78268

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


1984 (37.48.33.51) --- 26. 11. 2023
Kanár

Kde se daří včelařství, tam se produkují i kvalitní potraviny a naopak. Je to jakýsi indikátor nejen stavu životního prostředí, ale i indikátor zdravého udržitelného nastavení celé společnosti. Zemědělství je primární sféra. Všechny velké kultury stály a padaly s rozvojem a zánikem podmínek pro zemědělství. Nějaké stavebnictví je sekundární a jeho boom byl vždy umozněn až výkonem zemědělského sektoru. Takže sorry JosPr, ale v podstatě meleš nesmysly. Stav zemědělství a včelařství by měl stát zajímat na prvním místě. Že je tomu nyní dočasně naopak? Je právě zvrácené a převrácené.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77598


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R.Polášek (90.178.51.173) --- 26. 11. 2023
Re: Kanár

"Kde se daří včelařství, tam se produkují i kvalitní potraviny a naopak."
To je úplný nesmysl, který se jenom zneužívá v zelené propagandě. Nebo aspoň dost vzdálená minulost. Včelařství je dnes defakto téměř úplně odděleno od zemědělství. Kvetoucí plevely v polních kulturách jsou díky herbicidům dávno pryč, na kvetoucí kultury jako je řepka včelaři už dávno nenajíždí a zemědělci včelařům neplatí. Mimo snad pár výjimek, třeba zřejmě u ovocných sadů. Odhadem tak 90 % včelařské produkce - medu se realizuje na úplně jiných plochách než jsou zemědělci obdělávané plochy. A toho vlivu bude ještě ubývat, protože během nějakých desítek let se produkce potravin začne masově přesouvat z otevřených ploch přístupných včelám - polích do uzavřených ploch skleníků nebo přímo i slunečnímu světlu uzavřených uměle osvětlených ploch.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77601


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
gupa (93.92.52.23) --- 26. 11. 2023
Re: Kanár

Odhadem tak 90 % včelařské produkce - medu se realizuje na úplně jiných plochách než jsou zemědělci obdělávané plochy. <

Radime, nepřeháněj. Ale pravdu díš, jest obcovat s kupčíky a mazaly co si receptury drží aby med byl co nejlépe upečen a zabalen. 90% rádoby včelařské produkce v super hyper je opravdu výzva a vyznamenání našich laborantů s medem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77603


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

         
R.Polášek (90.178.51.173) --- 26. 11. 2023
Re: Kanár

Gupo, kolik % produkce tedy podle tebe je produkce medu z polí?
Když kromě řepky a hořčice je tady troška snůšky ze sadů, které ubývají a potom snad jedině nějaká produkce semen třeba kedlubnů, zelí, cibule, kmínu, dýní, okurek, paprik atd, ale to dohromady nebude víc než nižší desítky hektarů v celé republice.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77607


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

            
gupa (93.92.52.23) --- 26. 11. 2023
Re: Kanár

Gupo, kolik % produkce tedy podle tebe je produkce medu z polí?<

Před asi 15 ti a více lety to byla 1/3 pole, 2/3 to byly lesy a sady a jiné stálé porosty. Včelaři dost tady na jihu přehlíželi vliv tzv. bílé medovice, která se nenápadně jako medovicový med dostával do kvěťáku. To skončilo. Např. kvůli hnilobě borovic. A jiných listnáčů. A s větší bídou nyná nastoupil otočený ale oto ochuzený zdroj z polí... Nyní to je naopak, 2/3 z polí a z 1/3 z lesů. Z Babišových polí. Nic jiného totiž už dnes neuvidíš unás, semena se dováží, ovoce se dováží, dováží se i to mizerné maso pro které se jako včely kdysi na Hustopecku opylovaly jeteloviny, kdy se to v Šakvicích granulovalo a sušilo. Pro zajímavost. Nyní je tam zinkárna místo sušky na krmiva. Takže celkové číslo výnosu se snížilo asi o polovinu medu/včelstvo. Alespoň tady na jihu. Fakt je, že co se ve včelařství odehraje na jihu, výše na mapě se později také ukáže. Začalo to kdysi nefunkčními gabony, potom suchem, také rostlinstvem, které nebylo kdysi možné pěstovat jako vinou révu, ale nyní lze vinou révu pěstovat skoro všude do určité v.n.m. Pole jsou stále hladné, medodárnost je nyní více geneticky modifikovaná a v podstatě řízená, jako zbraň proti včelařům a jiným opylovatelům, protože jsou tu nové infekce, které opylovači přenáší v mnohem větší míře kvůli globalizaci. A to ochranář často doporučí do jako osivo koupit aby se nemusel aplikovat nějaký sajrajt za cenu toho, že opylovač bude hladný. Koupit co? Je to asi zdravější mít taková dovezená osiva a sadby.

Lesy leží jsou u kotlů a čekají na spálení a až narostou. Kouzlo typu motorová pila se dostala každému jako zbraň ke kosení lesů do ruk.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77610


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
JosPr (46.135.18.150) --- 26. 11. 2023
Re: Kanár

A ono se snad daří zemedělství? Bez dotací už nevypěstují ani hloupou ředkvičku.A to ještě celkem úspěšně likvidují ornou půdu erozí,pesticidy,ubýva nejen opylovačů,ale hmyzu všeobecně,spolu s tím i ptáků závislých na hmyzu.Káci se hektary sadů,protože nemá kdo sklidit ovoce.Ona ta včeli pastva bude opravdu stát za něco jen z ploch mimo zemědělství.Jedovatá řepka není žádná výhra,slunečnice se pěstuje jen v nižších polohách.Snad nějakou budoucnost mají nektarodárné biopásy a úhor.To se teprve uvidí.
A když vidim,že na prvnim mistě jsou jen dotace a pak až nějaké pěstování čehokoliv,jde z toho docela hrůza.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77605


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

      
gupa (93.92.52.23) --- 26. 11. 2023
Re: Kanár

A když vidim,že na prvnim mistě jsou jen dotace a pak až nějaké pěstování čehokoliv,jde z toho docela hrůza.<

Stále vidím, že máš v ekonomice mezery.

Už jsem to tu psal.

1) Penize nejsou tvoje, vydává je státní banka, jsou kryty HDP, tz virtuální motor. Ten je jiný než zlato a jiné drahé kovy a kameny.

2) Neustále probíhá měna, i když ji málokdo zaregistruje. Tato měna je něco jako inventura aktuálního oběživa, které představují papírky nebo virtuální čísla. Běžný člověk ji vidí např. když si musí prohlídnout všechny bankovky aby měl aktuální.

3) Aby lidi fungovaly, předhodí státní představený hodnostář přes peníze lidem ideu. Takto se řídí státní politika financování jednotlivých oborů na kterých funguje chod státní politiky.

4) DOtace, subvence, granty, a jiné příspěvky, atp. jsou základem rozhazování papírků mezi lidi a jsou nato určitá pravidla aby vše fungovalo jak má.

5) Existují simulace od kategorie hry pro děti až pro vysoko postavené ekonomy modely. A tito hráči moc dobře ví co se stane když nějaký segment v chodu zastaví. Dříve se těmto simulacím říkaly pohádky a bajky aby se udrželo moudro a poučení z nich. To je bod pro JosPr. Něco si o ekonomice přečti, o státní ekonomice, o makroekonomii, mikroekonomii. Je to pěkné čtivo.

6) Dotace správně injektované do oboru, se tisíckát vrátí ve formě DPH. Nebudou dotace, nebude DPH. Setrvačnost je sviňa. Když vše okolo už je jen bída. Med je nejlevnější za dobu posledních 30 let i když jinde na jiném kontinentě je jednou tolik. A proč je jednou tolik je o té politice, o těch subvencovaných a dotovaných aktivitách, které se na první dojem vůbec nejeví že by to potřeboval. Třeba mandlový průmysl je velmi prodotovaná věc. Nebo rozvoj zůrodněných půd v Austrálii a nebo zalesňování Nového Zélandu.

7) Stále je nejlepší kázat vodu a pít víno. Představa, že místo nových myšlenek kam dát dotace, se dotace snížily, je o té vodě, protože peněz ve státní kase bylo dost vybráno daný rok co Fialka nastoupil. Může si nyní zelených ploch vysázet kolik chce, ale včelařovi to stále nepomůže, když je med a potažmo jeho práce na úrovni žebroty.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 77608


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno





Klikněte sem pro nápovědu