78082

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


Příspěvky do konference:
(nejnovější jsou hned zde nahoře)



Martin (89.103.76.69) --- 13. 5. 2009
Re: Med (35617) (35618) (35619) (35620)

Zdeněk napsal:"Problemy vcelarstvi jsou MOR, obstrukce uradu, s tim souvisejici vliv lobby agroprumyslu a neschopnost se prizpusobit podminkam vyspele Evropy. Tady se porad jeste uvazuje ve stylu JZD, soukrome hospodareni v cesku je jen zaminkou pro podvody a lumparny nerkuli mistni clovek uz neumi poctive soukromnicit. Kdyby radeji se CSV a podobne organizace se snazili o co nejrychlejsi integraci do evropskeho vcelarstvi, udelali by nejlepe."
Tak toto by Zdeňku stálo za podrobné vysvětlení, nechápu o čem píšete, když uvadíte něco o obstrukcích úřadů ptám se jaké máte na mysli? Myslíte si, že začlenění českého včelařství do evropského něco vyřeší - uveďte včem spočívá to začlenění, co se vyřeší a jaké to má mít výhody?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35625


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Martin (89.103.76.69) --- 13. 5. 2009
Re: Obezniky CSV (35622)

Oběžníky nejsou asi proto, že není do nich co psát. Žádná legislativa upravující včelařství nová není. Co se týká dotací tak ve Včelařství č. 4/09 byla zcela vyčerpávající příloha věnovaná právě tomuto tématu.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35624


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Honza Jindra (84.244.103.226) --- 13. 5. 2009
Re: Med repkový (35617) (35618) (35621)

Podřipsko - Polabí
Včera jsem začal vytáčet řepku z 30 včelstev. Průměr 15 kg, ale řepky je v něm velmi málo. Podle barvy a chutě je plný ovocných stromů, které letos opravdu zamedovaly. Řepku spálilo sucho a poslední její dny ji umlátila bouřka. Kvetla sotva 10 dní. Zato vloni vydržela 5 týdnů. Akáty začínají kvést, ale včely je zatím nenavštěvují - rána jsou zde chladná. Koncem týdne se má oteplit = rychle vytočit a nakočovat do akátů.
Honza

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35623


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (79.127.160.5) --- 13. 5. 2009
Obezniky CSV

Prestal CSV vydavat obezniky? Posledni je z brezna 2008!!!
http://www.vcelarstvi.cz/cz/index.html?page=objezniky

Byly tam celkem zajimave informace treba ohledne dotaci coz je pro kazdeho vcelare uzitecne. Tak nevim CSV se rozpada nebo opet uzavira do sebe?

"Zajimavosti" jako, ze byl vcelin v trolejbuse v televizi nebo video s nahatymi zenstinami jsou na jejich webu aktualni ale kde jsou jejich obezniky?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35622


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 13. 5. 2009
Re: Med repkový (35617) (35618)

U nás na břeclavsku už je akát v plném proudu, tak jsem je vytočil a průměr se i stydím napsat ....

Ja som začal včera vytáčať a zo 16 včelstiev, mám priemer 8 kg a podľa mňa je to logické, podmienky pre dokonalé medovanie repky neboli. Ešte jednu pripomienku, ak by som hodnotil množstvo medu kontrolou jedného včelstva, mohol by som napísať, že včely priniesli 15 kg medu. Pravda je iná. Viete- chválenkári...

Agát u nás, dá sa povedať už kvitne, ale včera včely sedeli doma, až sa mi zdalo, že zo všetkých odleteli roje (ešte kým bolo ako tak, vyletel 1). Slnko svietilo, ale zároveň fúkal silný studený vietor, k tomu poobede oblaky a deň na váhe skončil mínusom.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35621


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (79.127.160.5) --- 13. 5. 2009
Re: Med (35617) (35618) (35619)

>Stojí to opravdu u nás za poslední tři roky za prd.

V teto souvislosti by jiste bylo zajimave se zeptat zainteresovanych co s tim dela spolecnost CSV popripade jeji odnoz nastavkovi vcelari? Prave jsem si precetl "uvodnik" v Modernim vcelari "Vcelarstvi v krizi" a mam ten dojem, ze kdyby autor ing. KJ napsal neco jenom na dva odstavce treba o suchu a neurode, udelal by lepe.

Problemy vcelarstvi jsou MOR, obstrukce uradu, s tim souvisejici vliv lobby agroprumyslu a neschopnost se prizpusobit podminkam vyspele Evropy. Tady se porad jeste uvazuje ve stylu JZD, soukrome hospodareni v cesku je jen zaminkou pro podvody a lumparny nerkuli mistni clovek uz neumi poctive soukromnicit.

Kdyby radeji se CSV a podobne organizace se snazili o co nejrychlejsi integraci do evropskeho vcelarstvi, udelali by nejlepe. Cesti vcelari vykrikujici do sveta CESKY MED jsou stejne smesni jako soucasna vlada (prohlednete si pozorne foto novych ministru)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35620


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.156.8) --- 12. 5. 2009
Re: Med (35617) (35618)

Ale jak teď trochu zapršelo tak se v některých místech znovu probrala řepka.
........
Řepka tu ze dvou třetin zaschla již minulý rok. Nevím proč by měla až tak medovat jako jinde. Akát není včelami navštěvován, protože nemá nektar kvůli suchu. Také se tu nově aplikují pesticidy v mnohem větších množství než obvykle a to právě kvůli suchu a je tu již vymetený ječmen. (měl jsem to štěstí jednat s obhospodařovatelem asi 1600 ha právě kvůli případu s postřiky a viděl jsem rozdíly v záznamech loni a letos.

Takže budiž Sibyla prozřetelná. Asi ze začnu modlit místo práce a včely pustím do dutin. Stojí to opravdu u nás za poslední tři roky za prd.

Břeclavsko

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35619


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

dd (80.87.182.237) --- 12. 5. 2009
Re: Med (35617)

Tak to ty plné medníky závidím :-) Já měl řepku asi 1 km od včel a medovala asi týden. U nás na břeclavsku už je akát v plném proudu, tak jsem je vytočil a průměr se i stydím napsat .... 7 kg. Snad to doženou holky na tom akátu :-) Ale jak teď trochu zapršelo tak se v některých místech znovu probrala řepka.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35618


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Joska (82.100.12.131) --- 12. 5. 2009
Med

Je tu někdo z teplejších oblastí jako jižní Morava polabí?Zajímalo by mne jaký je tam letos přínos medu?Volal mi známí z Moravy že to tam není nic moc že řepky odkvetly když nebyly včeli v síle a pak přišlo sucho.Tady v podhůří Doupovských hor jsou řepky v plném květu a medníky plné jen čekám na dosušení medu a chystám se na točení,počítám že začnu tenhle víkend pokud počasí vydrží.J

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35617


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Zdenek (79.127.160.5) --- 12. 5. 2009
Re: Oznamuji pratelum vcelarum ze 31.12.2009 koncim sve clenstvi v CSV (35614)

Nu coz o to, opustit cesky svaz vcelaru je rozhodnuti zajiste pochopitelne, ale nedomnivam se, ze se tim neco v ceskych koncinach zmeni. A co vceli mor? Jeste jsou nejake okresy bez ochrannych pasem?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35616


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.156.8) --- 12. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35603)

Nejvíce ubíjí talent chybná představa.

Myslím, že před spojením začátkem dubna máte jen málo plodu a ještě míň mladých včel. Především máte před výměnou generace včel a jestli spojíte třeba 10 kg včel v jedno, budete mít jen zase jen část, která se bude starat o plod a zbytek zmizí, včelstvo opět zeslábne a to nemluvím o chaosu při zklidňování spojence v jeden celek. Problémy jako ztráty při spojování včelstev Vám doufám něco říkají.

Matku včel mám coby medař jako fabriku na vajíčka a na mateří feromon. Chápat matku jinak lze také, ale to zavání sektistickou fantazií.

Píšete o dobré protirojové metodě. Tak mi řekněnte, jak byste ukočíroval spojení tak 500 včelstev. Myslím, že by Vaše rady nejprve podpořily chaos a rojovku a při spojování by jste někde v půli zase do 20 dnů rozhazoval neklidná včelstva, která i když slábnou přechází situace v rojovku. A to znamená, že by se muselo něco proti vyrojení zase něco udělat.

O výnosu medu pochybuji, protože bych Vás asi zarazil do země, kdyby jste mi začal předvádět nějaké pochybné praktiky, a fabrik na vajíčka z 500 by byla polovic, takové manýry s jarním spojováním mám totiž už dávno za sebou a jsou zavrhnutý jako neefektivní.

Termín jako produkční včelstvo a oddělek nevím kde kdo při jakém chovu včel používá, tuším že jde jen o obchodní název zboží, ale jestli budete někdy chovat včely pro med, budete mít jen včelstvo z kterého je záměrem vybrat co nejvíce medu. A to třeba i za cenu toho, že jim třebas pouze med ponecháváte i na zimování.


.......
Pavel Holub (88.103.248.6) --- 11. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny.
>Zjevné nepochopení.
Myslete si, že mám jedno včelstvo a stále jeden oddělek. Produkční včelstvo má vždy mladou matku ( nebo tu lepší matku) po spojení. Oddělek mi vyrábí zimní zásoby a včely pro jarní spojení - žádná likvidace mladého života. Vždy využiji matku 2 roky.
Jsou experti, co provozují dvoumatečná včelstva. Tak si myslete, že to je totéž ve dvou úlech. Je jen třeba s tím pracovat jako s materiálem. Tady dělám to a zde něco jiného. Myslím, že je pryč ta doba, kdy se každý vytahoval, kolik to má na sobě nástavků. To je vždy neřízená střela a ideální pěstírna roztoče V.D.
U této metody mám jistotu, že alespon jedna matka přezimuje. Do snůšky mám vyzimovaných daleko více včel (než u spojování na podzim) a uberu jim v té době práci s plodem. Jen si vychovávají matku novou. Nemusím ani používat mateří mřížky. Když se to nepovede (matka se ztratí), udělám další pokus s přidáním plodu a nebo obě včelstva spojím a přes zimu pak jdu jen s jedním včelstvem (to je rada pro začátečníka, já mám rezervní matky připraveny). Matka by nemělo být pro včelaře něco vzácného. Je to možná cynické, ale musíte to brát jako materiál. Včely to vnímají také tak, narazí 10 matečníků, ale jen jedna matka se prosadí.
Přirozená vlastnost včel je rozmnožování se. Tak jim tuto přirozenost poskytněme. Nač se strachovat, zda se letos vyrojí nebo ne a nač vymýšlet 10 protirojových opatření?
Jediná komplikace je v hledání matky, ale to se lze naučit a trvá to jistě méně času než složitá protirojová opatření.<

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35615


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fskalsky (195.113.155.3) --- 12. 5. 2009
Oznamuji pratelum vcelarum ze 31.12.2009 koncim sve clenstvi v CSV

Priprava a vedeni pristiho sjezdu je znovu po pate sverena mistopredsedovi CSV p.Sobotovi a ja se nechci a nebudu podilet na klamu,ze clenove CSV mohou o necem rozhodovat.Ve vsech sjezdech ktere V.Sobota pripravoval a vedl jsou intriky-manipulace-podvod.
Navic jsou tet v soucasnosti daleko ozehavejsi zalezitost nez ocekavat sjezd a nove funkcionare.Je to struktura vedeni organisace,ktera se neumi vyporadat s neporadkem v cinnosti tajemnika.
UKRK zjistilo nesrovnalosti v hospodareni sekretariatu CSV a okamzite nejvyssi vedeni vymysli-financmi komisi-,ktera bude predchazet temto nerovnalostem (nebo kdyz je zjisti bude aspon spolu odpovedna).A aby to nebyla jen nejaka nevyznamna,jeji predsedou je i stavajici predseda UKRK Zdenek Dobisek.
V budoucnost,zjistili UKRK nejakou zavadu v cinnosti tajemnika V,Peroutky,poveze se snim v odpovednosti i predseda-financni komise-.

Resignaci Z.Dobiska chapu predevsim z funkce predsedy financni komise,ktera z nej udelala šaška v zajmu skupinky nejvyssich funkcionaru CSV.

Pro mne je jeho cin resignace,v situaci jake je nase vcelarska organisace za zcela spravny-nezbytny a jeho prikladu nasleduji.

franta

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35614


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jarek (90.183.32.133) --- 12. 5. 2009
Umístění oddělků na včelnici, školkování matečníků (35604) (35606) (35608)

Pro trestik: Díky, přesně o tohle mi šlo.

Díky všem za odpovědi! Zdá se, že jsem si dělal zbytečné starosti.

Udělám to tedy tak, že desátý den rozpustím směsný oddělek, do každého vzniknuvšího včelstvíčka dám jeden zralý matečník a všechno postavím poblíž místa, kde stál původní nástavek.

Ještě by mě zajímal názor ostatních včelařů na to, proč Liebigova metoda obsahuje školkování matečníků. Klade se důraz na jednoduchost a tohle vypadá jako zbytečný mezikrok.

Jestli se Vám to nechce hledat, stručně jde o toto:

1. Vytvoření směsného oddělku (odebrání jednoho zavíčkovaného plodového plástu se včelami z každého včelstva).
2. Po devíti dnech vložení nalarvené série.
3. *** Po dalších deseti dnech školkování. ***
4. Po dlaších 2 - 3 dnech zužitkování matek (rozpuštění směsného oddělku do jednotlivých včelstvíček vždy s jednou mladou matkou z klícky).

Napadá mě snad jen to, že se tak dá vyhnout riziku, že se matka nevylíhne a případně ji vizuálně zkontrolovat.


---Původní zpráva---
trestik napsal(a):
> Vytvořil jste směsný oddělek s převahou zralého plodu. Létavky se vrátily do
> původních úlů. Po 9 dnech, kdy se většina plodu vylíhla, jste vylámal
> nouzové matečníky a vložil vsádku. Po dalších 10 dnech hodláte matečníky
> zužitkovat. Část z nich zužitkujte tak, že rozpustíte směsný oddělek
> například do 4 nástavků a přidáte zralý matečník. Jde vám o to, že po 19
> dnech od vytvoření je ve směsném oddělku dost zorientovaných a plně
> fungujících létavek (pokud máte v blízkosti řepku, jsou rámky po vyběhlém
> plodu plné sladiny) a nevíte jak to udělat, aby zůstaly vytvořené oddělky
> přibližně stejně silné, včetně létavek a měly přibližně stejné podmínky pro
> další rozvoj.
> Pokud necháte vytvořené oddělky na stanovišti, budou se létavky vracet na
> místo původního směsného oddělku. Pokud na tomto místě bude právě jeden ze 4
> nově vzniklých oddělků, stáhnou se létavky do něho a ostatní budou o to
> slabší. Pokud toto místo ponecháte volné a vytvořené oddělky postavíte v
> jeho těsné blízkosti, potom se vracející se létavky rozdělí a přeorientují
> rovnoměrněji (podle vzdálenosti a orientace vzhledem k umístění původního
> směsného oddělku). Pokud nemáte možnost nově vzniklé oddělky převést na dobu
> než se matka vylíhne a rozklade jinam (což by bylo ideální), nic jiného vám
> ostatně nezbude.
> J.T.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35613


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.156.8) --- 12. 5. 2009
Re: Umístění oddělků na včelnici (35604) (35606) (35608)

Jarek (90.183.32.133) --- 11. 5. 2009
Re: Umístění oddělků na včelnici (35604) (35606)>Díky za odpověď. Bohužel tomu s tím masem příliš nerozumím.<
........

Termín chov "na maso" se používá běžně ve včelařské terminologii jako triviální popis chovného záměru.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35612


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.156.8) --- 11. 5. 2009
Re: Umístění oddělků na včelnici (35604) (35606) (35608)

Jarek (90.183.32.133) --- 11. 5. 2009
Re: Umístění oddělků na včelnici (35604) (35606)
>Díky za odpověď. Bohužel tomu s tím masem příliš nerozumím. Možná mylně vzniknul dojem, že se chci stát velkochovatelem matek. Měl jsem hned do úvodu napsat, že chci mít jen o 2 včelstva víc a pár oddělků na výměnu matek a do rezervy, kdyby něco. <
...........
Tak nesmýšlejte nic složitého, položte úl pro oddělek do řady a hotovo ne? Dělám toho za dobu co včelařím takto už tisíce. Liebig opisuje asi nějaký jeden ze standardů, kterých je ale při dělení víc.

A platí: Pěkný květnový oddělek za fůru sena stojí!

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35611


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Libor Kovář (194.228.235.12) --- 11. 5. 2009
medomet

Chtěl bych se zeptat včelařů,kteří si koupily zvratný medomet, jaké mají zkušenosti s medometem (chtěl bych získat srovnání výrobcú). Děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35610


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 11. 5. 2009
Re: Umístění oddělků na včelnici (35604) (35606) (35608)

Zajímal mě hlavně názor na umisťování oddělků na včelnici, protože jsem jen koníčkář a nemám možnost cokoliv kamkoliv převážet.
--------
Podle jednoho velkovčelaře co to používá je právě výhoda, ŽE KDYŽ SE TO PŘESNĚ NAČASUJE, TAK TAM JE PLNO VYLÍHLÝCH ALE NEZORIENTOVANÝCH MLAdušek, takže je prý úplně jedno, kam se to dá.
4dno používám pár let, je bezva, směsný oddělek k chovu matečníků jsme vyzkoušel loni poprvé a je to taky dobrá metoda. Hlavně když včely ještě nemají chovnou náladu pro chov při matce.
O víkendu jsme je taky dělal a dával jsme je na místo, kam pak dám 4dna.

Jen si myslím, že s klíckováním matečníků je to zbytečná práce. Do 4 dna přijdou včely co je odchovávaly, takže by to mělo být bez problémů.
Já jsem do čerstvě osazených 4den dával otevřené matečníky, někdy před vyběhnutím a taky jsme to nikam nestěhoval, jen jsem tam skelpl o něco víc včel. Hlavně do těch krajních sekcí.

Jen poznámka, pokud budou sekce na tom samém místě, už tam budou zorientované létavky, takže ta voda není asi zas tak nutná. Zvlášť pokud tam už bude směsný oddělek vytvořený do toho nástavku a všechny 3 očka budou otevřená, tak tam budou létavky rovnoměrně zorientované a sekce by pak neměly mít "žízeň".

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35609


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jarek (90.183.32.133) --- 11. 5. 2009
Re: Umístění oddělků na včelnici (35604) (35606)

G.Pazderka napsal(a):
> To se mi zdá uhozené dělat v krátkém čase z oddělku znovu oddělek.
> ...k matkám potřebujete maso. Jestli dělám maso, dělal bych smetence,...


Díky za odpověď. Bohužel tomu s tím masem příliš nerozumím. Možná mylně vzniknul dojem, že se chci stát velkochovatelem matek. Měl jsem hned do úvodu napsat, že chci mít jen o 2 včelstva víc a pár oddělků na výměnu matek a do rezervy, kdyby něco.

Co se týče metody, protože nemám vlastní zkušenosti, provádím to podle knihy. Dr. Liebig tímto způsobem každý rok obnovuje více než polovinu (snad z několika set) včelstev a četl jsem a slyšel, že podobným způsobem to dělá hodně malých včelařů, jako jsem já, snad i někteří velcí.

Výhodu vidím hlavně v jednoduchosti. Nejsou žádné sekce nebo oplodňáčky, narkotizace, přesné dávkování a podobné speciální postupy a vybavení. Bezmatečný směsný oddělek produkční včelstva nijak nezatíží, je v něm přemíra mladých včel krmiček a velká ochota k přijímání. Dělám to ale poprvé v životě a mohu se samozřejmě mýlit.

Zajímal mě hlavně názor na umisťování oddělků na včelnici, protože jsem jen koníčkář a nemám možnost cokoliv kamkoliv převážet.

Ještě jednou díky za názor.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35608


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jarek (90.183.32.133) --- 11. 5. 2009
Re: Umístění oddělků na včelnici (35604)

Pro Radek Hubač:
Díky, doufal jsem, že s umístěním to tak nějak bude.

Školkování: teprve začínám, dělám to podle návodu a vlastně nevím, proč do oplodňovacích včelstvíček dávat vylíhnutou matku a ne zralý matečník. Snad kvůli předběžné prohlídce matky, jestli je v pořádku?

Můžu to zkusit i s matečníky. K plastovým miskám mám takové zapichovací držáky.

Díky.

---Původní zpráva---
Radek Hubač napsal(a):
> Zdravím z Rokytna,
> Vůbec bych se netrápil se stěhováním jinam. Podobnou metodu řadu let s oblibou používám. Oddělky bych z praktických důvodů dal kamkoliv, na místě bych nechal jednu bedýnku se třemi včelstvíčky, prát se nebudou. Pokud by některé další byly následující den moc slabé, není nic snažšího, než z kmenových včelstev omést pár mladušek a přisypat je tam, kde je to třeba. Místo souše s vodou se mi více osvědčilo rámkové krmítko, dávám roztok 1:1, ještě lépe ředěný med.
> Nerozumím ale Tvému postupu stran školkování. Pokud víš jak staré larvičky jsi larvil, stačí 1O-tý den po larvení rozházet "plodový komín" jak tomu říkám dle přítele Sedláčka z Příchovic, do těch včelstvíček a není třeba školkovat a přidávat matky. Nejlepší je, když si včelky matku sami vyvedou z matečníku a hned od počátku se o ni mohou starat.
> Radek Hubač

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35607


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.156.8) --- 11. 5. 2009
Re: Umístění oddělků na včelnici (35604)

To semi zdá uhozené dělat v krátkém čase z oddělku znovu oddělek.

Jestli chcete dělat matkařinu se vším všudy, tak děláte matky a k matkám potřebujete maso. Jestli dělám maso, dělal bych smetence, ty bych dával vychladnout nebo je narkotizoval a v přesných dávkách sypal a osazoval na pannenské souše do sekcí nebo oplodňáčků. To co očekáváte od plodových oddělků bývá často zklamáním. Je to také často plýtvání energií včelstva, které by Vám mohlo i po redukci dále přinášet medný užitek.

Asi bych Vás poslal na nějaké zaběhlé oplozovací pracoviště. Je to cennější než se ptát dokonce zde a ušetříte tím pravděpodobně mnoho trpkých zkušeností. Pokud nějaká exkurze nebo školení je nevím. Ale v tomto by neměl být problém. Sledovat a přihlásit se a vybrat si pro sebe tu nejpřijatelnější metodu.

..........
Co se chystám udělat:
-------------------
Desátý den po vložení série zaškolkuji do klícek, klícky vložím do rámku, nechám vylíhnout (2-3 dny). Dále rozdělím oddělek na části k oplození. Vždy 1 plást včel + 1 plást zásob + 1 souš s trochou vody + 1 matka.

Budu vkládat na ploché chovné dno do nástavků s přepážkami, takže budou 3 minivčelstva v jednom nástavku s česny (očky) cik-cak, 2 na jednu stranu, jedno na opačnou. Po oplození a rozkladení matek přeložím každou do samostatného nástavku.

Problém:
--------
Jak už jsem psal, nemám žádné odlehlé místo, kam bych oddělky/oplodňáčky odvezl. V návodu je však jasně napsáno, že se to má udělat. Pravděpodobně kvůli zalétaným včelám a zamezení loupeži. Loupeže bych se tolik nebál – pokračuje snůžka z řepky a ještě alespoň týden vydrží a po tom, očková česna by se měla dát uhlídat. Co ale se včelami původního oddělku, které za teplého počasí čile létají?

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35606


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Chmelíček (88.101.64.23) --- 11. 5. 2009
rojový rok

Také si myslím,že letos v květnu a následně i více v červnu
se budou rojit včely více nežli v minulých letech. S tím plně souhlasím s př.Poláškem , je vidět,že to není jenom zdatný teoretik,ale i všímavý praktik. Akorát mu mám za zlé,že odpovídá všem na každou prkotinu,měl by se svým rozhledem trochu šetřit,stejně se vděku moc nedočká.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35605


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Jarek (90.183.32.133) --- 11. 5. 2009
Umístění oddělků na včelnici

Dobrý den,

už pár let v malém včelařím, ale teprve začínám s chovem matek a prosím o radu. Nejprve popíšu situaci, dotaz je na konci.

Co jsem už udělal:
-----------------
* Postupuji v podstatě podle návodu z knihy Gerharda Liebiga Včelaříme jednoduše.
* Ke konci dubna jsem z šesti včelstev odebral po jednom plástu se zavíčkovaným plodem a mladými včelami, přidal zásoby a vytvořil směsný oddělek.
* Nemám žádné vzdálené místo, kam bych ho mohl přenést, proto jsem ho postavil do stínu na včelnici.
* Po osmi dnech jsem kontrolou zjistil, že oddělek je plný mladých včel, obsahuje několik matečníků a má se k světu. Vložil jsem prázdný chovný rámek s plastovými miskami na vyčištění.
* Devátý den jsem přirozené matečníky vylámal, nalarvil sérii od včelstva, které pokládám za nejlepší a nejzdravější a vložil do oddělku.
* Ke kontrole jsem se dostal až za 3 dny, 7 larev z 13ti bylo přijato.

Co se chystám udělat:
-------------------
Desátý den po vložení série zaškolkuji do klícek, klícky vložím do rámku, nechám vylíhnout (2-3 dny). Dále rozdělím oddělek na části k oplození. Vždy 1 plást včel + 1 plást zásob + 1 souš s trochou vody + 1 matka.

Budu vkládat na ploché chovné dno do nástavků s přepážkami, takže budou 3 minivčelstva v jednom nástavku s česny (očky) cik-cak, 2 na jednu stranu, jedno na opačnou. Po oplození a rozkladení matek přeložím každou do samostatného nástavku.

Problém:
--------
Jak už jsem psal, nemám žádné odlehlé místo, kam bych oddělky/oplodňáčky odvezl. V návodu je však jasně napsáno, že se to má udělat. Pravděpodobně kvůli zalétaným včelám a zamezení loupeži. Loupeže bych se tolik nebál – pokračuje snůžka z řepky a ještě alespoň týden vydrží a po tom, očková česna by se měla dát uhlídat. Co ale se včelami původního oddělku, které za teplého počasí čile létají?

Co bude lepší:

1. Postavit oplozovací oddělky na stejné místo, kde byl ten původní chovný, létavky se už nějak přerozdělí.

2. Postavit oplozovací oddělky co nejdál – max. o 50 m – od včelnice, létavek snad nebude tolik aby to ohrozilo vývoj oplozovacího včelstva a předejde se loupení mezi oddělky navzájem.

Prosím o Vaše názory. Vše dobré a díky předem.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35604


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Holub (88.103.248.6) --- 11. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny.

Zjevné nepochopení.
Myslete si, že mám jedno včelstvo a stále jeden oddělek. Produkční včelstvo má vždy mladou matku ( nebo tu lepší matku) po spojení. Oddělek mi vyrábí zimní zásoby a včely pro jarní spojení - žádná likvidace mladého života. Vždy využiji matku 2 roky.
Jsou experti, co provozují dvoumatečná včelstva. Tak si myslete, že to je totéž ve dvou úlech. Je jen třeba s tím pracovat jako s materiálem. Tady dělám to a zde něco jiného. Myslím, že je pryč ta doba, kdy se každý vytahoval, kolik to má na sobě nástavků. To je vždy neřízená střela a ideální pěstírna roztoče V.D.
U této metody mám jistotu, že alespon jedna matka přezimuje. Do snůšky mám vyzimovaných daleko více včel (než u spojování na podzim) a uberu jim v té době práci s plodem. Jen si vychovávají matku novou. Nemusím ani používat mateří mřížky. Když se to nepovede (matka se ztratí), udělám další pokus s přidáním plodu a nebo obě včelstva spojím a přes zimu pak jdu jen s jedním včelstvem (to je rada pro začátečníka, já mám rezervní matky připraveny). Matka by nemělo být pro včelaře něco vzácného. Je to možná cynické, ale musíte to brát jako materiál. Včely to vnímají také tak, narazí 10 matečníků, ale jen jedna matka se prosadí.
Přirozená vlastnost včel je rozmnožování se. Tak jim tuto přirozenost poskytněme. Nač se strachovat, zda se letos vyrojí nebo ne a nač vymýšlet 10 protirojových opatření?
Jediná komplikace je v hledání matky, ale to se lze naučit a trvá to jistě méně času než složitá protirojová opatření.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35603


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (83.208.54.27) --- 11. 5. 2009
Re: (35596) (35597) (35599)

No, normální přírodní cyklus je ten, že někdy na začátku května včelstvo už doplní zásoby spotřebované za zimu a matka zaklade spoustu rojových matečníků. Pak vyletí s prvorojem z úlu a usadí se v nějaké jiné dutině. Vylíhlé neoplozené matky potom se svými roji vylétají taky z toho úlu a usazují se v dalších dutinách. Až nakonec zbude někdy na konci května v úlu poslední neoplozená matka s hrstkou včel a zbytkem zásob a všechno začíná od začátku....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35602


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (83.208.54.27) --- 11. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35596) (35598)

Na webu se mně nezobrazují příspěvky poslané mailem, proto svůj příspěvek dávám přímo na web:

To jsou metodiky, kdy spojením včelstva s nějakým větším oddělkem se
včelstvo posílí, takže potom místo průměrně silných včelstev jsou na
stanovišti bez nějakých zvláštních opatření všechna včelstva nadprůměrně
silná. Ten první duben by dával určitý smysl, když mají být na řepku a vůbec
první snůšku co nejsilnější včelstva, která snůšku maximálně využijí. Odchov
nové matky v úlu v druhé polovině řepkové snůšky by taky dával smysl,
včelstvo je mimořádně silné a s starší loňskou matku se téměř na 100 % v
květnu vyrojí, s letošní matkou se obvykle rojit nebude. Zase potom to ale
pro včelstva znamená snůškovou přestávku po zbytek května a část června, než
se nová matka rozklade a včelstvo zase zesílí, takže pro rentabilitu takové
metodiky musí být na stanovišti dobrá snůška v druhé polovině června a v
červenci. Jinak je to jen hrubý návrh, který se musí aspoň pár let ladit na
podrobnosti, aby se vůbec takové posilování a vysoká pracnost na jeden úl
využilo.
Taky oddělek, který se udělá předchozí rok, musí se na zimu zakrmit a
ošetřovat, je hodně drahý. Pokud není k prvnímu září v síle včelstva a
nevyberou se potom na něho příspěvky, které tu rentabilitu trochu vylepší.

R. Polášek

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35601


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (83.208.54.27) --- 11. 5. 2009
rojové počasí

Jak hodnotíte předpověď počasí na květen? Průměrná teplota, plno přeháněk a bouřek, předtím superteplý suchý duben, na severní Moravě s dobrou snůškou, mně to vychází na hodně květnových rojů.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35600


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

KaJi (88.103.157.154) --- 11. 5. 2009
Re: (35596) (35597)

Co je logického na vypiplání včelstva přes sezonu, vyzimování (tj. spotřebě zimních zásob) a potom místo toho aby měla matka začít klást generaci medonosných dcer (od1.4) ji hodíte do ringu s druhou matkou, která by měla ale dělat to samé.

Velice středověké. Něco jako ukamenování mladého života jen proto, že je.
-------------
Je snad jedno, jestli ji ukamenuji v podletí, nebo až na jaře.
Asi to vyzkouším, je to maximální využití potenciálu matky, místo spojování, v podletí či v zimě.
Ale asi dost pracné, hlavně hledání matky :-)

A pokud to nespojím, tak mám z deseti včelstev 20, pak 40, 80, 160, 320, 640, ...
Žádný problém se zavčelením ČR ani s rozpočtem SF ČSV.
Půl milionu včelstev, milion, dva miliony, ... ... ...

:-)

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35599


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.69) --- 11. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35596)

>Až najaře ! 1. dubna je spojte a 1. května opakujte to, co už víte - rozdělte. A stále dokola. A stále tam bude pěkná mladá matka. Přeji hodně štěstí.<
------------------------------------------------------------
To snad ani nemyslíte vážně???
JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35598


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.156.8) --- 10. 5. 2009
Re: (35596)

Pavel Holub (88.103.248.6) --- 10. 5. 2009

>Omlouvám se za chybu, zde je to správně:

No a už jste o kus dál. Ted ten oddělek se starou nechte a přidávejte mezistěny, po snůšce krmte, krmte, krmte a přidávejte mezistěny a vyrobíte si zásoby pro obě včelstva na zimu. A to včelstvo s novou matkou jen vytáčejte a vytáčejte. Až koncem srpna dejte půl zásob těm, co jste jen vytáčel a obě včelstva dokrmte roztokem. Až najaře ! 1. dubna je spojte a 1. května opakujte to, co už víte - rozdělte. A stále dokola. A stále tam bude pěkná mladá matka. Přeji hodně štěstí.<
..........

Co je logického na vypiplání včelstva přes sezonu, vyzimování (tj. spotřebě zimních zásob) a potom místo toho aby měla matka začít klást generaci medonosných dcer (od1.4) ji hodíte do ringu s druhou matkou, která by měla ale dělat to samé.

Velice středověké. Něco jako ukamenování mladého života jen proto, že je.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35597


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Holub (88.103.248.6) --- 10. 5. 2009

Omlouvám se za chybu, zde je to správně:

No a už jste o kus dál. Ted ten oddělek se starou nechte a přidávejte mezistěny, po snůšce krmte, krmte, krmte a přidávejte mezistěny a vyrobíte si zásoby pro obě včelstva na zimu. A to včelstvo s novou matkou jen vytáčejte a vytáčejte. Až koncem srpna dejte půl zásob těm, co jste jen vytáčel a obě včelstva dokrmte roztokem. Až najaře ! 1. dubna je spojte a 1. května opakujte to, co už víte - rozdělte. A stále dokola. A stále tam bude pěkná mladá matka. Přeji hodně štěstí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35596


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pavel Holub (88.103.248.6) --- 10. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny.

No a už jste o kus dál. Ted ten oddělek se starou nechte a přidávejte mezistěny, po snůšce krmte, krmte, krmte a přidávejte mezistěny a vyrobíte si zásoby pro obě včelstva na zimu. A to včelstvo se starou matkou jen vytáčejte a vytáčejte. Až koncem srpna dejte půl zásob těm, co jste jen vytáčel a dokrmte roztokem. Až najaře ! 1. dubna je spojte a 1. května opakujte to, co už víte - rozdělte. A stále dokola. A stále tam bude pěkná mladá matka. Přeji hodně štěstí.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35595


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

flakatos (84.16.120.34) --- 10. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558) (35581) (35592)

Tak jestli jsem to dobře pochopil tak jsem dnes usadil starou matku s rámky plodu, pylu a zásob do jiného úlu a ponechal zavíčkovanou matku v původním úlu se zavíčkovaným plodem atd.. a jak se matka narodí, rozklade spojím ten oddělek od staré matky s tou novou a starou dám pryč.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35594


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

kozlík (90.177.14.87) --- 9. 5. 2009
Re: Slune?n? tavidlo (35494) (35505) (35537)

To se mi tedy povedlo.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35593


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Vorja (78.108.145.2) --- 9. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558) (35581)

Řešení je hodně. Záleží na tom, co chcete dosáhnout a jaké máte možnosti a podmínky. Pak se správně rozhodnout.
1. Chcete zvětšit počet včelstev? Pak udělejte oddělky. Vždy jeden rámek se zavíčkovaným plodem , jeden až dva matečníky, jeden rámek (souš) s nasříkanou vodou. Za 14 dnů zkontrolujte, zdali matka klade. Pak postupně rozšiřujte a přikrmujte (pokud není snůška). U stávajícího včelstva vybrané rámky doplňte soušemi , nebo mezistěnami (pokud je snůška).
2. Pokud je snůška a nechcete zvětšovat počet včelstev, tak udělejte velký oddělek s rámky se zavíčkovaným plodem a zase s jedním nebo dvěma matečníky, rámky se zásobami , pylem a vodou. Po rozkladení nové matky oddělek spojte s původním včelstvem. Starou matku předem odstraňte. Tím plně využijete snůšku a zároveň si vyměníte starou matku.
Tak, a jedu se podívat jak jsem na tom já :-).

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35592


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.156.8) --- 9. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558) (35581) (35583) (35584) (35585) (35586) (35587) (35588)

Míra.P (213.192.58.253) --- 9. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558) (35581) (35583) (35584) (35585) (35586) (35587)
>To je docela slabota jeden nástavek s plodem.Mají ještě alespoň jeden volný pod sebou? Jaký mají přínos sladiny?Pokud moc nenosí a je předpoklad že z nich moc dobrý zisk nebude a mají tendenci se rojit tak bych je rozdělil na půl a měl dva pěkné oddělky.<
...........

Tak nějak.

A to s tím rojením při flakatos dedukci po přečtení čehosi jakési informace ve Včelařství.

Je jedno co se často mnohdy píše. Je nutné si nalézt vlastní ověřenou cestu. Jednou z cest je dokonce i odchyt do rojového pytle. Stačí jen ráhno tak 2,20m zapíchnout před česno a asi v 45° od česna zavěsit na konec ráhna ten pytel. Pytel se přiváže v momentě hrnutí dělnic včelotěsně přes česno. Pytel je něco jak IKEA závěsný úložný box. (síťový pytel, jak housenka, drátové výstuže do kulata) To celé znamená sednout si a čekat. Proto reakce a dovolená. Vidět to lze u němců na videu. Odkaz tu někde v nějakém příspěvku lítal.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35591


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.69) --- 9. 5. 2009
Re: Platový rámeček s plastovou mezistěnou (35579)

>prsím o jaké koliv informace , kde bych mohl koupit plastové rámečky s plastovou mezistěnou na rámkovou míru 44,8x15,9cm děkuji <
----------------------------------------------------------
Zdeněk Žák
Lovecká 13
Jablonec n/Nis
466 01
Tel.Fax 483 714 047
Mobil 605 120 022
Zdravím JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35590


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Puppino (81.2.214.3) --- 9. 5. 2009
Re: Platový rámeček s plastovou mezistěnou (35579)

Plastové rámečky jsou na "www.mannlakeltd.com" nebo výrobce "www.pierco.com". Puppino

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35589


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (213.192.58.253) --- 9. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558) (35581) (35583) (35584) (35585) (35586) (35587)

To je docela slabota jeden nástavek s plodem.Mají ještě alespoň jeden volný pod sebou? Jaký mají přínos sladiny?Pokud moc nenosí a je předpoklad že z nich moc dobrý zisk nebude a mají tendenci se rojit tak bych je rozdělil na půl a měl dva pěkné oddělky.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35588


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

flakatos (84.16.120.34) --- 9. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558) (35581) (35583) (35584) (35585) (35586)

Jeden nástavek, plodu tak na 8 rámcích jak zavíčkovaného tak otevřeného, zimní zásoby nejspíš nejsou, nebo v malém množství, pylu 2 rámky. Matka žlutě označená. Víc co by jste chtěl vědět nevím.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35587


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.156.8) --- 8. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558) (35581) (35583) (35584) (35585)

flakatos (84.16.120.34) --- 8. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558) (35581) (35583) (35584)
Pane Gustmiliáne, vaší odpovědi nerozumím, mám to chápat tak, že mám udělat ten oddělek nyní jak psal jiný rádce. Díky za odpověď.
...........
Ne, nedokážu předpovědět na 100% počasí jak si možná mylně myslíte že Vám někdo odpoví. Dáváte zkrátka jednoduché otázky a já dávám jednoduché odpovědi. Pokud chcete mít na složitý dotaz jednoduchou odpověď, musíte dát více informací okolo toho, co máte rojivého pod rukama. Tak se chápu včelařství a doufám, že budete nadále tak zjištný a místo dotčení sdělíte více informací jako že, kolik je tam plodu, nástavků - jakých, jak jsou natom zásoby a jaký je přínos, pyl atd. Jak zvládnout rojovnku není otom že nahodím prut a čekám na rybu. Rojovka je segment v chovu, který se dá s velkým úspěchem využít ke zvýšení užitkovosti vyzimovaného včelstva.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35586


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

flakatos (84.16.120.34) --- 8. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558) (35581) (35583) (35584)

Pane Gustmiliáne, vaší odpovědi nerozumím, mám to chápat tak, že mám udělat ten oddělek nyní jak psal jiný rádce. Díky za odpověď.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35585


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

G.Pazderka (80.78.156.8) --- 8. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558) (35581) (35583)

flakatos (84.16.120.34) --- 8. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558) (35581)
A není lepší nechat je tedy přirozeně vyrojit. Ve včelařství jsem se dočetl, že pponecht včelstvu nezavíčkovaný matečník je barbarství.
.........
No a je už vymezený čas naty roje? Jsou už pytle s ráhny nachystaný domluvená a dovolená na přístích tak 10 dnů? :-)

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35584


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

flakatos (84.16.120.34) --- 8. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558) (35581)

A není lepší nechat je tedy přirozeně vyrojit. Ve včelařství jsem se dočetl, že pponecht včelstvu nezavíčkovaný matečník je barbarství.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35583


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Míra.P (213.192.58.253) --- 8. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558) (35581)

Po uzavření matečníku se matka vylíhne asi za deset dní.Udělal bych ten oddělek teď hned a včely pocítí osiřelost a budou se o novou matku starat normálně a rojit se nebudou.Jestli jsou hodně silné tak jim odeber třeba čtyři rámky s plodem a dej po stranách mezistěny.Oddělek by měl být taky v pohodě.Dej jim souše a prostor a je to.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35582


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

flakatos (84.16.120.34) --- 8. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558)

Dnes při prohlídce těchto včel jsem ponechal jeden pěkný, velký, zakladený nezavíčlkovaný matečník. A má otázka je když udělám oddělek se starou matkou / počkám až bude matečník zavíčkován/ tak za jak dlouho se matka po zavíčkování vylíhne a zda-li se s novou matkou nevyrojí a to samé u té v tom odělku se starou matkou. Díky za odpovědi.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35581


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

R. Polášek (83.208.54.27) --- 8. 5. 2009
Re: Medomet (35578)

http://www.apidomia.cz/index.php?p=uvod
http://www.zamecnictvi-bereza.vyrobce.cz/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35580


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

ZDENĚK ŘEZANINA (89.235.18.250) --- 8. 5. 2009
Platový rámeček s plastovou mezistěnou

prsím o jaké koliv informace , kde bych mohl koupit plastové rámečky s plastovou mezistěnou na rámkovou míru 44,8x15,9cm

děkuji

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35579


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kučera (88.101.250.34) --- 7. 5. 2009
Medomet

Havlíčkova Borová
zemědělská a.s-pv kovo
p. Kohout Jaromír
582 24 Oudoleń
tel.731479134
objednával jsem telefonem měli toho hodně a dělají vše na
co si k medometům vspomenete
zdravím
DEDEK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35578


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

tomas (81.30.251.9) --- 7. 5. 2009
Re: MEDOMET (35575) (35576)

http://www.medomety.cz/

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35577


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.69) --- 7. 5. 2009
Re: MEDOMET (35575)

>tak jsem zvolil ručne zvratný který Vám udělají na vaši rámkovou míru v Havlíčkově Borové .Už sem ho vyzkoušel a je to dobrý kompromis. Ať vám to bzučí DĚDEK <
-----------------------------------------------------------
Byla by možná i adresa?
Dík JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35576


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Kučera (88.101.250.34) --- 6. 5. 2009
MEDOMET

Zdravím vloni jsem kupoval medomet a na zvratný jsem neměl tak jsem zvolil ručne zvratný který Vám udělají na vaši rámkovou míru v Havlíčkově Borové .Už sem ho vyzkoušel a je to dobrý kompromis.
Ať vám to bzučí
DĚDEK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35575


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepek (82.202.44.205) --- 6. 5. 2009
Re: Pylochyt (35532) (35573)

Díky včera sem to nějak našel a už mam obědnano
Pepek

fery (77.48.234.34) --- 6. 5. 2009
Re: Pylochyt (35532)

seznam.cz-česnový pylochyt-hledej a dohledáš se do olomouce atd.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35574


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

fery (77.48.234.34) --- 6. 5. 2009
Re: Pylochyt (35532)

seznam.cz-česnový pylochyt-hledej a dohledáš se do olomouce atd.....

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35573


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 6. 5. 2009
Re: proč maji barevny ul včely (35569)

Je pravda aby se mohli strefit domu, čužnová

Včely trafia domov aj bez farebne upravených úľov. Myslím si, že uveríte tomu, že včely kým žily v dutinách stromov, tie neboli farebne označené a vždy sa do dutiny vrátili.

Farebné úle sa natierajú farebne preto, pretože ľudia ich tým chránia pred rýchlym zničením farba včelám neuškodí. A ešte preto, že ľuďom sa to páči, ale tie sa do úľa vrátia, aj keď nebudú farebne natreté.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35572


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

A.Turčáni (62.168.124.210) --- 6. 5. 2009
Re: Pyl (35559) (35561) (35568)

A ještě dovolte dotaz k cenám - rozumím tomu dobře, že je stejná výkupní cena pylu rouskovaného, i pylu plástového "Perga"-

Ja Vás informujem len o obnôžkovanom peli, nie o perge.

- cena 1 kg peľu je cez výkupcu 130 Sk, pri priamom odovzdaní 140 Sk.

Peľ sa dá usušiť i na sitách, ale vraj, priame slnko znižuje jeho kvalitu, preto ho prekryte plechom. Odspodu musí bať prúdenie vzduchu voľné. Robil som to raz, na 1 kg suchého peľu som potreboval 1,7 kg čerstvého peľu. Vždy záleží od obsahu vody v ňom.
Nakoniec z peľu sa oddelí voda aj pri teplote -18˚C, známe pod názvom lyofilizácia.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35571


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

jarda (80.82.146.134) --- 6. 5. 2009
Re: medomet (35554)

Ja mám skušenosti s plast. plemenáči od Lysoně a opet se potvrdilo pravidlo že od poláku nic nekupovat. Plemenáče jsou nepřesné, při dešti do nich pod víkem teče a česnové vložky nepasují. Mám medomed zvratný na 6 ram. od Vodičky a pokud je porovnám (výstavy)s těmi polskými tak mám dojem ze při deformaci plástu v koši se ten koš musí zničit. Je to jen taková pavučina a né pořádny koš.

Hezký den. Jarda

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35570


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

čužnova (90.183.34.82) --- 6. 5. 2009
proč maji barevny ul včely

je pravda aby se mohli strefit domu

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35569


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

NitraM (94.113.11.172) --- 6. 5. 2009
Re: Pyl (35559) (35561)

Pane Turčáni, děkuji Vám za odpověď.
Ten velký mrazící box je pro mě ovšem docela problém, a proto jsem se chtěl ještě zeptat, jestli nemáte praktickou zkušenost s možností pyl usušit, a tím zabránit jeho plesnivění (jakou maximální teplotou, jak dlouho, stačí uložení v místnosti s malou vzdušnou vlhkostí, bylo by možno využít nějak sušičku ovoce, nebo pyl usušit v troubě nastavené na nízkou teplotu, jak usušený pyl skladovat (zcela uzavřený, nechat jej větrat)?). Snažil jsem se někde tyto informace dohledat, ale praktické zkušenosti jaksi nikdo nikde neuvádí...
A ještě dovolte dotaz k cenám - rozumím tomu dobře, že je stejná výkupní cena pylu rouskovaného, i pylu plástového "Perga" (ač jejich prodejní cena je naprosto odlišná?). Děkuji.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35568


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Pepek (82.202.44.205) --- 6. 5. 2009
Re: Smyk (35564) (35566)

S tím barelem je to dobrý nápad,takže kulatý to jistí
Díky Pepi

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35567


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Josef Křapka (77.237.138.69) --- 6. 5. 2009
Re: Smyk (35564)

>Ahojte chci si nechat udělat u klempíře smyk na ometání včela nevím rozměry. Pepek <
-----------------------------------------------------------
Také jsem o tom kdysi uvažoval. Hranatý, zavěsit na úl, ometané včely se smykem vrací do podmetu ...
Potom jsem použil již vlastněný kupovaný kulatý smyk a nasadil jej na 50 l plastový barel. Ometené včely v barelu nezlobí a nerozrušují včely ve vlastním úlu ani úlech sousedních. Práce je mnohem klidnější i v období zvýšené podletní slídivosti. Po odběru medových plástů včely z barelu vsypu buď přímo do úlu nebo na náběh. Jak je ctěná libost. A ometl-li jsem náhodou matku? V barelu se neztratí. Tuto metodu používají i jiní včelaři. Inu, v jednoduchosti je krása.
S přáním hodně medu JK

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35566


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Luboš (193.165.208.202) --- 6. 5. 2009
Re: Plno matečníků a trubčiny. (35558)

To bude tím, že se chtějí rozmnožovat :-) . Prostě když to na ně přijde tak je to jak s lidma. Udělejte oddělek se starou matkou a bude dobře.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 35565


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno


Celkem je ve Včelařské konferenci již 78082 příspěvků(zde zobrazeno 61 příspěvků, od č. 35565 do č. 35625)
Několik rad pro badatele v archivu Včelařské konference. Pro zobrazení starších příspěvků (a pro pohyb v jejich frontě) je určeno speciální okno, které je dostupné pod názvem "Archiv Včelařské konference" (příspěvky se v něm zobrazují tak, že nejstarší jsou nahoře a novější dole). Ve frontě příspěvků je možnost se pohybovat příslušnými povely (pro začátek kliknětě na "nejstarší", aby se Vám ukázaly první příspěvky, jimiž konference začíná, a pak klikejte na "novější", čímž se Vám vždy zobrazí várka novějších 60 příspěvků; jednotlivé příspěvky lze na tomto archivním zobrazení číst od horního konce webu (kde jsou starší) a postupovat směrem dolu (kde jsou novější).


Nejnovější - Novější - Starší - Nejstarší






Klikněte sem pro nápovědu