlá, takže asijská sršeň by to přežila. Možná nepřežije silně mrazivé jara posledních let, kdyby se probudila dříve než evropská sršeň.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77485
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 11. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
"Někdy jsou v zimě i silné mrazy, ale je sníh a pod ním je půda nezmrzlá, takže asijská sršeň by to přežila. Možná nepřežije silně mrazivé jara posledních let, kdyby se probudila dříve než evropská sršeň."
a.
To všechno se bude během následujících 10 - 20 let zjišťovat a potvrzovat.
Jinak v roce tuším 2011- 2012 byly silné mrazy, ale u nás úplně bez sněhu. Půda promrzla do cca metru hloubky. Kde byl jinde sníh, bylo běžně -25, kde nebyl, bylo -15. Mrznout plus neustálý severák o rychlosti asi 5 m za sekundu začalo v druhém týdnu v lednu a s dvěma krátkými přestávkami bylo do prvního, druhého týdnu v březnu.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77486
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - gupa (93.92.52.23) --- 11. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
Prostě nebude takovou hrozbou. <
Od začátku není hrozbou, že tu bude asijská sršeň, hrozbou je a to zdůrazňuji, od poznání tohoto predátora, v teoriích vývoje hmyzoznalců, že se zkříží s naší domácí sršní. Takže o to jde. Protože to genetika umí, ukázalo se to už na Varroa Jacobsoni, kterou vystřídal Varroa Destructor.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77489
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
| - R.Polášek (90.178.51.173) --- 7. 10. 2023
Re: Asijská sršeň v ČR
Ne nevím. kdyby včelař musel celý den před včelstvy mávat pálkou a likvidovat sršně, to by ten med nakonec vyšel zatraceně draho.
A pasti jsou dobré jen na indikaci, jestli tam už ti sršni jsou a ne na ničení. Protože to jsou sršni specializovaní na lov a likvidaci včelstev, ti se na sladký roztok moc nenalákají.
Nejreálněji vidím asi ty mikrovysílačky navěšené na sršně, pomocí kterých se najde hnízdo a to se prostě zničí. V nejhorším případě, pokud je ve stromě na nepřistupném místě, ho třeba může rozstřílet myslivec s brokovnicí, při troše štěstí brok trefí sršní matku a sršni jsou v háji.
|
Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo 77455
Zobrazit odpovědi na tento příspěvek
Zobrazit celé vlákno |
Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma
Klikněte sem pro nápovědu